Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Nogometne utakmice i ustaški pozdrav

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
LUDI-OS
Offline
Ukupno postova: 10
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.05.2010. 21:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja cu uvijek biti za dom spreman...al to sa Ustašama nikakve veze nece imati

kao sto je 300 000 ljudi bilo za dom spremno 91

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.05.2010. 22:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

LUDI-OS je napisao/la (Pogledaj post): › ja cu uvijek biti za dom spreman...al to sa Ustašama nikakve veze nece imati

kao sto je 300 000 ljudi bilo za dom spremno 91
problematično je što nakon toga vijek neizostavno slijedi "ajmo, ajmo, ajmo ustaše". imamo toliko dobrih navijačkih pjesama da stvarno ne vidim čemu potreba za tim

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Brick Top
Offline
Avatar

Ukupno postova: 708
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.05.2010. 1:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mladjo je napisao/la (Pogledaj post): › problematično je što nakon toga vijek neizostavno slijedi "ajmo, ajmo, ajmo ustaše". imamo toliko dobrih navijačkih pjesama da stvarno ne vidim čemu potreba za tim

To je jedino ajmo reći problematično. Upravo zbog toga onda dođe jedan audiworld i kaže: "za dom spremni=ubij prababu". Katastrofa Rolling Eyes
Za tu pjesmicu od dvije riječi "ajmo ustaše" nema opravdanja, iako to meni kad čujem smiješno zvuči, kao sprdnja. A ti koji to izvikuju sigurno ne misle na ubijanje židova il ne znam koga već, nego na iritiranje mesića, kajina, pusićki i sličnih.
Uostalom, oni kojima to zaista smeta, takvih niti nema na stadionu na kojem igra hrvatska reprezentacija, eno i sami priznaju da te tekme gledaju kod kuće. Nema ih na stadionu, ne zato što ih ne zanima nogomet, nego zato što ne vole Hrvatsku. Sve je to povezano i jasno kao dan.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.05.2010. 1:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Brick Top je napisao/la: ›
Uostalom, oni kojima to zaista smeta, takvih niti nema na stadionu na kojem igra hrvatska reprezentacija, eno i sami priznaju da te tekme gledaju kod kuće. Nema ih na stadionu, ne zato što ih ne zanima nogomet, nego zato što ne vole Hrvatsku. Sve je to povezano i jasno kao dan.

netočno. ja budem na utakmicama i dođem na njih navijati za hrvatsku, a zaista mi to smeta primitivizam kojim se, svjesno ili iz puke ignorancije i loše racionalizacije, poziva na nasilje, ubijanje, mržnju, pa sam još prije odlučio sam ne sudjelovati u takvom dijelu navijanja. jednostavno šutim i u tim se trenucima sramim što sam dio te grupe, što nosimo iste boje i što pripadamo istom narodu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Brick Top
Offline
Avatar

Ukupno postova: 708
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.05.2010. 1:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): › zaista mi to smeta primitivizam kojim se, svjesno ili iz puke ignorancije i loše racionalizacije, poziva na nasilje, ubijanje, mržnju

Pa oprosti molim te, ali tebe, kao i audiworlda pere neka paranoja kad u riječima "Za dom spremni" vidite poziv na ubijanje prababa, nasilje, mržnju...
Ovaj put neću reći svima, nego dobrom dijelu takvih kao vi, vjerojatno ne smeta poklič "Smrt fašizmu, sloboda narodu". Taj pozdrav vam je vjerojatno prekrasan iako koristi riječ "smrt" (u kojem kontekstu, neka svatko sam procijeni). Isto tako, neki političari i dan-danas pozdravljaju sa "Zdravo, drugarice i drugovi", dakle pozdravom kojim su se isto tako koristili koljači. I šta sad? Ne vidim da se ikad digla neka buka oko toga, koliko oko "za dom spremni". E pa neće moći.
Uostalom, što se tiče ustaša, jel nisu oni koristili pozdrav "Za dom i poglavnika spremni"??

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 25.05.2010. 7:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne moze se usporedit za dom spremni s ubij cetnika i ajmo ustase.taj pozdrav je postojao prije ndh sto je nekim vrsnim poznavateljima povijesti promaklo.osim toga i da je tvorevina ndh, opet taj usklik ne poziva na mrznju,ubijanje nego izrazava spremnost da se stane u obranu svog doma.kad se koristio 91 bio je super a sad je nesto nepozeljno.

Gadite mi se vi moralisti koji nemate svoje ja,karakter vam formiraju portali i polupismeni politicari.

_________________
"Ne budi kao onaj koji skuplja znanje učenih i mudrost mudrih, a prema
Istini se odnosi kao jedan od glupih."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pernabukano
Offline
Avatar

Ukupno postova: 706
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.05.2010. 8:00 
Naslov:  Re: Vida debitirao pred 'svojom' publikom
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nitko na stadionu nije vikao za dom spremni, već ili za dom ili spremni. Slučajno se tako dogodilo da u trenutku dok je istok vikao za dom, zapad viče spremni. Laughing
Šalu na stranu ija sam vikao i vikati ću, iako me zaboli ona stvar za NDH i Pavelića-izdajnika, i za komunizam i Tita. Ovo se viče u inat moralnim dušebrižnicima i prvacima licemjerja.


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.05.2010. 9:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ova rasprava o fasistickom pozdravu iz NDH zapravo govori o obrazovnom sustavu kakvog je krojio iskompleksirani generalisimus-povjesnicar i njegov sin.

I podizanje ruke [nacisticki pozdrav] je postojalo ranije, ali danas se on interpretira kao nacisticki, a ne rimski pozdrav.

Btw. Nikola Subic Zrinski, na kojeg ce se mnogi neuki pozvati, nije pjevao ni vikao "Za dom - spremni". Zapravo, dok se borio [ako se i borio] vrlo je izvjesno da nije vikao "Za dom, za dom, sad u boj..." (jos manje "za dom - spremni"), kao sto je to Hugo Badalic napisao u libretu opere Ivana Zajca. No, sto ocekivati od neukog puka kojem nogometni muljator i isisavac novaca poreznih obveznika proda libreto kao istinu, nego da povjeruje da je tamo neki Nikola Subic Zrinski pozdravljao sa "za dom - spremni".

"Za dom - spremni" je nacisticki pozdrav, skovan od strane ustaskog pokreta. Da ga je skovao i sam Isus pri rodjenju, danas taj pozdrav i dalje nosi iskljucivo negativne/zlocinacke konotacije i simboliku - izgon i tamanjenje ljudi zbog krvnih zrnaca.

To najbolje znaju i oni koji to izvukuju. Ne pozdravljaju oni arhaicnim pozdravom radi pozdrava, vec radi osobnih nacela i uvjerenja, a to je ono sto je dubinski zalosno.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.05.2010. 10:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Ova rasprava o fasistickom pozdravu iz NDH zapravo govori o obrazovnom sustavu kakvog je krojio iskompleksirani generalisimus-povjesnicar i njegov sin.

I podizanje ruke [nacisticki pozdrav] je postojalo ranije, ali danas se on interpretira kao nacisticki, a ne rimski pozdrav.

Btw. Nikola Subic Zrinski, na kojeg ce se mnogi neuki pozvati, nije pjevao ni vikao "Za dom - spremni". Zapravo, dok se borio [ako se i borio] vrlo je izvjesno da nije vikao "Za dom, za dom, sad u boj..." (jos manje "za dom - spremni"), kao sto je to Hugo Badalic napisao u libretu opere Ivana Zajca. No, sto ocekivati od neukog puka kojem nogometni muljator i isisavac novaca poreznih obveznika proda libreto kao istinu, nego da povjeruje da je tamo neki Nikola Subic Zrinski pozdravljao sa "za dom - spremni".

"Za dom - spremni" je nacisticki pozdrav, skovan od strane ustaskog pokreta. Da ga je skovao i sam Isus pri rodjenju, danas taj pozdrav i dalje nosi iskljucivo negativne/zlocinacke konotacije i simboliku - izgon i tamanjenje ljudi zbog krvnih zrnaca.

To najbolje znaju i oni koji to izvukuju. Ne pozdravljaju oni arhaicnim pozdravom radi pozdrava, vec radi osobnih nacela i uvjerenja, a to je ono sto je dubinski zalosno.

Nisi u pravu Mungos, tu mislim na tvoju zadnju rečenicu. Ne uzvikuju se ti pozdravi zbog uvjerenja (bar ne kod velike većine), to se izvikuje radi provokacije i nekakvog prkosa. U protivnom bi bilo više no frapantno da 13.000 ljudi podržava ustaški pokret. Isto ti je i s hukanjem tamnoputim igračima. Zar stvarno misliš da su onih 30.000 navijača na Poljudu koji huču Dinamovim strancima po uvjerenju zaista rasisti? Dakako da nisu, no u pronalaženju načina da bi se iprovocirao i omeo protivnik, navijači nerijetko upotrijebe neprimjerene načine navijanja.
Uostalom, zašto bi netko mrzio crnca kojega možda nikada u životu nije ni vidio uživo?!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pernabukano
Offline
Avatar

Ukupno postova: 706
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.05.2010. 10:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PreacheR je napisao/la (Pogledaj post): ›
Nisi u pravu Mungos, tu mislim na tvoju zadnju rečenicu. Ne uzvikuju se ti pozdravi zbog uvjerenja (bar ne kod velike većine), to se izvikuje radi provokacije i nekakvog prkosa. U protivnom bi bilo više no frapantno da 13.000 ljudi podržava ustaški pokret. Isto ti je i s hukanjem tamnoputim igračima. Zar stvarno misliš da su onih 30.000 navijača na Poljudu koji huču Dinamovim strancima po uvjerenju zaista rasisti? Dakako da nisu, no u pronalaženju načina da bi se iprovocirao i omeo protivnik, navijači nerijetko upotrijebe neprimjerene načine navijanja.
Uostalom, zašto bi netko mrzio crnca kojega možda nikada u životu nije ni vidio uživo?!

That s the point.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.05.2010. 10:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nije ovo prva rasprava o ustaškim pozdravima i ustašizaciji hrvatskog društva, dakako, no lijepo je vidjeti uvijek ijedno te iste teze latentnih neoustaša. Uostalom, već sam napisao, pa ću citirati samog sebe:
W.M. Felt je napisao/la: ›
(sigurno neki od njih prodaju priče o starom hrvatskom pozdravu)


Iole inteligentnija osoba, dobronamjerna, shvaća da je potpuno nebitno radi li se o starom pozdravu (iako se, jasno, ne radi), tko ga je kako i kad koristio u minulim stoljećima, i ostala sranja. Važno je da se radi o ustaškom pozdravu, koji simbolizira masovne zločine etničkog čišćenja počinjene za vrijeme 2. sv. rata u Hrvatskoj. Da li se netko tako pozdravljao prije, treba li to uopće komentirati.

Osim tih "povjesničara", i boraca za hrvatsku tradiciju, te nadasve domoljuba, pojavi se redovno i druga skupina - "provokatori". To su ovi koji viču da bi nekog provocirali, da bi se nekom inatili, da bi se borili protiv nekakvih "dušebrižnika". Zaista, treba li i ovo uopće komentirati? Jedna rečenica - slabo obrazovani mladić ustaškim povikom provocira, hoće biti zanimljiv, ili se bori protiv raznih hrvatskih "Mesića". Ako je to razina provokacije koju ste u stanju smisliti, to valjda onda sve govori.

Ne znam samo kako to da baš nikad ne provociraju zvijezdom petokrakom i "starim hrvatskim pjesmama" o Titu i bijelim ljubičicama, i to one "Tuđmane", "Bebiće", "Žužule" i ostal ortodoksne kumunjare, koje bi valjda trebalo također nazivati dušebrižnicima? Meni bi te provokacije jednako grozno zazvučale. Ili se ipak radi o jadnom i jeftinom stranačkom aktivizmu.

Ne bih se naravno niti upuštao u još jednu u nizu prilično beskorisnih rasprava, u kojoj se nekome pokušava objasniti da mu otac, djed i Thompsonove "Stare knjige" ne bi trebale biti glavni izvor informacija, da se ti infantilni pokušaji provokacija odnosno pokušaji obrane "stare hrvatske tradicije" ne događaju na mjestima gdje ih, osim nas već naviknutih Hrvatina, mogu vidjeti i čuti i rijetki zalutali stranci. Jedna rečenica o ustaškom pozdravu u čitanijem njemačkom ili britanskom glasilu štetit će svima, kudikamo više od baklje ili petarde, na što se naše institucije pogrešno fokusiraju.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Baudolino
Offline
Ukupno postova: 300
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.05.2010. 11:27 
Naslov:  Re: Nogometne utakmice i ustaški pozdrav
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da, doista.

Kome se to inate izvikujući "Za dom spremni!"?

Ovaj je pozdrav sramotan, to je bio službeni pozdrav u naci državici koja je u koncentracijskom logoru Jasenovac pobila 80 000 ljudi. Provocirati s ovim pozdravom može samo moralni i/ili intelektualni idiot.

2010., nakon što je država izborena u Domovinskom ratu prije 19 godina, u kojem to nije bio službeni pozdrav, ekipa izražava ljubav prema domovini pozdravom iz naci državice, propale prije 65 godina, koja, osim što je bila zločinačka, je doživjela neslavni kraj, a njeno vodstvo pobjeglo i ostavilo narod na milost i nemilost pobjednicima.

Naravno, nikada ne treba potcijeniti glupost navijača na tribinama, niti ih treba doživljavati pretjerano ozbiljno - no, ipak, sve je to ispod svake civilizacijske razine.

A Felte, pa oni baš i žele, oni među njima koji malo razmišljaju, da neki strani medij prenese njihove urlike i od toga napravi priču. "Burez, zbog nas nećemo ući u šugavu EU, bogtejebo, a!?"

Jebiga, daleko su Beč i Pešta, ovdje je ipak jači utjecaj Bosne i Hercegovine, čak i Srbije, te autentičnih lokalnih primitivaca.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 25.05.2010. 12:36 
Naslov:  Re: Nogometne utakmice i ustaški pozdrav
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mrzim kad me se natjera na istraživanje...
ovako:


NIkola šubić zrinski
za dom, sad u boj!

Ban Josip Jelačić
Za dom! - vojska uzvraća -Uvijek spremni

Ustaše
Za poglavnika i dom spremni!

Pozdrav "Za poglavnika i dom spremni" ustaše su rabili kao službeni u doba NDH. Iz tog razloga pozdrav "Za dom spremni" se često poistovjećuje s njima i tumači kao njihov "izum". Nakon Drugog svjetskog rata je ozloglašen kao ekvivalent nacističkog "Sieg Heil", iako ta dva pozdrava nemaju zajedničke korijene.

Domovinski rat '91
Za dom spremni!

Tijekom Domovinskog rata, Za dom spremni je vrlo često korišten kao borbeni ratni poklič,a i korišten je kao neslužbeni pozdrav u postrojbama HOS-a gdje se nalazio i na službenoj zastavi. Slijedeće hrvatske postrojbe su koristile "Za dom spremni" na znakovlju:

-IX. bojna HOS-a "Rafael vitez Boban"
-Vitezovi
-Satnija HOS-a "Lovac"
-Vod HOS-a "Žigosani"
-101. Bosansko-brodska HVO brigada
-Vukovi - Vučipolje, 126. brigade HV-a
-Izvidnički vod HV-a "Crni sokolovi" - Čepin
-Jedinica posebne namjene "Kobac", 156. brigade HV-a



Potvrdu navedenoga dobio sam od kompetentnih ljudi.
Dakle gospodo draga, vrijeme je da začepite.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.05.2010. 12:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@maniche, dakle, Nikola Subic Zrinski je doista uzvikivao "U boj, uboj..." dok je s druzinom pjevajuci jurisao na osmanske sablje?! Vidis, vidis... pjesnicka sloboda, na kraju krajeva, uopce ne mora odudarati od povijesnih cinjenica.

Kazes, kompetentni ljudi su ti potvrdili da je Nikola Subic tako pozdravljao? Hajde de... zivio nama ti i takva "kompetentna" osoba.

Ono sto si ovdje postao je copy-paste clanka s wikipedije, kojeg je ocito pisao netko od onih koji NDH ne smatraju jadnom fasistickom tvorevinom, a fasizam losim.

P.S. Ne znam zasto, ali kad citam tvoje postove ne cudi me da ti je istrazivanje (a i "istrazivanje") strano. Deder, istrazi jos malo... svijet vapi za odgovorima... npr. tko je ubio Kennedya, tko je Tudjmaninu perforirao divertikul i je li Tito hodao na rukama nakon sto u mu otfikarili noge?

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 25.05.2010. 13:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › @maniche, dakle, Nikola Subic Zrinski je doista uzvikivao "U boj, uboj..." dok je s druzinom pjevajuci jurisao na osmanske sablje?! Vidis, vidis... pjesnicka sloboda, na kraju krajeva, uopce ne mora odudarati od povijesnih cinjenica.


Doista je čudno da vojskovođa poziva svoju vojsku nekim bojnim usklikom.
fakat fenomen!

Citat: ›
Kazes, kompetentni ljudi su ti potvrdili da je Nikola Subic tako pozdravljao? Hajde de... zivio nama ti i takva "kompetentna" osoba.


kome vama?stavljaš automatski sebe u većinu a mene u manjinu iako je stvar zapravo obrnuta.
ili je to poziv saveznicima, jer sam ne možeš?doći će ne brini, pun forum zapadnjačkih moralista.
Da bi nečiju kompetentnost doveo u pitanje, također moraš biti kompetentan, a to nisi.

Citat: ›
Ono sto si ovdje postao je copy-paste clanka s wikipedije, kojeg je ocito pisao netko od onih koji NDH ne smatraju jadnom fasistickom tvorevinom, a fasizam losim.

jesam.
članke na wikipediji može napisati svaki moron,to stoji.
također kako svagdje u svijetu tako i kod nas postoji zajednica koja prati što se tamo objavljuje, članke tagira kao neistinite/lažne koji nakon toga budu brisani ili editirani.
Kako vidimo to se u ovom slučaju nije dogodilo a osjetljivost teme zahtjeva provjeru koja je sigurno i obavljena doslovno 1h nakon objave.

Citat: ›
P.S. Ne znam zasto, ali kad citam tvoje postove ne cudi me da ti je istrazivanje (a i "istrazivanje") strano. Deder, istrazi jos malo... svijet vapi za odgovorima... npr. tko je ubio Kennedya, tko je Tudjmaninu perforirao divertikul i je li Tito hodao na rukama nakon sto u mu otfikarili noge?

[/quote]
ne znam zašto ali kad čitam tvoje postove ne čude me ovakvi odgovori.
Ti naprimjer uvijek prosipaš nešto iz svog rukava, uvijek izražavaš neko svoje mišljenje i predstavljaš ga kao činjenično stanje.
ti si u kojem postu prije rekao da to NŠZ nije vikao i to bi sad trebala biti istina, a članak s wikipedije i tvrdnje profesora povijesti su glupost, jer ipak si ti-direktor svemira.

Konkretno mungos, da ne ispadaš više smješan..daj ti neki izvor/podatak o tezi koju zastupaš, ovo mi se ne da čitati.
pozdrav

p.s. evo ti jedna pjesmica, možda si otkriješ identitet napkon.


""Hajd' u boj, u boj!
Za dom, za dom sad u boj!
Ma paklena mnoš
na nj diže svoj nož;
Hajd' u boj!
Nas mal, al' hrabar je broj!
Tko, tko će ga strt'?
Smrt vragu, smrt!

Za domovinu mrijeti kolika slast!

Prot dušmaninu! Mora on past'!"

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: