Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kad se Ashani udavala...

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.09.2006. 7:35 
Naslov:  Kad se Ashani udavala...
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


.... e pa dalje prica ne ide u stilu ”od case se nisam mak’o”.

Nedavno sam bila na vjencanju kolegice Ashani s posla i brzo sam shvatila da je ritual vjencanja u Sri Lanci nesto sasvim drugacije od predodzbe vjencanja koju imam i definitivno casa tu nije u centru price.

No, krenimo od pocetka.

Obitelj je jedna od temeljnih vrijednosti u Sri Lanci, a vjencanja su centralni dogadjaj u zivotu mlade osobe. Kao prvo, roditelji su ti koji imaju za odgovornost pronaci odgovarajuceg partnera svom djetetu kada isto dodje u te godine (rane dvadesete). Ugovoreni brakovi su jos uvijek stvarnost ovdje. Roditelji gledaju da za svoje dijete pronadju osobu koja ima slicnu obiteljsku pozadinu, interese, status i koja jamci sigurnost i srecu buduceg obiteljskog zivota. Nekad to znaci da ce posegnuti i za oglasavanjem u novinama (ili, u novije vrijeme web stranicama) i objaviti retke u stilu:

"Umirovljeni roditelji iz Kandya (drugo po velicini gradsko srediste u unutrasnjosti zemlje) traze odgovarajuceg partnera izmedju 31 i 36 godina za svoju kcer (31 g., 5 stopa i 2 inca), koja je mrsava, bijele puti (imati ”fair” boju koze je ovdje pozeljna osobina), zgodna, i zavrsila management na prestiznom fakultetu u Engleskoj, zaposlena u renomiranoj londonskoj banci, zivi s bratom, IT konzultantom."

Ili

"Ja sam 32 godisnji IT diplomant iz budisticke obitelj iz predgradja Colomba, nepusac, antialkoholicar, software developer, 5 stopa 8 visok, dobre kombinacije istocne i zapadne kulture. Pozeljna je djevojka mladja od 35 godina koja je iskreno zainteresirana. Razvedene zene bez obveza su takodjer dobrodosle. U bliskoj buducnosti zelim emigrirati u stranu zemlju."

Bez obzira kako se to na prvi pogled doima, ipak mi se cini da ugovaranje braka i nije tako losa stvar. Objasnili su mi da nitko ne prisiljava mlade da se moraju ozeniti i da je ovo samo jos jedan nacin kako se mladi upoznaju. Cak stovise, vecina takvih brakova su sretna.

U proslosti kada je sistem kasta funkcionirao – brakovi su se uglavnom sklapali na ovaj nacin. Mijesanje izmedju kasta je bilo strogo drustveno neprihvaceno. Jedan stari srilankanski zakon (Kandy kraljevstvo, 17 st.) kaze, izmedju ostalog, da je muskracu dopusteno leci sa zenom iz nize kaste, sve dok s njom ne jede, ne pije i ne dovede ju kuci s namjerom da je ozeni. Dakle, za ritual vjencanja zena mora zadovoljavati i ostale uvjete koje mladozenjina obitelj postavlja pred nju.

Veza se u pocetku bazira na davanju obecanja i obveze partneru i visokom stupnju medjusobnog postovanja. Ako se mladi skuze da su si odgovarajuci, slijedi izjavljivanje ljubavi i izlazenje na spojeve ne bi li istrazili kako funkcioniraju zajedno.

Kad smo vec kod seksa prije braka, prema budizmu, isti se ne odobrava, a iz prica koje sam cula od lokalnih mladih ljudi, ovo se pravilo u vecoj mjeri jos uvijek postuje. Stovise, postoje rituali (koji se doduse danas i ne prakticiraju osim u doista konzervativnim obiteljima) tijekom vjencanja i prve bracne noci koji su vezani uz dokazivanje nevinosti svjezih supruznika. Tijekom obreda, mladi se penju na poruwu – povisenu platformu. Vjeruje se da ce se mlada (ili mladozenja) onesvijestiti ako nije nevin/a i time ce se obred prekinuti, a isti navuci sramotu na sebe i svoju obitelj.

Nakon vjencanja, mladi odlaze na medeni mjesec. Po povratku moraju donijeti plahte s postelje prve bracne noci koje svekrva pomno pregledava i tek posto identificira adekvatnu krvavu mrlju, mlada je prihvacena u mladozenjinu obitelj i brak je potvrdjen. Ritual dolaska s medenog mjeseca (homecoming) je takodjer posebna prilika koja se obiljezava s vecerom i karakteristicnom odjecom koju mladi par nosi (za razliku od tradicionalne bijele vjencanice, za homecoming mlada nosi crvenu boju i poseban nakit, izmedju ostalog i 7 lancica oko vrata).

Zapravo mi se cini da je cijeli proces odrastanja i spolnog sazrijevanja poprilicno traumatican, osobito za mladu zenu. A kulturalni rituali su tu da istoj jasno daju do znanja koja je njena uloga u juznoistocnom azijskom drustvu i kakav stav je pozeljno da zena usvoji. Posebna prica je i prva mjesecnica u djevojke. Kada se menarha pojavi, majka prema horoskopu daje izracunati podobno vrijeme (auspicious time) kada ce se obaviti ritual obiljezavanja ovog dogadjaja. Djevojku zatvaraju u njenu sobu (i da, jos uvijek to rade), i nekad je tako sama zatvorena danima, ovisno kako horoskop odredi. Dopusteno joj je jesti samo odredjenu vrstu hrane (mislim da nista masno, nista slatko, valjda samo riza), ne smije se kupati, ne ide u skolu i ne smije vidjeti nijednog muskog clana obitelji i sva njena dotadasnja odjeca se baca i dobija nove haljine koje ce nositi kao simbol da je sada odrasla zena. Kada dodje odredjeni datum, ona izlazi van u obitelj, obavlja ritualno kupanje, razbija kokos (koji se mora prepoloviti na odredjeni nacin za dobru srecu) i zasijeca posebno drvo (milk tree - i ako potece mlijeko, onda znaci da ce njena plodnost biti dobra). Svaki clan obitelji ju dariva nakitom i ostalim poklonima.

Citajuci o starim srilankanskim vjencanim obicajima naisla sam na jos jednu zanimljivu pricu. Prije nekoliko stoljeca, u Sri Lanci poligamija i poliandrija su bili drustveno prihvaceni (danas je to samo slucaj sa srilankanskim muslimanima – Moorima). Cak bi se znalo dogoditi u slucaju da roditelji imaju nekoliko sinova za zenidbu pronadju - jednu nevjestu za sve njih. Mlada obavlja sve duznosti supruge, voli sve svoje muzeve podjednako i zapravo je jako sretna jer svi oni zaradjuju za nju i ona ima bitnu ulogu u obitelji. Sto se tice konzumacije braka – u red - jedno po jedno, a muzevi svoju namjeru za provodjenjem noci s njom iskazuju na nacin da istaknu svoje donje rublje (i to posebne vrste, zvano amude, odozada izgleda kao tanga, odnaprijeda se mota) na vratima spavace sobe i tako ona zna s kime joj je spavati te noci. Djeca nazivaju sve muzeve ocevima i svi zive skladno i sretno kao jedna velika obitelj.

Iz moje perspektive Ashanino vjencanje je bilo, ne znam sto drugo reci nego - tiho i mirno. Njeno podobno vrijeme (tzv. Nekath) je bilo 9.45 ujutro za poruwa ceremoniju (na koje smo kolegice iz ureda i ja uspjeli zakasniti, naravno - valjalo se umotati u sarije ujutro u uredu, okititi prikladnim nakitom i usminkati, zene ko zene, bez obzira u kojem su dijelu svijeta). Tako da sam propustila sve rituale koji su se natempirano odvijali u tih 30tak minuta (najvise me srce boli zbog tradicionalnih Kandy plesaca). No, obzirom da su vjencanja vrlo popularna, uopce ne sumnjam da necu imati priliku ponovno sudjelovati.



Nakon obreda izmjenjivanja prstena, vezanja prstiju koncem, paljenja lampe, polijevanja para vodom, darivanja para posebnim vjencanim sarongom i darivanja roditelja (svi se ti obredi dogadaju u tocno odredjeno vrijeme i izvode ih tocno odredjeni clanovi obitelji), mladi par je hranio jedno drugo svadbenim kolacem, nakon kojeg je uslijedilo beskrajno fotografiranje i rucak. Svatovi su bili u sali hotela na plazi i sve je bilo tiho i ugladjeno. Par je isao od stola do stola, primao cestitke i izmjenjivao mala cavrljanja. Kad bi dosli do starijih clanova obitelji iskazivali su svoje postovanje saginjanjem glave do njihovih nogu. Ashani je nosila svadbeni bijeli sari i svadbeni nakit (koji je bitan dio dogadjaja na sveopce veselje moje tvrtke koja ima cijelu kolekciju nakita posvecenog nevjestama, njihovim majkama i djeverusama, u svakom slucaju, ovdje uspjesan poslovni poduhvat). Oko 13h, mladi par se otisao presvuci i spremiti za medeni mjesec. Mi smo se vratili u ured i pokusali nesto produktivno izvuci iz radnog dana.

I tako se Ashani udala.

U jednoj potpunoj drugoj atmosferi od one u kojoj se negdje u isto vrijeme moja kolegica Ivana u Vinkovcima udala – bez tamburasa, bez rakije, bez razbijenih casa i bez pjesme ponosne familije i sokackog kola kroz neprospavanu noc.




Katarina Karalić je diplomirani psiholog sa Sveučilišta u Zagrebu. U studentskim danima proputovala je veći dio Europe kroz AIESEC radionice i treninge. Nakon diplome, godinu i pol dana radila je u Colombu, Šri Lanka, u firmi dizajnerskog nakita kao osoba odgovorna za ljudske resurse. Zadnje tri godine živi sa suprugom Abhishekom u Mumbaiju i radi kao trening menadžer za Procter&Gamble India. Katarinine kolumne o Šri Lanci s portala Osijek031.com su objavljene u izdanju šrilankanskog konzulata u Zagrebu, 2009.


Zadnja promjena: Katty; 14.09.2006. 13:49; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.09.2006. 13:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I, jel' se i kod njih cita tko je koliko dao?! ;-)

btw. opet odlicna kolumna... keep going! btw. zasto (kao curiosity na kraju clanka) nisi ubacila filmic onog zmaja sto vam je nocu doleprsao na prozor, vjerojatno omamljen cijucima zenskadije?! ;-)


Zadnja promjena: Leon; 14.09.2006. 13:30; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.09.2006. 13:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kako ti sad vidis da se taj zmaj uklapa u gornju pricu o vjencanjima? Smile

Ako mlada nije djevica i svekrva ne nadje mrlje na plahti, posalje zmaja po nevjestu, ha?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.09.2006. 13:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Katty je napisao/la: › Kako ti sad vidis da se taj zmaj uklapa u gornju pricu o vjencanjima? Smile


Rekoh, kao dodatak na kraju... ;-) Ali, vidim da ti masta dobro radi, mogla bi to uglaviti u pricu, a onda to prodati i njima ;-)

Citat: › Ako mlada nije djevica i svekrva ne nadje mrlje na plahti, posalje zmaja po nevjestu, ha?
Pretpostavljam da je ta vasa nastamba prepuna Europljanki, sto znatno smanjuje mogucnost krvave plahte... dakle, nije dosao jer je namirio krv... e sad, sto li je namirisao, hm, hmmm?! ;-)

---Ovdje--- imas opisano kako ubaciti youtube filmic u poruku... ;-)

Btw. kakvi su kod njih obicaji sto se darivanja tice?

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.09.2006. 15:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Citat: › Veza se u pocetku bazira na davanju obecanja i obveze partneru i visokom stupnju medjusobnog postovanja. Ako se mladi skuze da su si odgovarajuci, slijedi izjavljivanje ljubavi i izlazenje na spojeve ne bi li istrazili kako funkcioniraju zajedno.


Jebote, u kakvoj lijepoj idealistickoj zajednici oni zive... auuuuu...

Ponekad se zamislim (kao npr. sada ;-)) i pozalim za tim davnim "tradicionalnim" vremenima... Super mi je ova fora s funkcioniranjem... jebote, oni izlaze da bi skontali jel' si odgovaraju... Kontam da u takvoj situaciji tesko dolazi do situacije gdje nekome i pada na pamet biti lazljiva hulja...

Bas lijepo...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.09.2006. 15:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Ponekad se zamislim (kao npr. sada ;-)) i pozalim za tim davnim "tradicionalnim" vremenima... Super mi je ova fora s funkcioniranjem... jebote, oni izlaze da bi skontali jel' si odgovaraju... Kontam da u takvoj situaciji tesko dolazi do situacije gdje nekome i pada na pamet biti lazljiva hulja...


Ili mozda tesko dolazi do situacije gdje nekome i pada na pamet skinuti masku, biti išta drugo nego laž?

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.09.2006. 16:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne zaboravite da oni tamo trenutno ratuju! tako da ipak nije sve tako divno i krasno kao iz ovog izoliranog slučaja djeluje! i kod nas, ako se malo "odmaknete", pa pokušate gledati kao stranac, ima jako lijepih običaja po svatovima i ostalim tradicionalnim zbivanjima! samo smo, kao prvo, na njih navikli, a kao drugo, imamo širu sliku, pa znamo da nije sve onako kako se čini.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.09.2006. 16:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

steam je napisao/la: › Ili mozda tesko dolazi do situacije gdje nekome i pada na pamet skinuti masku, biti išta drugo nego laž?


Dobra primjedba... ali...

Ako si s nekim iz onoga sto danas, nazalost, dobiva konotaciju "tradicionalnog", odnosno ako si s nekim jer ti ta osoba zaista odgovara, onda je mala vjerojatnost da imas potrebu za laganjem...

P.S. Malo smo skrenuli. Ne znamo koliko je to sve zaista idelisticno u Sri Lanci, zato ne treba ovo o cemu sada pricamo gledati kao ondasnju nepobitnu cinjenicu... Smile

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
42
Offline
Avatar

Ukupno postova: 252
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.09.2006. 19:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Super mi je ova fora s funkcioniranjem... jebote, oni izlaze da bi skontali jel' si odgovaraju...

Hm, a što kod nas rade da bi skontali jel' si odgovaraju? Kontam isto izlaze, čak i popričaju ponekad... Ne treba sad to idealizirati... iako je egzotično i zanimljivo... i ponovno jaaaako dobar tekst - keep 'em coming, Katty...

No, moram primijetiti kako oni zasigurno imaju nešto manje mladih odjevenih u "pod muß" vjenčanice, znate - one nešto šire strukirane modele... ;-)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.09.2006. 5:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): › ne zaboravite da oni tamo trenutno ratuju! tako da ipak nije sve tako divno i krasno kao iz ovog izoliranog slučaja djeluje!


Hej, pa ovo je samo prica o tome kako vjencanje izgleda ovdje i koji su tradicionalni obicaji. Daleko od toga da je u Sri Lanci sve idealno, mislim da ste do sada to mogli zakljuciti iz mojih kolumna.

Ali definitivno ljudi ovdje drugacije gledaju na ljubav i brak.

Nekidan mi se kolegica sva razocarana zalila kako je njena veza u krizi, koji je on lazljivac jer je prije 6 godina (!!! tad su imali 20tak oboje) dao obecanje (?!) njenom ocu da ce ju zeniti i kako sad mijenja stav (????) i ako sad prekinu njen zivot je unisten, jer tko ce ju htjeti nakon sto je bila s njim i bit ce javno osramocena (btw nikad nisu spavali zajedno. vidim ih oboje svaki dan na poslu i da ne znam da su zajedno nikad ne bih to mogla zakljuciti iz njihovog ponasanja jer nema nikakvog javnog izjavljivanja naklonosti, njeznosti ili bozesacuvaj dodira).

Ja stvarno nisam znala sto bih joj rekla. Djevojka ima 28 godina i place zato sto on nije ispunio nesto sto je rekao prije 6 godina? Zaboga, kod nas mladi u svojim tinejdzerskim godinama dozive barem jedno razocarenje u ljubavi i nauce lekciju o obecanjima. Uostalom, ljudi i situacije se mijenjaju. Mislim da bi vecini srilankanskih zena bio nevjerojatan sok da znaju kroz sto djevojke (zapravo, oba spola) kod nas prolaze.

I nije ona izolirani slucaj.

U drugoj prici mojoj kolegici Europljanki se dogodilo da joj je dosao lokalni decko i izjavio ljubav i da joj je spreman dati svoj commitment ako ga ona hoce. Kako sad to, vidjeli su se mozda prije toga nekoliko puta na kucnim tulumima i sad ovaj tako ulijece. Sta je sljedece (mislim, ne radi se o seksu, to uopce nije opcija prije braka), nudio bi joj se da ju zeni? Ne moram ni spomenuti da je ova bila iznenadjena i usokirana.

Ne znam, sve mi je to naopako. A opet kad pogledam sto mi radimo, ni to mi nema bas nekog pretjeranog smisla. Smile

Moj cimer Indijac je mjesecima "hodao" s praktikanticom iz Indije. Nisu se nijednom poljubili. Najvise bi se drzali za ruke. I sigurna sam da su se isto ponasali kad su sami. Oboje imaju oko 22. godine.

Zapravo, skuzila sam da je drugaciji nacin kako decki ovdje pristupaju djevojkama. Izjavljivanje ljubavi jedan je od prvih koraka, fizicki kontakti dolaze tek na kraju. U medjuvremenu se valjda gradi neko povjerenje. Mislim da je kod nas prvo fizicki kontakt, nekad povjerenje, a "volim te" su vro teske rijeci i dolaze tek nakon nekog duljeg vremena.

P.S. Sto se rata tice, ovdje rat traje zadnjih 20 godina, pa iskreno, nitko to vise ne vidi kao neku izvanredno stresnu situaciju i to je nazalost postalo normalno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.09.2006. 9:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

42 je napisao/la: › Hm, a što kod nas rade da bi skontali jel' si odgovaraju?
A kod nas to netko radi?! ;-)

Ne radi se o metodama kontanja, nego o zajednickom druzenju. Gomilu puta sam dozivio situaciju gdje bi se netko druzio jer nema nista za pametnije u zivotu raditi, pa bih ja trebao posluziti kao kakav teddy-boy. I onda jos takve ribe sebi uzimaju za pravo od tebe (mene) traziti commitment, odnosno asinhron dozivljaj medjusobnog odnosa.

To je ono sto je fucked-up. Mislim, i meni se svidja fuck-buddy koncept, ali onda treba igrati otvorenih karata i traziti onoliko koliko se i nudi.

Mozda se cini kao da skrecemo s teme, ali je sve to poprilicno povezano ;-), jerbo asinhron odnos ocekuju/zele sebicne osobe koje nemaju postovanja. A Katty je u svojoj kolumni spomenula medjusobno postivanje. ;-)

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.09.2006. 22:34 
Naslov:  Re: Kad se Ashani udavala...
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Citat: › ROMSKA ISPOVIJEST Prodaja malodobnih kćeri za udaju
Cijena nevinih djevojčica od tri do 12 tisuća kn
Autor Lidija Lovrec

U vremenu i okružju u kojem živimo teško je vjerovati da se na na našem području može kupiti mlada za udaju, za iznos od 3000 do 12.000 kuna! To je, međutim, okrutna sudbina, s kojom se susreću mlade Romkinje u Međimurju. Mnoge od njih, naime, moraju se protiv svoje volje udati za muškarca oko kojeg su se dogovorili roditelji. Neke od njih imaju tek 13 godina.

Teško ćete naći djevojku ili ženu na ovom području koja će vam to moći ispričati jer bi nakon toga imala strahovite probleme. Bila bi pretučena, vjerojatno bi joj se prijetilo na grozne načine kazao nam je jedan mladi Rom, koji je pristao na razgovor uz uvjet da ga ne fotografiramo i ne objavimo identitet jer bi stradao.

Sve zbog novca
Unatoč tome što mladi njegove generacije shvaćaju da nije u redu kupnja mlade i dogovaranje udaje na takav način, mnogi si još uvijek ne mogu pomoći jer stariji ne žele prekinuti s tim običajem. A zapravo je, dodaje, pozadina svega financijska korist na uštrb psihičkog i fizičkog zdravlja tih djevojčica, kazao je. I sam je nekoliko puta bio svjedok susreta i dogovaranja kupnje mlade.

Najžalosniji je taj prisilni način udaje. Djevojka i dečko uopće se ne poznaju, a mladićev otac dolazi u kuću roditelja djevojke i nudi određeni novčani iznos. Dolazi oko petnaest do dvadeset osoba s njegove strane, dok su u djevojčinoj kući osim njezinih roditelja još dvije žene koje je, zapravo, nagovaraju da pristane ako je ponuda dobra. Rastrgana između dviju vatri djevojka mora pristati. Mora obvezno biti nevina, što nije teško jer se radi o maloljetnicama. Ako je koja prije bila "oskvrnuta", a muž to dozna nakon prve bračne noći, njezini roditelji moraju vratiti pola iznosa dobivenog novca priča nam mladić.

Tu dolazi do svađa, pa se inate jedni drugima, a onda nerijetko slučajevi završavaju na policiji, Centru za socijalnu skrb, sudu...

Sve djevojke zauzete
Najviše ga pogodio slučaj 15-godišnjakinje koju su roditelji prodali 25-godišnjaku u drugo romsko naselje.

Kosu si je čupala od jada, plakala je stalno kad je čula što je čeka, a bila je zaljubljena u drugog mladića. Od muža, ili bolje reći svog kupca, pobjegla je drugi dan, a unatoč njezinoj patnji, otac ju je brutalno pretukao i odveo natrag. U protivnom bi morao vratiti novac ispričao nam je naš izvor.

Dodaje da ima i svijetlih primjera kada roditelji pristaju na ženidbu mladića i djevojke koji se vole, ali mladenac svejedno mora kupiti mladu. Priznao nam je da, kada se on htio ženiti, nije mogao ni u jednom romskom naselju naći slobodnu djevojku iznad 15 godina. Sve su bile "zauzete".


http://www.vecernji-list.hr/home/otvoreno/633769/index.do

Ali najjaci je komentar:
hbi73_11 ‌ 17.09.2006 ‌ 22:13
KUPUJMO HRVATSKO!

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Laura
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.09.2006. 21:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

koka...
dok citam tvoje kolumne ne skidam smile s lica...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: