Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Imaju li i životinje svoja prava?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.06.2005. 14:11 
Naslov:  Imaju li i životinje svoja prava?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U Osijeku se kućne ljubimce i domaće životinje tuče čeličnim palicama, izgladnjuje ih se, puca se na njih iz vatrenog i zračnog oružja, režu im se noge sjekirom, gazi ih se automobilima i polijeva benzinom.
- Policija zna dovesti u našu ambulantu kućne ljubimce čije je liječenje nemoguće pa ih na kraju moramo uspavati. Dovozili su nam zaista svakakve slučajeve, a jedan je od možda poznatijih incidenata onaj iz Darde gdje je muškarac sjekirom odrezao psu nogu, kaže dr.vet.med. Antun Janković koji je inače jedini sudski veterinarski vještak u Županiji Osječko-baranjskoj. Na pse se redovno puca zračnim puškama, pa tako saznajemo kako se u posljednje vrijeme oko Dječjeg kazališta često događa da psi i mačke stradavaju upravo na taj način.

Iako je kao veterinar pozvan na intervenciju nakon ozljeđivanja životinja, nakon čega je napisao i službene izvještaje, uključujući i slučaj u Dardi, Janković, govori kako nikada nije dobio nijedan poziv od suda za veterinarsko vještačenje. Inspekcijski nadzor provode veterinarski inspektori Ministarstva poljoprivrede, no konkretnih je slučajeva kažnjavanja iznimno malo.

- Tih je inspektora svega četiri u cijeloj Županiji i oni jednostavno nemaju vremena baviti se takvim prijestupima, upozorava dr. Janković.

U udruzi za zaštitu životinja “Život” govore kako oni redovito šalju prijave o zlostavljanju životinja Policijskoj upravi Osječko-baranjskoj no, samo je u jednom slučaju Policija podnijela kaznenu prijavu Državnom odvjetništvu.

- Od Policije uvijek dobijemo negativni odgovor, no od Veterinarske inspekcije ne dobijemo ni to. Oni govore kako Zakon o dobrobiti životinja jednostavno nije provodiv u praksi, kaže Davorko Feil, predsjednik Udruge “Život”.

Izuzev namjernog nanošenja ozljeda doznajemo kako građani često izbjegavaju svoje zakonske obaveze koje se tiču kućnih ljubimaca.

- Imali smo slučaj gdje je auto udario psa i teško mu ozljedio kralježnicu. Životinju je trebalo eutanizirati što se plaća, no vlasnik životinje se nije javio. Saznali smo tko je vlasnik i poslali mu dopis na što nam je on uvrijeđeno odgovorio kako to nije njegov pas, pojašnjava Feil.

Po riječima dr.vet.med. Antuna Jankovića problem nije samo u sudstvu i provedbi zakona već i u svijesti ljudi koji su u smislu dobrobiti životinja još uvijek na razini “kamenog doba”.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chobanka
Offline
Avatar

Ukupno postova: 38
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.06.2005. 0:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

strašno!! tu bi inejkciju trebali minimalno naplatit, kao i sterilizirat i kastrirat životinje! pa ne bi bilo bar toliko puno takvih tema!! to treba neku peticiju potpisat ili šta.ljudi dobivaju dopuštenja i pare za svakakve glupe projekte a za ovakve stvari kao svi se brinu i govore o tome al niko ništa ne poduzima.gadi mi se sve.daj ajmo organizirat neku akciju,jebote ako sam dobro čula organizirao se dobrotvorni koncert za Severinu što su prikazali svijetu kad se jebala a ne može se nešto humano organizirat!!ajde osijek031 organiziraj nešto po čemu će te pamtit svi dobri ljudi Smile eo ja ću danima dijelit letke po gradu Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
goose
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1245
Lokacija: tenja
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.06.2005. 18:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

uh...i ja sam svakako za!

neka netko bilo što organizira, već ima dva dobrovoljca!!

ajmo ljuudiiii!!!!!

ako gazimo vlastitu vrstu, ne moramo i životinje!
iruda mu!!

_________________
Žak je osmi kontinent Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.07.2005. 13:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

probali smo jednom s koncertom za pse, doveli novkovića i karana u vegu prije tri godine čini mi se, znam da nisu niš posebno, ali vjerovali ili ne došlo je cirka 39 ljudi... mislim da su koncerti bed, a novih ideja baš i nemam, ajmo prijedlozi....

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.07.2005. 13:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a ono da se u svakoj robnoj kuci donira nesto (konzerva, vrecica, kutija hrane) za kucne ljubimce, na izlazu, a za uzvrat npr. dobije neku adekvatnu naljepnicu zahvale koju mogu nalijepiti na bicikl, auto ili sl.?

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
goose
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1245
Lokacija: tenja
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.07.2005. 13:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

super ideja!

_________________
Žak je osmi kontinent Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.07.2005. 13:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ideja je odlična, iako hrane, zahvaljujući "Belju" ima dovoljno. ono što fali su kućice, deke ili sijeno, lova za veterinare (ili besplatni veterinar hehe...kako optimistično!) . Za početak, učinili bi krasno djelo da dovučemo guzice tamo i poigramo se sa tim krasnim životinjama, odvedemo u šetnju do Drave kod Nemetina, pokažemo im da ih netko voli ...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
goose
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1245
Lokacija: tenja
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.07.2005. 13:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gaap je napisao/la (Pogledaj post): ›
(ili besplatni veterinar hehe...kako


nu ume....

iako nisam dipl.ing...ali sam tehničar

nije mi baš blizu nemetin ( a ni vozački nemam) ali pomogla bih koliko je u mojoj mogućnosti i znanju...

_________________
Žak je osmi kontinent Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ixia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 333
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.07.2005. 13:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

noina arka iz zg-a svake godine pravi kalendar. mislim da je cijena nekih 50 kuna, a prijatelji zivotinja imaju standove u zg-u - imaju jako dobar odaziv na takve akcije. mislim da ce sad imati neku akciju za poticanje udomljavanja pasa iz sinteraja/azila pa ce dofurati nekoliko pasa iz azila koji traze dom i nekoliko poznatih osoba koji su udomili psa.
ovo s naljepnicama je dobra ideja...


Zadnja promjena: ixia; 04.07.2005. 13:52; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.07.2005. 13:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nisam znala da je hrane dovoljno...

A sto kazes da recimo ona zanimanja u srednjoj skoli, stolar, tesar, drvotokar i statijaznam kako se vec zovu, imaju nekakav prakticni rad - "Kucica za psa"...
To ne bi bilo tesko dogovoriti sa nekim u ravnateljstvu doticne skole (mislim da je Građevinska). Ako se napravi 10 kucica godisnje bilo bi to super, ne?

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.07.2005. 14:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

e, to je već ideja!!!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
William H. Bonney
Offline
Avatar

Ukupno postova: 382
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.07.2005. 7:53 
Naslov:  Re: Imaju li i životinje svoja prava?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I bow deeply na plemenitu ideju ali goose samo zato što te životinjice nemaju vlasnika ne zaslužuju nestručnu veterinarsko medicinsku pomoć (tbw. titula veterinara je dr.vet.med. a ne dipl. ing.). Najbolje i najviše bi svi ljubitelji kučnih ljubimaca pomogli životinjicama kada bi na lokalnim izborima svoj glas poklonili onima koji će iz proračunske kese odvojiti neku kunu za azil. Ovo oko radionica je ok. Djelatnici azila bi trebali više sudjelovati u javnom životu i djeliti informacije sa zainteresiranima (na forumu se nezna što im treba, osim love).

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
goose
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1245
Lokacija: tenja
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.07.2005. 11:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@ William: nisam rekla da bih pružala nestručnu vet. pomoć....ali sam lijepo ponudila

uostalom, nisam toliko nestručna....već osam godina uzgajam labradore (imam dvije kuje) i brinem se oko svakog detalja....koliko o zdravlju, njezi, prehrani i tako dalje....

a da ne pričam i o četiri mačke o kojima se isto tako brinem

malo si se prevario ako si mislio da sam toliko nestručna!

živio!

_________________
Žak je osmi kontinent Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.07.2005. 11:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vratimo se malo na (ne)ljude koji su u stanju svašta napraviti životinjama. upravo saznah da je početkom travnja zaposlenica VELPRO-a (bivši veliki Alastor) na čepinskoj mačiće koji su se omacili unutar skladišnog prostora trgovine bacila u prešu 8sjeckalicu) za stari papir, a samo par dana prije njen kolega Goran Orlović ugušio je rukama odraslu mački pred kupcima! Jasno, pozvana je policija, napravljen je zapisnik u kojemu su navedeni i svjedoci, no reakcije državnog odvjetništva po običaju nema. inače, ovakva (ne)djela ne spadaju podf odredbe Zakona o dobrobiti životinja već KZ-a , a propisana je kazna od 150 dnevnih dohodaka ili 6 mjeseci zatvora...treba li napominjati da ovakva kazna još u hrvatskoj nije izrečena nikome!???

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.07.2005. 11:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da, ne napisah, žena koja je bacila mačiće u presu zove se Sanja Čulibrk i šefica je odjela na kojem se prodaju pločice...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: