Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Sinantropija kao poluga novoga odnosa čovjeka i životinja?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.02.2010. 10:33 
Naslov:  Sinantropija kao poluga novoga odnosa čovjeka i životinja?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Danas sam stvarno ostao inspiriran izvrsnom idejom Joshue Kleina o izradi uređaja za samoposluživanje vrana i treniranje vrana za izvršavanje korisnih zadaća (kao primjer navedeno je skupljanje sitnoga novca za nagradu - kikiriki).
Prezentacija:



Pojam sinantropije (promjena prehrambenog ponašanja divljih životinja uslijed urbanizacije) pronašao sam u jednom diplomskom radu ( http://bib.irb.hr/datoteka/286883.diplomski_s_headerom.doc ), a zanime me vaše mišljenje i mogući odgovori na ova pitanja:
Je li zbilja moguće trenirati većinu, do nedavno (u evolucijskim mjerilima) divljih vrsta čiji je eksplozivan rast doveo do toga da ih smatramo štetočinama (vrane, galebovi, golubovi, štakori, kune...) da čine korisne stvari?
Je li skinnerova metoda učenja demonstrirana u primjeru sa vranama najefektivnija ili postoje bolje metode?

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-nella-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1739
Lokacija: zemlja čudesa
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 02.02.2010. 11:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

naravno da je moguće, navedene životinje su promijenile prehrambene navike radi prilagodbe i preživljavanja, i sad ih smatramo štetočinama jer su na "našem području", isto tako smo mi štetočine kad smo u divljini, za bilo koje životinje koje na tom području obitavaju


radi već spomenute i dokazane mogućnosti prilagodbe i "učenja novih vještina" živih bića, mogu se trenirati za bilo što što im dozvoljava njihova razina inteligencije

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sale car
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1305
Lokacija: Grad na Dravi
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.02.2010. 14:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

definitivno bi se mogle istrenirati... sve životinje su vrlo pametne... gledao sam jednom prilikom neku emisiju o životinjama na TV-u i prikazano je kako vrana uzme orah i baci na cestu i onda čeka da auto pregazi kako bi se ljuska otvorila i kako bi ona mogla pojesti...

_________________
"... napokon mirni, napokon slobodni, napokon u svojoj državi, a sad smo siromašni..."
---Elemental - iz dana u dan---
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: