Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Filozofija vs. religija

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.11.2009. 8:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la: ›
Hm, sad kad malo bolje pogledam teme na podforumu "filozofija i religija", možda ovoj temi tu i nije najbolje mjesto, iako je logika grana filozofije.

Ja mislim da religijska tematika nema sto traziti u istom koshu sa filozofijom (koja je sama po sebi - znanost),a da je topic dobro postavljen i odlicno odabran. Ulozio si dosta truda u ovo pa doniram kikiriki! ;-)

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
punk urac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 233
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 17.11.2009. 9:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: ›
zen031 je napisao/la: ›
Hm, sad kad malo bolje pogledam teme na podforumu "filozofija i religija", možda ovoj temi tu i nije najbolje mjesto, iako je logika grana filozofije.

Ja mislim da religijska tematika nema sto traziti u istom koshu sa filozofijom (koja je sama po sebi - znanost),a da je topic dobro postavljen i odlicno odabran. Ulozio si dosta truda u ovo pa doniram kikiriki! ;-)

religija nema što tražiti u istom košu sa filozofijom?! pa čovječe to su toliko povezane stvari koje se međusobno nadopunjuju, metafizika se bavi istim temama kao i religija (dakako, u metafizici se bog promatra kao počelo,uzrok a u religiji kao izvor spasenja), religiji treba metafizika da racionalno definira tajne, dok religija usmjeruje metafiziku prema najuzvišenijem obliku ... no da ne duljim .. najljepše je studirat filozofiju u kombinaciji sa religijskim znanostima ... Wink

_________________
wish you were beer.. osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.11.2009. 9:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: ›
zen031 je napisao/la: ›
Hm, sad kad malo bolje pogledam teme na podforumu "filozofija i religija", možda ovoj temi tu i nije najbolje mjesto, iako je logika grana filozofije.

Ja mislim da religijska tematika nema sto traziti u istom koshu sa filozofijom (koja je sama po sebi - znanost),a da je topic dobro postavljen i odlicno odabran. Ulozio si dosta truda u ovo pa doniram kikiriki! ;-)

filozofija nije znanost!

_________________
lošije je bolje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
punk urac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 233
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 17.11.2009. 9:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pavijan je napisao/la: ›
bazooka_joe je napisao/la: ›
zen031 je napisao/la: ›
Hm, sad kad malo bolje pogledam teme na podforumu "filozofija i religija", možda ovoj temi tu i nije najbolje mjesto, iako je logika grana filozofije.

Ja mislim da religijska tematika nema sto traziti u istom koshu sa filozofijom (koja je sama po sebi - znanost),a da je topic dobro postavljen i odlicno odabran. Ulozio si dosta truda u ovo pa doniram kikiriki! ;-)

filozofija nije znanost!

e da i to Smile neki ju vole nazivati disciplinom..

_________________
wish you were beer.. osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.11.2009. 9:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Religija je filozofijom bila samo za njenog tvorca. Za sve poslije to je mentalni okov - konzumiranje predefiniranih armirano-betonskih kocki.

Brrrr... jezim se kad cujem da student (nominalno) filozofije prihvaca da covjek svoju spoznaju crpi iz konteksta rodjenja (vecina religija svoju filozofiju pastvi injektira rodjenjem).

"Religija usmjeruje metafiziku" - zvuci sablasno, potpuna eklipsa i negiranje uma... dno spoznajnog dna...

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.11.2009. 10:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

punk urac je napisao/la: ›
religija nema što tražiti u istom košu sa filozofijom?! pa čovječe to su toliko povezane stvari koje se međusobno nadopunjuju, metafizika se bavi istim temama kao i religija (dakako, u metafizici se bog promatra kao počelo,uzrok a u religiji kao izvor spasenja), religiji treba metafizika da racionalno definira tajne, dok religija usmjeruje metafiziku prema najuzvišenijem obliku ... no da ne duljim .. najljepše je studirat filozofiju u kombinaciji sa religijskim znanostima ... Wink


Pristup tematici u ovoj je slučaju bitniji (upravo kao i u znanosti) od objekta proučavanja.
Religija u većini pitanja ne poznaje kritiku (a skepticizam je hereza).
Sistematski 'argumentirati' tezu religijskim dogmama i zvati to filozofijom je apsurd.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
punk urac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 233
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 17.11.2009. 11:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

skepticizam hereza ? ajde ... da se razumijemo, ja sam agnostik i naravno da moji osobni stavovi itekako utječu na poimanje filozofije, samim time i religije.. ali ne planiram se opravdavat, samo iznosim činjenice koje svaki iole filozofski obrazovan čovjek ( a pod tim smatram poznavanje povijesti filozofije i teoretskog dijela metafizike ali i ostalih disciplina) može primjetiti... između religije i filozofije ne vlada rivalstvo, samo se nadopunjuju ...

_________________
wish you were beer.. osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.11.2009. 12:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

punk urac je napisao/la: › između religije i filozofije ne vlada rivalstvo, samo se nadopunjuju ...

Za jednog agnostika imas cudan stav; kao kada bi ti kirurg rekao da se, eto, njegova struka i nadrilijecnistvo nekog tamo brace koji lijeci na daljinu nadopunjuju. Filozofija svoje korijene ima u misticizmu,ali postoji dobar razlog zasto se odvojila u zasebnu disciplinu.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
punk urac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 233
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 17.11.2009. 12:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a čuj i etika se razvila u zasebnu disciplinu, logika također pa ne možeš reći da nemaju veze sa filozofijom ... nije jednostavno ograničiti filozofiju, a smatram da ju ni ne treba ograničavati.. nietzsche je veliki dio svog života posvetio upravo religiji, njegova djela su pretežno o religiji, a ne možeš osporit činjenicu da je jedan od najvećih filozofa suvremene filozofije ... ne valja odvajat religiju od filozofije ... naravno, vjera je jedno, religija drugo ... na svakome je da odluči hoće li boga poimati kao Boga ili filozofskog boga .. a nešto zasigurno postoji

_________________
wish you were beer.. osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.11.2009. 13:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kao što sam već negdje napisao ili rekao, mislim da naše poimanje religije proizlazi iz poznavanja samo jedne religije (kršćanstva) , zapravo poznavanja samo jedne podgrupe te religije (katoličanstvo), i to SLABAŠNOG poznavanja-u pravilu.

Čak i sam pojam religije promatramo sa "zapadnjačkog" stajališta, što je logično, tu smo se rodili i stjecali znanje. Na istoku je odnos prema samom pojmu religije dosta drugačiji, mogao bih ovdje istaknuti islam, koji je "din" (s dugim "i"), što zapravo znači "način života". Zanimljivo, čak i kršćani i Židovi koji govore arapski koriste taj naziv kad govore o svojoj religiji, isto kao što koriste riječ Allah kad govore o Bogu.

@bazooka
Ja sam više-manje samo kopirao ono što sam davnih dana našao na netu i što mi stoji bukirano. Drago mi je da se tema "pogreške argumentacije" nekima svidjela, već sam pomislio da za ovaj forum nema nade, budući da su se pojavili ljudi koji se ponašaju kao eksperti za sve, kunu se u znanost, a onda im je problem pročitati 2 ekrana teksta.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.11.2009. 13:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Religija je filozofijom bila samo za njenog tvorca. Za sve poslije to je mentalni okov - konzumiranje predefiniranih armirano-betonskih kocki.



S ovim se donekle slažem, ako sam shvatio onako kako si mislio, ali bih rekao da je onda potrebno (a i moguće) vratiti se u onaj izvorni stadij religije kad je još bila filozofija. Kažem, donekle se slažem, jer se u ovu tvoju tvrdnju ne bi uklopio budizam, ili bi se jako teško uklopio.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: