Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Zadar će preteći Osijek

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
bavaria
Offline
Ukupno postova: 262
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.10.2009. 1:21 
Naslov:  Zadar će preteći Osijek
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tužno ...


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.10.2009. 1:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

slične teme ovoj su već bile davno i stalno se ponavljaju i potenciraju jedne te iste greške i nebuloze koje se onda svugdje provlače... iako sam to već komentirao, učinit ću to još jedanput pošto sam godinama živio u oba grada...

a) popisi iz 1991. g. i 2001. g. nisu kompatibilni jer površine tadašnjih općina ne odgovaraju današnjim površinama gradova i još k tome neki gradovi su se prostorno širili

b) stalno se ističe kako Osijek ima 105 000, a
Zadar 90 000 stanovnika (ti isti biseri već godinama ističu kako Zagreb ima preko milijun stanovnika, Split 300 000 i neznam ja kakve sve gluposti ne) - dotični kao da uživaju u našoj propasti i monocentrizmu, pa to još dodatno potiču lažnim i prenapuhanim podacima ; naime ove veće brojke su grad + njegova uža gravitacijska zona ili "prsten" gdje spadaju prigradska naselja i sl. što ne spada pod površinu dotičnih gradova

c) Zadar je nakon domovinskog rata se prostorno proširio u zaleđe prema Ravnim kotarima za razliku od Osijeka koji to je to slabo činio samo prema jugu... međutim nije cilja samo prebaciti tablu za kraj grada 2 kilometra dalje i reći kako imaš više stanovnika... potrebno su i mnoge druge predispozicije kao što je prvenstveno gradski način života... Osijek je kudikamo urbaniji od Zadra... dovoljno je spomenuti da kad sam došao s kolegama s fakulteta iz Zadra u posjet Osijeku da nisu mogli vjerovati koliko je Osijek urbaniji i napredniji od Zadra u tom pogledu... u Zadru izuzev poluotoka (koji je prostorom vrlo malen) postoje samo spavaonice i kvartovi gdje ljudi na periferiji drže još domaće životinje...

d) ove brojek koje se sad navode (iako su od državnih službi i zavoda) su još samo procjene jer će se službeno stanje iz slijedećeg popisa 2011..g. objaviti tek negdje oko 2013. ili 2014. godine... ono će u obzir uzeti i kompletne migracije koje se zasad samo procjenjuju...

e) broj stanovnika Osijeka će na slijedećm popisu gotovo sam siguran rasti, a ne padati...

f) broj stanovnika Osijeka nije stvaran jer se mnogi zbog državnih subvencija i poreznih olakšica prijavljuju u mjesta od posebne državne skrbi i sl. (Baranja i istočna okolica Osijeka koje su bile pogođene ratom)

iz svega navedenog se može zaključiti kako ovo treba uzeti sa rezervom i da nije sve u broju ljudi... ne želim da ovo ispadne da imam nešto protiv Zadra i njegovih građana i da ih omalovažavam (što definitivno nije istina), ali ipak mislim da je Osijek još uvijek ispred Zadra (to jedino remete pojedini polučobanski pokušaji nametanja kamenjarskog mentaliteta nakon Domovinskog rata, ali ni Zadar svakako nije imun na to s obzirom na svoje zaleđe)...

_________________
lošije je bolje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fred
Offline
Ukupno postova: 127
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.10.2009. 1:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pavijan svaka čast!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.10.2009. 8:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Popis stanovništva iz 2001. godine
http://www.dzs.hr/hrv/censuses/census2001/Popis/H01_01_02/H01_01_02.html


Grad Osijek-114 616 stanovnika
Grad Zadar-72 718 stanovnika

Razlika "samo" 42 000 stanovnika...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
audiworld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2078
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 19.10.2009. 8:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

joj bio sam u zd ovo ljet..legu jednog vozio na brod:-D ne želim vrijeđati zadrane..ima grad svojih ljepota..nitko to ne dvoji..alo osijek je za zd New York... naša ogromna mana , nemamo more, više..jel:-D Zg nema milijun, nego 780 000 st..tako nešto... itd. Os je stvarno, ne kao politička parola, grad po mjeri čovjeka..sve imamo, gotovo sve, ali se i dalje razvijamo... neki će reči da serem..ali mi ležimo na lovi..dodouše neiskorištenoj... zemlja..tu je lova..al ne kada sadiš žito..već kupine, papriku itd...

_________________
.... alergičan na seljačine, primitivce, podobne i ine..... volim i ocvale studente.. alergičan na marijuanu... tu travu treba tretirat pesticidima
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
non plus ultra
Offline
Avatar

Ukupno postova: 110
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.10.2009. 8:52 
Naslov:  Re: Zadar
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pavijane, baš si pavijan......
Šta se zamaraš sa pitanjem koji je grad veći, Osijek ili Zadar...
Te brojke su relativne...
Znaš li koji je sedmi grad po veličini u RH?
Ne znaš...
Vjerovali ili ne: Velika Gorica!
Nakon ZG, ST, RI, OS, ZD i SB...
A koliko ozbiljno shvaćaš Veliku Goricu kao grad?
Ja nimalo...
Osijek je centar regije što Zadar nikada neće biti...
Bez obzira na broj stanovnika...

_________________
This time next year I'll be millionaire !!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
_Jimmy_
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1375
Lokacija: Legagrad
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 19.10.2009. 10:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

non plus ultra je napisao/la: ›
Pavijane, baš si pavijan......
Šta se zamaraš sa pitanjem koji je grad veći, Osijek ili Zadar...
Te brojke su relativne...
Znaš li koji je sedmi grad po veličini u RH?
Ne znaš...
Vjerovali ili ne: Velika Gorica!
Nakon ZG, ST, RI, OS, ZD i SB...
A koliko ozbiljno shvaćaš Veliku Goricu kao grad?
Ja nimalo...
Osijek je centar regije što Zadar nikada neće biti...
Bez obzira na broj stanovnika...


u pravu, ja Veliku Goricu shvaćam kao i Sesvete

_________________
Lock 'n' Load Baby Cool
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
c-192
Offline
Avatar

Ukupno postova: 268
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.10.2009. 10:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

normalno da se VG širi! kako bi inače šuker stao u nju Mr. Green

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.10.2009. 11:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U silnoj masi lažnih statističkih podataka, ili onih nepotpunih, s kojima se u medijima konstatntno stvara lažna slika stanja u društvu, u zadnje vrijeme se pojavio novi - broj poroda.

Kao što je ministru Bajsu najznačajnijii podatak za procijenjivanje turističke sezone - broj noćenja (a ostatku svijeta ukupna zarada u novcima, a ta je u Hrvatskoj usput 1 miilijardu eura manja nego prošle godine), tako se odnedavno splitski, a kako vidimo i zadarski medijski manipulatorii služe brojem poroda, dok se ciijeli sviijet služi stopom nataliteta.

Zašto lažiraju rast? Zadar to čini kako bi spriječio vrlo skoru decentralizaciju Hrvatske na vjerojatne 4 regije, u kojoj Zadar (zasluženo) ne bi bio nikakvo srediište. Split pak prikriiva činjenicu masovnog egzodusa mlade inteligencije, koji je taj grad pogodio znatno više nego, primjerice, Rijeku ili Osijek. Broj poroda, naravno, potpuno je nevažna stvar - naravno da raste broj poroda u splitskoj i zadarskoj bolnici - ljudi više ne žele rađati na selu kod kuće ilii po očajnim lokalnim bolnicama (još su u Splitu nedavno izgradili novo rodilište za neke desetke milijuna kuna).

Pa ako znamo da je Hrvatska generalno izgubila 500.000 stanovniika od 1991. do 2001., i da je na razini Hrvatske natalitet negativan, onda je i budali jasno da se priča o navodnom rastu Zadra (ili Slavonskog Broda) zapravo svodi na masovno preseljenje ljudi iz krajeva koji uskoro neće imati stanovnika (okolica Zadra, zaleđe i otoci) u najbliži donekle urbani centar, odnosno u slučaju Sl. Broda na masovno preseljenje posavskiih Hrvata iz BiH u Hrvatsku (preko rijeke).

Isto je ii sa Zagrebom - u vremenu najveće centralizacije u poviijesti oviih prostora Zagreb je povećao broj stanovniika do 2001. za nekih 80-ak tisuća, no uzmimo i da je 100.000. Predodžba da se svi sele u Zagreb naravno je pogrešna, a tek će se izmijeniti sa neizbježnom decentralizacijom Hrvatske, ili ćemo svi propasti.

Pitanje stanovništva Hrvatske svodi se na skoru opasnost poljskog sindroma - nekako će se baš u Hrvatskoj poklopiti ogromna nezaposlenost (po zadnjim procjenama 300.000 ljudi će tek ostati bez posla) i mogućnost toj radnoj snazi da ode u inozemstvo (ulaskom u EU). Tada nam više ni ove lažne statistike neće pomoći, a morat ćemo se naviknuti da nam popriličan broj susjeda budu Kinezi i Indijci (slučaj poput onoga u Iloku, kada su odbili liječniika Indijca, više se neće smjeti događati).

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: