Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Emigrirati ili ostati, that is the question

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Gdje vidite sebe za deset godina?

1. U Hrvatskoj, ovo je moja domovina
16%
 16%  [ 4 ]
2. U Hrvatskoj, nemam drugog izbora
4%
 4%  [ 1 ]
3. Bilo gdje mi ponude uvjete za normalan živor
54%
 54%  [ 13 ]
4. Koga briga sve dok Drava teče nizvodno i ima piva u dućanu iza čoška
25%
 25%  [ 6 ]
Ukupno glasova : 24


Autor Poruka
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.09.2009. 15:47 
Naslov:  Emigrirati ili ostati, that is the question
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"jedan dio pametnih koji je imao priliku se iselio, preostali dio pametnih koji nije imao priliku je ostao i šuti, a ostatak bira vlast"

Ovo je samo jedna moja misao koju sam stavio na neki drugi forum, ali ovdje je sad koristim iz jednog razloga. Tijekom proteklih par mjeseci dobio sam nekoliko privatnih poruka s upitom o mogućnostima iseljenja u Australiju. Moram se ispričati onima koji su uputili svoja pitanja što nisam odgovorio a razlog je jednostavan - nisam niti znao da imam "privatnih poruka" jer je to skoro nevidljivo na "top bar" (webmaster, hello) pa sam tek otkrio da imam poruka još od početka ove godine.

Pa, evo samo ukratko za početak.

Australija je jedna od rijetkih razvijenih zemalja u svijetu koja jedva da je osjetila recesiju, a Zapadna Australija je na pragu novog ekonomskog "booma", posebice u rudarstvu i naftnoj industriji. Traže se stručnjaci iz tog područja - od visoko obrazovanih do zanatlija. Radne vize se relativno brzo dobivaju ali je procedura komplicirana. Kako ne bih sad išao u detalje predlažem onima koji žele podrobnije informacije da odu na website ministarstva za imigraciju http://www.immi.gov.au/ a ako ima nekih dodatnih pitanja ja ću rado pokušati odgovoriti.

Samo jedno upozorenje - Australiju ne zovu "down under" uzalud - ovdje vam je sve "naglavačke" u odnosu na ono gdje ste rođeni. Onaj tko želi doći ovdje mora se pripremeti na temeljtu promjenu načina života. Ali, o tom drugom zgodom.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.09.2009. 15:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...e, tu sam te čekala....Smile....bila ja na tim stranicama, ali džaba sve ako ne prođeš onaj početni test, što je zapravo relativno teško, ako ti posao ne ulazi u listu deficitarnih poslova....i kad prođeš, moraš uplatiti neke novce ako želiš da ti oni srede vizu, što osobno ne želim....
...ja bi radije neke informacije oko toga na kojim stranicama da tražim manje naseljena mjesta......odnosno, čitala sam negdje da su traženi radnici u parkovima prirode, mogu ja i klokane čuvati Smile....

...a što se privatnih poruka tiče, u postavkama profila si namjesti da ti se nove poruke otvaraju u novom prozoru....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
audiworld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2078
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 22.09.2009. 15:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

klokani, emu, crna mamba i još 4000 smrtonosnih vrsta... weeee

_________________
.... alergičan na seljačine, primitivce, podobne i ine..... volim i ocvale studente.. alergičan na marijuanu... tu travu treba tretirat pesticidima
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.09.2009. 16:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
...e, tu sam te čekala....Smile....bila ja na tim stranicama, ali džaba sve ako ne prođeš onaj početni test, što je zapravo relativno teško, ako ti posao ne ulazi u listu deficitarnih poslova....i kad prođeš, moraš uplatiti neke novce ako želiš da ti oni srede vizu, što osobno ne želim....
...ja bi radije neke informacije oko toga na kojim stranicama da tražim manje naseljena mjesta......odnosno, čitala sam negdje da su traženi radnici u parkovima prirode, mogu ja i klokane čuvati Smile....

...a što se privatnih poruka tiče, u postavkama profila si namjesti da ti se nove poruke otvaraju u novom prozoru....


Pa reko ja - nije ti to ko u svibnju ajmo spakovat kofer pa na Brač tražit gdje ću navečer radit u kafiću uz plažu pa se danju kupat a uvečer čagat.

BTW hvala na savjetu za privatne poruke, nisam znao.

Nego, što si po struci, ako nije tajna.

_________________
šorom šajke a niz Dravu čeze osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.09.2009. 16:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Haha, ne vjerujem... danas, nicim izazvan u google ukucao "Australia immigration" i dobio tu stranicu [i bez I'm feeling lucky].

Ovo je nekakav znak...

Uglavnom, treba kliknuti na:
http://www.immi.gov.au/immigration/
- s lijeve strane izabrati zeljenu opciju i citati malo...

Pa onda...
http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/skilled-occupations/index.htm
http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/skilled-occupations/occupations-in-demand.htm#oc

Od pomoci moze biti ovo:
https://www.ecom.immi.gov.au/skillmatch_public/startUnknown.do

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.09.2009. 18:46 
Naslov:  Re: Emigrirati ili ostati, that is the question
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"gdje mladi vide sebe za 10 godina" je podnaslov, ako se ne varam - a pa definitivno ne u rvackoj.

iako bih voljela znati definiciju "mladog"... a i australija mi je malko prevruca, mene vuce na sjever, u hladnije krajeve Wink iako ima istine da je australija od svih potencijalnim emigrantima zanimljivih zemalja u zadnjih kriznih godinu dana pretrpjela zacudno malo stete - ili su tako daleko od svega da ih se ne tice kada wallstreet prolazi kroz zemljotres, a s njim i ostatak zemaljske kugle Wink

sto se tice manje ili vise kompliciranog postupka dobivanja radne vize: mislim da je svuda vise-manje jednako - ako imas njima deficitarno zanimanje, lako ces proci prepreke, u suprotnom je malo teze. ali obicno pali poznavanje jezika, visoka naobrazba i neka ideja sto mislis raditi kada dodjes tamo (tipa: povezao si se s nekim tko ti moze garantirati posao ili imas gomilu ustedjevine pa im neces postati socijalni slucaj...)

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DARCHO
Offline
Avatar

Ukupno postova: 242
Lokacija: citybosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.09.2009. 22:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

situacija kod nas nije nimalo bajna,ali otići van povlači puno radikalnih poteza na koje se treba prilagodit,što nije svakom lako,kad bih mogao birati otišao bih van na neki određeni period do 5 godina,obrazovao se i radio,nadopunio stečena znanje i iskustvo i vratio se,naravno to mi nebi garantiralo lagodan život u HR,al imao bi temelje za život bez misli oću li moći preživjeti,što bi mi sasvim dovoljno bilo..jer za mene postoji ona dobra stara,slavonijo tko te nije volio,taj ne zna što je izgubio..molim da me se ne povezuje sa glavašom i inom gospodom,ja sam samo lokalpatriota !!

_________________
tko pita,taj ne skita..oš,neš bangladeš ! http://www.youtube.com/watch?v=z-Wgb_gh8Ps&feature=player_embedded
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.09.2009. 22:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Na ovakvo anketno pitanje posljednji je odgovor najpametniji (kakvo pitanje, takvi odgovori). Najprije, činjenica da je Hrvatska "domovina" nije nikakav kriterij pri odluci gdje će netko živjeti. Drugo, "nemam izbora" može odabrati samo potpuno blesav čovjek, jer samo blesan nema izbora (odnosno, misli da nema izbora). "Uvjete za normalan život" nudi ogroman broj zemalja, pod uvjetom da uopće znamo što je to normalan život. Ovo posljednje je nekakva šala, pa se to čini najboljim izborom.

Prije emigracije preporučio bih višemjesečni boravak u nekoj od "poželjnih destinacija", što bi moglo djelovati i u jednom i u drugom smjeru - radi se u stvari o dva kriterija, razini životnog standarda (koja je bez iznimke uvjetovana radnim mjestom) i kulturom (društvom, odnosno vrlo malenim brojem ljudi kojim je netko u stvari okružen, ma gdje živio).

Rekao bih da se u većini zemalja može dobro živjeti sa puno novaca, dok će emigrant u Australiji radeći kao rudar živjeti lošije nego kao hrvatski besposličar (jer u Australiji danas iz Hrvatske možda samo rudare i trebaju - makar ni to, jer im je nezaposlenost između 8-10% a u recesiji je najviše stradao upravo taj sektor).

Prema tome, emigriranje u razvijenije zemlje (odnosno selidba, što bi bila prava riječ) podrazumijeva podosta godina žestoke borbe i kretanje od, praktički, nule. Nitko Hrvate, sa njihovim sranjem od diploma ne treba (barem ne masovno). Treba najprije prihvatiti (za nas) neprirodnu količinu truda i rada, i odbaciti apsolutno sve prednosti i pozicije koje je netko stekao ili imao u Hrvatskoj. Treba zaboraviti i poznanstva, jer u razvijenijim zemljama puno manje vrijede nego kod nas.

Generacija koja je masovno napustila Hrvatsku za i nakon rata, pri čemu mislim na fakultetski obrazovane ljude, svjedoči neke strašne sudbine, iako su se neki izvrsno snašli. To je ipak bilo sasvim drugo vrijeme, i ekonomsko i političko (bilo je lakše otići). Tko nije urođeni borac, ambiciozan i čvrst, taj neka se drži Hrvatske.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.09.2009. 9:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...@eseker, administracija je moja struka, eh sad - širok je opseg posla, po australskoj klasifikaciji posla vidjela sam da ima nekoliko kategorija ( od tajnice do office manager i slično)....na onom testu što sam radila na onim stranicama nisam prošla test, jer ta struka nije na popisu traženih....također, nije ni prošla struka supruga, obzirom da je u vojnoj mirovini, i da ima samo vojni staž zapravo (puni, dodushe - ali to njima ništa ne znači očito)....
...u pravu si kad veliš da to nije sezonski posao, no osobno sam (i obitelj, također) spremna učiniti i taj korak u potrazi za nekim boljim životom....za sebe, ali ponajviše za dijete - obzirom da čisto sumnjam da će se Lijepa naša kroz 10tak godina oporaviti toliko da se moje dijete može mirno školovati, naći dobar posao i imati bolji život nego njegovi roditelji....pitanje je samo koliko je tko spreman učiniti takav korak....Osijek i Slavonija su uvijek bili i ostali u srcu, bila ja u Zagrebu, Iraku ili Australiji...opstanak je bitan....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.09.2009. 10:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Znam puno ljudi u Australiji i ja bih istog trena sve ostavila i otišla,ali moja bad polovica ni ćut!
Isto tako znam ih nekoliko koji su bili u Kanadi i ..vratili se!!
Mislim da trebate pogledati Milićeve putopisne reportaže"idemo u Austrliju" "idemo u Kanadu"...on je to dosta dobro pogodio,premda bih ja voljela vidjeti i onaj dio koji nije "zguran" i namontiran u zadanih 45min.emisije.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.09.2009. 10:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la: ›
Mislim da trebate pogledati Milićeve putopisne reportaže"idemo u Austrliju" "idemo u Kanadu"...


Svašta. Nećete valjda na temelju putopisa jednog iskvarenog novinara odlučivati o preseljenju? Iz tih se reportaža može vidjeti samo što potomci hrvatskih iseljenika misle o Hrvatskoj, a to zaista ništa ne govori o uvjetima života u jednoj zemlji. Nazvao bih te putopise "Pronađimo u svakoj šupi u koju odemo nekog tko nariče hrvatski jezik ".

Tu je prisutna još jedna zabluda - ti su ljudi, koje pogrešno nazivamo Hrvatima (jer s Hrvatima u Hrvatskoj zaista nemaju nikakve veze) - državljani zemalja u kojima žive, te se s njima nema smisla uspoređivati. oni uživaju punu socijalnupotporu države, obrazovali su se u kudikamo cijenjenijim institucijama, ne treba im radna dozvola niti ih treba brinuti deficitarnost njihovog zanimanja - na kraju, nemaju nikakvih kulturoloških prepreka (jezičnih, moralnih, i sličnih). Treba se uspoređivati sa običnim gastarbajterima, i to novije generacije, onima koji nisu stekli državljanstvo, niti se vjenčavali s domicilnim stanovništvom.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.09.2009. 11:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Felt pogledaj još jedared te reportaže.Prikazao je Milić svašta,a ne samo dijasporu koja je ,usput rećeno, manje obrazovana od prosječnog hrv.domoroca.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.09.2009. 13:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la: ›
Na ovakvo anketno pitanje posljednji je odgovor najpametniji (kakvo pitanje, takvi odgovori). Najprije, činjenica da je Hrvatska "domovina" nije nikakav kriterij pri odluci gdje će netko živjeti. Drugo, "nemam izbora" može odabrati samo potpuno blesav čovjek, jer samo blesan nema izbora (odnosno, misli da nema izbora). "Uvjete za normalan život" nudi ogroman broj zemalja, pod uvjetom da uopće znamo što je to normalan život. Ovo posljednje je nekakva šala, pa se to čini najboljim izborom.

Prije emigracije preporučio bih višemjesečni boravak u nekoj od "poželjnih destinacija", što bi moglo djelovati i u jednom i u drugom smjeru - radi se u stvari o dva kriterija, razini životnog standarda (koja je bez iznimke uvjetovana radnim mjestom) i kulturom (društvom, odnosno vrlo malenim brojem ljudi kojim je netko u stvari okružen, ma gdje živio).

Rekao bih da se u većini zemalja može dobro živjeti sa puno novaca, dok će emigrant u Australiji radeći kao rudar živjeti lošije nego kao hrvatski besposličar (jer u Australiji danas iz Hrvatske možda samo rudare i trebaju - makar ni to, jer im je nezaposlenost između 8-10% a u recesiji je najviše stradao upravo taj sektor).

Prema tome, emigriranje u razvijenije zemlje (odnosno selidba, što bi bila prava riječ) podrazumijeva podosta godina žestoke borbe i kretanje od, praktički, nule. Nitko Hrvate, sa njihovim sranjem od diploma ne treba (barem ne masovno). Treba najprije prihvatiti (za nas) neprirodnu količinu truda i rada, i odbaciti apsolutno sve prednosti i pozicije koje je netko stekao ili imao u Hrvatskoj. Treba zaboraviti i poznanstva, jer u razvijenijim zemljama puno manje vrijede nego kod nas.

Generacija koja je masovno napustila Hrvatsku za i nakon rata, pri čemu mislim na fakultetski obrazovane ljude, svjedoči neke strašne sudbine, iako su se neki izvrsno snašli. To je ipak bilo sasvim drugo vrijeme, i ekonomsko i političko (bilo je lakše otići). Tko nije urođeni borac, ambiciozan i čvrst, taj neka se drži Hrvatske.


Prije nego se upuštamo u komentiranje i iznošenje osobnih sudova valja prikupiti činjenice jer svaka prosudba dobiva na kredibilitetu tek kad je utemeljena na stvarnim podacima. A zvanični podaci http://www.abs.gov.au/ausstats/[email protected]/mf/6202.0 govore o stopi nezaposlenosti u Australiji koja je ispod 6% dok je u Zapadnoj Australiji još i niža (oko 5%).

Rudarstvo i naftna industrija u Zapadnoj Australiji doživljavaju procvat - projekt "Gorgon" , Kinezi su gladni za željeznom rudačom, otvaraju se novi rudnici zlata... Barata se s podacima o preko 50 tisuća novih radnih mjesta u narednih 12 mjeseci samo u tom segmentu privrede...

Neću više ići u detalje jer ako nekoga zanima može prošetati prstiće guglajući...

I, onako usput, četvrti odgovor u anketi je ustvari jedini ozbiljan, prethodna tri su zajebancija.

_________________
šorom šajke a niz Dravu čeze osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.09.2009. 13:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
...@eseker, administracija je moja struka, eh sad - širok je opseg posla, po australskoj klasifikaciji posla vidjela sam da ima nekoliko kategorija ( od tajnice do office manager i slično)....na onom testu što sam radila na onim stranicama nisam prošla test, jer ta struka nije na popisu traženih....također, nije ni prošla struka supruga, obzirom da je u vojnoj mirovini, i da ima samo vojni staž zapravo (puni, dodushe - ali to njima ništa ne znači očito)....
...u pravu si kad veliš da to nije sezonski posao, no osobno sam (i obitelj, također) spremna učiniti i taj korak u potrazi za nekim boljim životom....za sebe, ali ponajviše za dijete - obzirom da čisto sumnjam da će se Lijepa naša kroz 10tak godina oporaviti toliko da se moje dijete može mirno školovati, naći dobar posao i imati bolji život nego njegovi roditelji....pitanje je samo koliko je tko spreman učiniti takav korak....Osijek i Slavonija su uvijek bili i ostali u srcu, bila ja u Zagrebu, Iraku ili Australiji...opstanak je bitan....


O tome se i radi. O djeci i njihovoj budućnosti. Vidiš, Zmijice, ja sam u Hrvatskoj imao karijeru i dobar posao, bio dragovoljac i ratovao 91. i 92 a 93. se "skinuo" jer sam odbio ponudu da se aktiviram u HV. U to isto vrijeme dvoje djece - mlađih teenagera - izgubilo je dvije godine školovanja zbog rata, nisam za njih vidio nikakvu perspektivu i odlučio spakovati kofere i na drugi kraj svijeta.

NIje bilo lako jer, iako sam to isto mogao učiniti i 20 godina ranije i iako sam, kao što rekoh imao karijeru i posao, nije mi se ostavljalo MOJU DOMOVINU. Ali ta ista Domovina nije ništa nudila mojoj djeci a moja je dužnost kao roditelja bila da im pružim mogućnost.

I tako sam ostavio i posao i karijeru i počeo sve iznova, zbog djece. NIje bilo lako ovih 16 godina ali kad vidim dečke koji su izrasli u odrasle ljude koji imaju svoje obitelji i dobre poslove ...

Ali ne razmišlja svako o budućnosti svoje djece kao ti, ima ih koji su odabrali četvrti odgovor u anketi.

_________________
šorom šajke a niz Dravu čeze osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 23.09.2009. 13:57 
Naslov:  Re: Emigrirati ili ostati, that is the question
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

razmišljao sam o'ćul rec'taciju il' monolog ... pa ću ipak rec'taciju

OSTAJTE OVDJE

Ostajte ovdje!... Sunce tuđeg neba
Neće vas grijat ko što ovo grije;
Grki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije.

Od svoje majke ko će naći bolju?!
A majka vaša zemlja vam je ova;
Bacite pogled po kršu i polju,
Svuda su groblja vaših pradjedova.

Za ovu zemlju oni behu divi,
Uzori svijetli, što je branit znaše,
U ovoj zemlji ostanite i vi,
I za nju dajte vrelo krvi vaše.

Ko pusta grana, kad jesenja krila
Trgnu joj lisje i pokose ledom,
Bez vas bi majka domovina bila;
A majka plače za svojijem čedom.

Ne dajte suzi da joj s oka leti,
Vrat'te se njojzi u naručja sveta;
Živite zato da možete mrijeti
Na nijemom polju gdje vas slava sreta!

Ovde vas svako poznaje i voli,
A tamo niko poznati vas neće;
Bolji su svoji krševi i goli
No cvijetna polja kud se tuđin kreće.

Ovdje vam svako bratski ruku steže -
U tuđem svijetu za vas pelen cvjeta;
Za ove krše sve vas, sve vas veže:
Ime i jezik, bratstvo, i krv sveta.

Ostajte ovdje!... Sunce tuđeg neba
Neće vas grijat ko što ovo grije, -
Grki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije...


Aleksa Šantić

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: