Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.06.2005. 19:33 
Naslov: Roleplay The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne znam zašto, ali “Vodič” me neodoljivo podsjeća na Monty Pythonovska ostvarenja, I to bez onog očekivanog britkog humora na koji smo navikli kad smo pratili Monty Python’s Flying Circus. Confused
Samim tim film mi je tek simpatičan, ali ne mogu reći da me razočarao.
Isto tako, moram reći, romani Dauglasa Adamsa “Vodič za autostopere kroz galaksiju” (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy”) neusporedivo su lošiji od bilo kojeg romana - J.K.Rowling ili Tolkiena. Doduše, o ukusima ne treba raspravljati...


Douglas Noel Adams, lik je rođen u Cambidgeu gdje je studirao i književnost (inicijali DNA, referirajući se na deoksiribonukleinsku kiselinu), još na studiju je postao veliki zaljubljenik SF-a.
“Vodiča” je prvo negdje 70.tih osmislio kao radijski show. Nakon što je radijsko izdanje steklo veliku popularnost u Velikoj Britaniji, prebacio ga je početkom 80.tih u književni medij, u formu hiperdigresijskog romana čija su obilježja paradoks, apsurd, igra riječima, satira, demistifikacija velikih filozofskih i znanstvenih pitanja, ali i religije.
DNA je od prvog dana sanjao da njegovo djelo bude preneseno na filmsko platno i gotovo 20 godina radio na tome. Godine 1997. potpisao je ugovor sa Disney produkcijom, no četiri godine poslije, doživio je srčani udar na fitnessu, dok je film bio u fazi pretprodukcije.


Film prati četvero junaka koji nakon uništenja Zemlje, putuju svemirom, trasom svemirske obilaznice koja je morala biti uklonjena, a sve pomoću multimedijalnog “Vodiča za autostopere kroz galaksiju”. Cilj putovanja je tajanstveni planet uz koji se veže legenda o megakompjuteru koji bi trebao dati odgovor na sva pitanja koja postoje u životu i svemiru. Onaj tko prvi spozna odgovor o smislu svemira, života i svih stvari, postat će slavan i moćan, što je glavni interes vođe puta, galaktičkog predsjednika Zaphoda – koji je oteo sam sebe, a predsjednikom postao jer je dovoljno priglup i glumački darovit za takvo što (tzv.muška plavuša).
Suputnici izvanzemaljskog predsjednika Zaphoda Beeblebroxa (sjajni Sam Rockwell) su Zemljanka Tricia McMillan (zgođušna Zooey Dechanela) koju je Zaphod preimenovao u Trillian, njezina simpatija Zemljanin Arthur Dent (Martin Freeman), inače središnji junak romana, te izvanzemaljac Ford Prefect (Mos Def) i depresivni robot Marvin.
Slaba povezanost četvero protagonista bode nam oči zbog ljubavnog trokuta Zaphod-Trillian-Arthur, koji se raspadne prije nego je i zaživio, te tu započinje ljubavna relacija Trillian-Arthur (koja inače u romanu čak i ne postoji).
Situacija tri muškarca – jedna žena + robot ne uspostavlja nikakav intrigantan odnos, pa je film onak malo preozbiljan bez obzira na paradoksalne montypythonovske situacije.
Ukratko, film nije za propustiti, ali nije tako “fantastičan”, koliko je izvikan.
Režija: Garth Jennings, 2005.

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.06.2005. 0:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Neki od linkova je bi trebalo posjetiti:
Wikipedia HHGTTG

Wikipedia HHGTTG film

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.06.2005. 12:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Film nije za propustiti, film je za zaobici u sirokom luku. Smile

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.06.2005. 13:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Blasfemicno je usporedjivati Guide s Warsima. Opcenito, HHGTTG je knjiga koja se ne usporedjuje s drugim knjigama, filmovima, djelima.

Kao sto su Pythonovci djelo koje se ne moze ni sa cim usporedjivati, tako se ni HHGTTG ne treba usporedjivati ni sa cim drugim.

To nema veze ni sa ukusom, vec s razumijevanjem.

Inace, ako je netko citao HHGTTG i knjiga mu se svidjela, onda mora vidjeti film, jer je radjen po knjizi i stvarno su ga dobro napravili. Odlicno prenosi knjigu (uz sitne izmjene) i vizualno ju nadopunjava.

Svi trk u kino! ;-)

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.06.2005. 13:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ok, moguce.
Promijenit cu preporuku:
Ako niste citali prirucnik za ovaj film, zaobidjite ga u sirokom luku. Smile

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.06.2005. 13:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@steam, hebiga, tko te tjerao ici gledati nesto sto ne razumijes?! Btw. kad si ga uopce gledao? Smile Zasto si uopce isao gledati? Zar te nitko nije upozorio? ;-)

Ista stvar je i s knjigom. Ako se nekome ne svidja stil knjige, onda mu se sigurno nece svidjeti ni film.

Medjutim, ne treba HHGTTG usporedjivati s necim drugim i onda reci da je dobro/lose, jer HHGTTG nema apsolutno nikakve veze s Warsima i slicnim uratcima.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.06.2005. 13:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gledao u Zagrebu u kinu Kaptol. Ogromno kino, jako dobro kino, petak 23h, ukupno 5 ljudi u publici. Smile Mozda i to nesto govori. Smile

A od filma ocekujem da uspjesno komunicira sam za sebe.

Bio sam donekle skeptican, ali 6.8 na IMDB nije ocjena za odbaciti. Jebemti fanove. Smile

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Karatas
Post Postano: 27.06.2005. 13:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Knjiga je super-turbo smijesna na toliko nivoa da je to pravo cudo. Film nije dorastao knjizi, jer se jednostavno ne mogu sve one fine i suptile sale prebaciti na filmsko platno (ili je to iznimno tesko, po mom skromnom sudu). No po meni se film treba pogledati, jer me bas lijepo nasmijao, ali ce vas knjiga jos vise nasmijati.

E sada, kako nekim ljudima objasniti suptilnost nekih sala i provala? Po mom sudu je to apsolutno nemoguce! Ako niste u stanju skuziti neke fore, onda normalno da cete biti malkoc isfrustrirani i necete skuziti film Smile Sasvim normalno Smile))

Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.06.2005. 13:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@steam, ne kuzim ovo za kino. Ni u Osijeku u petak, u 19:30 nije bilo vise od 10tak ljudi.

Inace, vjerujem da bi i film uspjesno komunicirao za sebe da nisi ocekivao neki SF, ili neznamtijasto. Film komunicira za sebe, samo moras posjedovati razvijene receptore za apsurd. Ako ih nemas razvijene, ili ti se apsurd ne svidja, onda je jasno da ti se ni film nece svidjeti.

Cijeli film nije apsurd, vec jedna velika oda zivotu kroz kritiku ljudske gluposti i apsurdom kao instrumentom.

Ali, kao sto je Gemi rekla, svatko ima svoje ukuse... Ja ti samo zelim reci da 8.6 na IMDBu nije slucajno. Smile

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.06.2005. 13:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kad sam pogledala Gospodara prstenova u kinu (bez prethodnog čitanja), odmah sam trčala u knjižnicu posuditi knjigu...
Kad su mi rekli da je Potter sličnog sadržaja ali da je dječja literatura, bez obzira pročitala sam sve knjige čak i prije nego sam pogledala film...

Ovo definitivno nije film koji te stimulira na čitanje knjige, možda nešto malo razmišljanja, ali ništa što već ne znamo i sami ako imalo kritički gledamo na svijet.
A ako postoji potreba da se prvo nešto pročita da bi se razumio film ili obrnuto, mislim da nešto onda tu ne štima.

Osim toga ne volim plagijature. MPython Flying Circus i njihov humor mi je jedini originalan.
A znam da se DNA družio sa J.Cleeseom pa je to od njega pokupio...

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.06.2005. 13:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@gemi, previse si citala kritika po webu od ljudi koji su gledali film, a nisu procitali knjigu. Ne znam uopce odakle nekom ideja usporedjivati HHGTTG s Pythonovcima?! Jedina poveznica su im vrijeme i mjesto nastanka.

Kakav Potter, jebote?! Star Warsi?!

Totalno promasena usporedba...

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.06.2005. 14:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Usporedba s nečim mora postojati, jer film pripada žanru SF-a.
Ko priča o Warsima? Govorimo o imaginarnoj fabuli pisca, zato spominjem Rowling i Tolkiena.
Osim toga pogledaj mašineriju koja je pokrenuta u pozadini "Vodiča"... već godinama knjige, stripovi, tv ekranizacija, film, igračke... itd.itd.
Ostvarenje je moglo biti i bolje s obzirom na izvikanost. I nikako mi se ne može poturiti da film nisam razumjela ili da takav humor ne kontam.

Znamo se, zloćo, nećeš ti popustiti ni milimetra Smile
(nekad tako volim što si nepopustljiv) ;-)

Ja uvelike poštujem tvoj ukus, dapače zbog tebe sam film i pogledala, ali imam pravo reći da mi je filmić tek prosječan i da sam očekivala više, pa se ti ljuti koliko te volja. ;-)

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.06.2005. 14:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@gemi, usporedba s Pythonovcima moze postojati jer i Adams koristi apsurd kao instrument. Moze cak i na idejnoj razini (paralela izmedju Vogonaca i npr. Ministarstva smijesnog hodanja - ismijavanje tadasnje mamutske britanske birokracije), ali ipak su oni dovoljno daleko...

Sto se tice tvog misljenja - ono je ok... cak i da si citala knjigu, film ti se ne bi morao svidjeti... Smile

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.06.2005. 14:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hmmm...nisko...nisko...
ali tebi Visosti, sve oprastam, tako da je ovo prava sitnica Razz




(Steam, vidi mi toleranciju) ;-)

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.06.2005. 17:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

E vidish da mozes. Wink

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: