
Kao u ratnoj zoni. Eksplozije. Dim i prašina. Razrovane i puste ulice. Tako ovih dana izgleda
Tvrđavica. Zbog detonacija uzrokovanih razminiravanjem na području tik uz naselje, te “beskrajnim” radovima na obnovi ceste, život je tamo ovih dana pravi pakao.
- Detonacije su oštetile brojne objekte. Na starijim kućama, onima koje nisu obnovljene nakon rata, štete su velike, a pucaju i objekti koji su obnavljani. Negdje se vide pukotine na zidovima, drugima su popucali stropovi - kaže nam jedna stanovnica Tvrđavice.
Popucala su, naravno, i brojna stakla; dapače, navodno su pucala i stakla na desnoj dravskoj obali. Igrališta su pusta - djeca se, kažu, od straha (što svoga, što roditeljskog) zatvaraju u kuće, a male bebe neprekidno plaču. Okružje je, pak, posebno traumatično za psihički oboljele i one s poteškoćama u razvoju.
- Imala sam goste iz Australije. Bili su kod mene dan, dan i pol. Nisu to mogli podnijeti. Zbog detonacija otišli su u hotel - u Vinkovce, kaže naša sugovornica.
Traumatizirane su i životinje koje pri svakoj seriji detonacija “luduju”.
- Pas koji je uglavnom vezan za lanac, od straha i nemoći počne se sam gristi. Uvuče se u kućicu i reži. Čak mu ni njegov vlasnik ne može prići barem pola sata dok se malo ne smiri, kažu. Izbezumljene su i domaće životnje, a nije lako ni onima iz
ZOO-vrta.
- Imamo velikih problema sa životinjama. One detonacije osjećaju intezivnije nego ljudi, kaže
Dušan Rašić iz
Unikoma. Zanimljivo, posebno su šokirani - krokodili.
Detonacije, pričaju stanovnici, stižu u intervalima. Tijekom dana bude ih pet-šest, svaki s pet do osam eksplozija. Popraćene su oblacima dima u obliku gljive. Zvali su, kažu
Grad i
Županiju - zanima ih komu se mogu obratiti zbog oštećenja, hoće li šteta biti nadoknađena i do kada će detonacije trajati? Odgovor na potonje pitanje, nažalost, glasi -
duže od predviđenog roka, 30. rujna. Mina je, naime, mnogo više nego što se to očekivalo.
Projekt obuhvaća približno
milijun četvornih metara, a do sada je razminirano
oko 580.000. Pronađeno je više od 1.000 protutenkovskih i oko 300 protupješačkih mina.
- U deset godina iskustva ovo je jedno od najminiranijih područja u blizini naselja. Imali smo slučajeva da su strojevi u pogonu, a 50-ak metara dalje igraju se djeca. Pronašli smo mnogo više mina od očekivanog, te nećemo stići obaviti sve u roku, kaže
Romano Mihalic, voditelj projekta i suvlasnik tvrtke
“Nitro”.
Stanovnici se pitaju moraju li se mine uništavati tako blizu naselja.
- Smanjili smo detonacije i do 70 posto; umjesto dopuštenih 50, koristimo 10 ili 20 kilograma eksploziva. Najbliža je minimalno kilometar od prve kuće i nema opasnosti za ljude, zaključuje Mihalic.
Krešimir Bubalo, gradonačelnik Osijeka:
- U interesu svih građana to područje mora se što prije i što kvalitetnije očistiti od mina. Nedopustivo je da nastaju oštećenja, a zbog šteta građani se trebaju obratiti HCR-u.
Piše: Mario Mihaljević/Glas-Slavonije.hr