Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Besplatni udžbenici

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Da li biste, u znak prosvjeda, poslali djecu u školu bez udžbenika?

DA
50%
 50%  [ 7 ]
NE
50%
 50%  [ 7 ]
Ukupno glasova : 14


Autor Poruka
rođena u Osijeku
Offline
Avatar

Ukupno postova: 300
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.07.2009. 16:02 
Naslov:  Besplatni udžbenici
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ministarstvo obrazovanja ove je godine dalo naputak svim osnovnim i srednjim školama da se ne prikupljaju udžbenici korišteni prethodne školske godine, jer su već tiskani novi, za što je potrošeno preko 500.000.000,00 kn.
Nakon burnih reakcija roditelja, a na incijativu Večernjeg lista, Kosorica je prihvatila prijedlog da se udžbenici stave na Internet, protiv čega se pobunilo samo ministarstvo obrazovanja, vjerojatno potaknuto pritiscima idavačkih kuća, kao i mogućim gubitkom dijela profita koji im se isplaćuje po osnovu prodaje udžbenika.
Predstoji nam smanjenje plaća i mirovina, povećanje PDV-a, već poznato jesensko povećanje cijena svih energenata, banke dižu kamate na već postojeće kredite, a nove dijele na kapaljku, pa nam zaista nije trebao još jedan neplanirani udar na kućni budžet. Plaćanje udžbenika nije bilo u proračunskom planu mnogih obitelji, pa tako sada većina njih koja ima po dvoje i više školaraca otkazuju godišnje odmore što je dodatni udar na već ionako propalu turističku sezonu.
Što je najgore od svega, sada se pokazuje da pored "građevinske mafije" postoji i ona "knjižarsko-izdavačka" koja je čini se još moćnija. Jer kako inače objasniti da se kod nas iz godine u godinu tiskaju novi udžbenici, da djeca ne mogu koristiti udžbenike naslijeđene od prethodnih generacija, pa da često tri razreda iste generacije u istoj školi nemaju iste knjige?
Dok se većina nas pati oko toga kako će opremiti svoje školarce, izdavači zadovoljno trljaju ruke jer im je još jedom pošlo za rukom natjerati vodu na svoj mlin, a očito ni članovi povjerenstava odgovornih za odobravanje novih udžbenika nisu ostali kratkih rukava.
Budući da već postoji inicijativa, a i podrška premijerke (barem deklarativna), pitam vas da li biste bili voljni potpisati peticiju protiv odluke o ukidanju besplatnih udžbenika, te da li biste, u znak prosvjeda, poslali djecu u školu bez udžbenika, kao što su već odlučili roditelji u Valpovu?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.07.2009. 18:25 
Naslov:  Re: Besplatni udžbenici
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nemam djecu pa me ovaj problem ne pogadja osobno, ali kao prosvjetni radnik jako dobro poznajem i razumijem problematiku. iz mogu kuta gledanja stvar izgleda ovako: besplatnih udzbenika ove godine nece biti, to je jasno (osim ako drzava ne dobije na lotu) - a jasno mi je i da to predstavlja velik problem obiteljima s vise skolaraca. mozda bi bilo najlogicnije da se skole aktiviraju (iako je i za to prekasno - godisnji odmori su poceli) i da od svojih ucenika pokupe proslogodisnje ili starije udzbenike i pokusaju po kriteriju imovinskog cenzusa raspodijeliti knijge ucenicima koji ih trebaju...

a konkretno pitanje: da li djecu poslati u skolu bez udzbenika? to se moze prvi tjedan nastave, onda ce nastavnici dobiti direktivu da traze da djeca imaju knjige kako bi pratila nastavu, u protivnom ce biti sankcija. ministarstvo i / ili vlada u potpunosti ce se oglusiti na prigovore roditelja, to im je standardni modus operandi (nazalost). IMHO

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
AKIZIKA
Offline
Avatar

Ukupno postova: 193
Lokacija: Na Jugu kod bajera
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.07.2009. 20:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da je sistem bespla knjiga u banani moglo se vidjeti odmah.
Prvo jer svaki učitelj bira autora ,a drugo jer dijeca pišu u knjige tako da se iste mogu koristiti jednokratno. Takav sustav svske godine sve nove knjige za sve učenike nebi podnio ni Kuvajt.
Sada će isti taj sistem prebaciti na leđa roditelja i knjige će biti bespla ali za vladu.
Što se tiče podrške ja sam za iako mi je jasno da se iz prazne čaše nemožeš napit a bunar presušio.

_________________
Bezkonačna je ljudska glupost, za svemir nisam siguran!

Nisam stranački ni politički opredjeljen, ja sam samo mali čovijek na netu.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.07.2009. 20:29 
Naslov:  Re: Besplatni udžbenici
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rođena u Osijeku je napisao/la (Pogledaj post): › Ministarstvo obrazovanja ove je godine dalo naputak svim osnovnim i srednjim školama da se ne prikupljaju udžbenici korišteni prethodne školske godine, jer su već tiskani novi, za što je potrošeno preko 500.000.000,00 kn.


Ovo je posebno bezobrazno Evil or Very Mad
Nisu samo ukinuti besplatni udžbenici (koji su meni osobno bili zaista rastrošan potez i pitam se kako nitko još nije odgovarao za tako što) nego i besplatan prijevoz i školski domovi za srednjoškolce a u našem lijepom gradu , kak sam čula , više grad neće subvencionirati pola iznosa za mjesečnu kartu pa će mejsečna biti negdje oko 120 kn umjesto dosadašnjih 50 ili 55, koliko već.
Ja se već godinama čudim kako to da djete od djeteta ne može naslijediti udžbenik..pogotovu u nižim razredima, sve živo se ispunjava (radni udžbenici)..upotrebljivo je samo jednom.
Pojedini učitelji/profesori inzistiraju na novim udžbenicima ...dakle isti autor, malo izmjenjen sadržaj i već udžbenik ne valja..

Ma... a najviše mi se od svega diže kosa na glavi što mi (narod, ljudi,puk, stoka sitnog zuba) samo sjedimo, šutimo, trpimo, kukamo jedni drugima i nepoduzimamo ništa. Ta letargija ili kako da to već nazovem, to je nešto najgore što nam se dešava.
Baš se osjećam posrano.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maddox_rumble
Offline
Avatar

Ukupno postova: 848
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.07.2009. 16:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma bitno da su sve obecali, sad se nema para, sve se ukida

po meni bespla udbenike nisu trebali nikad ni uvest - ali onda trea u skolama bit neobavezno os imat knjigu ili ne

a ne da ti ocjena ovisi jel imas ili nemas para za knnjigu

_________________
There can be only one, and that one is me Wink
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
malecka
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1383
Lokacija: stol...i stolica..na tavanu desno pored dnevne sobe
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.07.2009. 18:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

meni je to nekako totalno glupavo...kontam da neki ljudi neaju za udžbenike...al u drugu ruku čemu da se svake godine tiskaju novi udžbenici..mislim svi mi koji smo do sada završili srednju smo imali većinom rabljene udžbenike...a to što to sada sve ide na nove je meni glupost... jer se radi samo zbog zarade , koju neki lik želi a nije niš napravio uzeo je stari udžbenik i promijenio 3 riječi i sad ga prodaje kao novi.....

_________________
I felt every ounce of me screaming out,
But the sound was trapped deep in me osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.08.2009. 17:34 
Naslov:  Re: Besplatni udžbenici
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Možda je OT, ali zanimljivo je kako nitko ne osuđuje prodavanje udžbenika koje su prošle godine platili porezni obveznici.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.08.2009. 10:00 
Naslov:  Re: Besplatni udžbenici
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lufus je napisao/la (Pogledaj post): › Možda je OT, ali zanimljivo je kako nitko ne osuđuje prodavanje udžbenika koje su prošle godine platili porezni obveznici.


...ma, stoji to, ali zamisli si jednu obitelj s dva školarca i prosječnim mjesečnim primanjima od par kilji kuna...cijena kompleta za V. razred stoji 1500 kn + bar još 500 za opremu....znači, jedna plaja ode samo na nove knjige...svi tzv. preprodavači nemaju zaradu, a to rade jer drugačije ne mogu....bila sam na Velesajmu, knjige se prodaju za dvadesetak kuna, većina odmah kupuje druge, odnosno vrše zamjenu....također, uglavnom su to klinci koji si mogu na taj način, ako ništa drugo zaraditi džeparac....eh, sad - siva ekonomija je i preprodavanje cigareta na piji, auto-pija sa svim rabljenim drlozima, švercanje u tramvaju, sakupljanje boca po kontejnerima i slični detalji iz života običnog rvackog puka...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
AKIZIKA
Offline
Avatar

Ukupno postova: 193
Lokacija: Na Jugu kod bajera
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.08.2009. 17:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lufus je napisao/la: ›
Možda je OT, ali zanimljivo je kako nitko ne osuđuje prodavanje udžbenika koje su prošle godine platili porezni obveznici.

Neznam za druge ali knjige smo morali vratiti u školu, pa sad nisam siguran tko prodaje knjige poreznih obveznika ,škola ili roditelji?

_________________
Bezkonačna je ljudska glupost, za svemir nisam siguran!

Nisam stranački ni politički opredjeljen, ja sam samo mali čovijek na netu.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.08.2009. 17:32 
Naslov:  Re: Besplatni udžbenici
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: