Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Velika povijest kurčenja-Povijest hrvatske disidencije

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
justice
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1371
Lokacija: OS
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 08.08.2009. 12:22 
Naslov:  Velika povijest kurčenja-Povijest hrvatske disidencije
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dugo dugo mi jedan tekst nije sjeo ovako dobro,sve patnik do patnika.
stvarno je Rašeta skupio vrhunsku ekipicu,kome se da nek pročita,
preporučam


Povijest hrvatske disidencije, povijest je krivotvorenih martirija: to je historija neopravdanih kurčenja...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.08.2009. 22:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Skinuo neki dan BBC-jevu Smrt Jugoslavije,da bih bio iznenadjen (vec sam zaboravio) frke oko lista Mladina u sloveniji. Cinjenica da je jedan satiricni list (vrlo nalik starom Feralu) bio fitilj koji je motivirao slovence (one mlade koji su bili iza Janse) na borbu protiv JNA (legendarni quote onog rocnika o cemu se tamo radi: 'oni,kao,oce da se odcjepe,a mi im,kao,ne damo') daje dobar odgovor na to koliko su ljudi spremni ici daleko zbog slobode govora.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.08.2009. 22:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Odlican Rasetin tekst...

No, sto to vrijedi, kad kaljuzari ionako i dalje misle da su ti politicki zatvorenici prolazili ni manje ni vise, nego pakao gulaga.

Danas, doduse, ljudi ne idu u zatvor kad se zamjere lokalnom serifu, ali se zato bratija po krimenu pobrine da im unisti zivot, unisti svaku perspektivu, temelj egzistencije.

Valjalo bi usporediti patnju koju su prolazili politicki zatvorenici u proslom sustavu, koji su kasnije uredno zivjeli, radili i imali osiguranu egzistenciju i kvalitetu zivota vrlo slicnu ostatku populacije i danasnji izopcenici kojima preostaje jedino napustiti zemlju ili zivjeti na rubu.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.08.2009. 10:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nakon ovog teksta ne znam trebamo li žaliti što nismo imali zemljopisno-klimatoloških uvjeta za nešto poput sibirskih kaznionica ili trebamo biti presretni što smo živjeli u zapravo demokratičnom režimu koji je svoje disidente tako blago kažnjavao da se to samo poželjeti može? Nikako se ne mogu oteti dojmu da na jednom od ova dva moramo biti zahvalni Titu i Partiji, barem prema ovom misliocu…
A, sitni hvalisavci su neizbježni pratitelji svake „revolucije“ i zločesto je i bezobrazno trpati ih skupa s onima koji su bili izopćeni veći dio svoga života.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rizla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 149
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.08.2009. 10:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Postoji bitna raazlika između političkih zatvorenika zatočenih 1945 - 1950. i onih koji su zatvarani kasnije, tipa Đuro Perica i sl. Oni su imali televizore, sanitarni čvor, mogućnost da čitaju i pišu knjige. Ovi raniji su zaosta prošli gulag

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Evil Poodingh
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2517
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.08.2009. 10:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rizla je napisao/la (Pogledaj post): › Postoji bitna raazlika između političkih zatvorenika zatočenih 1945 - 1950. i onih koji su zatvarani kasnije, tipa Đuro Perica i sl. Oni su imali televizore, sanitarni čvor, mogućnost da čitaju i pišu knjige. Ovi raniji su zaosta prošli gulag


To je sve ovisilo gdje su završili. Imali su sreće da su u Lepoglavi i Staroj Gradišci, gdje ih je završilo većina, stražari i uprava bili većinom Hrvati, neki čak i simpatizeri hrvatskog proljeća, i naravno da su onda bili u dobrim uvjetima...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.08.2009. 11:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rizla je napisao/la: › Postoji bitna raazlika između političkih zatvorenika zatočenih 1945 - 1950.
Istina. Na Golom otoku, toliko spominjanoj hrvatskoj verziji ruskih gulaga, najvece patnje su prolazili staljinisti iz cijele Juge [u poslijeratnoj borbi Tita u onemogucavanju jacanje utjecaja Staljina na ovim prostorima], a ne hrvatski nacionalisti. Koliko sam upucen, niti jedan znacajniji hrvatski proljecar nije gulio na Golom otoku. Dakle, Goli otok kao simbol patnje hrvatskog naroda i tisucljetnih hrvatskih teznji za neovisnoscu je jos jedna patka i podvala za hranjenje neukog puka.

Kasnije su u njega trpani i obicni krimosi. Bilo bi zanimljvo znati koliko takvih [obicnih krimosa] danas uziva u povlasticama i privlegijama "politickog zatvorenika".

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.08.2009. 16:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Razlozi ne-zatvaranja javnih osoba u zatvore tog tipa su posve drugi. Tito nakon raskola sa Staljinom sve više okreće pogled prema Zapadu, a Zapad je jedva dočekao jednog pobunjenika protiv Staljina, pa makar to bio i komunist Tito. Budući da je Jugoslavija koristila pomoć Zapada nije si smjela dozvoliti da na Staljinov način kažnjava disidente. Zato ih je, barem one poznate, elegantno ukljanjala i sje.....a im karijere i živote na "fin" način. Za to se, vjerojatno, dobijalo prešutno odobrenje sa Zapada, bez puno buke, kao za unutarnju stvar jedne zemlje. S druge strane, tisuće anonimnih su zaista proživljavale pakao sličan Gulagu, ne računajući i one bezimene koji su punili masovne grobnice nakon 2.svj.rata koje se sad otkrivaju. Dakle, mislim da je poznate disidente štitila ustvari njihova izloženost javnosti, a ne to što je Titov apsolutizam bio drugačiji od nekog drugog. Kako je samo kažnjavao IB-ovce nakon 1948.? Tko se nije sviđao partijskom sekretaru iz bilo kog razloga - prišili bi mu nešto oko IB-a i poslali na robiju. Nitko ne bi ni znao više za njega. A za osobe iz javnog života ipak nije moglo proć da nestanu preko noći. Pogotovo ne 70-tih. Barem nije smjela postati masovna pojava... To ipak ne znači da je režim bio pohvale vrijedan, ti ljudi su zaustavljeni u najboljim i najproduktivnijim godinama.
S druge strane željezne zavjese apsolutisti su bili izolirani i nisu "dugovali" Zapadu pristojnu sliku o sebi. To je za disidente značilo drugu sudbinu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.08.2009. 16:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Sharon, nakon ovoga sto si napisala, mogu jedino zakljuciti da nam se izvori povijesnih informacija nalaze u dva razlicita prostorno-vremenska kontinuuma. Postoje cinjenice, dokazi i kazivanja osoba, a postoji i prodaja magle o "nestajanju preko noci" u 70tima...

Tko je to 'nestao preko noci' od 'hrvatskih proljecara'? Tko je od njih nakon '71 kopao po kontama, zivio na rubu, ili skapao od gladi? Mozda je bilo masovnih eliminacija, a to se ne zna...

Kako je Tudjmanu sjeban zivot? Savki? Budisi? Tripalu?

Nikome od njih nije unisten temelj egzistencije - nitko od njih nije dozivio ono sto se danas dogadja appeltima, cvirnovima i stotinama i tisucama zvizdaca i onih koji lokalnim velmozama ne dudlaju ispod klupe.

Tko je od 'hrvatskih nacionalista' prozivljavao pakao slican gulagu, odnosno golgotu Golog otoka, [ne racunamo li makljazu netom nakon rata, mada i za to imam protuargumente iz prve (obiteljske) ruke, gdje je stanje na terenu bilo drasticno razlicitije od sluzbenog stava partije]?

Ni u cijem zivotopisu se ne spominje Goli otok. Osim u Paraginom. E, sad, je li Paraga tamo bio, to ne znam. Znam samo da se od 1956. na Goli otok nisu slali politicki zatvorenici. Paraga se '56 nije ni rodio. Mozda je Paraga iznimka, tko ce ga znati... a mozda se covjeku svidjelo imati tu crticu u zivotopisu..

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.08.2009. 17:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rizla je napisao/la (Pogledaj post): › Postoji bitna raazlika između političkih zatvorenika zatočenih 1945 - 1950. i onih koji su zatvarani kasnije, tipa Đuro Perica i sl. Oni su imali televizore, sanitarni čvor, mogućnost da čitaju i pišu knjige. Ovi raniji su zaosta prošli gulag

Dobro aal zatvor je zatvor i nijedan od tih nije bio kao ovaj Švedski u kojem je sada npr. Milan Martić.
I nije poanta da je neko bio u takvom ili takvom zatvoru, nego je poanta da je lišen slobode zbog onoga što je rekao ili napisao i slično, a u tadašnje vrijeme nije smio.
Oni nisu pljačkali banke i ubijali ljude na ulici, poanta je da su zatvarani zbog svojih govora i sl. Wink

Goli Otok je samo preneseno značenje pošto je to tada bio očigledno najgori zatvor.

Rašeta, jel to neki rođak od ovog generala Rašete koji je granatirao Os?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
justice
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1371
Lokacija: OS
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.08.2009. 18:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@ivice,Boris Rašeta je bivši novinar Feral Tribuna,auuu sigurnjak komunjara,četnik,jugonostalgičar,itd... he he
@sharon vidim da ti je Mungos već odgovorio pa onda nema smisla da ti ja nešt napišem,jer ipak se leteći puno bolje izražava od mene...

_________________
"AVNOJ je preteča Al-Qaede" Ivan Pandža-ex predsjednik Zagrebačke HVIDRE
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.08.2009. 8:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mungos uopće nije razumio ono što sam ja napisala, nego čim vidi da sam ja nešto napisala - to je samo po sebi dovoljno da gradi priču na vlastitim stereotipima i predrasudama.
Kao prvo, rekla sam kako su se proljećari dogodili 70-tih i da je malo vjerojatno da bi si Tito koji je koketirao sa Zapadom od raskola sa svojim političkim učiteljem Staljinom dozvolio sebi tamnice poput sibirskih barem za one poznatije "grešnike" koje nije mogao skriti. Neka mi samo nitko ne kaže da političkih progona nije bilo u Titovoj državi jer ću pomisliti da je zločest ili da mu je netko od rođaka sudjelovao u tome, pa ne da na svojtu...
Još jedna stvar mi je nevjerojatna: demokrati, ljevičari, "liberalnih" svjetonazora ovdje već 2 dana raspravljaju o tome kako je hrvatske proljećare trebalo ozbiljnije kazniti i kako oni samo glumataju. Kao da nazirem veliku žalost što nismo mogli imati Sibir... Ne mogu vjerovat o čemu se ovdje raspravlja i na što ste se uhvatili iz tvornice gluposti jednog Rašete! Ludnice su, kanda, ostavili otključane preko vikenda ili sam zaglavila u Zemlji Čudesa... Pobogu, zatvor je zatvor, pa bio on i zlatna krletka! Ovdje je riječ o načelu prava na slobodno izražavanje, o počecima političkog pluralizma u jednom rigidnom komunističkom sustavu, o uništenim karijerama i životima - a rasprava ide u smislu: nije im bilo baš tako loše jer nisu gulili Gulag a tamo je bilo minus 50!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.08.2009. 9:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sharon je napisao/la: › Kao prvo, rekla sam kako su se proljećari dogodili 70-tih i da je malo vjerojatno da bi si Tito koji je koketirao sa Zapadom od raskola sa svojim političkim učiteljem Staljinom dozvolio sebi tamnice poput sibirskih barem za one poznatije "grešnike" koje nije mogao skriti.
Ne bih znao zasto Tito nije provodio staljinisticke metode [i nakon Informbiroa]. Mogu pretpostaviti, ali premalo znam o tome i da bih pretpostavljao. Mozda je, kao sto ti kazes, htio ispasti ljudskiji u ocima zapada s kojim je "koketirao". Mozda je doista vjerovao da takve metode nisu ispravne.

Citat: › Neka mi samo nitko ne kaže da političkih progona nije bilo u Titovoj državi
Opet podvaljujes teze koje nitko nije iznio. Niti jednom rjecju nisam rekao da politickih progona nije bilo, nego da nisu bili onakvima kakvima ih novopecene Hrvatine prikazuju od '90 naovamo. Procitaj si jos jednom Rasetin tekst. Evo, zamisli na trenutak da ga je napisala osoba imena Ivan Djapic.

Citat: › demokrati, ljevičari, "liberalnih" svjetonazora ovdje već 2 dana raspravljaju o tome kako je hrvatske proljećare trebalo ozbiljnije kazniti i kako oni samo glumataju.
I opet podvala i notorna laz. Govori se o njihovom preuvelicavanju zrtve, a ne da zrtve nije bilo.

Citat: › ostavili otključane preko vikenda ili sam zaglavila u Zemlji Čudesa...
Bit ce da ili ne citas s razumijevanjem, ili namjerno ono sto je napisano shvacas krivo. Polako, bolje procitati dvaput nego tvrditi da je netko rekao kako su proljecari preblago kaznjeni ili da u Hrvatskoj nije bilo politickih progona.

Citat: › Pobogu, zatvor je zatvor, pa bio on i zlatna krletka!
Politicki i svaki drugi progon je progon, pa zvao se on i otkaz suradnje zbog majice, zvizdanja, iznosenja istine...

P.S. Vidim da te svrbi prezime Raseta. Mislim, ajd' da to dolazi od djeteta od 5-6 godina, ali od odrasle osobe... Nego, sta cemo s onim plivacem Milosevicem? Mozda najbolje da ga posaljemo tamo gdje je svim Milosevicima mjesto, a?

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tyler_durden
Offline
Avatar

Ukupno postova: 295
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.08.2009. 10:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): ›

Tko je od 'hrvatskih nacionalista' prozivljavao pakao slican gulagu...


Vlado Gotovac .

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.08.2009. 11:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Boli me ... tko je napisao tekst kad je kretenski, a to što se neki njegovi fanovi pale na sve što mu iziđe kao nusprodukt iz toaleta više je njihov problem nego moj. Prezime mi ne smeta, pogotovo kad se netko bavi nečim korisnim kao što je plivanje, a izgleda da frustracija govori iz Rašete jer baš to prezime izaziva određene primisli na blisku povijest i nedavne tamničare. Dakle - opet ON ima s tim problema a ne ja. Ja samo komentiram stupidnu ideju da u 21. stoljeću raspravljamo o tome kako je Tito bio blag i nježan prema političkim oponentima i kako disidenti mogu biti sretni što nisu i gore kažnjeni! Jbt, pa kao da govore članovi kakve vjerske sekte ili kulta! I da nitko od diskutanata nije niti primijetio da ovo nije o.k. prema ljudima koji su u ono željezno vrijeme pokušali nešto učiniti i patili zbog toga! Može li netko reći da Vladi Gotovcu ili Savki D.K. nije bio sj...n život i da su ikada "kapitalizirali" svoju patnju?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: