Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kako poboljšati gospodarsku situaciju u Osječko-baranjskoj županiji?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Što mislite što treba razvijati u našoj županiji?

Turizam
18%
 18%  [ 2 ]
Industrijsku proizvodnju sa naglaskom na finalne proizvode (drvo, tekstil, ...)
36%
 36%  [ 4 ]
Industrijsku proizvodnju sa naglaskom na poluproizvode
9%
 9%  [ 1 ]
Poljoprivrednu proizvodnju
36%
 36%  [ 4 ]
Trgovinu
0%
 0%  [ 0 ]
Politiku
0%
 0%  [ 0 ]
Zračni promet
0%
 0%  [ 0 ]
Vodeni promet
0%
 0%  [ 0 ]
Željeznički promet
0%
 0%  [ 0 ]
Gospodarsku suradnju (sa inkubatorima, sveučilištima)
0%
 0%  [ 0 ]
Ukupno glasova : 11


Autor Poruka
filips
Offline
Avatar

Ukupno postova: 25
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.08.2009. 15:54 
Naslov:  Kako poboljšati gospodarsku situaciju u Osječko-baranjskoj županiji?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pozdrav ljudi.
Upravo radim jedan rad i zanima me vaše mišljenje (može i potkrijepljeno činjenicama) u kojem bi ste smjeru utjecali na razvoj Osječko-baranjske županije. Odnosno, što bi ste napravili, dodali, izmjenili, ukinuli da bi se popravilo gospodarsko stanje.

Dovoljno mi je da nabrojite svega 3-5 stvari, ali molim Vas da ne pišete gluposti.
Ako nemate nešto pametno za napisati, odaberite ili anketu koja se nalazi na vrhu posta ili nemojte ništa pisati.

Unaprijed hvala i puno pozdrava


Filip


Zadnja promjena: filips; 09.08.2009. 13:36; ukupno mijenjano 2 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
astec
Offline
Ukupno postova: 210
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.08.2009. 22:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A jasno je svima da bez proizvodnje nema ni jačanja gospodarstva. Ovo što samo dolaze trgovački centri a nema nikakve proizvodnje je žalosno. Da se otvori samo jedna jedina prava tvornica u Osijeku, to bi već značajno poboljšalo krvnu sliku gospodarstva. No jasno je svima da nikome ne pada na pamet doći ovdje i otvarati kad su na vlasti ljudi čovjeka koji je uništio slavonsko gospodarstvo.
Ali kao što sam već rekao - proizvodnja. Ovo je Slavonija, a najbliža tvornica mineralnih gnojiva je u Kutini. Zašto gradska i županijska vlast ne bi sufinancirale dolazak nekakve takve tvrtke, jer koliko znam ona litavska je odustala, neka vlast oslobodi takvu tvrtku prvih godinu dana komunalnih doprinosa i odmah će netko doći, a ovo je poljoprivredni kraj u kakvom će okruženju takva tvrtka uspješno i poslovati.
Ili tvornica sjemena kao što je nekada bila Oranica sjeme... ima se tu prostora samo je žalosno što se nitko ne pokreće od onih koji imaju sredstva a oni koji žele, nemaju sredstva...

_________________
Nemojte tako - pa Strijelac je neutralan Very Happy
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.08.2009. 1:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Od Osijeka treba napraviti Las Vegas. Kockarnice, striptiz barovi, zabava 24/7... Jedino nas to može spasiti kad nam već ne žele razminirati poljoprivredne površine.

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.08.2009. 9:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cane je napisao/la (Pogledaj post): › Od Osijeka treba napraviti Las Vegas. Kockarnice, striptiz barovi, zabava 24/7... Jedino nas to može spasiti kad nam već ne žele razminirati poljoprivredne površine.


...tužna istina koja blokira puno toga....osim poljoprivrede, valjalo bi se baciti i na turizam, jer mogućnosti postoje i to vrlo velike....od seoskog turizma, ribolova, parka prirode, a o lovu i financijskim mogućnostima stranih lovaca da ne govorimo...no, međutim i to je djelomično blokirano, zbog razloga što ga je @cane naveo....i vjerujem da bi turizam izvan Osijeka dobro došao i samom gradu, jer činjenica je da se i najudaljeniji diljelovi oko Osijeka nalaze na samo sat dva vremena od grada......

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
filips
Offline
Avatar

Ukupno postova: 25
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.08.2009. 13:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slažem se sa @astec-om i @anakond-om jer to isto i ja mislim. A što mislite u kojem smjeru orijentirati razvoj turizma, a u kojem proizvodnu?

Turizam: obnoviti Tikveški dvorac i napraviti turističku atrakciju, Kopački rit, pecanje, offroad, lov, aktivirati stari seoski način života i ponuditi staru kuhinju, EKO turizam, vožnja Dunavom - Dravom, biciklističke ture, baranjske / slavonske kuće??

Proizvodnja: obnoviti ratom uništenu industriju, poticati razvoj nove industrije?

Iskreno, bacio sam oko i na sustav obrazovanja (baš me zanima vaše mišljenje) - uvođenje obavezne prakse. Smatram da bi se na ovaj način najbolje utjecalo na smanjenje studentskog ego-tripa (većina studenata dok studira uopće niti ne shvaća što znači raditi 9 sati i biti plaćen za 8, a pri tome još imati problema sa nervoznim šefovima i gaženim kolegama), te mišljenja kako će lako poslije faksa sa papirom koji im garantira posao i sreću do kraja života.
Vani, a zamalo sam i ja krenuo tim putem, poduzeća plaćaju studentima / upravo diplomiranim studentima da rade posao - nešto kao praksa. Dok sam radio u Zagrebu upoznao sam jednu takvu osobu koja je došla iz Austrije i bila je na praksi u HYPO Leasing-u. Tamo su joj plaćali praksu koja se sastojala od toga da napiše diplomski rad koji će koristiti u poslovanju, a usput i odrađuje neke jednostavnije administrativne poslove. Jedna cura iz mog razreda iz srednje otišla je u Njemačku jednu takvu praksu zato što nije mogla naći posao u Osijeku / HR - obrnuto.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
filips
Offline
Avatar

Ukupno postova: 25
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.08.2009. 13:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cane je napisao/la (Pogledaj post): › Od Osijeka treba napraviti Las Vegas. Kockarnice, striptiz barovi, zabava 24/7... Jedino nas to može spasiti kad nam već ne žele razminirati poljoprivredne površine.


Nije baš da nisu razminirane (istina nisu sve), međutim ima resursa koji se mogu kvalitetno obrađivati i još uvijek se ne obrađuju.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
OligofreniDikobrazoid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2339
Lokacija: Šikara uz Dravu
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.08.2009. 13:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

filips je napisao/la: ›
međutim ima resursa koji se mogu kvalitetno obrađivati i još uvijek se ne obrađuju.
zbog jednostavnog razloga.... nemogućnosti plasmana finalnog proizvoda na tržište...

_________________

Tis' mi mjesec, tis' mi zvijezda, dobra ti je mliječna žlijezda...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.08.2009. 16:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Very Happy


Zadnja promjena: PEGY; 23.01.2013. 16:05; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
filips
Offline
Avatar

Ukupno postova: 25
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.08.2009. 16:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): › Evo da ti pomognem,samo zbog ove teme sam se danas ulogirala.


Svaka čast - to se traži!!!

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): › Mislim da poljoprivreda može povući cijeli ovaj kraj i okolicu,sjeti se samo da smo prije 20 god bili najrazvijeniji dio Juge, međutim trenutno ništa nije kako treba. Lokalni turizam,aktivni, svakako - kao pratnja poljoprivredi- nešto kao što već kreće u Baranji. Poljoprivreda MOŽE povući i industriju- MIO, OLT. O prehrambenoj tehnologiji i poljoprivrednom institutu da ne govorim-mogli bi biti najjači u državi.


DEFINITIVNO smo potencijal - to je neosporivo.

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): › Mi smo ( u stvari ne mi kao narod već ovi lopovi što se još qurče na rukovodečim pozicijama u gradu i županiji) -dakle oni su- GLUPI i POHLEPNI i SEBIČNI. Mi smo trenutno sirovinska baza koju svako yebe kako hoće, kada se to promijeni krenuti će sve naprijed i nabolje. Imamo osječko sveučilište-poljoprivredni faks, prehrambeno tehnološki, (ekonomski zaboravi- ništ nije primjenjivo u našim uvjetima)elektrotehnički, a blizu je i S.Brod i strojarstvo- IMAMO ZNANJE. Isto tako imamo i vrijedne ljude koji znaju i hoće raditi, imamo i banke koje ih hoće pratiti ALI nemamo finalni proizvod i prodaju -tu je izvor naše propasti.
A mogli bi snabdjeti pola Europe.


Uh.... Po Georgu Lucas-u: Dark Side of the Force. Smile
Nedavno sam pričao sa jednom ženom čija je rodbina nedavno došla u posjetu iz Australije. Nakratko smo se osvrnuli na ovu temu i ona je rekla kako su oni bili više nego oduševljeni ovom zemljom i njezinim potencijalom. Ali što to vrijedi kada imamo vlast koja to neće poduprijeti - barem nije do sada. I sada još uvijek stoji ono glavno pitanje iz topica - ŠTO NAPRAVITI DA SE POKRENEMO?
Vrlo jednostavno - pozitivizam, dobra ideja i guranje dok se ne ostvari.
Svaki prijedlog koji će uputiti na neku ideju što napraviti, a da se pri tome ne spominje vlasti, lopine na vrhu, je dobrodošao. Priča o lopinama na vlasti je stara priča. Svi znamo kakva je bila situacija prije rata, kakva je bila za vrijeme rata, kakva je sada, tko je na vlasti, zašto je na vlasti, kako je došao na vlast.
Energiju treba trošiti na druge stvari, a ne na priče i mišljenja kako ništa ne možemo zato što su neke lopine tamo na vrhu.

Evo baš jedan primjer kada je lokalna vlast lansirala jedan projekt (unazad nekoliko godina) koji je uspio - a ima potencijal nositelja razvoja. Svi znamo za poduzetnički inkubator BIOS - ali kada smo saznali za njega? Kada je osnovan ili kada je Medić postao direktor GPP-a ili prije godinu dana kada je doživio svoju veliku ekspanziju? Kada je osnovan, nitko nije niti znao kako je osnovan, a kamo li da od projekta nešto biti. Ali evo nakon nekoliko godina, tamo su nastale međunarodne firme koje SUDJELUJU U IZVOZU ZEMLJE SA SVOJIM PROIZVODIMA!!! Dakle sve je moguće i na stvari treba tako gledati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 09.08.2009. 22:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja o potencijalima, bogatstvima slusam vec 30 godina. Mozda ih negdje i ima ... ali nema ljudi koji su sposobni bilo sto napraviti ... a i ono sto se napravi kratko traje i brzo propada.

Prije par godina Unikom je uljepsavao grad. Poceli su navodnjavati travnjak na Gornjodravskoj obali i travnjak na Gajevom trgu ... gledam neki dan usahlu travu. Takodjer su uljepsali sve zardinjere na promedai ... gledam i to je zapusteno, kao i one kukice na kandelaberima gdje je visilo cvijece ... ni toga nema. GPP napravi on line pracenje svih linija autobusa i tramvaja ... gledam danas 'The page cannot be found' itd itd itd.

Nesto zapocnemo, potrosimo novce i onda to zaboravimo, pa ponovo otkrivamo toplu vodu.

Osim svega navedenog, jedino sto nama moze pomoci je ulaganje u ljudske potencijale, obrazovanje i iskorjenjivanje ovog malogradjanskog mentaliteta koji vlada cijelom Hrvatskom.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
filips
Offline
Avatar

Ukupno postova: 25
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.08.2009. 1:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Definitivno nešto za zamisliti se....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
filips
Offline
Avatar

Ukupno postova: 25
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.08.2009. 22:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dragi moji, vrijeme je da završim svoj rad sa čime ću i zatvoriti ovaj post.
Moram priznati kako sam mislio da će ovdje biti neke "vatre" i konkretnih prijedloga.

Hvala svima koji su sudjelovali u anketi i doprinjeli mom radu.

Pozdrav!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.08.2009. 23:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Treba razvijati sve navedeno u anketi, jer prostora za razvoj ima u svakoj od grana [nazalost].

Za pocetak, seljacima umjesto poticaja za sijanje kultura poput psenice i kukuruza platiti Malu Skolu Poljoprivrede na terenima uz Neretvu ili na npr. Peljescu.

Slavonija prosarana vecim ili manjim rijekama, a tek tu i tamo se pokoja kap iskoristi za navodnjavanje.

Slavonske seljake moze biti sramota sto vise staklenika ima u Hercegovini nego u cijeloj Slavoniji [odokativna procjena, mozda se varam] i sto se povrce mora uvoziti.

Moze ih biti sramota sto se vise vina proizvede na jednom Peljescu, na kojem se covjek mora prvo dobrano pomuciti da dodje do sake zemlje, gdje vode ima samo u tragovima, a trsovi narastu najvise do struka. Da slavonski seljaci kojim slucajem moraju toliko raditi da bi uopce dosli do komadica iskoristive poljoprivredne povrsine, pretpostavljam da bi drzavu ucjenjivali s cijenom od 150 kuna za kilogram psenice.

Ako cemo gledati poljoprivredu, cini mi se da bi prvi korak trebalo biti potpuno ukidanje svih subvencija proizvodjacima psenice i kukuruza [i drugih kultura koje poticu ladjenje jaja, ucjenjivanje i poticaje bez konkretne svrhe]. Te kulture je isplativije uvoziti od gotovo svih ostalih kultura koje uvozimo, a mogu se proizvesti u Hrvatskoj.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: