Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



10. srpnja 2006. - 150. godišnjica rođenja Nikole Tesle

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.07.2006. 12:54 
Naslov: Great ! 10. srpnja 2006. - 150. godišnjica rođenja Nikole Tesle
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Budući se u nas i u svijetu danas obilježava 150.ta godišnjica rođenja Nikole Tesle, nadam se da će netko od forumaša malo prosurfati po stranici:

http://www.nikolatesla.hr

Na forumu je svojedobno bio post o prijedlozima za nove poštanske marke, očito uvažiše i prijedloge nekih od nas, pa je izdana i prigodna marka s likom Nikole Tesle.

Prije rata sam obišla rodnu kuću i spomen muzej u Smiljanu, nadam se da je ovo sad na nešto višem nivou.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ulix
Offline
Avatar

Ukupno postova: 42
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.07.2006. 4:53 
Naslov:  Re: 10. srpnja 2006. - 150. godišnjica rođenja Nikole Tesle
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hvala za link, dosta dobro urađeno. Zgodno je opisan život Tesle, bez mistifikacija čime obiluju mnoga štiva o njemu, filmovi također. To je i razumljivo jer je čovjeku izvan struke teško objasniti i same principe na kojima radi generator izmjenične struje, također i ostala otkrića poput Teslinog transformatora koji je (osim što pretvara el. napon na vrlo visoke vrijednosti) isto tako i radio odašiljač. Slično je s ostalim njegovim izumima. Svakako, morao je i sam često puta stvarati atmosferu predstave i cirkusa jer je to bio jedini način kojim je tadašnjoj javnosti mogao skrenuti pozornost. Ne zaboravimo kako je to bio početak 20. stoljeća i sve se događalo u U.S.

Vidim i stranicu punu imena političara koji (ah, eto!) moraju biti spomenuti u svakoj prilici, no to je ipak smiješno. Patuljci pojma nemaju o čemu je riječ! Godišnjica je ipak samo puki broj, a svakako najprikladniji način kojim bi se spomenuli Teslinog djela bi bio promocija znanosti, one prave, svjetski priznatih ljudi iz našeg kraja. Ne mora baš svaki bježati van, nije ovo Austrougarska monarhija s pokojom pismenom dušom, imamo mogućnost za komunikaciju na globanoj razini. Najveće bogatstvo neke zemlje leži u znanju.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
exHOP3on
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4356
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.07.2006. 3:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dva policajca gledala svjetsko prvenstvo u sobi sa upaljenim svjetlom... kaže jedan: ''Da nije bilo Nikole Tesle mi bi sada gledali TV u mraku''

_________________
Ovdje može biti VAŠA reklama!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.07.2006. 11:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

exHOP3on je napisao/la: ›
dva policajca gledala svjetsko prvenstvo u sobi sa upaljenim svjetlom... kaže jedan: ''Da nije bilo Nikole Tesle mi bi sada gledali TV u mraku''


baš si vickast. nadam se da si bio na linku i nešto pročitao o osobi, liku i djelu.
za mene je Tesla pojam osobe iz naših krajeva koja je učinila NEŠTO, a pri tome ostala skromna i odbila licemjerne nagrade.
čovjek koji je živio za znanost.


p.s.
i nije mogao dirati breskve, baš kao ni ja..... odmah se naježim, pri samom pogledu.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.07.2006. 9:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sad govorimo o breskvama-breskvama, a ne o... nečem drugom?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.07.2006. 12:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la: ›
sad govorimo o breskvama-breskvama, a ne o... nečem drugom?


da, najobičnije breskve. kao kad ne možeš dirati kredu u školi, npr.

i stalno je prao ruke......

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.07.2006. 0:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
p.s.
i nije mogao dirati breskve, baš kao ni ja..... odmah se naježim, pri samom pogledu.


Ti si ženski Tesla.

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.07.2006. 8:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

8 je napisao/la: ›
Ti si ženski Tesla.


Nisam. Ali se nadam se će iz ovih krajeva biti još ljudi iz područja znanosti, umjetnosti koje ćemo svijet i mi jednoga dana slaviti.

Dosta sam čitala o čovjeku i zapamtila neke detalje koji ne govore o njemu samo kao znanstveniku, već i kao običnom čovjeku, dječaku koji je uzeo kišobran i pokušao letjeti (sad zamisli kako se fino prizemljio).

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: