Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Pro et contra:digitalna obrada fotografije (Photoshop i sl.)

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.07.2006. 12:10 
Naslov:  Pro et contra:digitalna obrada fotografije (Photoshop i sl.)
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Buduci da se u komentarima u Galeriji031 (primjer) vec u nekoliko navrata poteglo pitanje digitalne obrade/dorade fotografije, bilo bi prikladnije raspravu nastaviti ovdje... ;-)

Daklem... slobodno iskazite svoje misljenje spram obrade i dorade digitalnih fotografija... zasto da, zasto ne...

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.07.2006. 12:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Fakat, obožavam stare crno-bijele fotke, ali digitalna je super........ em odmah možeš izbrisati fotke koje ti se ne sviđaju, ovisno koju rezoluciju namjestiš, možeš snimati u beskonačno, spržiš fino na cd i onda još razviješ samo fotografije koje zaista želiš imati a ostale fino slažeš pa kad ti padne na pamet pustiš slide-show.
Dorada je isto super, naročito ako nekoga hoćeš izrezati za fotografije. S Photoshopom se da fino poigrati, uglavnom zašto ne? I stare fotografije su se retuširale. Sada su samo razvijeni novi alati.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.07.2006. 12:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
Dorada je isto super, naročito ako nekoga hoćeš izrezati za fotografije. S Photoshopom se da fino poigrati, uglavnom zašto ne? I stare fotografije su se retuširale. Sada su samo razvijeni novi alati.

...potpisujem ovo, iako se u fotografijom ne bavim više...nekoć sam imala crno-bijeli lab i kako sam se onda igrala s fotkama, voljela bih i sad uzeti digitalac i bit kreativna...razlika između onda i sad je samo modernizacija...
@xxx: osim digitalca i PSh. moraš imati i oko za dobru fotku...a ona tvoja tzv. jedinica od slike, čak ni meni amateru ne liči ni na šta, sori...djeca se igrala...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
paperje
Offline
Avatar

Ukupno postova: 794
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.07.2006. 18:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kladim se da oni koji najviše pljuju po ps najviše uživaju pasući okice na slikicama iz iz najprostačkijeg i najprimitivnijeg magazina u nas Hrvata (čitaj: Klik!)
tamo ps nije greda?

_________________
ne moras biti super-optimist, ali ako na sve gledas crno, za tebe sunce zalazi vec ujutro
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
debeli
Offline
Avatar

Ukupno postova: 920
Lokacija: evriver
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.07.2006. 22:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislim da je bit da li je bit ocjenjivanja u galeriji nagrađivanje nečijeg smisla za fotografiju ili sposobnosti rada u PS-u. I ja volim gledati tete u Kliku, no ne mislim da takvi bogovi setaju zemljom.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.07.2006. 10:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da, moj lega koji je fotograf tvrdi da je Photoshop izbrisao sve razlike između prosječnih i vrhunskih fotografa - danas svatko može lošu ili nikakvu fotografiju obraditi u photoshopu da liči na nešto... Osobno ne znam, jer je moja razina slikanje sestrine rođendanske proslave, samo prenosim onako kako je on meni objasnio.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 11.07.2006. 10:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osobno nisam ni za ni protiv nekakvih obrada. Mislim da je najbitnije sve odraditi sa ukusom i znati sto zelis postici.
Ipak, cini mi se da dio ekipe konta kako je taj famozni photoshop program u kojeg ubacis losu fotku, priblizis se monitoru i kazes: "Neka ova fotka bude SUPER!" i ona postane SUPER.
No, nije to bas tako. PS je samo alat. Alat koji treba znat koristit (ja ne znam) prema tome majstora PS obrade (prave profesionalce) ne treba smatrati lopovom i plagijatorom vec znalcem svog zanata.

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
alexia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 237
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.07.2006. 15:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

paperje je napisao/la: ›
kladim se da oni koji najviše pljuju po ps najviše uživaju pasući okice na slikicama iz iz najprostačkijeg i najprimitivnijeg magazina u nas Hrvata (čitaj: Klik!)
tamo ps nije greda?


paperje, odmah si dobila 5 kikića od mene. svaka čast! potpisujem do zadnje riječi!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
alexia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 237
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.07.2006. 15:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Circa - istina... također se slažem

moje skromno mišljenje što se PS-a tiče je sljedeće:
ne bavim se fotografijom, mada imam fotić koji služi čisto amaterskoj svrsi (izlasci, more, itd.)... ali da želim bijesni fotić i da želim polu- ili profesionalno fotografirati, mislim da se ne bi ustručavala prćkati po PS-u... treba i to znati. uostalom, piše li negdje da se digitalna fotografija ne smije obrađivati?! pa to je cijela poanta digitalne fotografije - jednostavnije obrađivanje! dosta prosipanja mudrosti, idem učit Very Happy uživajte, amateri, PS-ovci i profesionalci DF-a svijeta! Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
paperje
Offline
Avatar

Ukupno postova: 794
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.07.2006. 16:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

alexia je napisao/la: ›
paperje, odmah si dobila 5 kikića od mene. svaka čast! potpisujem do zadnje riječi!

tnx, baš si drug! u ovim danima sumanutoga učenja za ispite, kad glad napada svako malo svaka je kalorija dobrodošla! Smile
jasno da nakon svega nemam baš izgleda izgledati kao tete koje sam spominjala u svom prethodnom postu, ali zato... UVIJEK ĆEMO IMATI PS (čisto da se malkice dotjeramo na brzaka) osijek031.com smile

_________________
ne moras biti super-optimist, ali ako na sve gledas crno, za tebe sunce zalazi vec ujutro
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.07.2006. 17:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la: ›
Da, moj lega koji je fotograf tvrdi da je Photoshop izbrisao sve razlike između prosječnih i vrhunskih fotografa - danas svatko može lošu ili nikakvu fotografiju obraditi u photoshopu da liči na nešto...

Nije bas tako jednostavno. Ako je slika losa moze se malo obraditi ali nije svatko sposoban za te stvari. Kao sto ni svatko nije sposoban za kompoziciju dobre fotografije.
Photoshop je u prvom smislu sluzio kao alat za popravljanje "malih" defekta. Danas se upotrebljava u potpuno drugom smislu. Popravljaju se i kradu velike stvari nakon kojih upotreba ovog alata nekada izgubi svoj smisao.
Za pocetnike preporucujem Adobe Photoshop Elements.

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
alexia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 237
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.07.2006. 7:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

paperje je napisao/la: ›
alexia je napisao/la: ›
paperje, odmah si dobila 5 kikića od mene. svaka čast! potpisujem do zadnje riječi!

tnx, baš si drug! u ovim danima sumanutoga učenja za ispite, kad glad napada svako malo svaka je kalorija dobrodošla! Smile
jasno da nakon svega nemam baš izgleda izgledati kao tete koje sam spominjala u svom prethodnom postu, ali zato... UVIJEK ĆEMO IMATI PS (čisto da se malkice dotjeramo na brzaka) osijek031.com smile


Very Happy PS forever!!! Very HappyVery HappyVery Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
alexia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 237
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.07.2006. 7:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa di je gazda i njegova kava?! ne mogu vjerovat da je ovaj topic došao ovako daleko bez njega i njegove kave Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.07.2006. 8:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Circa je napisao/la: ›
Osobno nisam ni za ni protiv nekakvih obrada. Mislim da je najbitnije sve odraditi sa ukusom i znati sto zelis postici.
Ipak, cini mi se da dio ekipe konta kako je taj famozni photoshop program u kojeg ubacis losu fotku, priblizis se monitoru i kazes: "Neka ova fotka bude SUPER!" i ona postane SUPER.
No, nije to bas tako. PS je samo alat. Alat koji treba znat koristit (ja ne znam) prema tome majstora PS obrade (prave profesionalce) ne treba smatrati lopovom i plagijatorom vec znalcem svog zanata.


Ja sam prenijela samo ono što mi je rečeno, tj. kako sam shvatila. Međutim, jasno mi je da ni ps nije čudotvorac i da ne može od netalentiranog i neukog fotografa napraviti genijalca.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chufy17
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.08.2008. 13:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

de ajde ljudi kako svađanje o ps pa zato ga i imamo da ga koristimo...ja se bavim fotografijom i naravno da ga koristim,pa zašto ne....ako si dobro uslikao sliku i još malo je obradiš u ps slika će biti predobra....



new_cvele (4).jpg
 Opis:
OBRADA U PS
 Veličina:  276.11 KB
 Pogledano:  230 put(a)

new_cvele (4).jpg



Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: