Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Zasto nam je toliko tesko biti intelektualno iskreni?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
fuldstændigamok
Offline
Avatar

Ukupno postova: 711
Lokacija: Behind you
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.05.2009. 10:51 
Naslov:  Zasto nam je toliko tesko biti intelektualno iskreni?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Moralna iskrenost nam nije problem. Svi znamo sta valja, a sta ne valja. Moralno. To nas uce od malena.

Ali zasto je ljudima toliki problem promjeniti misljenje?
Neki ljudi ce ostati pri svome misljenju zbog nekih svojih ideala, zbog svog gledista, iako su stavovi nekog drugoga sasvim logični i, naposlijetku, istiniti.

Zašto nam je to toliko teško? I je li uopće dobro biti intelektualno iskren? Kakav bi to svijet bio bez konflikata?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.05.2009. 11:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...zadrtost možda?????....ili je valjda ljudima teško priznati da su bili u krivu....ili toliko se drže svog gledišta da su uvjereni da je ono istinito, po šemi ako 100 puta izrečeš laž, na kraju ćeš i sam vjerovati da je istina....osobno imam svoj stav i teško mi je ne držati ga se...no, ako mi netko pruži dovoljno jak argument da nije crno bijelo, već i sivo - razmisliti ću

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fuldstændigamok
Offline
Avatar

Ukupno postova: 711
Lokacija: Behind you
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.05.2009. 11:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Razmislit ćeš, ali nećeš prihvatit. Tako i ja nažalost. Ne uvijek, naravno. Ali kad krenem nekom nešto dokazivati, i ako mi se u međuvremenu argumenti pobiju, ja ne stajem. Jednostavno ne mogu. I to kod nebitnih stvari. U razgovorima tipa ''u koju čašu stane više tekućine''

_________________
L' essentiel est invisible pour les yeux.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.05.2009. 11:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...eh, vidiš - al baš je to pitanje trenutka...odnosno, sposobnost prihvaćanja, tj. granica do koje ćemo nešto tupiti i tupiti, dok ili ne postanemo zadrti ili popustimo, razmislimo i vidimo da smo možda bili u krivu....eh, sad - da li je to odustajanje od svojih stavova ili nešto drugo, u to ne ulazim...
...ali da ću lako promijeniti mišljenje, e baš i neću....druga strana MORA imati jače argumente od mojih....nešto u stilu doktorske disertacije na tu temu Smile

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 18.05.2009. 11:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mišljenje nije lako promijeniti. Nijednom čovjeku nije lako vjerovati u nešto i da je u pravu, da bi onda shvatio da je sve što je smatrao vjerodostojnim i u čemu je nalazio svoje uporište - netočno.

Da bi netko promijenio mišljenje, prvo mora biti otvoren za nove ideje. Nakon toga, mora biti iznimno tolerantan i strpljiv, ne toliko prema drugima koliko prema sebi. Mora poznavati sebe i način na koji razmišlja i procesuira informacije, te iz toga odmah kako stvara mišljenja o nečemu.

Smatram da čovjek treba stvoriti nekakvo mišljenje o svemu, ako ne o svemu, onda o skoro svemu, i stajati iza svog mišljenja ako uistinu vjeruje u njega.

Mišljenja temeljena na činjenicama ili krivo percipiranim činjenicama ili netočnim činjenicama su već nešto drugo. I ja sad nemam pojma šta sam napisao ovdje i je li to relevantno Very Happy


Konflikt uzrokuje promjenu, pa makar i minimalnu. Bez njega... ne mogu zamislit svijet.

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
exHOP3on
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4356
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.05.2009. 14:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Frost je napisao/la: ›
Mišljenje nije lako promijeniti. Nijednom čovjeku nije lako vjerovati u nešto i da je u pravu, da bi onda shvatio da je sve što je smatrao vjerodostojnim i u čemu je nalazio svoje uporište - netočno.

Da bi netko promijenio mišljenje, prvo mora biti otvoren za nove ideje. Nakon toga, mora biti iznimno tolerantan i strpljiv, ne toliko prema drugima koliko prema sebi. Mora poznavati sebe i način na koji razmišlja i procesuira informacije, te iz toga odmah kako stvara mišljenja o nečemu.

Smatram da čovjek treba stvoriti nekakvo mišljenje o svemu, ako ne o svemu, onda o skoro svemu, i stajati iza svog mišljenja ako uistinu vjeruje u njega.

Mišljenja temeljena na činjenicama ili krivo percipiranim činjenicama ili netočnim činjenicama su već nešto drugo. I ja sad nemam pojma šta sam napisao ovdje i je li to relevantno Very Happy


Konflikt uzrokuje promjenu, pa makar i minimalnu. Bez njega... ne mogu zamislit svijet.

tako je...

_________________
Ovdje može biti VAŠA reklama!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: