Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Riža i curry

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.06.2006. 8:24 
Naslov:  Riža i curry
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iako vijesti sirom svijeta izvjestavaju o bombama, teroristickim napadima i krsenju prekida vatre u Sri Lanci, zivot u Colombu je poprilicno normalan i cini se kao da se nitko ovdje pretjerano ne uzrujava (rat je nesto sto se ovdje dogadja zadnjih 20 godina pa su valjda i Srilankanci razvili visoku toleranciju na LTTE ispade). Tako cu i ja ovaj puta ostaviti vojsku, military checkpointove i tamilske tigrove te pisati o svakodnevnoj temi – hrani.

Mnogi me pitaju kako sam se navikla na zacinjenu hranu ovdje – zapravo tijekom ova tri mjeseca jos uvijek nisam i uvijek suzice krenu nakon ljute porcije rize i currya koju jedem za svaki rucak. I istina je da mi je vec dosta rize i da se divim kolegama na poslu od kojih neki rizu jedu triputa dnevno. Kazu da nije da im je uvijek isto i da sve ovisi o razlicitim umacima (curryima). Ja jos uvijek nisam uspjela dosegnuti sto je tu razlicito.

Srilankanci sve svoje objede jedu rukama. Navodno vrhovi prstiju izlucuju enzime koje daju bolji okus hrani i pribor je u toj prici potpuno suvisan. Svi moji pokusaji su zavrsili s vise prosipane nego pojedene rize pa sam lagano odustala.



Pored rize (koja dolazi u vegeterijanskoj verziji, sa susenom ribom ili sa piletinom, moze biti bijela, przena ili crvena, iako je posljednju obicno moguce pronaci samo u jutarnjim satima za dorucak) – ostala hrana se uglavnom svodi na razlicita przena i masna jela. Tocnije, raznorazne, rekli bismo palacinke koje su punjene mjesavinom povrca (rotti) pa na to opet razni curryiji. Na slici je rotti u kombinaciji s racicima.



Morske hrane ima dosta, kojekavih riba cudnih oblika i osobito racica. Nekako ja nisam musterija za morsku hranu pa se i nisam uzivljavala previse. Rottiji mogu doci u nasjeckanoj verziji (kottu) gdje je najzabavnije promatrati kako ih pripravljaju – s dva velika noza sijeku tijesto i povrce przeci mjesavinu na ulju i pri tome stvarajuci ritmicni zvuk. Drugi tipicni srilanski objed je egg hopper - tijesto na ulju u obliku posude u kojoj se pece, a na dnu przeno jaje. Takodjer su popularni i rezanci, uglavnom Maggy instant (noodles). Sve u svemu ova vrsta hrane moze biti frustracija za suvremenu Europljanku osvjestenu o vaznosti uravnotezene prehrane i zdravih namirnica.


Zato je voce svjetla strana – preko banana, ananasa, papaje, guave, marakuje, mango (kojeg jedes cijelim licem) do svih ostalih vrsta cudnih oblika koje jos uvijek istrazujem (tipa woodapple – gadno, jack – zanimljivo, jos uvijek nisam nacistu jel smrdi ili je samo egzoticno, pa potom neki bodljikavi cickasti plodovi ruzicaste boje koje zapazih da prodaju kraj ceste, a koji prekrasno mirise). Banane su upola manje nego one na koje smo mi naviknuli i ovdje zapravo postoji nekih 12 razlicitih vrsta banana i nekeod njih bismo prije mogli svrstati u kategoriju povrca.
Voce je poprilicno jeftino (kila banana oko 50 rupija, sto ce rec pola dolara) kao sto je i jefitna gorespomenuta hrana (u prosjeku obilna procija rize i currya je 1 dolar). Nazalost isto se ne moze reci i za hranu koju ovdje nazivaju zapadnjackom (kruh, cornflakes, ketchup, sir i jedina vrsta sirnog namaza – Happy Cow) i plan zivljenja po europskim navikama (a sa srilankanskom placom) vrlo brzo propada. Na slici mozete vidjeti jednu tipicnu trgovinu u susjedstvu. Nije da su sve takve, postoje i supermarketi, al vecina malih kupovina se obavlja u ovakvim trgovinicama. U pocetku mi se cinilo da nemaju nista sto bih pozeljela kupiti.



Upravo dok ovo pisem, cimer Nizozemac je dobio paket od kuce, pa smo se svi sjatili da osjetimo okus pravog sira. Sretni ko mala djeca za kirbaj. Naime, u ovoj zemlji mlijecni proizvodi su potpuno u drugom planu. Cak se i samo mlijeko vise koristi u verziji praha nego u tekucoj. Jogurt u nasem smislu rijeci ne postoji, ovdje jogurt podrazumijeva okus vanilije ili jagode. I to ne znaci nasi ukusni vocni jogurti. Najblize cistom jogurtu je curd – nesto kao gusci jogurt, i to ne od kravljeg, vec bivoljeg mlijeka. Acidofili, AB kulture, kisela mlijeka, svjezi sirevi i ostala lepeza mlijecnih produkata ovdje su samo trag sjecanja na dom.

Od sjemenki i suhog voca spadoh na brazilske orahe (cashew nuts) i datulje. Nema susenog ananasa, susene papaje i manga, nema oraha, nema spica i inih grickalica o kojima sam kod kuce bila ovisna. Ima nekakvih opet przenih i ljutih grickalica, koje u svakom slucaju dobro idu uz pivo.

Kad smo kod piva i inih alkoholnih tekucina – ovdje je to mali luksuz i valja izdvojiti pokoju rupiju vise. Medju pivima najpopularniji je domaci brand LION lager (nesto kao osjecko zidarsko, tako i izgleda), iako je i Carlsberg lako dostupan, ali i skuplji. To ne znaci da lokalno stanovnistvo ne pije, naprotiv, alkoholizam je goruci problem, jer ljudi uglavnom piju jefitno zestoko pice, tocnije jednu vrstu napravljenu od kokosa – arrack (35% alkohola).

Od bezalkoholnih pica Coca Cola kao prava globalna kompanija vlada trzistem. Od ostalih soft pica, postoje lokalni brandovi uobicajenih gaziranih sokova. Jos jedno ukusno pice je – kraljevski kokos (king coconut), narancaste boje, koji raste posvuda okolo na palmama, uglavnom ne sluzi za jelo vec se probusi mali otvor na vrhu, stavi slamcica i uziva u kokosovoj tekucini (previse je vodenasta da bismo mogli reci da se radi o kokosovom mlijeku).



Topli napitak koji je broj jedan je caj s mlijekom, i koliko mi je to cudno u pocetku bilo, sada doista uzivam u njemu nekoliko puta na dan. Cajevi su ovdje opet nesto drugaciji od nase koncepcije caja, nema vocnih okusa, nego samo obicnih cajeva koji uz mlijeko (i to je doista bolje ono u prahu) i poprilicnu dozu secera daju poseban okus. I bez obzira sto je vani preko 35 stupnjeva, takav caj totalno daje injekciju energije.

Toliko ovaj puta na temu hrane, ako ste nakon ove kolumne ogladnili i krecete u potragu za kakvom klopicom, zelim vam dobar tek. Nazalost, isto vam ne mogu pozeljeti na sinhala jer ta fraza niti postoji, niti se upotrebljava u ovom jeziku.


Katarina Karalić je diplomirani psiholog sa Sveučilišta u Zagrebu. U studentskim danima proputovala je veći dio Europe kroz AIESEC radionice i treninge. Nakon diplome, godinu i pol dana radila je u Colombu, Šri Lanka, u firmi dizajnerskog nakita kao osoba odgovorna za ljudske resurse. Zadnje tri godine živi sa suprugom Abhishekom u Mumbaiju i radi kao trening menadžer za Procter&Gamble India. Katarinine kolumne o Šri Lanci s portala Osijek031.com su objavljene u izdanju šrilankanskog konzulata u Zagrebu, 2009.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.06.2006. 12:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kako oni kuhaju rizu?!

Pitanje mozda zvuci cudno, ali zanima me jel' rizu kuhaju dok se ne pretvori u onu sluzavu kashu, ili su kuhanje rize doveli do savrsenstva, gdje je uvijek svako zrno odvojeno od susjednih.

Samo nemoj odgovoriti s "kuhaju kako stignu" i "kuhaju na sve nacine", buduci da sigurno i kod njih postoji pojam "dobro skuhane rize", kao sto je to kod zapadnjaka ona kuhana riza kod koje je svako zrno odvojeno. ;-)

Kakve recepte s bananama imaju?! Imaju li nesto gdje banana bude hrskava?! ;-)

P.S. Ne smij se pitanjima, dobit ces kokosom u glavu ;-)

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.06.2006. 13:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iskreno, ja više volim onu gnjecavu rižu... No dobro.

Da, pretpostavljam da se banane mogu koristiti i kao povrće...

Piši, Katty, rado čitamo...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.06.2006. 13:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la (Pogledaj post): › Kako oni kuhaju rizu?!


Kolegica iz ureda kaze - stave rizu i onda 1 inch vode ponad rize i to se sve zbiva u rice cookeru koji je neki poseban lonac koji se automatski iskljuci kad je riza gotova. prvi put cujem, sad se zainteresirah.
Da ti donesem jedan rice cooker za poklon, ha?


Leon je napisao/la (Pogledaj post): ›
Kakve recepte s bananama imaju?! Imaju li nesto gdje banana bude hrskava?! ;-)


Banane - voce jedu normalno (iako su moji cimeri iznasli neki europski recept gdje babanu zarezes, stavis kockicu cokolade i umotas sve u foliju pa na rostilj, nije lose.
Banane - povrce (koje su drugacije od ovih prvih) kuhaju kao dodatak jelima. Nista hrskavo. Mislim da je banana hrskava jedino u susenoj verziji.

Bas su me razveselila tvoja pitanja... i mene i cijeli moj ured... Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.06.2006. 13:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Katty je napisao/la: › Kolegica iz ureda kaze - stave rizu i onda 1 inch vode ponad rize i to se sve zbiva u rice cookeru koji je neki poseban lonac koji se automatski iskljuci kad je riza gotova. prvi put cujem, sad se zainteresirah.


Tipicno zenski odgovor. ;-) Ona kuha i ne zanima ju ni kako ni zasto kuha... kuha da nahrani muzjaka i mladuncad ;-) svasta! Smile Kuhanje rize je umjetnost, ja rizu kuham sa stopericom... ;-)

Koliko dugo kuhaju?! I, kad jedes tu rizu, jel' bude mljackava, uljepljena, ili odvojeno svako zrno?! Sto se kod njih smatra kvalitetno skuhanom rizom?! ;-)

Citat: › Da ti donesem jedan rice cooker za poklon, ha?
Necu nista reci, samo cu pokazati prstom koji zelim. ;-)


Citat: › Banane - povrce (koje su drugacije od ovih prvih) kuhaju kao dodatak jelima. Nista hrskavo. Mislim da je banana hrskava jedino u susenoj verziji.
Kakav okus imaju te banane-povrce?!

Btw. ove dvije zenske osobe na prvoj slici su ti kolegice?!

Citat: › Bas su me razveselila tvoja pitanja... i mene i cijeli moj ured... Smile

Imam jos hrpu pitanja, ne brini... ;-) Pozdravi ekipu Smile

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.06.2006. 15:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la: ›
Kakav okus imaju te banane-povrce?!



banane-povrće imaju neko svoje ime, jela to u Londonu jer tamo ima ljudi iz cijeloga svijeta pa tako i hrane. baciš malo u tavu i gotovo. ukusno.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.06.2006. 0:55 
Naslov:  Re: Riža i curry
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kakve su tamo temperature ovih dana? Kontam da tesko moze biti toplije nego kod nas. Smile



Ajd, 35 C po danu se moze izdrzati, ali 25 C u 23h, to boli. Smile

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.06.2006. 5:23 
Naslov:  Re: Riža i curry
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

steam je napisao/la (Pogledaj post): › Kakve su tamo temperature ovih dana? Kontam da tesko moze biti toplije nego kod nas. Smile


Sada je 8:40 AM i temperatura je 29.8 Celzijusa... osijek031.com smile

A evo imam i ja graf - jucerasnje stanje:




Nisu toliko visoke temperature jer je ljeto ovdje proslo i sad su monsuni.
Al je konstantno vruce, bez predaha.


Zadnja promjena: Katty; 28.06.2006. 5:35; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.06.2006. 5:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Toplo je, ali zar nije bolje nego zima? Tesko mi je zamisliti snijeg do koljena... osijek031.com smile

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.06.2006. 5:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Fatcat, nekad pomislim da ne bi bilo lose da malo zasnijezi... Smile

Cisto da se moze disati normalno...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.06.2006. 5:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Teze je disati sa tri para gaca, dva para carapa i nekoliko kaputa. @Leteci ima jos jedan dio odjece ali to nije tema...

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.06.2006. 5:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
... baciš malo u tavu i gotovo. ukusno.
Priprema hrane je kulinarska umjetnost. Dobra hrana je kao dobar sex: prihvati sto se pruza bez uvjeta, prepusti se i uzivaj dok traje. Bacis u tavu i gotovo, stavio bi ja tebe u tavicu...
Leon je napisao/la: ›
Tipicno zenski odgovor. ;-) Ona kuha i ne zanima ju ni kako ni zasto kuha... kuha da nahrani muzjaka i mladuncad ;-) svasta! Smile Kuhanje rize je umjetnost, ja rizu kuham sa stopericom... ;-)

Riza se kuha u mjeri: 1 salica rize, 2 salice vode. Stavi malo (u vodu) soli i bibera po ukusu te pola zlicice ulja ili maslaca. Poslije toga stavi rizu u kipucu vodu. Smanji temperaturu i kuhaj 15-20 minuta, poslije toga stavi nazad poklopac i neka se pari jos 5 minuta.

Rucak za 10 minuta: Aluminijska folija je zakon za najbrze i najlakse jelo. Komad mesa dovoljan za jedno jelo, piletina ili riba isjecena tanko ili manje od centimetra debljine. Malo povrca kao paprika ili luk, vrlo malo paradajza (uposto je pun vode) i pola salice rize. Stavi aluminijsku foliju dvostruko, velicine 30cm sa 60 cm i stavi prvo piletinu onda povrce i rizu na jednu polovicu folija. Poslije toga pokri sa drugom polovicom i stisni krajeve naokolo tako da (sada 15cm sa 30cm) izgleda kao torbica. Stavi u pec na 180 recimo 25-30 minuta. Brza i dobra klopa bez mnogo muke...

Ista klopa pripremljena sa ljubavi, Piletina sa rizom u umaku povrca, garnirana parmezan sirom i servirana na lagano przenom kruhu. Naravno uz casu bijelog vina...

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.06.2006. 7:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@FatCat,

blago gospođi FatCat ako joj i kuhaš, s ljubavi.......

ima jedan mali problem, žene kuhaju svaki dan i smisliti što će sutra za ručak im je već noćna mora... dok muškarci kuhaju kad im je ćef, pa si mogu priuštiti da pri tome guštaju........tj. budu umjetnici (kao i u svemu)

a što se tiče tave, ne moraš me bacati u tavu, dovoljno mi je vruće
(ima jela koje i nisu umjetnost, osim ako ti, recimo, ideš ispeći 2-3 jaja na oko, što drugo nego da ih baciš u tavu...)

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.06.2006. 8:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fatcat je napisao/la (Pogledaj post): ›
Riza se kuha u mjeri: 1 salica rize, 2 salice vode. Stavi malo (u vodu) soli i bibera po ukusu te pola zlicice ulja ili maslaca. Poslije toga stavi rizu u kipucu vodu. Smanji temperaturu i kuhaj 15-20 minuta, poslije toga stavi nazad poklopac i neka se pari jos 5 minuta.


Ja bih dodala da valja staviti glavicu crvenog luka u sredini dok se kuha, kasnije se luk izvadi i baci, uglavnom riza bude puno ukusnija.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.06.2006. 9:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Katty je napisao/la: › Ja bih dodala da valja staviti glavicu crvenog luka u sredini dok se kuha, kasnije se luk izvadi i baci, uglavnom riza bude puno ukusnija.


Sve to stima, ali pod uvjetom da se voli okus luka Razz

Nego, Katty, nisi mi odgovorila na sva moja pitanja Wink

DanicaV je napisao/la: › ima jedan mali problem, žene kuhaju svaki dan i smisliti što će sutra za ručak im je već noćna mora... dok muškarci kuhaju kad im je ćef, pa si mogu priuštiti da pri tome guštaju........tj. budu umjetnici (kao i u svemu)


@DanicaV, ovo sto si napisala je standardni odgovor zena koje nikada ne kuhaju i koje ne znaju ispeci ni jaje na oko. Svoje neumijece pravdaju na taj nacin, ili uopce ne kuhaju pravdajuci se da su samosvijesne i emancipiCIrane. Pitam se samo kako se nedostatak neke vjestine moze percipirati kao "samosvijest" i "emancipiranost"....

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: