Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Sven Hassel

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Jeste li čitali djela Svena Hassela

Da
42%
 42%  [ 8 ]
Ne
42%
 42%  [ 8 ]
Ne čitam
15%
 15%  [ 3 ]
Ukupno glasova : 19


Autor Poruka
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.01.2009. 12:18 
Naslov:  Sven Hassel
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prije par dana pročitah od Svena Hassela - Legija prokletih i ostadoh zapanjen jednostavno predobrom knjigom.


Sven Hassel, danski pisac koji je zbog dezertiranja iz njemačke vojske, nekim čudom pošteđen smrti te prebačen u tzv. kažnjeničku bojnu sastavljenu od najgoreg šljama koji je Njemačka mogla ponuditi. Bojna sastavljena od dezertera, Hitlerovih neistomišljenika, ubojica, silovatelja, patoloških luđaka i svega onoga, kako bi to Hassel lijepo opisao, "...sastruganoga sa dna bačve za novačenje...".
Hassel opisuje svoj put od suda pa sve do zadnje bitke u kojoj je učestvovao prolazivši kroz torture i pakao Hitlerovih "krvoločnih časničkih i dočasničkih pasa" u logoru za ratne zločince, posebnoj jedinici za pomilovanja kojoj je cilj bio razminiravanje minsko eksplozivnih sredstava, najokrutnije obuke pa sve do ruskog bojišta, ruskih logora itd.
Knjiga sastavljena od 33 manja poglavlja živopisno opisuje horore rata ali i prijateljsko zbližavanje nekolicine vojnika. Na dijelovima knjige (ako budete čitali otkrit ćete kojima) jasno se vidi sivilo rata i totalno nepostojanje i jednog osjećaja, sivilo, praznina i potpuna bezvoljnost za život se kroz poglavlja isprepliću sa vrlo živopisnim i vedrim postojanjem osjećaja.

Tko voli ratnu tematiku i poprilično živopisne opise bitki, smrti, mučenja, gladi, ljudskog šljama i općenito nesreće zvane rat, defintivno obavezno štivo.

Mada se po svim forumima svijeta prepucava da li su knjige stvarne i iako mnogi vjeruju da je samo prva knjiga stvarna (Legija prokletih), zbog mnoštva jasno prepoznatljivih emocija i stvarno, gotovo nevjerovatnih zgoda, a da su ostale (njih 13) doživljaji drugih pripadnika njemačke vojske u koje je Hassel ugurao svoje živopisne likove jedno je sigurno, Sven Hassel je jedan od pisaca koji može svojim djelima ubiti dosadu i vratiti želju za čitanjem knjiga. Možda ne stilskim izričajem toliko, rekao bih napredna i lijepa knjiga ali stranice se jednostavno gutaju. To vam garantira onaj koji mrzi čitat knjige Very Happy

Popis knjiga:
Sven Hassel
• Legion of the Damned (1953) – Legija prokletih
• Wheels Of Terror (1958) – Oklopnici smrti
• Comrades of War (1960) – Ratni drugovi
• March Battalion (1962) – Kažnjenička bojna
• Assignment Gestapo (1963) – Gestapo
• Monte Cassino (The Beast Regiment) (1963) – Monte Cassino
• Liquidate Paris (1967) – Razorite Pariz
• SS-General (1969) – SS general
• Reign of Hell (1971) – Carstvo pakla
• Blitzfreeze (1976) – Vidio sam kako umiru
• The Bloody Road to Death (1977) – Krvavi put smrti
• Court Martial (1979) – Ratni sud
• O.G.P.U. Prison (1981) – Zatvor O.G.P.U.-a
• The Commissar (1985) - Komesar


Trenutno čitam


Zadnja promjena: Monstrum; 06.03.2009. 14:10; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
exHOP3on
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4356
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.01.2009. 12:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ak je bolesno, realno i ako su oblici mučenja i smrti lijepo sa sočnim detaljima opisani, onda vjerujem da je dobra knjiga...

_________________
Ovdje može biti VAŠA reklama!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.01.2009. 13:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hm da li je ovo bolesno ? Neću prepisivat sve neda mi se, morat ćeš pročitat ako te zanima Wink Uglavnom riječ je o Jehovinom svjedoku koji je odbio obući nacističku uniformu jer se protivi njegovoj vjeri ...

"Izmjenjivali su se međusobno se natječući tko će nanijeti veću štetu, ili tko će prouzročiti najduži i najglasniji krik u agoniji. Prošlo je gotovo 30 min prije no što je blagoslovljena tišina konačno prekrila prostoriju, a tada smo znali da su patnje gotove. Preostala je samo beživotna hrpa koju su šutali prostorijom. Sada ga više nisu mogli mučiti. Otvorili su vrata i pozvali nas da se riješimo tijela. Jedno oko visilo mu je iz očne duplje do pola obraza. Na mjestu gdje mu je nekada bio nos, sada se nalazila samo grimizna kaša. Usne su mu bile raskomadane, a čeljusti širom otvorene." (ovo je iz Carstva pakla)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
exHOP3on
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4356
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.01.2009. 13:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

u bemti, lijepo zvuči, morat cu to pročitat što prije... hvala na savjetu, tak nešt tražim, ''Kuke za šunke'' sam pročitao 500 puta, vjerujem da ću ovo bar desetak...

_________________
Ovdje može biti VAŠA reklama!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.01.2009. 13:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

exHOP3on je napisao/la (Pogledaj post): › u bemti, lijepo zvuči, morat cu to pročitat što prije... hvala na savjetu, tak nešt tražim, ''Kuke za šunke'' sam pročitao 500 puta, vjerujem da ću ovo bar desetak...


čuj ja sam za knjigu čuo od ujaka, on ih je pročito sve pa me zaintrigiro, imamo sličan ukus i kažem ti kad sam počeo čitat nisam se mogo odljepit, a ja sam ti jedan od onih koji će knjigu pročitat samo ako mora.
lektire u osnovnoj i srednjoj su mi uništile želju i volju za čitanjem jer mislim realno gledajući nitko ne bi trebao pročitati prosjaka luku ili zlatarevo zlato više od 1X, ja sam moro 3X obje. usrani glupi profesori zgadili mi čitanje.
no kad sam uhvatio ovo čitat jednostavno mi je pala ladica i gutao sam stranice. evo baš danas su mi stigle još 2 knjige koje sam naručio preko neta Smile mmmm biće čitanja
u gradskoj knjižnici imaš sve knjige, debeli uvez, odlično stanje Smile (provjerena informacija)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.02.2009. 0:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo prekjučer sam pročitao carstvo pakla od dotičnog pisca i kao što mi je jedan forumaš rekao, a i pročitao sam na netu, druge knjige su ili fikcija ili prepričane priče ratnih veterana.

Carstvo pakla se za razliku od legije prokletih dosta razlikuje i po samom sadržaju knjige ali i po pisanju. Dok je legija prokletih sastavljena od podosta pričica s vrlo šturim opisom ali vividnim dočaravanjem osjećaja, točnije 33 poglavlja gdje bi svako poglavlje moglo biti knjiga za sebe, carstvo pakla ima samo 10 poglavlja ali svako poglavlje je detaljno opisano i kao prva knjiga jednostavno vuče na čitanje.

Carstvo pakla opisuje ratni put njemačke kažnjeničke bojne od vojnog logora za obuku pa sve do Varšave gdje se odvija ostatak knjige. Iskreno mislim da je to nečija tuđa prepričana priča s umetnutim poznatim likovima koji su se savršeno uklopili u nju kako svojim karakterom tako i djelovanjima koji su sastavni dio svakog lika. Tako imamo sterilne čistunce s jedne strane, neutralne među kojima je i Sven te silovatelje, pijanice, luđake i sadiste s druge strane. Knjiga obiluje opisima bitaka, borbama lice u lice ali i rovovskim borbama no ima i poprilično mučnih slika ubijanja, silovanja, klanja i svega onoga što rat nosi za sobom.

U svakom slučaju bila fikcija ili ne knjiga je, poput legije prokletih, lagano štivo koje se čita iz zabave, a zabava je zagarantirana. Toplo preporučam svima koji vole ratnu tematiku.



Trenutno čitam Gestapo Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.02.2009. 1:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pročitao sam jedno 3 ili 4 njegove priče prije par godina. stvarno je pisano "pitko" i knjige sam obično pročitao u dahu...

sjećam se opisa gebelsove propagande oko monte kasina, japanerskoj dijaspori koja se sa katanama tukla na amerićanskoj strani, ruske jedinice sastavljene samo od žena koje bi zarobljenike silovale i ona čekićom mu mrvile muda prije nego li ga ubiju, opis onog poljaka (ili koje li je nacionalnosti bio) nacista kojeg su njegovi vlastiti vojnici zbog prevelike okrutnosti naopačke zavezali za stablo i njihali ispod zapaljene vatre... iz knjiga svena hassela naučio sam i na što se točno odnosi sintagma "staljinove orgulje" Very Happy

_________________
"si quid novisti rectius istis, candidus imperti; si nil, his utere mecum."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.02.2009. 1:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hehe knjige su jednostavno zakon Smile

sad si me podsjetio na ruski odred, uf grozim se i na samu pomisao na to. meni je definitivno jedan od najboljih opisa bio kad su onog svećenika, koji im je tako uzorno krstio oružje i svetio da pobije što više "crvene marve" pa kad se zapucalo bio prvi u redu za dezertiranje, uhvatili, prebili ga ko budalu, natjerali da puca na ruse iz mitraljeza i na kraju mu propucali obje noge i poslali ga rusima Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.02.2009. 1:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hehe... ili onaj opis kada su nekoj trebi svastiku na dupe iskasapili. čini mi se da je to zato jer je bila neka špija ili nešto...

btw, knjiga ima 14
http://en.wikipedia.org/wiki/Sven_Hassel
a prema jednoj od njih (Wheels of Terror) je i snimljen film koji je sniman i na prostorima bivše Yuge s podosta glumaca iz ovog kraja... Wink
http://www.imdb.com/title/tt0093546/

_________________
"si quid novisti rectius istis, candidus imperti; si nil, his utere mecum."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.02.2009. 10:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svebor je napisao/la (Pogledaj post): ›
btw, knjiga ima 14
http://en.wikipedia.org/wiki/Sven_Hassel
http://www.imdb.com/title/tt0093546/


pa da Legija prokletih i još 13 je 14 Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ivan_andric
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.02.2009. 13:51 
Naslov:  molio boh
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

postovani "monstrum" molio bih vas posto vidim da ste citali legiju prokletih napisete njen kratak sadrzaj koji mi treba za sutra. ako bi ikako mogli bilo bi od velike korisite. unaprjed hvala

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.02.2009. 14:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ivan_andric je napisao/la: ›
postovani "monstrum" molio bih vas posto vidim da ste citali legiju prokletih napisete njen kratak sadrzaj koji mi treba za sutra. ako bi ikako mogli bilo bi od velike korisite. unaprjed hvala


Knjiga je tooooliko teška za čitanje da je to nevjerojatno.
Vjerojatno bi ju i najzadrtiji nepismeni član HDZ-a ili HSP-a pročitao u jednom danu...

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.02.2009. 14:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...a jesi zločest, ti nisi nikad prepisivao??? tc-tc-tc

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.02.2009. 14:52 
Naslov:  Re: molio boh
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ivan_andric je napisao/la (Pogledaj post): › postovani "monstrum" molio bih vas posto vidim da ste citali legiju prokletih napisete njen kratak sadrzaj koji mi treba za sutra. ako bi ikako mogli bilo bi od velike korisite. unaprjed hvala


e ovako kao što sam napisao knjiga je sastavljena od 33 manja poglavlja, 33 priče koje su povezane kronološki ali je svaka za sebe. Ovo ti je onako kostur

Osuđen zbog dezertiranja iz njemačke vojske, Danac Sven Hassel upućen je u kaznenu pukovniju na ruskom frontu. Njega i njegove suborce smatra se potrošnom robom, topovskim mesom za Hitlerov rat. U smrznutoj stepi bore se za opstanak protiv neumoljive, brojčano i moralom nadmoćne Crvene armije.

Sven Hassel opisuje svoje užasno ratno iskustvo zasnovano na ratovanju u Rusiji, Italiji i Francuskoj. Nikada prije ratni košmar nije opisan s toliko živopisnih i realističnih detalja. Hassel pokazuje rat kroz prizmu pojedinaca, običnih vojnika koji su na svojoj koži upoznali svu njegovu brutalnost. Nisu se borili samo protiv neprijatelja, nego i protiv nezamislivih vremenskih uvjeta, gladi, nadređenih časnika, često i sami protiv sebe. Najteže je u ratu bilo ostati čovjekom.

(copy paste s neta, ako ti treba posudi i pročitaj stvarno je lagano za čitat i moš pročitat za 1 dani stvarno je šteta pisat recimo lektiru o tako laganoj knjižici a ne pročitat ju)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.03.2009. 14:08 
Naslov:  Re: Sven Hassel
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo pročitah "Gestapo" i mogu reći da je od one 3 dosad pročitane knjige nekako najdosadnija. Radnja se većinom odvija u Hamburgu gdje su protagonisti priče poslani s bojišta na zaslužen odmor i uglavnom se dobar dio priče događa u Hamburgu dok se oni nalokavaju i prave sranja po gradu Smile .
Glavni dio priče vezan je za likove iz gestapa i njihovu moć i surovost no ima i priča unutar priče gdje jedan od likova koji se protežu kroz skoro sve knjige biva zarobljen od strane gestapa i smaknut.
Sve u svemu nije loša knjiga al nekako mi je malo bila monotona jer nije bilo dobro pouznatih opisa akcije.

Sljedeća na repertoaru je "Vidio sam kako umiru"

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: