Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Informatizacija grada

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
TataMata
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1180
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.01.2009. 22:48 
Naslov:  Informatizacija grada
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Obzirom da se oko podjele računala petašima razvila jedna vrlo konstruktivna rasprava, vezana uz razne prijedloge kako pospješiti razvoj informatizacije u našem gradu, pokrenuo sam ovaj topic sa željom da svi zainteresirani sudjeluju u budućim aktivnostima u tom pogledu. Iznesite svoja razmišljanja, ideje i kritike kako o onome što je učinjeno tako i o onome što se planira učiniti po tome pitanju.

Prijedlog projekata:

Besplatni bežični internet za cijeli grad,
Besplatni tečaj inf. opismenjavanja,
Sufinanciranje naprednih tečajeva (web, cisko, mcsa i dr.) za sve zainteresirane studente i neuposlene s tim da imaju obvezu prenijeti znanje u sklopu inf. predavanja ( u fakultetima, školama, Domu tehnike itd.),
Opremanje jednog prostora za kvalitetnu inf. učionicu koja će biti namijenjena za besplatna predavanja, vezanim uz sigurnost, LInux, Open source i dr.
Sufinanciranje predavanja informatike od 1. razreda u OŠ.

_________________
Đe si lega.....šo ima? Ma niš brca....lagano điram i snajpam butre...možda će se koja šapit...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.01.2009. 23:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa super ideja
bilo bi lijepo kad bi dio zaživio

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.01.2009. 8:41 
Naslov:  Re: Informatizacija grada
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

TataMata je napisao/la (Pogledaj post): › Obzirom da se oko podjele računala petašima razvila jedna vrlo konstruktivna rasprava, vezana uz razne prijedloge kako pospješiti razvoj informatizacije u našem gradu, pokrenuo sam ovaj topic sa željom da svi zainteresirani sudjeluju u budućim aktivnostima u tom pogledu. Iznesite svoja razmišljanja, ideje i kritike kako o onome što je učinjeno tako i o onome što se planira učiniti po tome pitanju.

Prijedlog projekata:

Besplatni bežični internet za cijeli grad,
Besplatni tečaj inf. opismenjavanja,
Sufinanciranje naprednih tečajeva (web, cisko, mcsa i dr.) za sve zainteresirane studente i neuposlene s tim da imaju obvezu prenijeti znanje u sklopu inf. predavanja ( u fakultetima, školama, Domu tehnike itd.),
Opremanje jednog prostora za kvalitetnu inf. učionicu koja će biti namijenjena za besplatna predavanja, vezanim uz sigurnost, LInux, Open source i dr.
Sufinanciranje predavanja informatike od 1. razreda u OŠ.


E ovo ja zovem kvalitetnim programima a ne bacanje miliona na laptope...Mislim da trebate sjesti sa predstavnicima svih informatičkih firmi u Osijeku a i šire i dogovoriti strategiju u što uložiti novac. Oni znaju svoje potrebe, znaju kakav kadar im fali ili će im faliti u budućnosti, najbolje znaju svjetska kretanja po tom pitanju. Poslije toga pametno uložiti novac u školovanje takvih kadrova( studenata ili nezaposlenih) a oni onda imaju obavezu dalje prenositi to znanje kao što si i rekao. Dakle ciljano školovati ljude da se zaposle čim prije i dalje prenose svoje znanje. To je ulog u budućnost Osijeka.


Zadnja promjena: Osječanin; 13.01.2009. 8:47; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.01.2009. 8:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jooj, psebno ova prva stavka mi se sviđa..

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
TataMata
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1180
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2009. 9:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hvala na pohvalama, ali slobodno dajte i neki svoj prijedlog Smile

_________________
Đe si lega.....šo ima? Ma niš brca....lagano điram i snajpam butre...možda će se koja šapit...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2009. 9:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

program ti je super, samo opet, tko će se prihvatiti realizacije?? no one!!!!

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Callistemon
Offline
Ukupno postova: 572
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2009. 10:00 
Naslov:  Re: Informatizacija grada
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

suradnja sa Os informatickim firmama moze ostvariti i kroz Informaticki klaster u BIOSU (Inkubator)!

Meni se cini da bi najprije trebalo informatizirati kojekakve sluzbe (ako ne drzavne, ali na gradske mozemo utjecati) da gradjani i poduzetnici internetom mogu podnositi zahtjeve za izdavanje dokumentata, pregledavati svoje racune (smece, struja, plin, grijanje isl.) i placati ih. Mislim da bi u takvom slucaju bilo puno vise pojedinaca zainteresiranih za internet - jer bi tu vidjeli koristi i prednosti!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.01.2009. 10:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pametan prijedlog!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Malisha
Offline
Avatar

Ukupno postova: 378
Lokacija: Tenja
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.01.2009. 14:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bilo bi krasno

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
TataMata
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1180
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2009. 16:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Callistemon je napisao/la: ›
suradnja sa Os informatickim firmama moze ostvariti i kroz Informaticki klaster u BIOSU (Inkubator)!

Meni se cini da bi najprije trebalo informatizirati kojekakve sluzbe (ako ne drzavne, ali na gradske mozemo utjecati) da gradjani i poduzetnici internetom mogu podnositi zahtjeve za izdavanje dokumentata, pregledavati svoje racune (smece, struja, plin, grijanje isl.) i placati ih. Mislim da bi u takvom slucaju bilo puno vise pojedinaca zainteresiranih za internet - jer bi tu vidjeli koristi i prednosti!
Počeli smo nešto evo već danas, suradnja Odbora za informatiku i Savjeta mladih s Algebrom i Mono d.o.o (a nadam se i s klasterom) u svezi suradnje po pitanju školovanja deficitarnih kadrova koji su potrebni našim inf. tvrtkama. Uskoro ide presica, pa ćete više saznati Smile

Što se tiče plaćanja računa i raznih drugih mogućnosti interakcije putem interneta s gradskim službama, prijedlog je na mjestu. No činjenica je da ljudi ne koriste (nisu upoznati) s WA portalom (na osijek.hr) koji je u funkciji i putem kojega mogu komunicirati i vidjeti zapisnike i druge dokumente s razine GČ i MO. Premda je zastario, i s određenim manjkavostima nije baš veliki interes građana, a ni gradskih službi vezano uz ažuriranje sadržaja. Neke GČ ažuriraju dokumente sa sjednica, a neke GČ nisu nijedan niti objavile.

_________________
Đe si lega.....šo ima? Ma niš brca....lagano điram i snajpam butre...možda će se koja šapit...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
TataMata
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1180
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2009. 16:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MissTake je napisao/la: ›
program ti je super, samo opet, tko će se prihvatiti realizacije?? no one!!!!
Pa ja naravno Smile, i drugi vrijedni ljudi, besplatni tečaj opismenjavanja, kao što znaš već ide cijelu prošlu godinu u Domu tehnike...a nastavlja se ove kao projekt Grada - osigurano je 100 000kn u proračunu.

_________________
Đe si lega.....šo ima? Ma niš brca....lagano điram i snajpam butre...možda će se koja šapit...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Callistemon
Offline
Ukupno postova: 572
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2009. 17:05 
Naslov:  Re: Informatizacija grada
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@TataMata: No činjenica je da ljudi ne koriste (nisu upoznati) s WA portalom (na osijek.hr) koji je u funkciji i putem kojega mogu komunicirati i vidjeti zapisnike i druge dokumente s razine GČ i MO. Premda je zastario, i s određenim manjkavostima nije baš veliki interes građana, a ni gradskih službi vezano uz ažuriranje sadržaja. Neke GČ ažuriraju dokumente sa sjednica, a neke GČ nisu nijedan niti objavile.

Slazem se... onda na tome treba poraditi. Umjesto otvaranja novih portala (Kultura, sport, brand - i ovo bi sada moglo biti sumnivo, zasto se islo u otvaranje novih i koliko je to kostalo???) sve preko toga WA, pa ga i na taj nacin promovirati i naviknuti ljude na njega.
No, ne zelimo tamo samo vidjeti odluke, zelimo si i skratiti vrijeme obijanja ureda gradskih sluzbi - obrasci za kojekakve zahtjeve i dozvole bi mogli biti tamo za skidanje, a da ne kazem i za popunjavanje i prijavu!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.01.2009. 17:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

TataMata je napisao/la (Pogledaj post): › Premda je zastario, i s određenim manjkavostima nije baš veliki interes građana, a ni gradskih službi vezano uz ažuriranje sadržaja. Neke GČ ažuriraju dokumente sa sjednica, a neke GČ nisu nijedan niti objavile.

Dosta linkova ne radi, neki nisu ažurirani od 2002. pa se onda ni ne može očekivat neka posjećenost.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.01.2009. 3:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Imam ja jedno pitanjce: što je sa DTK u Osijeku?
Jel to sad konačno prešlo u ruke grada ili je to i dalje u proceduri. Prema ovom pdf-u (http://www.uoos.hr/wp-content/uploads/2008/09/program-aktivnosti.pdf) planira se, pod buzzwordom 'virtualni grad' između ostaloga i 'Razvitak DTK mreže u organizaciji Grada, a za druge nositelje izgradnje DTK mreže odobriti popust na pravo služnosti'.

Budući da se gore nabaja o wirelessu, ja bih napomenuo kako bi troškovi takve mreže razgranate po cijelom (što je ipak ravno utopiji) gradu bili možda i veći od žičane koja bi rabila DTK.
Isto tako, ima li grad u planu postati ISP svojim građanima, ili bi to obavljala neka vanjska firma za grad?

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
TataMata
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1180
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.01.2009. 6:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Za dtk ne znam dokle se došlo, jel to je specifikum kojim se koliko ja znam nitko na razini grada nije ozbiljno bavio, ali možda griješim, moram provjeriti. U svakom slučaju hvala što si potakao to pitanje. Grad nema namjeru postati isp-om, to bi značilo osnivanje još jedne tvrtke u koju bi se nakrcalo 100 rodjaka koji nemaju blage o poslu, tako da to nije moja ideja. Ukoliko se dobije zeleno svjetlo za razvoj velike wifi zone ili clouda, to bi obavljala neka tvrtka kojoj to core biznis i koja ima koncesiju od HAT-a za obavljanje te djelatnosti, ali o tom potom-tu se otvaraju razne mogućnosti korištenja takove mreže. Ukoliko i ne bude išlo na takav način, biti će 30-ak hot spotova s besplatnim pristupom internetu po cijelom gradu, pa ni to nije loše...

_________________
Đe si lega.....šo ima? Ma niš brca....lagano điram i snajpam butre...možda će se koja šapit...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: