Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Koji liječnik izdaje koje uputnice?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
ozana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 701
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.11.2008. 15:49 
Naslov:  Koji liječnik izdaje koje uputnice?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Imala sam prije par godina "problemčić". Napipam si kvržicu na dojci, odjurim mojoj doktorici opće prakse, ona sva uznemirena izda mi hrpu uputnica na kojima piše HITNO i odem do bolnice.
Na svu sreću, bila je u pitanju samo obična cista, no treba ju redovito kontrolirati. Najmanje dva puta godišnje.
Ne bih sad pričala o ultrazvuku dojki i "ratu" koji moraš proći da bi se uopće upisala u bolnici na (polu)besplatan UZV - ovo (polu) odnosi se na to plaćaš li dopunsko ZO ili ne -
već o tom koji liječnik je mjerodavan za izdati uputnicu.
Evo, kad su kod mog doktora opće medicine shvatili da je sa mnom glede evetualnog raka dojke sve u redu (hvala Bogu), počeli su problemi o tom kako otići na sljedeći pregled.
Kod liječnika opće prakse tvrde da sve uputnice glede dojki treba dati primarni doktor ginekologije. Navodno, sve su to "reprodukcijski" organi - maternica, jajnici, dojke....???
Btw, nisam sigurna jesu li dojke tu navedene u seksualnom ili hranidbenom kontekstu???
S druge strane, moja ginekologinja veli da ima previše pacijentica - mladih cura željnih kontracepcije i uspaničenih zbog "Jasmina"; trudnica; žena u menopauzi itd. tako da ona zaista nema vremena maltretirat se sa ženskim grudima.
I tako je to mene dovelo do tog da sam od polugodišnjih kontrola završila na onom - ne mogu dobit uputnicu pa ne mogu otići doktoru.

U međuvremenu sam čak pokušala provjeriti u HZZO-u tko je dužan dati mi uputnicu. Nisu znali odgovoriti. Jedino što su znali bilo je pitati me:
A MOŽDA STE VI DOBILI PREVIŠE UPUTNICA PA VAM DOKTORICA IZ TOG RAZLOGA NE DA?!?!?!?!?!?! I to je pitanje postavila glupača, pravnica, u osječkom HZZO-u!!!!!


Pa sam završila u bolnici, na operaciji. Ne bih u detalje, sve je bilo OK, na svu sreću nemam rak i obline su mi ostale čitave i na mjestu. No, nakon operacije trebala sam obvezno na kontrolu - opet za 6 mjeseci.
Otišla sam privatno, dr. Margaretiću. I platila.....
I tako se sad pitam za koji klinac plaćam dopunsko zdravstveno???

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kudjaokomtiskokom
Offline
Avatar

Ukupno postova: 252
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.11.2008. 17:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uputnice daje doktor opce prakse. za sve. nema to veze s tim tko salje s kojeg odjela kamo.
Buni se dr. opce prakse, zaprijeti micanjem kartona (to ce sigurno upalit).

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ozana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 701
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.11.2008. 18:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Imaš neki članak Zakona ili Pravilnika u kom to piše?
Vjeruj, ovo što sam prošla s njima je za ne ponovit, nikad više.

_________________
Puno je tuge u svijetu....
Upravo sad, dok čitaš ovo, 7 milijuna ljudi se seksaju!
A ti si na kompjutoru...
To je tako tužno...
Rolling Eyes
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kudjaokomtiskokom
Offline
Avatar

Ukupno postova: 252
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.11.2008. 23:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pogledaj u Narodnim Novinama.. ne znam gdje dalje..

znam jos da hitne uputnice mogu izdavati i odjelni lijecnici. Ali ove za redovne kontrole def. treba tvoj doktor opce prakse.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ruana
Offline
Ukupno postova: 1374
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 21.11.2008. 1:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kolko se ja kontam, trebas tu uputnicu dobiti od lijecnik opce prakse

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Nave
Offline
Avatar

Ukupno postova: 140
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.11.2008. 0:05 
Naslov:  Re: Koji liječnik izdaje koje uputnice?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ozana je napisao/la: ›
U međuvremenu sam čak pokušala provjeriti u HZZO-u tko je dužan dati mi uputnicu. Nisu znali odgovoriti. Jedino što su znali bilo je pitati me:
A MOŽDA STE VI DOBILI PREVIŠE UPUTNICA PA VAM DOKTORICA IZ TOG RAZLOGA NE DA?!?!?!?!?!?! I to je pitanje postavila glupača, pravnica, u osječkom HZZO-u!!!!!



Prva opcija :
pregledaj dokumente na Hzzo-om webu (imas pravilnik i na desnoj stranici NN) :
http://www.hzzo-net.hr/03_01_03.php

Druga opcija :
Nazovi bespla telefon HZZO-a i pitaj : 0800 79 79

Trecha opcija :
Pisi HZZO-u i trazi pismeno ocitovanje iz Zagreba, sluzbeni dopis+povratica+preporuceno..trebalo bi upaliti..

Mali info prikupljen googlanjem :
ako tvoj doktor opce (obiteljske) medicine izda uputnicu (a nije HITNO), a on je ni na koji nacin ne moze pravdati on ce dobiti Racun od HZZO-a da taj pregled plati iz svoj dzepa. Fora Smile. Doktor opce medicine, ginekolog, pedijatar i stomatolog su u skupini lijecnika primarne zdravstvene zastite i oni te upucuju na preglede kod specijalista.
E sad grudi su vjerovatno domena ginekologa pa on moze odrediti jel treba UVZ il ne...

Pogledaj si (nije bas direktno tvoja tema, ali slichna problematika):
http://www.forum.hr/showthread.php?t=285079

I javi nam rezultat potrage.. mogu se kladit da ce biti frustrirajuce Evil or Very Mad
osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
OligofreniDikobrazoid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2339
Lokacija: Šikara uz Dravu
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.11.2008. 2:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nave je napisao/la: ›
I javi nam rezultat potrage.. mogu se kladit da ce biti frustrirajuce Evil or Very Mad
osijek031.com smile
U ovoj je banana državi sve frustrirajuće...

_________________

Tis' mi mjesec, tis' mi zvijezda, dobra ti je mliječna žlijezda...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Nave
Offline
Avatar

Ukupno postova: 140
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.11.2008. 20:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ozana je napisao/la: ›
Kod liječnika opće prakse tvrde da sve uputnice glede dojki treba dati primarni doktor ginekologije. Navodno, sve su to "reprodukcijski" organi - maternica, jajnici, dojke....???
Btw, nisam sigurna jesu li dojke tu navedene u seksualnom ili hranidbenom kontekstu???
S druge strane, moja ginekologinja veli da ima HZZO previše pacijentica - mladih cura željnih kontracepcije i uspaničenih zbog "Jasmina"; trudnica; žena u menopauzi itd. tako da ona zaista nema vremena maltretirat se sa ženskim grudima.



Po onome što piše u literaturi (evo tek danas provjerih): "...Ženskom spolnom sustavu pridodane su i dojke." / Keros-Matković: Anatomija i Fiziologija, str.144
Tak da je tvoj ginekolog dužan izdavati uputnice, a ne tvoj doktor opće medicine.

Tvoja ginekologinja na neki način krši liječnički kodeks ponašanja (bar iz moje laičke vizure), jer je dužna brinuti o tvom zdravlju. Sve se u ovoj situaciji svodi na jedno : moraš promijeniti ginekologa, a sadašnjoj doktorici jedino možeš pružiti lošu reklamu preko usmene predaje ili web-a, jer je disciplinski nitko neće goniti (jel tvoja riječ protiv njene).

Paradoks sustava koji je spomenula neinformirana pravnica u HZZO-u malo je drugčiji : svaki doktor opće medicine (pretpostavljam da se u to mogu uvrstiti i ginekolozi, pedijatri i stomatolozi..ak griješim nek me netko ispravi) koji prekorači mjesečnu "kvotu" izdanih uputnica/recepata na teret HZZO-a biti će sankcioniran novčanim iznosom. To znači da se količinsko pravilo izdavanja uputnica odnosi na SVE njegove pacijente (kriteriji se određuju prema dobi i spolu pacijenata) a ne samo na jednog pacijenta tj. tebe.(takav slučaj je bio nedavno u medijima...dva doktora su novčano sankcionirana od strane HZZO-a, jedan je bio doktor opće medicine mislim negdje u Lici... nisu željeli uskratit ljudima lijekove i specijalističke preglede...sve stari ljudi jebga i još bolesni..)

Dok si zdrav sve ovo je teatar apsurda, a kada postaneš ranjiv i bolestan teatar se pretvara u zonu sumraka.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ozana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 701
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.11.2008. 21:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ljudi, ja sam knjigovođa. Narodne novine su mi "literatura koja opušta", nešto kao bestseller ReadThatFuckingManual
E sad, kad se ja ne snalazim u svem ovom, zamislite kako se snalazi neka "obična" žena Shocked

Nave je napisao/la: ›
I javi nam rezultat potrage.. mogu se kladit da ce biti frustrirajuce Evil or Very Mad
osijek031.com smile


Hvala Bogu, nalazi su mi ok. Ipak, redovita polugodišnja kontrola. Što znači svakih 6 mjeseci borbe za uputnicu. To je frustrirajuće!

Btw, jeste li znali da se prijavit na UZV dojki možete samo svakog drugog mjeseca, 15-16 u mjesecu. Da to možete vidjeti! Dođeš u bolnicu oko 7,30 a tamo garant 500 žena (zamisli, ima čak i par muškaraca - i oni mogu imati problem s grudima). Pa do 8 sati bude i više od 500. Gaze te po nogama (gaziš i ti druge), guraju te (guraš i ti), svi živčani, pacijenti i sestre. Pa onda izađe neka pametna sestra i kaže da svi idu na broj 10 npr.... pa nakon 5 minuta dolazi druga i govori - ne na 10, na 9!!! A ono lavina kreće na jedna vrata, pa na druga, pa opet natrag.... je** mater jedni drugima... i tako... zanimljivo Twisted Evil

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kudjaokomtiskokom
Offline
Avatar

Ukupno postova: 252
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.11.2008. 12:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne daje samo ginekolog uputnice za uzv dojki. daje ga prvenstveno dr. opce.

nedavno sam prijateljicu pratila na uzv i nije bila ni na kakvom ginekoloskom prije nego joj je njezin dr. opce napisao uputnicu. i to za vec 3. kontrolu za redom.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: