Jučer je održana 15. sjednica Županijske skupštine na kojoj su središnje točke dnevnog reda bile izvješće župana o radu Osječko-baranjske županije u prvih šest mjeseci 2018. godine te izvješće o izvršenju županijskog proračuna u tom razdoblju.
Kako je istaknuo osječko-baranjski župan Ivan Anušić, proračun je planiran u iznosu od 851,5 milijuna kuna, a u prvih šest mjeseci ove godine ostvareni su prihodi od 397 milijuna kuna (46,6%), dok su rashodi izvršeni u iznosu od 299,9 milijuna (35,2%). Po Anušićevim riječima, to je odličan rezultat jer financijsko stanje Županije je stabilno i jamči ostvarenje planiranih projekata.
Od kapitalnih projekata započetih ove godine, Anušić je izdvojio energetske obnove više škola, domova zdravlja i domova za stare i nemoćne osobe, pri čemu Osječko-baranjska županija prednjači u Hrvatskoj po iznosu angažiranih sredstava u takvim projektima. Provode se i projekti izgradnje 14 sustava za navodnjavanje, radi se projektna dokumentacija za osječku I. Gimnaziju, Regionalni distributivni centar za voće i povrće, a u pripremi je izrada dokumentacije za Regionalni centar za gospodarenje otpadom.
Kada je riječ o Centru za autizam, Anušić je istaknuo kako će Centar biti gotov do kraja godine, na proljeće treba početi opremanje, a početak rada Centra očekuje se sredinom iduće godine. Kao i u većini financijski velikih projekata, postupak javne nabave izravno utječe na tijek, pa i produženje rokova, no u svakom slučaju Centar će biti završen najmanje 1,5 godinu prije planiranog roka koji je bio krajem 2019. godine.
Na redovnom „aktualcu“ župan je govorio o stanju prometne povezanosti Osječko-baranjske županije. Kada je riječ o Koridoru 5c, za njega završava natječaj za izradu kolnika, a za nadvožnjake, ugibališta i popratne objekte odabrani su izvođači i počeli su radovi. Rok izgradnje je 2020. godina.
Ponovno se raspravljalo i o problemu zabrane eksploatacije pijeska i plovnosti rijeke Drave, o stipendiranju učenika i studenata, stanju i kvaliteti voda u prošloj godini, a prihvaćena su izvješća o poslovanju Regionalne veletržnice i Zračne luke Osijek za 2017. godinu.
[fbcomment:c81b9f9569]http://www.osijek031.com/osijek.php?topic_id=74632[/fbcomment:c81b9f9569]
Tekst: Osijek031.com
Foto: OBZ.hr



![Sajam antikviteta [kolovoz, 2026.]](https://www.osijek031.com/wp-content/uploads/2026/08/2026_08_01_sajam_antikviteta_spaic_00002-768x512.jpg)

![[FOTO] 34. Street Race Show](https://www.osijek031.com/wp-content/uploads/2025/09/2025_09_07_street_Race_milicic_004-768x512.jpg)
