Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osijek nikada nece biti Ocek, a bogami ni Varazdin

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.11.2008. 12:33 
Naslov:  Osijek nikada nece biti Ocek, a bogami ni Varazdin
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pitanje je - zasto?!

Prije odgovora procitajte:
Picturesque town trumps neighbouring capital

Skriveno: 
Picturesque town trumps neighbouring capital
By Kester Eddy

Published: November 5 2008 02:00 | Last updated: November 5 2008 02:00

Varazdin is the "baroque gem of north-west Croatia" writes the tourist brochure. It is hard to believe when driving off the motorway, past a blur of industrial estates, filling stations and hypermarkets that both serve and employ Varadin's 42,000 residents.

But the old town is up to the hype; a delightful collection of winding streets, squares and a castle.

Varazdin has other surprises, not least the mayor. Looking like the lead in a biblical epic, Ivan Cehok is wont to cause protocolic confusion when on "away" visits.

Drazen Dretar, spokesperson for the town, says: "Other officials think that I'm the mayor, in my suit, and greet me until I put them right."

But though he brought Bob Dylan to the town last June, Mr Cehok - a former professor of philosophy - is no laid-back hippie. Under his seven-year leadership, Varazdin has attracted dozens of investors and created thousands of jobs. "At the beginning of 2000 we - politicians, business managers, academics, chambers - all got together. We didn't wait for the state. We founded a 'free' [industrial] zone and within four years had attracted 10 factories, with domestic and foreign investors," he says.

Spurred by the initial success, the town moved to create a second zone, along with a technical park and an incubator facilities for start-up companies. The result of this broad drive is about 4,500 new jobs.

"We now have only 4.5 per cent unemployment, the lowest in this part of Europe. In fact, we are suffering from a shortage of workers in sectors such as construction," says Mayor Cehok.

Meanwhile, traditional industries, notably food and textiles, have been restructuring. Varteks, a vertically-integrated textile and fashion company that employed 10,000 in the 1980s, has done a remarkable job in battling both foreign competition and the strong domestic currency.

Now with 3,300 workers, Varteks is one of the largest employers in Croatia, producing its own lines as well as clothing for international brands such as Versace and Hugo Boss.

"You can make T-shirts in China, but for suits, you need special qualities. Any Versace suit bought in New York is made here," says Nikolina Dezmaric, communications head for Varteks.

In spite of the kuna's inflexibility, Varteks exports almost half of its production, including sales to Germany, Italy and the UK, and even plans to pioneer the Indian market.

In the midst of this varied development, Varazdin has also stolen a coup on Zagreb by producing the largest domestic financial group. Fima - with activities ranging from factoring to banking - is active within much of former Yugoslavia, and is now entering Ukraine. With 500 employees in total (200 in Varazdin), Fima manages assets of about €500m and is ranked in the top three brokerages on the Zagreb stock exchange equities' section. "Today we have operations in six countries, and branch offices in Brussels and New York. We are the only financial group in Croatia which has developed in this way," says Milan Horvat, Fima president.

Mr Cehok says that the "very unusual" political consensus helped Varazdin's development, and that it is "historically oriented towards middle Europe" - hinting at a Germanic work ethic. "I am also an MP and that helps me win money from the very centralised state," he says.

Izvor: Financial Times - Picturesque town trumps neighbouring capital


U Varazdinu stopa nezaposlenosti = 4.5%.

Ne treba biti neposten i reci da se u Osijeku stopa povecava. Na svu srecu, nakon 15 godina od rata i u Osijeku se stopa nezaposlenosti smanjuje. Odlaskom nezaposlenih u Zagreb.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Callistemon
Offline
Ukupno postova: 572
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.11.2008. 11:55 
Naslov:  Re: Osijek nikada nece biti Ocek, a bogami ni Varazdin
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ah vazda isto...valjda ovi nasi politicari nikako ne mogu prevazici osobne interese...i uostalom imamo li mi kao grad ili regija kakvu strategiju razvitka. Koje su nam prednosti i u kom pravcu planiramo ici.

Ali pokazalo se da nama nista ne treba, strane firme nas izrabljuju, domace su lašci i kradljivci, gradske su najpoželjnije.... ma vec mi se bljuje od svega toga. Nije ni čudo što ljudi žele otići (i odlaze)!

Nikako da se netko od političara time pozabavi ili bolje rečeno nikako da mi izaberemo nekoga koji će funkcionirati na principu kvalitete i profita s pogledom u naprijed! Pravo nam budi!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
_Jimmy_
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1375
Lokacija: Legagrad
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 07.11.2008. 12:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja studiram u vž i mogu vam reći da je to grad 3 puta manji od osijeka a 3 puta više posla ima jer ljudi jednostavno svoje ideje realiziraju a pritom ih nitko pa ni država ne sputava

_________________
Lock 'n' Load Baby Cool
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.11.2008. 12:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Callistemon je napisao/la: › Nikako da se netko od političara time pozabavi ili bolje rečeno nikako da mi izaberemo nekoga koji će funkcionirati na principu kvalitete i profita s pogledom u naprijed! Pravo nam budi!
Istina.

Sve cesce cujem kako ljudi ne znaju koga izabrati. Od nekoliko ljudi za koje smatram da imaju pokoje zrnce soli u glavi sam cuo da na izbore ne izlaze jer nemaju glasati za koga.

Iako im fali upravo ono zrno koje bi im objasnilo da je to vrlo glup potez kojim zapravo svoj glas rasporedjuju svim kandidatima podjednako (citaj: najveci dio daju onima koji pobijede na izborima), donekle ih razumijem.

Dakle, pitanje je postoji li u Osijeku osoba koja bi se znala postaviti konstruktivno i na korist gradjana, osoba koja bi znala kako nesto napraviti, ili bar dala na upravljanje onima koji znaju?

Ima li te osobe i koje je njeno ime i prezime? Postoji li program? Postoji li mogucnost da se takva osoba kandidira na izborima za gradonacelnika?

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.11.2008. 12:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Dakle, pitanje je postoji li u Osijeku osoba koja bi se znala postaviti konstruktivno i na korist gradjana, osoba koja bi znala kako nesto napraviti, ili bar dala na upravljanje onima koji znaju?

Ima li te osobe i koje je njeno ime i prezime? Postoji li program? Postoji li mogucnost da se takva osoba kandidira na izborima za gradonacelnika?

pa, nije li anto đapić sve to, pa i više?!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
srebro
Offline
Ukupno postova: 36
Lokacija: planet zemlja
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.11.2008. 12:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa hajde ljudi, kandidirajte se, napravite plan i program i mi ćemo glasovati za vas, a nemojte samo kritizirati

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.11.2008. 23:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

_Jimmy_ je napisao/la: ›
ja studiram u vž i mogu vam reći da je to grad 3 puta manji od osijeka a 3 puta više posla ima jer ljudi jednostavno svoje ideje realiziraju a pritom ih nitko pa ni država ne sputava

imaš pravo,radišni ljudi, ima ih svuda po Hrvatskoj, rade kao kooperanti i ne bune se kao lokalno stanovništvo kojima je problem otići na posao ako je dalji od njihove kuće za 3 autobusne/tramvajske stanice.

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 08.11.2008. 11:11 
Naslov:  Re: Osijek nikada nece biti Ocek, a bogami ni Varazdin
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Dakle, pitanje je postoji li u Osijeku osoba koja bi se znala postaviti konstruktivno i na korist gradjana, osoba koja bi znala kako nesto napraviti, ili bar dala na upravljanje onima koji znaju?

Ima li te osobe i koje je njeno ime i prezime? Postoji li program? Postoji li mogucnost da se takva osoba kandidira na izborima za gradonacelnika?


Disclaimer: ovo sto slijedi nije pokusaj provokacije

na ovom forumu postoji nekolicina (obrazovanih) ljudi koji kroz svoje komentare i postove ostavljaju dojam osoba kojima je stalo do ispravnog drustvenog / politickog djelovanja, transparentne gospodarske konjunkture i jednog cisto zdravorazumskog pristupa zivotu i problemima svekolike zajednice ovoga grada. moje pitanje glasi: zasto se nitko od tih vise ili manje anonimnih korisnika foruma do sada jos nije okusao u kandidaturi za neko mjesto u organima gradske vlasti?
ili jest pa ga receno mjesto nije dopalo?
moze li netko tko nije stranacki umrezen uopce pomisljati na nekakvu izbornu kampanju, prvenstveno zbog financijskih razloga? ne kazem da covjek mora imati reklame u novinama, na radiju i televiziji, ali cak i za osnovni tip promocije (npr. flajeri i sl.) treba iskesirati nekakav novac... hocu reci, moze li pojedinac sam, bez potpore organizirane grupe istomisljenika, poluciti rezultate na izborima?

ono sto mene dalje pati jest: kad bi takva osoba (u nekom idealnom slucaju) i dosla do visokopozicioniranog mjesta u gradskoj vlasti na kojem bi mogla donositi i sprovoditi odluke, koliko bi ju u njezinim namjerama da radi nesebicno za dobrobit lokalne zajednice sputavalo zmijsko leglo kojekakvih mutnih persona koje su se ugnijezdile u najrazlicitijim gradskim uredima i odborima, gradskim firmama i drzavnim ustanovama na lokalnom nivou, i kojima nije u interesu da se vidi, cuje i zna tko laze i tko potkrada stanovnike ovoga grada?
pa kada se u to upletu i lokalni jozi-mafijozi: tko ima tri ciste da ustane i javno progovori? pogotovo kada smo svjesni da nam citava jadna drzava stoji na tim istim klimavim nogama sprege gospodarskog i politickog kriminala i da bi se mogla srusiti kao kula od karata kad bi netko izvana malo jace puhnuo. hoce reci: lokalnom postenjaku nema tko cuvati ledja, a krvolocnih zvijeri ima kud god pogledas.

naposlijetku, jedan je od bitnih problema mentalitet svekolikog pucanstva ovog dijela srednjojugoistocne europe (namjerno generaliziram, iako se sama ne smatram dijelom tog mentalnog sklopa, a vjerujem da ih ovdje ima jos takvih) - o tom mentalitetu bi vec bio red da se napise neka knjiga...hocu reci: tko je glasao za trenutne gradske vlastodrsce na proslim izborima? ako nisam ja i ako nije cijeli niz ljudi na ovom forumu, tko jest? e pa tim je istim ljudima tesko objasniti da je netko, tko mozda nema megalomansku predizbornu kampanju, puno sposobniji, kompetentniji i posteniji, i da ce nam svima biti puno bolje ako izaberemo nekoga tko ima soli u glavi, a ne putra na istoj.
medjutim, politicka svijest (da ne kazem politicka inteligencija, da se ne bi netko nasao uvrijedjenim) nije nesto sto nastaje preko noci: to se gradi od mladih dana. treba se potruditi oko sadasnje mladezi - ne u smislu agitatorske propagande da bi ih se navuklo na uclanjenje u neku stranku, nego da shvate da obnasanje gradske (a bome i drzavne) vlasti i pozicija nije i ne smije biti pitanje rodjackih i kriminalnogospodarskih veza po principu: ruka ruku mije. ne znam da li su ljudi srednjih godina i stariji koji danas zive u osijeku po tom pitanju izgubljen slucaj (i opet: generaliziram, nitko se ne treba osjecati prozvan - ja osobno poznajem ljude srednje zivotne dobi koje su itekako svjesne da modus u kojem radi citava hrvatska drustveno-ekonomska konjunktura nikako nije ispravan niti pozeljan).

e sad: da bi se moglo provoditi politicko prosvjetiteljstvo medju pripadnicima lokalne zajednice potrebno je nekoga angazirati da na tome radi. a tko bi na tome radio? moze li se nekoga platiti da ide po srednjim skolama i po udrugama za mlade i organizira nekakve radionice ili seminare? ili je to posao nastavnika po tim istim skolama koji predaju politiku i gospodarstvo (to valjda jos uvijek jest obavezan predmet, bar je bio kada sam ja u skolu isla)? ili se oko toga mozda trebamo aktivirati sami? ima li smisla pokusati pokrenuti nekakav feljton i prostor medijske razmjene misljenja u lokalnim novinama koje (pretpostavljam) citaju osjecani? za 1. maj ne dijeliti samo grah kod katakombi nego tim istim radnicima (a svi smo mi radnici - zaradjujemo kruh nas svagdasnji, nitko nam ga ne poklanja i nikome ga ne krademo - dobro, iznimka su mozda povlasteni pojedinci na vlasti i vlasnici kojekakvih firmi) kroz nekakav nearogantan i nepretenciozan program dati priliku da razmisle o tome sto znaci biti gradjanin, koja su drustvena prava i obaveze takvog jednog odredjenja - poanta je probuditi zaprtu svijest o tome da ako zelimo biti clanovi zajednice, onda prema toj istoj zajednici imamo odredjene odgovornosti: izmedju ostaloga izabrati kompetentne i sposobne ljude da u ime svih nas, ali ne bez kontrole, upravljaju recenom zajednicom (citaj: gradom), jednako kao sto je nasa odgovornost i obaveza placati porez u gradski proracun. zanimljivo je kako su ljudi kod nas spremni dati novce, ali ih ne zanima kud ti novci idu, sto se s njima radi, i tko to radi...

moj se post na kraju pretvorio u tiradu - ali kao sto sam na pocetku rekla: nije mi namjera provocirati, osim mozda ako provokacija znaci budjenje iz te strasne osjecke drustvene i politicke apatije - onda hocu i zelim provocirati, na sve moguce nacine. precesto samo prebacujemo lopticu odgovornosti za ovo sto nam se dogadja jedni drugima, umjesto da zasucemo rukave i poduzmemo nesto. ne kazem da treba dici oruzanu revoluciju, nego da svatko u svom dvoristu, u svojoj zgradi, u svom naselju / skoli / fakultetu / radnom mjestu treba poticati drustveni angazman i buditi politicku svijest - misli globalno, djeluj lokalno. i nemoj cekati da taj posao obavi netko drugi umjesto tebe.

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
faktor-x
Offline
Ukupno postova: 447
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.11.2008. 11:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

đapić, glavaš i šeks - troboj teškaša na sljedećim izborima, ali doslovno teškaša (po kilama naravno)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
justice
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1371
Lokacija: OS
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 08.11.2008. 11:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

faktor-x je napisao/la: ›
đapić, glavaš i šeks - troboj teškaša na sljedećim izborima, ali doslovno teškaša (po kilama naravno)


lego sve bi njih trebalo poslati na jednu dobru radnu akciju od 5 godina u lepoglavu,a nisu ništ bolji ni ovi s tzv. ljevice...

_________________
"AVNOJ je preteča Al-Qaede" Ivan Pandža-ex predsjednik Zagrebačke HVIDRE
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.11.2008. 18:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

faktor-x je napisao/la (Pogledaj post): › đapić, glavaš i šeks - troboj teškaša na sljedećim izborima, ali doslovno teškaša (po kilama naravno)
pa čekaj nemoš i glavaša tu strpat - on je imao novi diet program "remetinac"

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: