Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Doniranje organa bližnjih

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Biste li pristali na doniranje organa vaših najbližih?

Da
74%
 74%  [ 77 ]
Ne
14%
 14%  [ 15 ]
Ne znam
11%
 11%  [ 12 ]
Ukupno glasova : 104


Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.10.2008. 11:29 
Naslov:  Doniranje organa bližnjih
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Biste li pristali na doniranje organa vaših najbližih?

S djelujte u raspravi na ovu temu -> Doniranje organa


Zadnja promjena: Leon; 09.11.2008. 15:16; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 931
Lokacija: u muvingu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.10.2008. 20:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gledam to iskljucivo s humane strane i da, pristala bih definitivno!

_________________
..like the naked leads the blind.
I know I'm selfish, I'm unkind.
sucker love I always find,
someone to bruise and leaves behind..
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Andrea Zuckerman
Offline
Avatar

Ukupno postova: 153
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.10.2008. 21:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sad ne znam ko je tu lud. kao svi bi definitvno dali, zgražaju se nad onima koji ne bi ili nisu sigurni da bi, a od organa ni traga ni glasa!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.10.2008. 21:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Andrea Zuckerman je napisao/la: ›
ja sad ne znam ko je tu lud. kao svi bi definitvno dali, zgražaju se nad onima koji ne bi ili nisu sigurni da bi, a od organa ni traga ni glasa!

možda je problem što smo još živi...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lavic
Offline
Ukupno postova: 835
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 02.11.2008. 23:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da 84%


very intrsting ogroman postotak, a donatorsku knjizicu nema ni 1% a da nekazem da jos manji dio je u stvarnom zivotu spreman uciniti to


Glaso sam za ne, neznam nemogu zamisliti u tom teskom trenutku da dozvolim da netko sjecka mog najmilijeg bez obzira sto je on mrtav.... i mozete me zbog toga osuditi... bar se nepretvaram kao ovih 83%

_________________
http://slavonija-baranja.net
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.11.2008. 9:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lavic je napisao/la: › Glaso sam za ne, neznam nemogu zamisliti u tom teskom trenutku da dozvolim da netko sjecka mog najmilijeg bez obzira sto je on mrtav.... i mozete me zbog toga osuditi... bar se nepretvaram kao ovih 83%
Tvoje pravo i tvoje misljenje.

Neki ljudi koji izgube bliznju osobu u tom trenutku, osim tuge, imaju i osjecaj bespomocnosti i svojevrsne nepravde ("zasto bas on/ona?"). Vjerujem da se u tom kolopletu osjecaja javlja suosjecanje prema tudjim bliznjima i zelja za ispravljanjem univerzumske nepravde. Ako se vise nista ne moze ucini za svog bliznjega, onda neka se ucini za tudjeg.

Btw. u Hrvatskoj vise ne treba donorska kartica. Svi su potencijalni donori. Vjerujem da je to vec 10 puta receno u ovoj raspravi, ali cini se da ponavljanja nikad dosta.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.11.2008. 10:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Andrea Zuckerman je napisao/la (Pogledaj post): › ja sad ne znam ko je tu lud. kao svi bi definitvno dali, zgražaju se nad onima koji ne bi ili nisu sigurni da bi, a od organa ni traga ni glasa!


...o čemu ti????....da doniramo organe dok smo živi???????????....wtf...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.11.2008. 10:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@ DonQ, anakonda, cemu histeriziranje?!?

Procitajte jos jednom naslov teme i tekst anketnog pitanja.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.11.2008. 11:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › @ DonQ, anakonda, cemu histeriziranje?!?

Procitajte jos jednom naslov teme i tekst anketnog pitanja.


...OK, my bad....možda zato što su moji najbliži još živi?

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.11.2008. 11:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: › ...OK, my bad....možda zato što su moji najbliži još živi?
Mozda zato sto u tom slucaju nitko ne bi tebe pitao za njihovo doniranje. Jednako tako, prije histeriziranja ne bi bilo zgorega popratiti i linkove i detaljno prouciti kompletan tijek rasprave. Nerazumijevanje je cesto posljedica povrsnosti.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
legica_os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4562
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 03.11.2008. 11:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kada bi znala da će moj neki organ pomoći nekoj siromašnoj bolesnoj djevojčici/dječaku koji nemaju novaca za operacije u inozemstvu darovala bih....Ali znam da će moj organ dobiti za neku sitnu paru sin/kćerka nekog hrvatskog političara čiji organ krepava od droge/alkohola/cigareta osijek031.com smile Stoga,NE DAM !

_________________
osijek031.com smile Sada sam shvatila da ti je bilo teško,dok sam te varala,lagala te sa smiješkom,šta mogu kada sam
takva, rođena sa greškom osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
padobranac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1155
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.11.2008. 12:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

to nekako nije fer..
dakle poslije smrti drzava je vlasnik tvog tijela?
a zasto onda sam odlucujes kako ces i gdje biti sahranjen? i snosis troskove toga? to po meni nije humano, jer ti mozes imati neko uvjerenje, religijsko ili ne, koje se tome protivi, a na uvjerenje imas pravo ukoliko se ono ne kosi sa zakonima..imas pravo se i zalediti ako hoces..i sto onda?
dakle tko je vlasnik tijela poslije smrti?

Leteci mungos je napisao/la: ›
lavic je napisao/la: › Glaso sam za ne, neznam nemogu zamisliti u tom teskom trenutku da dozvolim da netko sjecka mog najmilijeg bez obzira sto je on mrtav.... i mozete me zbog toga osuditi... bar se nepretvaram kao ovih 83%
Tvoje pravo i tvoje misljenje.

Neki ljudi koji izgube bliznju osobu u tom trenutku, osim tuge, imaju i osjecaj bespomocnosti i svojevrsne nepravde ("zasto bas on/ona?"). Vjerujem da se u tom kolopletu osjecaja javlja suosjecanje prema tudjim bliznjima i zelja za ispravljanjem univerzumske nepravde. Ako se vise nista ne moze ucini za svog bliznjega, onda neka se ucini za tudjeg.

Btw. u Hrvatskoj vise ne treba donorska kartica. Svi su potencijalni donori. Vjerujem da je to vec 10 puta receno u ovoj raspravi, ali cini se da ponavljanja nikad dosta.

_________________
Ovakav, nemam nista protiv sebe. Ovakav, prasina uzvitlana.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kudjaokomtiskokom
Offline
Avatar

Ukupno postova: 252
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.11.2008. 12:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

legica_os je napisao/la: ›
Kada bi znala da će moj neki organ pomoći nekoj siromašnoj bolesnoj djevojčici/dječaku koji nemaju novaca za operacije u inozemstvu darovala bih....Ali znam da će moj organ dobiti za neku sitnu paru sin/kćerka nekog hrvatskog političara čiji organ krepava od droge/alkohola/cigareta osijek031.com smile Stoga,NE DAM !


samo sam cekala kada ce poceti ovakve teorije zavjere... Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kopile
Offline
Avatar

Ukupno postova: 655
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 03.11.2008. 12:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kudjaokomtiskokom je napisao/la: ›

samo sam cekala kada ce poceti ovakve teorije zavjere... Very Happy
Nažalost to i nije tako nevjerojatan scenarij ako se uzme u obzir koliko je korupcija u zdravstvu uzela maha,nevidim zašto bi taj dio zdravstva bio izuzet od korupcije.

_________________
Kill'em all let god sort'em out
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.11.2008. 12:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

padobranac je napisao/la: ›
to nekako nije fer..
dakle poslije smrti drzava je vlasnik tvog tijela?
Ne.

Citat: › a zasto onda sam odlucujes kako ces i gdje biti sahranjen? i snosis troskove toga?
Da?! Znas za slucaj da je pokojnik nakon smrti sam sebe sahranio?!

Ne bih rekao da je bilo takvih slucajeva.

Citat: › to po meni nije humano, jer ti mozes imati neko uvjerenje, religijsko ili ne, koje se tome protivi, a na uvjerenje imas pravo ukoliko se ono ne kosi sa zakonima..imas pravo se i zalediti ako hoces..i sto onda?
Onda se informiras i saznas da mozes sprijeciti da se tvoji organi doniraju. Mislio sam da je ljudima koji iznose svoje misljenje na ovu temu jednostavije procitati Zakon, nego neargumentirano raspravljati, ali oicto sam se prevario.

Evo ti tocno clanci koji reguliraju ono sto si pitao:
Skriveno: 
III. UZIMANJE DIJELA TIJELA S UMRLE OSOBE

Članak 21.

Dijelovi tijela s umrle osobe mogu se uzimati radi presa­đivanja drugoj osobi nakon što je sa sigurnošću, prema medicinskim kriterijima i na propisan način utvrđena smrt.

Smatrat će se da je nastupila smrt osobe od koje se uzimaju dijelovi tijela radi presađivanja ako je, prema medicinskim kriterijima i na propisan način utvrđen prestanak rada mozga.

Način, postupak i medicinske kriterije za utvrđivanje smrti osobe čiji se dijelovi tijela mogu uzimati radi presađivanja pravil­nikom propisuje ministar.

Smrt osobe čiji se dijelovi tijela mogu uzimati radi presa­đivanja utvrđuje povjerenstvo zdravstvene ustanove sastavljeno od najmanje tri liječnika.

Liječnik koji sudjeluje u uzimanju ili presađivanju dijela tijela s umrle osobe ili je odgovoran za brigu o mogućim primateljima dijela tijela ne smije sudjelovati u radu povjerenstva iz stavka 4. ovoga članka.

Članak 22.

Dijelovi tijela s umrle osobe smiju se uzeti radi presađivanja samo ako se darivatelj za života nije tome u pisanom obliku protivio.

Pisanu izjavu o nedarivanju iz stavka 1. ovoga članka punoljetna osoba sposobna za rasuđivanje daje izabranom doktoru medicine primarne zdravstvene zaštite.

Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, za punoljetne osobe koje nisu sposobne za rasuđivanje pisanu izjavu o nedarivanju iz stavka 1. ovoga članka, solemniziranu od strane javnog bilježnika, daje zakonski zastupnik, odnosno skrbnik.

Slijepa osoba, gluha osoba koja ne zna čitati, nijema osoba koja ne zna pisati i gluhoslijepa osoba daje izjavu o nedarivanju iz stavka 1. ovoga članka u obliku javnobilježničkog akta ili pred dva svjedoka iskazanom izjavom o imenovanju poslovno sposobne osobe koja će u njeno ime dati izjavu o nedarivanju.

Članak 23.

Pisanu izjavu o nedarivanju iz članka 22. stavka 1. ovoga Zakona izabrani doktor medicine primarne zdravstvene zaštite dostavlja ministarstvu nadležnom za zdravstvo (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).

Sadržaj obrasca, način i postupak dostavljanja, način vođenja evidencije te postupak opoziva izjave o nedarivanju iz članka 22. stavka 1. ovoga Zakona pravilnikom propisuje ministar.

Osoba može u svakom trenutku opozvati svoju izjavu o nedarivanju.

Pisana izjava o nedarivanju iz članka 22. stavka 1. ovoga Zakona pohranjuje se pri Ministarstvu, a podaci iz izjave unose se u listu nedarivatelja. Podaci o nedarivateljima su profesionalna tajna.

Članak 24.

Dijelovi tijela umrle osobe, koja nije državljanin Republike Hrvatske, odnosno nema u Republici Hrvatskoj stalni boravak, mogu se uzeti radi presađivanja kada na to u pisanom obliku pristane bračni ili izvanbračni drug, punoljetno dijete, roditelj, punoljetni brat ili sestra umrle osobe.

Članak 25.

Dijelovi tijela umrle maloljetne osobe te umrle punoljetne osobe koja nije imala sposobnost rasuđivanja, mogu se uzeti zbog presađivanja samo ako na to u pisanom obliku pristanu oba roditelja, ako su živi ili njegov zakonski zastupnik, odnosno skrbnik.


Evo sto o tome kaze i Ministarstvo MZSS: Translantacijski program

IMHO, stvar je odlicno rijesena. Nazalost, Osijek je na dnu ljestvice po efikasnosti i to je ono sto bi nas trebalo zabrinuti. Ne vjerujem da se u godinu dana u Osijeku nije moglo naci vise od 6 potencijalnih donora.

Citat: › dakle tko je vlasnik tijela poslije smrti?
Kao i za zivota - nitko, odnosno osoba sama.

IMHO, vjerujem da je zakonski regulirano obavezno pokapanje/zbrinjavanje trupla mrtvaca.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: