Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Soja u prehrani

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.05.2005. 10:30 
Naslov:  Soja u prehrani
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Citao sam oprecna misljenja o soji kao namirnici, pogotovo za ucestaliju upotrebu. Neki ju hvale kao mega-turbo biljku, drugi govore da je to trash.

Uglavnom, glasovi za isticu njeno bogatstvo bjelancevinama, vlaknima, smanjenje stetnog kolesterola, blabla...

Glasovi protiv govore o tome kako muskarci ne bi smjeli jesti soju jer ima estrogena, pa ce im se jaja smezurati k'o grozdjice (dobro, ne bas tako, ali slicno tome ;-)), olabavit ce im misici i tako to...

Zna li netko nesto vise o soji, koliko su gorenavedene tvrdnje utemeljene i treba li se zaista oko svega toga toliko brinuti?!

Ima tko kakav dobar recept sa pripravljanje soje? Meni se svidjaju oni sojini komadici, super dumina, pogotovo ako se dobro zacini.

P.S. Naravno, vecina soje u SADu je GMO soja i to je posebna prica (prvo treba utvrditi je li GMO soja stetnija od neGMO soje), tako da mene zanima ova obicna, neGMO soja. ;-)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Dora
Offline
Ukupno postova: 26
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.05.2005. 16:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

imas neke dobre recepte na www.talksoy.com/Recipes/default.htm
sto se tice ostalih stvari oko soje, cula sam da je jako zdrava i dobro utjece na organizam od puno ljudi ali da u nekim oblicima zna jako debljati;
ovo sto se tice smanjivanja odredenih muskih dijelova, to su gluposti, ovo je prvi put da sam cula o tome...to je sigurno necija zajebancija, nemoj to uzimati za ozbiljno

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.05.2005. 18:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hm, dobro, mozda sam malo pretjerao u karikiranju, ali estrogen sigurno ne moze pozitivno djelovati po muski organizam. ;-)

Sto se tice debljanja, e tu si me strefila. Grrr... znaci ipak deblja? Moze konkretnije o ovome?

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Dora
Offline
Ukupno postova: 26
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.05.2005. 17:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mislim da si ok sa tofu ili sojinim mlijekom u normalnim kolicinama, ali cula sam da sjemenke soje (koje se mogu jesti kao kikiriki i sl.) jako debljaju; nemaju lose masti, jako su zdrave za organizam ali sadrze jako puno kalorija , otrpilike 450-500 kalorija i 20g masti na 100g soje....ali vecina ljudi jede soju kao tofu tako da mislim da to nije tako strasno..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
William H. Bonney
Offline
Avatar

Ukupno postova: 382
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.05.2005. 13:58 
Naslov:  Re: Soja u prehrani
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Aminokiseline su sastavni dio proteina. Zivotinjske bjelancevine ili proteini imaju kompletan sastav dok u biljnim (soja i sl) nije kompletiran. Zato se najboljim proteinima smatraju oni zivotinjskog podrijetla i to u sirutki, jajima, mlijeku, mlijecnim proizvodima, piletini, ribi, konjetini itd.
E sad ako je motiv ekosvjest onda je soja u debeloj prednosti nad drugim izvorima proteina jer da bi biljojed imao dovoljno aminokiselina da izgradi svoje strukturne proteine treba unjeti 11x više biljnih proteina. Biološki je izuzetno skupo jesti proteine životinjskog podrijetla, koliko god to mom nepcu godilo, bitno narušava ekološke odnose.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ixia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 333
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.05.2005. 19:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › prvo treba utvrditi je li GMO soja stetnija od neGMO soje), tako da mene zanima ova obicna, neGMO soja. ;-)


mene bi vise zabrinjavalo dali je soja spricana kojekakvim kemikalijama nego dali je genetski modificirana.

procitaj si kak na organizam utjecu insekticidi, herbicidi, rodenticidi, nematocidi, fungicidi, akaricidi, moluskicidi... pa se onda pocni briniti o genetskoj modifikaciji.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.05.2005. 12:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@dora, od soje mi se svidjaju proizvodi od ekstrudirane soje, koji su najcesce odmasceni do odredjene razine (obicno to pise na ambalazi, nisam testirao ;-)). Tofu, sojino mlijeko i slicno me bas i ne privlace.

@bill, tnx na infou, to je ono sto ja zovem odgovorom. Smile 11x puta vise proteina?! hmmm...

@ixia, Hm, i kukuruz, zito i riza se spricaju. Medjutim, prema onome sto sam citao, na soji se najvise genetski cackalo. Zapravo, neki misle da u SADu vise ni ne raste nonGMO soja.

Kako god, jos uvijek nisam saznao nista vezano uz estrogen kojeg ima podosta u soji. Kazu da je soja prihvatljiva za zene, medjutim muski bi mogli nadrljati.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.04.2009. 12:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zanimljiv clanak...

Ruši se mit o čudesnoj soji: nije ljekovita, nego otrovna i - ubija želju za seksom!?

Skriveno: 
iako se propagira kao jedna od najzdravijih namirnica, sve su glasnija upozorenja o njezinoj štetnosti

Većina “alternativnih” ali i “mainstream” medija godinama preporučuju soju i njezine proizvode (tofu, mlijeko, umake, pudinge...) kao dobru zamjenu za meso jer sadrži pravo bogatstvo visokovrijednih proteina, nezasićenih masnih kiselina, vlakana, izoflavona i drugih tvari koje obećavaju zdravlje i vitalnost.

Potrošački bum je nastao nakon što je 1999. američka agencija FDA odobrila oznaku “dobro za srce” za sojine proizvode. Štoviše, preporučili su da se svaki dan pojede 25 grama sojinih proteina (čaša sojina mlijeka ili jogurta), jer će ta količina sniziti razinu kolesterola. Preporuku je poslušalo 85 posto Amerikanaca koji vjeruju da je soja hrana vitalnosti i svaki treći je koristi.

Kako prenosi Slobodna Dalmacija, potrošnja soje se u Europi u ovom desetljeću svake godine udvostručuje, no o njezinim štetnim učincima u medijima se gotovo i ne piše, a među stručnjacima postoji značajno neslaganje o korisnim učincima soje.

Izazvala menstruaciju kod 4-godišnjakinje!?

Tako je Američko udruženje za srce 2006., nakon što je proučilo 22 studije o soji, utvrdilo da ona ne može spriječiti srčani infarkt, pa je FDA povukla preporuku “dobra za srce”, a njemačko udruženje za dječju medicinu upozorava da davanje sojina mlijeka djeci može narušiti hormonalnu ravnotežu.

Nedavno je australski magazin “Nexus” objavio zastrašujuću priču Elaine Hollingsworth o štetnim učincima soje na zdravlje, ali i o obmanama velikih korporacija, lošoj znanosti, makinacijama u donošenju propisa... što je bacilo ozbiljnu sumnju na ovu sveprisutnu grahoricu. Autorica tvrdi da dugotrajno konzumiranje soje izaziva rak i druge za život opasne bolesti, uništava hormonalni sustav, kako ljudi, tako i životinja, te potiskuje seksualni nagon.

Dječak postao - cura!

Navodi svjedočenja roditelja čije su četverogodišnje djevojčice dobile menstruaciju, mladića kojima su u pubertetskoj dobi narasle dojke veličine ženskih, ili im se nisu razvili spolni organi, a navodno sve zbog povećane konzumacije sojina mlijeka.

Najgore je svjedočenje šokirane majke koja je opisala tragično djetinjstvo svojega sina kojega nije mogla dojiti, pa ga je hranila pripravkom sojina mlijeka za dojenčad koje joj je preporučila njezina liječnica. Kao rezultat dječaku se nisu razvili spolni organi, ali su mu zato narasle dojke, pa je odbijao ići u školu dok mu nije obavljena obostrana mastektomija.

Ne znajući što je uzrok zdravstvenih problema, ta je obitelj nastavila piti sojino mlijeko, pa sada njezin sin (21) mora otići na još jednu obostranu mastektomiju. Estrogen sadržan u soji je isti onaj koji se prepisuje ženama u menopauzi, kako bi se utjecalo na razinu njihovih hormona, što se čini nelogičnim, upozorava Hollingsworth, a mnogi dobro obaviješteni znanstvenici tvrde da je kontinuirana upotreba soje u pripremanju dječje hrane oblik genocida.
Opasni aluminij

Jedan od glavnih krivaca zašto je soja toliko opasna krije se u činjenici što njezino zrno sadrži velike količine aluminija (u majčinu mlijeku ima od 4 do 65 ng/ml aluminija, dok dječja hrana napravljena od soje sadrži između 600 i 1300 ng/ml).

Druga opasnost proizalzi iz visoke koncentracije mangana (sojino ga mlijeko sadrži 80 puta više nego majčino) koja povećava rizik od izraženih problema u ponašanju poput ADHD-a, tvrdi prof. dr. Francis Crinelle, profesorica pedijatrije sa Sveučilišta u Kaliforniji. Za sada su samo vlasti u Velikoj Britaniji počele ozbiljno shvaćati upozorenja nezavisnih znanstvenika i razmišljati o zabrani prodaje dječje hrane na bazi soje.

Da bi se dobilo sojino mlijeko, potrebno je provesti cijeli niz postupaka tijekom kojih se radi lakše probave proizvoda dodaje 12 kemikalija, od kojih je većina opasna, pa čak i smrtonosna, piše Hollingsworth. Ona navodi da se kao nusproizvod ovog postupka dobiva lecitin koji je uvijek užegao, sadrži veliku količinu otapala i pesticida, a taj se “toksični otpad” naziva “zdravim dodatkom hrani” iako izaziva oštre bolove u zglobovima i teški oblik gihta.

Za komentar ove tvrdnje zamolili smo doc. dr. sc. Dubravku Škevin s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta u Zagrebu.

- Lecitin kao sastojak većine ulja, pa tako i sojina, u prehrambenoj industriji se koristi kao emulgator u proizvodnji čokolade ili margarina, u pekarskoj industriji, te u medicini kao lijek jer ima važnu ulogu u strukturi živčanog sustava - kaže dr. Škevin.

- Osim toga, lecitin ima sinergističko djelovanje s drugim antioksidansima. Najčešće se proizvodi metodom hidracije dodavanjem vode ulju, pri čemu sluzne tvari nabubre i odvoje se od ulja. Tako dobiveni talog se osuši i standardizira dodavanjem ulja. Iz ovoga je jasno da lecitin ne sadrži nikakva otapala. Današnja prehrambena industrija radi na osnovama modernih znanstvenih spoznaja i cilj joj je prozvodnja kvalitetne i zdrave hrane. I nema mjesta tvrdnji da je lecitin soje uvijek užegao, niti da je toksičan - kaže dr. Škevin.
Fermentacija smanjuje rizik

Mnogi ponavljaju da Azijke imaju izuzetno malo problema s menopauzom i osteoporozom. No, soja ne predstavlja najveći dio azijske kuhinje i nije genetski modificirana, tvrdi Hollingsworth. Azijci konzumiraju soju u vrlo malim količinama - 7 do 8 grama dnevno - a većina te soje je prethodno fermentirala da bi se iz nje djelomično uklonili toksini. Japanci jedu male količine tofua i misoa kao dio juhe bogate mineralima, nakon čega slijedi meso ili riba, što neutralizira dio opasnosti. Osim toga, Azijci jedu puno manje industrijski obrađene hrane.
Demencija

Dr. Raymond Peat je u opsežnom istraživanju na uzorku od 8000 američkih Japanaca s Havaja pokazao da je konzumiranje tofua povezano s demencijom i moždanom atrofijom u kasnijim godinama života, a na autopsiji je kod ispitanika koji su obilno jeli tofu čak otkriveno oteknuće moždane šupljine i smanjenje težine mozga.
Od glumice do aktivistkinje

Australka Elaine Hollingsworth autorica je bestselera “Preuzmite kontrolu nad svojim zdravljem i otrgnite se industriji bolesti”. Ova energična 74-godišnjakinja u mladosti je bila hollywoodska glumica, s umjetničkim imenom Sara Shane. Nakon što je oboljela od raznih kroničnih bolesti, počela je istraživati prirodne načine liječenja te osnovala Zdravstveni
centar “Hipokrat” u Queenslandu u Australiji.

Izvor: Jutarnji.hr

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zodijak
Offline
Ukupno postova: 543
Lokacija: Halloweentown
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.04.2009. 12:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anait
Offline
Avatar

Ukupno postova: 297
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.05.2009. 18:19 
Naslov:  Re: Soja u prehrani
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo jedan tekst o soji. ja sam vegetarijanka i jedem soju. sad su kao nesta poceli pricat da i nije bas previse zdrava, al stas, nista danas vise nije zdravo.

Prokazivanje i odbacivanje proizvoda soje nije zahvalno, jer oni su glavni proizvod u prehrani mnogih zdravstveno svjesnih osoba, kao i osoba vegetarijanaca. Međutim, proizvodi soje su temelj industrije, vrijedne na milijune dolara, koja prikazuje samo djelomične istine i izravno falsificirano "istraživanje", a da bi razvila tržište za svoje proizvode. Istina je, da Azijati koriste soju već tisućama godina. Ali, izvorna, azijska soja bila je sitna grahorica, koja se sasvim razlikovala od svoje vrlo uzgajane zapadne rođake. A soja se većinom uzgajala za stočnu hranu i za vraćanje dušika u tlo. Soja je u osnovi neprobavljiva: sadrži veliku količinu enzima usporivača i sprječava tijelo lako upijati i koristiti minerale, poput kalcija, magnezija i cinka. A kada se soja obrađuje, potrebna je visoka toplina, da bi se uništili enzimi usporivači, a time se, također, uništavaju bitne dušične kiseline, poput lizina. Kada Azijati jedu soju, oni ju prvo fermentiraju, da bi ju učinili lakšom za probavu i soju koriste uglavnom kao začin, ne kao glavno jelo ili kao zamjenu za meso. (Fermentirani proizvodi soje uključuju miso, umak soje i tempeh [zamjena za meso od kuhane soje]).Štoviše, soja zadrži izoflavone - sastojke slične estrogenu, koji su poznati, također, i kao fitoestrogeni (estrogenis biljkom u osnovi) - koji zahvaljujući svojoj sposobnosti oponašati prirodni estrogen u čovjekovom tijelu, mogu prekinuti hormonske funkcije, bilo neprikladno pobuđujući estrogenske receptore u tijelu, ili zatvarajući ih. Soja uzrokuje sterilnost kod insekta, te preuranjen spolni razvoj dječaka i djevojčica, koji ju jedu. Tisak National Institute of Environmental Health Sciences (Nacionalni institut znanosti zdravlja okoliša) objavio je 31. svibnja 2001. god. izvještaje, da se kod mladih miševa, kojima se davao genistein (jedan od izoflavona soje) kasnije razvio rak maternice. (Ovo je slično učincima sintetičkog estrogena DES ili dietilstilbestrola, koji se koristio za tov domaćih životinja i sprječavanje pobačaja kod žena, ali je povučen s tržišta jer je uzrokovao rak i kod majki i kod djeteta.Ja osobno poznajem dosta osoba, koje jedu soju i osjećaju se bolje nego što su se ikada osjećali. Možda je to zato što su njihovi sustavi u neravnoteži, koje fitoestrogeni pomažu popraviti. Ali, ja poznajem, također, i žene, koje reagiraju s prekidom perioda mjesečnice, smanjenom funkcijom štitnjače, pogoršanim pamćenjem i preuranjenim starenjem. Vegetarijanci, koji ustrajavaju s jelom nefermentirane soje kao glavnim jelom možda narušavaju svoje zdravlje i zdravlje svoje djece. Ima stvarno previše dokaza, koji ukazuju na štetnost soje kao endokrinog remetitelja. Stoga, ako soju jedete više nego kao dodatak jelu, obratite veliku pažnju na to kako se osjećate, i budite spremni odustati od soje, ako se ne osjećate dobro. Međutim, nade i očekivanja od soje, kao potencijalno vrijednog lijeka, vrijede i zaslužuju daljnje istraživanje.Ima još jedna, nepobitna nepovoljnost nekih proizvoda soje, koja bi mogla narušiti njihovo gutanje, iako ono gore navedeno ne bi. Mnogi, koji se zanimaju za zdravu prehranu, ne zamjećuju da su proteini u prašku, patvoreni sir, pripravci za bebe, zamjene za sladoled i odresci poput mesa, sačinjeni od soje, proizvedeni od denaturaliziranih izolata proteina soje (u stvari, etikete tih proizvoda to i naznačuju). "Izolat" znači izdvajanje i pomicanje hrane iz svoje prirodne matrice, te podvrgavanje daljnjoj, još većoj preradi, tako da to više nije cjelovita hrana, nego fragmentirana. Samo na ovoj osnovi, proizvode soje, proizvedene s Izolatima proteina soje, trebalo bi izbjegavati. (Zanimljivo, Izolat proteina soje - Soy Protein Isolate nije nikada primio od FDA status GRAS - "Generally Recognized as Safe" - Općenito priznato kao zdravo - kao jestiva hrana. Odobrili su ga samo kao vezivo ili povezivač za kartonske kutije 1959. god.).

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fifa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 243
Lokacija: Osijek/Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.05.2009. 21:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kada shvatite da je to sve velika zavjera i da soja zapravo nije biljka, nego životinja koju se zapravo uzgaja u tajnim uzgajalištima u vijetnamu....bit će nebitni jel zdrava ili ne za jest Cool, sam me zanima šta će onda vegetarijanci reći Laughing

_________________
The Todd accepts all applicants, regardless of age and disability. Cool
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gogori
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.05.2009. 18:29 
Naslov:  Re: Soja u prehrani
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

E pa dragi svi vi imam jedno kratko obraćanje. radim posao u kojem je soja glavni sastojak zdrave hrane i znam sve te priče,ali zadovoljstvo mojih kliojenata govori o soji najviše. Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 28.05.2009. 18:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

meh, soja...

daj ti brate nama šnicli i ćevapa i sve 5

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kyx
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1524
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.05.2009. 18:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

soja smrdi

_________________
osijek031.com smile "jebo babu, i baba je fina, i u babi ima vitamina" op sa sa osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 28.05.2009. 18:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kyx je napisao/la: ›
soja smrdi

slažem se, jednom sam imao prilike jest nešto od soje

do dana današnjeg nosim traume

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: