Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kako zadrzati i privuci ljude u Osijek?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.09.2008. 13:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kruha i igara! Let 'em eat cake!

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.09.2008. 13:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dambix je napisao/la: ›
Ja sam otišao radi posla i imam predobru plaću, i posao koji nisam ni sanjao u Osijeku, ali naravno da volim Osijek i žao mi je što sam bio prisiljen otići.. ali bolje mi je tu gdje jesam nego u Osijeku bez vizije i perspektive, naravno vratio bih se čim prije ali me ništa ne može trenutno privući mislim poslovno, svakako mi je žao što sam otišao i od prijatelja i obitelji i volio bih se jednom vratiti.. ali sada stvarno ne vjerujem.. Surprised


Grad ne može imati viziju, već samo ljudi, a o njima ovisi i perspektiva.Uvijek će biti mjesta na Zemlji na kojima se može dobiti puno veća plaća, i ako je to kriterij, u Hrvatskoj nemamo što tražiti. No plaća nije osnova - primjerice, prosječno se u New Yorku ljudi (ne uključujući service jobs) zadržavaju 5 godina - toliko im je otprilike plaća osnovni životni element.

bazooka_joe je napisao/la: ›
Da, zajebana tema o kojoj se jako puno priča među osječanima u zg (barem onaj dio sa kojima idem na kave); najme, baš sam jučer bio na kavi (ok, pivu), nas je desetak tako sjedilo, velikom većinom dipl. ing. elektrotehnike i neobavezno pričalo; na kraju se to sve pretvori u nekakvu nostalgiju tipa 'Jebem ti Zagreb, al' tu je posao!' i slično bez konkretnih zaključaka ili ideja.
Dio se nas sigurno želi (neki i hoće) vratiti i započeti svoj posao, dok su drugi prilično rezervirani prema toj ideji; daj im posao za (kao što Felt kaže) 20% manju plaću u os i neki bi pristali, ali uz jako dobre radne uvjete, neki ne bi ni to. Stvar je u tome što Osijek jako teško može konkurirati zagrebu što se kulturne ponude i događanja tiče. Izbor je puno manji. Isto tako - zagrebčani njeguju mit skupoće njihovog grada - ja sam uvjeren da to nije istina. Mnogi će se složiti sa mnom da iste cipele možete kupiti u butiku za 700 kn i u outletu za 400 kn.
Cijene su u Konzumu (što se Super i Maxi formata tiče) - iste.
Cijene na tržnicama - ponekad i jeftinije.
Dosta je ljudi već pokupovalo stanove ovdje (što je, barem po meni, velika greška). Mislim, postoji brdo pluseva i minusa ovdje, pogotovo što se mladih ljudi tiče.
Ja bih rado radio posao kojeg radim u Osijeku - ali moja firma jednostavno nema NIJEDNOG korisnika softvera kojega implementiramo registriranog u osijeku. Okej, može se to riješiti - ali logistički i dalje teško.
Nekakav je generalni cilj naučiti znanje ovdje i primjeniti ga u os kasnije, pitanje je samo kada...

Mogu ja još podosta pisati o ovoj temi, ali umoran sam, odoh spavati...


Ovo je malo veći problem, specifična znanja i struke. Istina, u ovakvom poslovnom okruženju, teško se mogu očekivati radna mjesta specifične struke u manjim gradovima centraliziranih država. No to je tako samo na prvi pogled - ako će i jedna firma u Hrvatskoj zaista uspjeti, ubrzo će joj postati svejedno gdje joj je sjedište - dapače, doći će do izražaja neki sasvim drugi elementi. Zasad se hrvatsko gospodarstvo bazira na domaćoj potražnji - i zato je osuđeno na propast, ako se stvari ne promjene. Hoću reći, uspješna će firma poslove tražiti po cijelom svijetu, a ne po desetak ureda u Zagrebu. Zaposlenici će se naiknuti na auto i avion, strane jezike i hotele. Uostalom, već danas u Osijeku imamo desetke pozitivnih primjera tog tipa.

Često čujem argument da u Osijeku netko nema klijentelu - istina, no njegova je tragedija da istu traži samo u Osijeku. Ništa bolje nije ni u Zagrebu - radi se o zanemarivo većem tržištu, u kojemu je, još gore, zbog mentaliteta i načina poslovanja, izrazito teško probiti barijere veza i korupcije.

Kulturna ponuda i punuda drugih događanja? Sasvim točno, u usporedbi sa ostatkom Hrvatske, Zagreb ima puno veću ponudu. No kakva je ta ponuda u usporedbi sa bilo kojim većim gradom u bližoj, a kamoli daljoj, okolici? Izrazito loša. No ne bi trebalo patiti od takvih problema, gradovi nisu za usporedbu. Ovo sve stoji kada i ne bi shvaćali činjenicu da su ljudi u Osijeku u odličnoj prilici da u jednakoj mjeri koriste kulturnu i ostalu ponudu nekoliko velikih gradova, vozeći se 1,5 - 2,5 sati najviše - a jedan od tih gradova, Budimpešta, postao je u međuvremenu svjetska metropola.

Uostalom, u određenim godinama ljudima takve stvari imaju sve manje značaja. Možda je tužno, ali malo po malo sve je važnije koliko se voziš na posao, imaš li kuću sa velikim dvorištem, koliko ti treba do vrtića i škole, ima li parkirališnih mjesta. Pa eto, samo po pitanju nekretnina, ljudi su u Osijeku, Bogu hvala, u znatnoj prednosti pred Zagrebom, Rijekom, a iznenađujuće najviše Splitom. U Osijeku možeš živjeti u samom centru grada, u novogradnji, za 1300 do 1500 eura po m2, a to je nezamislivo u ostalim gradovima, a tek cijene u predgrađima da ne spominjem - samo zbog cijena nekretnina radnici u Zagrebu morali bi imati dvostruko veću plaću nego u Osijeku - za 1500 eura u zagrebu možeš dobiti tek stančić u Hoto vilama "na granici sa Slovenijom", često i sat i pol vožnje od centra grada.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zorin
Offline
Ukupno postova: 11
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.09.2008. 19:50 
Naslov:  Re: Kako zadrzati i privuci ljude u Osijek?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kako zadržati? Teško.
Kako privući? Još teže!

Bez nekih značajnih pomaka u aktivnoj suradnji gospodarstva i obrazovnog sustava - nema šanse. Programi, mislim uglavnom na fakultete, nisu uopće usklađeni prema trenutnim i budućim potrebama gospodarstva (malog, srednjeg, velikog, korumpiranog i sl.) pa prema tome nije ni čudno što je veliki broj "svježih mozgova" bez posla ili bolje reći prikladnog posla.

U Zagrebu generalno ima puno više prilika za mlade ljude bez obzira na novac!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.09.2008. 12:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Drago mi je da projekt "Osijek tehnološki grad" ne živi samo na papiru nego se polako počinje primjenjivati u praksi. 1200 osječkih osnovaca koji su u 5. razredu od grada dobivaju laptope. Svaka čast! osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Igor_OS
Offline
Ukupno postova: 200
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.09.2008. 12:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Promjeniti vlast i otjerati "poslodavce" koji žele zaraditi brzu lovu na štetu radnika.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Callistemon
Offline
Ukupno postova: 572
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.09.2008. 14:01 
Naslov:  Re: Kako zadrzati i privuci ljude u Osijek?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prvo, stipendirati buduce stručnjake i na taj način ih 'zavezati' tj. vratiti u Osk + rijesiti im povoljno stambeno pitanje.
Kada budemo imali puno takvih, vjerujem da ce oni generirati projekte, kvalitetu i druge stvari koje bi mogle zainteresirati i ostale... pa da jos netko strucan i sposoban dodje u Osk (makar inicijalno nije odavde).
BIOS i sl. ce im dati kvalitetan i povoljan poslovni prostor, administracija nece komplicirati otvaranje firme, banke i lokalna uprava ce ih financijski podrzati, a onda im je samo masta granica.

IDEALIZIRAM LI?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 22.09.2008. 14:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Kako zadrzati i privuci ljude u Osijek?

Gole žene na korzu u svako doba dana...

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Igor_OS
Offline
Ukupno postova: 200
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.09.2008. 14:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Callistemon idealiziraš. Tako bi to u praksi trebalo biti.

Džabe jeftino stambeno pitanje, kad ti do mora treba 6-7 sati, od Zagreba 3.

I sada je tu jeftiniji kvadrat od Zg-a, ali što to vrijedi kad su i ulaganja 40-50% manja nego u Zg. Tako i plaće...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Callistemon
Offline
Ukupno postova: 572
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.09.2008. 10:48 
Naslov:  Re: Kako zadrzati i privuci ljude u Osijek?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne da ne znamo zadrzati sposobne ili privuci takve... nego ih jos i otjeramo: http://www.glas-slavonije.hr/mozaik.asp?rub=1&ID_VIJESTI=3786

Zasto covjek nije mogao raditi u Osieku i privuci ekipu iz drugih sredina upravo ovdje na svoje projekte i ideje koje vidim na trzistu imaju jako dobru prodju... pa zamislite jedna takva predstava iz OS HNK gostuje u ZG? Ah tesko i za zamisliti Sad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
_Jimmy_
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1375
Lokacija: Legagrad
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 25.09.2008. 11:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam otišao iz osijeka
čisto zbog faksa i boljeg posla
ne zbog toga što nisam mogao naći posao dapače imao sam jako dobar posao ali stojiš na mjestu

_________________
Lock 'n' Load Baby Cool
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Callistemon
Offline
Ukupno postova: 572
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.09.2008. 11:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

_Jimmy_ je napisao/la (Pogledaj post): › ja sam otišao iz osijeka
čisto zbog faksa i boljeg posla
ne zbog toga što nisam mogao naći posao dapače imao sam jako dobar posao ali stojiš na mjestu


a onda zoves druge ljude da dodju malo na to tvoje 'mjesto' i ucine ga boljim i zanimljivijim! Moguce?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
_Jimmy_
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1375
Lokacija: Legagrad
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 25.09.2008. 13:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Callistemon je napisao/la: ›
_Jimmy_ je napisao/la (Pogledaj post): › ja sam otišao iz osijeka
čisto zbog faksa i boljeg posla
ne zbog toga što nisam mogao naći posao dapače imao sam jako dobar posao ali stojiš na mjestu


a onda zoves druge ljude da dodju malo na to tvoje 'mjesto' i ucine ga boljim i zanimljivijim! Moguce?


ne sjećam se baš da sam ikoga zvao na tako odgovorno 'mjesto'

_________________
Lock 'n' Load Baby Cool
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.09.2008. 15:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Callistemon je napisao/la: ›
Ne da ne znamo zadrzati sposobne ili privuci takve... nego ih jos i otjeramo: http://www.glas-slavonije.hr/mozaik.asp?rub=1&ID_VIJESTI=3786

Zasto covjek nije mogao raditi u Osieku i privuci ekipu iz drugih sredina upravo ovdje na svoje projekte i ideje koje vidim na trzistu imaju jako dobru prodju... pa zamislite jedna takva predstava iz OS HNK gostuje u ZG? Ah tesko i za zamisliti Sad


Ne treba očajavati za ovakvima. Čovjek je morao pobjeći jer mu je želja sakriti se u masi, da se može baviti samo svojim poslom? Naivno, taman da to kaže i najveći holivudski redatelj (koji se, usput, bave i sa milijun drugih stvari pri guranju vlastitih projekata, pa im to ne pada teško).

Gdje je dospio? Osim što u Osijeku nisu svi pali na dupe kada se nekolicina nedokazanih početnika dosjetila raditi novo kazalište. Nije se pitao, kao ni njegovi kolege tada, tko su zapravo oni.

Priča o bjegu je priča o novima. Sada je Ljuštinin (Bandićev) plaćenik, a tvrdi da je izgubljen u masi, apolitičan. Nitko danas nije apolitičan, ako živi od novaca poreznih obveznika - ili laže, ili je naivan. Osim toga, onaj koji glumi po sapunicama ne bi trebao kriti da se prodaje, jer od svojih vrhunskih umjetničkih ostvarenja na kazališnim daskama ne može kupiti ni garažu, a kamoli stan. Lažnjaci! Svi su oni nekakvi vrhunski umjetnici, a pred mojim je ušima jedan od spomenutih u članku nekoliko puta na pozornici zaboravio tekst predstave. Nek snimaju sapunice i reklame, bilo bi dosta preseravanja.

Ne trebaju nam ovakvi, koji su pobjegli prvi put kad ih je netko pitao gdje su novci. Mijenjajmo 100 ovakvih za jednog s jajima. Uostalom, kako se na pokretnoj traci štancaju novi hrvatski glumci, jer treba popuniti uloge po sapunicama, nekako je fah izgubio na cijeni.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lavic
Offline
Ukupno postova: 835
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 25.09.2008. 16:22 
Naslov:  Re: Kako zadrzati i privuci ljude u Osijek?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Callistemon je napisao/la (Pogledaj post): › Prvo, stipendirati buduce stručnjake i na taj način ih 'zavezati' tj. vratiti u Osk + rijesiti im povoljno stambeno pitanje.
IDEALIZIRAM LI?


vidis, slucajno se krecem u krugu nekoliko vrlo kvalitetnih mladih lica, da nekazem buducih strucnjaka, koji istina ne studiraju u osijeku, ali studiraju u zagrebu. ponuđena im je odlicna stipendija, također jos bolja placa (recimo 3x hrv prosijek) i to u nekoliko firmi... i znas sta je bio njihov odgovor? "hvala, laska mi sto ste zainteresirani za mene, ali nemogu na to pristati"

zasto? pa zato sto uvijet rada u toj firmi od 5 do 10 godina mu nepase, svjestan je cinjenice da ce poslodavas to iskoristiti maksimalno (sto i radi u vecini slucajeva) i da ce za posao biti prikovan 48 sati dnevno i da ce glumiti radnu snagu tom poslodavcu, a u isto to vrijeme na nekom drugom mjestu moze naci bolji posao i nemora ostati koliko mu netko drugi odredi vec ce moci otici dalje kad on pozeli...

ovo je slucaj zagreba, i stvarno je rijec o malim genijalcima sto se tice svoje struke. a u osijeku je opet slucaj da te firme koje stipendiraju studente, daju minimalce od place narednih 5 godina neki cak i vise, i u jednu ruku kad se pogleda ima se siguran posao nakon faksa ali u drugu ruku to uopce nije "toliko dobar izbor"

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Callistemon
Offline
Ukupno postova: 572
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.09.2008. 17:27 
Naslov:  Re: Kako zadrzati i privuci ljude u Osijek?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@ Felt - rekose da je kazaliste neki dan bilo puno i to uz puno ranije rasprodane ulaznice...

@lavic - stipendija je jedno a ugovor o radnu drug, naravno! Mislis da u ZG nece biti eksploatirana radna snaga kojoj ce radni dan trajati 48 sati? Uostalom neka pokrenu vlasiti biznis (pa ce onda raditi i vise od 48 sati na dan Smile), a grad i Zupanija ce ih podrzati - samo da ih zadrze ovdje. Zapravo, idelano bi bilo osigurati uvjete koji će sami po sebi biti dovoljni da ih zadrze i privuku! Ali cini se da opet idealiziram Sad!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: