Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kako zadrzati i privuci ljude u Osijek?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.09.2008. 18:09 
Naslov:  Kako zadrzati i privuci ljude u Osijek?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nastavak s ove teme.

Valja samo podsjetiti da je Hrvatsku od 2000. napustilo 10 000+ visokoobrazovanih. No, ne moramo cak ni gledati dalje od Osijeka. Sjetite se svoje generacije iz srednje ili s faksa i prebrojte tko je gdje sada. 30-50% od svake generacije (Osjecana) ode iz Osijeka.

U 21. stoljecu ovaj grad se susrece s problemom depopulacije. I to one najgore - brain draina. O tome je Vrdoljak malo progovorio u svojim promo filmovima, ali ja jos nisam vidio niti jednu akciju Grada kojom se zele zadrzati ili privuci visokoobrazovani.

- Je li netko uopce razmisljao o tome kako privuci takve ljude? Cime?!
- Sto su vasi prijatelji dali kao glavni razlog odlaska iz Osijeka?
- Bi li se vratili i pod kojim uvjetima?

Kako zadrzati i privuci ljude u Osijek. Da pozele ovdje zapoceti posao, pronaci posao, zivjeti, odgajati djecu? Ideje?

P.S. Probajte sazeti nesto dalje od "dati im posao", jer je to nedovoljno konkretan odgovor i ne daje odgovor na pitanje koji i kakav posao.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tonya
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2171
Lokacija: Nedođija
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.09.2008. 18:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
P.S. Probajte sazeti nesto dalje od "dati im posao"

Meni je to dovoljno. Wink

_________________
Space: The final frontier
These are the voyages of the Starship, Enterprise
Its 5 year mission
To explore strange new worlds
To seek out new life and new civilizations
To boldly go where no man has gone before
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.09.2008. 18:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tonya je napisao/la: › Meni je to dovoljno. Wink
Vecini koji su otisli nije. Dobar dio onih koji odu su imali posao.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.09.2008. 18:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
tonya je napisao/la: › Meni je to dovoljno. Wink
Vecini koji su otisli nije. Dobar dio onih koji odu su imali posao.


Mislim da ne, barem oni koje poznajem. Velika većina nije imala posao, neki su ga bezuspješno tražili ovdje, a neki nisu ni pokušavali jer su specifične struke. Gotovo nitko nije imao ni p od poduzetništva, ni i od ideje. Otišli su raditi obične osrednje plaćene poslove u Zg, ili su se otišli mučiti desetak godina u inozemstvo, ne bi li nadoknadili sve minuse koji prolizlaze iz činjenice da su iz Hrvatske (jezik, obrazovanje, radne dozvole). Eventualno je jedan dio otišao zbog obiteljskih problema (pobjegao), ili ljubavnih (od očaja - većinom žene - misle da malo veći grad nudi milijune izvrsnih frajera, koji samo njih čekaju)

Što se tiče onih koji su otišli u Zg stvar je vrlo jednostavna - kada država ne bi bila užasno centralizirana, barem 50% ih ne bi ni otišlo, a mnogi bi se vratili. Primjerice, u državnoj upravi radi oko 70.000 ljudi, a kada bi tome pridodali i državne firme - još nekoliko desetaka tisuća - stvari postaju jasnije. 90% svih tih radnih mjesta nalazi se u Zg. Dakle, sav jalov rast Zagreba, i zapostavljanje ostatka Hrvatske stvar je obične političke volje. Život običnog šljakera u Zg je užasan, i ljudi su polako svjesni - samo budali ne smeta dolazak kući u 6-7 navečer, nakon sat vremena guranja na cesti.

Kod ovih drugih, što su otišli u inozemstvo, stvar je malo kompliciranija. Nitko se neće vratiti ako je vani uspio i uklopio se. Sve ih vuče nekakva nostalgija, ali ona prestaje nakon nekoliko dana ovdje za blagdane. Jasno, ljudi shvaćaju da je odlazak u Zagreb korak ka lošijem, međutim odlazak u inozemstvo je nešto drugo - iz sređenog društva, visokih plaća, društva u kojemu sve funkcionira, ne vraćaš se lako u naš kaos.

No stvari su sve bolje - uz solidnu plaću (što znači čak i 30-40% manju nego u Zg) nema boljeg mjesta za život od Osijeka, u nekakvim realnim mogućnostima usporedbe.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kopile
Offline
Avatar

Ukupno postova: 655
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 19.09.2008. 19:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la: ›

, ili ljubavnih (od očaja - većinom žene - misle da malo veći grad nudi milijune izvrsnih frajera, koji samo njih čekaju)
Ili drugim riječima otišle su pičkom za kurcem. Laughing Laughing Laughing

_________________
Kill'em all let god sort'em out
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.09.2008. 20:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›



U 21. stoljecu ovaj grad se susrece s problemom depopulacije.


Osijeku raste broj stanovnika i to je rezultat između ostaloga prije svega veće imigracije nego emigracije tj. pozitivnog migracijskog salda... što se tiče odljeva mozgova, tu se slažem...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Dambix
Offline
Avatar

Ukupno postova: 137
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 19.09.2008. 22:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja sam otišao radi posla i imam predobru plaću, i posao koji nisam ni sanjao u Osijeku, ali naravno da volim Osijek i žao mi je što sam bio prisiljen otići.. ali bolje mi je tu gdje jesam nego u Osijeku bez vizije i perspektive, naravno vratio bih se čim prije ali me ništa ne može trenutno privući mislim poslovno, svakako mi je žao što sam otišao i od prijatelja i obitelji i volio bih se jednom vratiti.. ali sada stvarno ne vjerujem.. Surprised

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.09.2008. 0:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da, zajebana tema o kojoj se jako puno priča među osječanima u zg (barem onaj dio sa kojima idem na kave); najme, baš sam jučer bio na kavi (ok, pivu), nas je desetak tako sjedilo, velikom većinom dipl. ing. elektrotehnike i neobavezno pričalo; na kraju se to sve pretvori u nekakvu nostalgiju tipa 'Jebem ti Zagreb, al' tu je posao!' i slično bez konkretnih zaključaka ili ideja.
Dio se nas sigurno želi (neki i hoće) vratiti i započeti svoj posao, dok su drugi prilično rezervirani prema toj ideji; daj im posao za (kao što Felt kaže) 20% manju plaću u os i neki bi pristali, ali uz jako dobre radne uvjete, neki ne bi ni to. Stvar je u tome što Osijek jako teško može konkurirati zagrebu što se kulturne ponude i događanja tiče. Izbor je puno manji. Isto tako - zagrebčani njeguju mit skupoće njihovog grada - ja sam uvjeren da to nije istina. Mnogi će se složiti sa mnom da iste cipele možete kupiti u butiku za 700 kn i u outletu za 400 kn.
Cijene su u Konzumu (što se Super i Maxi formata tiče) - iste.
Cijene na tržnicama - ponekad i jeftinije.
Dosta je ljudi već pokupovalo stanove ovdje (što je, barem po meni, velika greška). Mislim, postoji brdo pluseva i minusa ovdje, pogotovo što se mladih ljudi tiče.
Ja bih rado radio posao kojeg radim u Osijeku - ali moja firma jednostavno nema NIJEDNOG korisnika softvera kojega implementiramo registriranog u osijeku. Okej, može se to riješiti - ali logistički i dalje teško.
Nekakav je generalni cilj naučiti znanje ovdje i primjeniti ga u os kasnije, pitanje je samo kada...

Mogu ja još podosta pisati o ovoj temi, ali umoran sam, odoh spavati...

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.09.2008. 10:29 
Naslov:  Re: Kako zadrzati i privuci ljude u Osijek?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nama pod br. 1 treba stabilna vlast u gradu. Treba nam netko tko će 4 godine odraditi mandat a ne svakih 6 mjeseci ili godinu novi lokalni izbori. Trebaju nam novi, mladi ljudi koji vide budućnost u Osijeku( recimo nešto tipa ovaj "trio") a ne u veleposlanstvu u Tirani.
Onda idu projekti koji se mogu realizirati u te četiri godine. Npr. projekat "Osijek tehnološki grad" kojemu je cilj(za početak) da svako domaćinstvo u Osijeku ima kompjutor i da su priključeni na internet. To je početak tehnološkog razvoja Osijeka.
Tu su i gospodarske zone koje su u nastajanju ili već postoje. Lokalna vlast trebala bi se malo jače povezati sa bankama koje djeluju u Osijeku. Mislim da ima dovoljno prostora da grad i banke u uskoj suradnji ponude povoljne poduzetničke kredite za već postojeće poduzetnike ali i za početnike jer vjerujem da ima dosta ljudi koji imaju dobre ideje za biznis ali nemaju šanse pokrenuti vlastiti posao jer ni u snu ne mogu ispuniti sve uvjete za kredit koje traže komercijalne banke. Osim kredita grad bi mogao osnovati nekakvu agenciju koja bi savjetima, rješavanjem birokratskih pitanja i sl. pratila te mlade poduzetnike od njihovog početka dok ne stanu na noge. Ne kaže se bezveze "informacija je zlato" a dobivanje točne i pravodobne informacije na jednom mjestu je "pola posla".

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.09.2008. 10:58 
Naslov:  Re: Kako zadrzati i privuci ljude u Osijek?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Isti takav problem je u Daruvaru u kojem živim. Taj mali grad pun je birtija i trgovina, a od toga se ne živi. Nekad poznate tvornice su ugušene i trenutno u vlasništvu stranih korporacija koje izrabljuju ljude (tvrtku Vesna-konfekcija preuzeo je Benetton i mislim da vam o Benettonu ne moram ni pričati). Radim na radnom mjestu na kojem sam dosta vidjela da je najmanje gostiju iz Daruvara jer tko bi za obiteljsku ulaznicu, klopu i cugu dao 200 kn kad čovjek radi u metalnoj industriji za 1700 odnosno 2200 kn. Problem je što se ne slušaju ti mali ljudi. Polazim od sebe jer imam toliko ideja, ali sa oproštenjem, tko me jebe i tko sam ja. Toliko je zgrada u Daruvaru koje bi mogle poslužiti kao ustanova višljeg i visokog obrazovanja da se u grad dovedu mladi obrazovani ljudi koji će privući buduće mlade obrazovane ljude koji nemaju novca za stanove u Zagrebu, Rijeci ili Osijeku. Tu je naravno ideja za učenički/studentski dom. Ali, ne, važnija je fontana u centru grada nego malo ozbiljnije stvari.
Istina je, ostala sam u Daruvaru silom nekih privatnih okolnosti, ali zaista nema ovdje sreće. Recimo, ja sa fakultetom radim kao konobar. Mislim da se neću dugo zadržati na tom poslu jer čovjek mora ići za svojom ambicijom i vjerom u bolji život, makar tamo jebeno daleko.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.09.2008. 11:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo ti si tipičan primjer pogrešne politike i lošeg stanja u društvu. Pa koja si normalna zemlja može priuštiti da iškoluje čovjeka i da on na kraju sa visokim obrazovanjem radi kao konobar!!???!!!
Postavlja se pitanje koji je to onda cilj nastavka školovanja ako ljudi ne mogu kapitalizirati svoje školovanje?
U Osijeku se školuje tisuće studenata. Gdje oni na kraju završe? Na konobarenju, dostavi brze hrane ili ako imaju "sreće" kao prodavači u nekoj trgovini ili butiku. Jel to bio cilj njihovog školovanja?
Tu je definitivno država zakazala a čini mi se da nam je školstvo i dalje u kaosu jer ne može se dogoditi da u nekim granama gospodarstva imamo toliko viška radne snage koji ne mogu naći posao a u drugim toliko manjka da poslodavci moraju kumiti i moliti da se dozvoli uvoz radne snage.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lavic
Offline
Ukupno postova: 835
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 20.09.2008. 11:27 
Naslov:  Re: Kako zadrzati i privuci ljude u Osijek?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › - Je li netko uopce razmisljao o tome kako privuci takve ljude? Cime?!
- Sto su vasi prijatelji dali kao glavni razlog odlaska iz Osijeka?
- Bi li se vratili i pod kojim uvjetima?


prije svega kvalitetnim radnim mjestima, gdje ce visokoobrazovana osoba dobiti posao u svojoj struci koji ce biti relativno dobro plaćen - to je ono prije svega sto bi se trebalo napraviti, i ako se to ostvari ljudi nece ici u zagreb

korz tjedan, dva tri i sam cu se naci u istoj situaciji di cu traziti kao visokoobrazovana osoba posao, jasno prije svega cu gledati osijek... no u koliko se prilika ukaze dalje normalno da cu otici, u zagrebu je puno lakse naci solidan posao, nego u osijeku bilo kakav

no iskreno se nadam, da ce se situacija u osijeku u naredne godinu ili dvije promjeniti, pogotovo otvaranjem eurodoma gdje je prema nekim najavama najavljeno zaposljavanje preko 300 visokoobrazovanih također i nekolicina drugih velikih trgovackih centara (avenu mall ...) pa valjda ce biti lakse naci posao, iako ce i to biti vjerovatno izrabljivanje na sve moguce strane ali nesto bolje je tesko i ocekivati...

@bazooka_joe - zasto je greska kupnja stana u ZG? evo ti samo jedno "zrelo" razmisljanje, mjesecno dajes cca 2000 kn za stan, koji nije tvoj, s druge strane ako uzems stan na kredit opet ces daviti otprilike neku takvu cifru ali ces davati za svoj stan, a ne nekom drugom otplacivati kredit... a ako imas solidan posao, i solidnu placu da to mozes podnjeti zasto bi to bila greska?

@Osječanin - tocno je da se u osijeku toliko njih skoluje, ali nisu to sve osjecani, dobar dio njih je iz slavonije, jer ipak osijek je regionalno srediste za studente i ja vjerujem da je barem 50% tih studenata van osijeka ako ta brojka cak i nije veca

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.09.2008. 11:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Naravno da nisu Osječani. Pitanje je općenito. Gdje završe svi ti ljudi? Gdje se zapošljavaju? U Osijeku? U Daruvaru? Na kakvim radnim mjestima? (to je glavno pitanje)
Ponavljam. Previše kvalitetnih ljudi odlazi iz Hrvatske a na lokalnoj razini recimo iz Osijeka. Mi si to jednostavno ne možemo niti smijemo priuštiti. A pogotovo da nam školovani ljudi rade kao konobari i sl.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.09.2008. 12:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lavic je napisao/la: ›
@bazooka_joe - zasto je greska kupnja stana u ZG? evo ti samo jedno "zrelo" razmisljanje, mjesecno dajes cca 2000 kn za stan, koji nije tvoj, s druge strane ako uzems stan na kredit opet ces daviti otprilike neku takvu cifru ali ces davati za svoj stan, a ne nekom drugom otplacivati kredit... a ako imas solidan posao, i solidnu placu da to mozes podnjeti zasto bi to bila greska?


Greska je kupovati precijenjen stan u mjestu koje ti 'ne lezi', to je poanta. Da, racunica ti stima, mozes biti podstanar, a mozesh jednako (ili skuplje) otplacivati vlastiti stan, samo sto podstanar mozesh biti 3-4 godine bez beda, a kredit te tereti iducih 30-35 godina.
Eh, i da, osobno - mrzim stanove! Ako bih se vec upustao u dizanje stambenih kredita - bilo bi to za kucu i to nikako u gradu.

Netko je spomenuo banke. Siguran sam da na forumu ima ljudi koji su svoji gazde i koji su bili u nezgodnim situacijama kad je firmi kronicno falio novac. Kako su vas primili osjecki bankari? Rezignirano?
Jer ja znam neke koji su sjeli u auto i u istoj banci u zagrebu obavili sve ono za sto ih u os nisu htjeli ni primiti.

Druga stvar, a inspirirano svih kurčevim 'financijskim savjetnicima' koji me gnjave posljednja 2-3 mjeseca: gdje idu pare iz tih njihovih fondova visokog rizika? U male hrvatske inovativne star-up-ove? Dobre ideje mladih ljudi sa znanjem? Pretpostavljam da ne, jer mi na isto pitanje ili nisu htjeli ili nisu znali odgovoriti.
Ne bih imao nista protiv uljeva svjezeg kapitala (u trenucima kad je najteze) u svoju firmicu od strane takvih fondova (koji su vecinom bankarski). Svjezi, inovativni projekti zahtjevaju pare. Bez dobrih projekata ne moze se uspjeti. Svjedoci smo uspjeha (barem u IT sektoru) velikih ili onih sa dobrim vezama. Ljudi sa izvrsnim idejama i znanjem potrebnim za ostvarivanje ideja bez love ne mogu uspjeti. Ili pokusaju, pa ih veliki u startu pojedu.

Mozda, ali samo mozda, novi Microsoftov WGA, i onaj koji ce stici poslije njega (navodno prilicno drasticna varijanta - totalni non-useability) nesto i pokrenu na polju trzista inovativnih IT integratora (pricam o onome sto mene zanima) u osijeku, jer lokalni si, mali i srednji gospodarstvenici ne mogu priustiti komercijalni softver. Onda se mozda nesto i pokrene, jelte.
Bila bi to ironija, da odluka jedne korporacije pokrene neke stvari u gospodarstvu neokolonijalne banana drzave na bolje...

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.09.2008. 13:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Problem je i koordinacija ljudi koji djeluju u politici lokalno i oni koji djeluju na razini države. Na snazi je obično politikanstvo kojem nije cilj boljitak Osijeka nego vlastita stranka i njeni ciljevi. I tu je najveći problem. Imali smo mi itekako jake ljude u vrhu vlasti a što smo od toga imali? Kakve koristi od njih? Zašto se nisu ujedinili barem oko pitanja vezanih uz Osijek i regiju? Zato Istra ide naprijed a mi nazadujemo. Tamo je jedna stranka, politika im je Istra, bore se za Istru kad god i gdje god mogu. A našima je glavno da upadnu u Sabor i tamo uzmu lijepe plaće i osiguraju saborske mirovine. A Osijek ko jebe. Ako netko i nešto traži za Osijek, onaj drugi iz druge stranke ili političke opcije sigurno mu neće pomoći( Šeks traži više novaca za obnovu Tvrđe a Kramarić (u to vrijeme gradonačelnik) diže ruku da je suzdržan po tom pitanju) To je prava slika i prilika onoga o čemu pričam.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: