Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Oslovljavanje

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Ja sam:

Gospođica, i ljudima s kojima komuniciram to stavim na znanje
0%
 0%  [ 0 ]
Gospođa, i ljudima s kojima komuniciram to stavim na znanje
11%
 11%  [ 1 ]
Svejedno mi je, kriteriji oko toga nisu dovoljno jasni
88%
 88%  [ 8 ]
Ukupno glasova : 9


Autor Poruka
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.05.2006. 14:36 
Naslov:  Oslovljavanje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jeste li dvoumili, poglavito u pismenom obraćanju nekome, kako ga osloviti?
"Poštovani" i "cijenjeni" može biti efektivno prvi put, ali što ako se radi o nekome tko nam se predstavio, a mi mu želimo odgovoriti i ostaviti prisniji dojam obraćajući se prezimenom?
Događalo mi se da mi neke "gospođice" rođene prije izuma televizije popizde na oslovljavanje s "gospođo": "Ja sam gospođica, a ne gospođa!!"
S druge strane, mnogi učeni i profinjeni znanci kažu mi da nikad neću pogriješiti ako ženu oslovim s gospođo, a muškarca s gospodine.
Gospođica u mnogim jezicima, a sudeći po učestalosti uporabe, izvedicama i konotacijama i u hrvatskom jeziku, često nosi podrugljiv, potcjenjivački i blago rečeno nepristojan prizvuk. Spomenimo samo njemački u kojem biste za Fraulein, gospođica, vjerojatno zaraditi pljusku.
I što sad?
Kako dgovoriti ženi koja mi ne piše po prvi put, potpisuje se imenom i prezimenom, a komunikacija se odvija privatno i prisno - jer ja odgovaram s privatne, a ne korporacijske adrese?
Tko je to gospođica, a tko gospođa - i kako oslovljavati ljude u pismu i ostaviti pristojan i ljudski dojam, protkan empatijom i razumijevanjem?

Neki kažu da je udana žena gospođa, neki vele da je i neudana žena sa sveučilšnom diplomom u ruci to isto.
Može se čuti i da je svaka žena gospođa, dok ne naglasi suprotno.

Što vi mislite?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.05.2006. 15:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Problem, priznajem.

A da izostaviš "gospođo"/ "gospođice", pa da ostane samo "Poštovana/cijenjena________, pišem Vam... blabla "? Ako toliko prisni ipak niste, a spomenuta je dama neudana, mislim da se ipak moraš odlučiti za gospođicu, osim ako je prešla godine u kojima se nekako uobičajeno smatra takvom - dakle, iznad 50-60 godina, gdje (pogotovo ako ima sveučilišnu diplomu, ali onda imaš i opciju korištenja titule, ako ima titulu) mislim da možeš ići i sa gospođom...

Ne znam je li ti moje razmišljanje pomoglo, ali mislim da ne trebaš biti opterećen prizvukom ili "svaka je žena gospođa dok ne dokaže suprotno" maksimama...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.05.2006. 17:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Miss. = godpođica
Mrs. = gospođa
Ms. = gospođa

Ali steta sto nemamo Ms. razlicit od Mrs.

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.05.2006. 17:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la: ›
Ne znam je li ti moje razmišljanje pomoglo, ali mislim da ne trebaš biti opterećen prizvukom ili "svaka je žena gospođa dok ne dokaže suprotno" maksimama...


Svako razmišljanje koristi.
Pitam zato što ne znam kakvo bi bilo pravilo, a a što bi bile posebice.

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.05.2006. 19:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

svejedno mi je. gospođica. gospođa.
samo ne GOSPODIČNA, na to povraćam osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
roca
Offline
Avatar

Ukupno postova: 317
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.05.2006. 13:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

negdje sam čula da smo sve mi starije od 25 gospođe. Smile
u jednoj zdravoj radnoj klimi sasvim je normalno da se međusobno oslovljavamo samo imenima, bez ikakovih "titula" ili gđa, gđica ili gdinova, šta god, i meni se to sviđa i ja tako i postupam.

_________________
Dogs think they are human, cats think they are God.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.05.2006. 14:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

roca je napisao/la: ›
u jednoj zdravoj radnoj klimi sasvim je normalno


A što ako se ne radi o "radnoj klimi", nego komuniciraš s nepoznatima, s ljudima koje prvi put čuješ i tako?
Očito nisam dobro objasnio u gornjem postu. Zanima me pravilo po kojem se mogu ravnati.
Je li to neki bonton, običajno pravo?
@danica - gospodična je regionalizam koji svoj postanak ne duguje gospođici, a rabi se u istom značenju.
Iako mi još uvijek nije jasno kojem.

Recimo, kad u Saboru govori netko, je li prirodnije početi s "Dame i gospodo" ili "Gopođe i gospodo"?

I što znači jedno, odnosno drugo?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.05.2006. 20:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Oko oslovljavanja znam samo jedno pravilo: ako si muškarac, uvijek ćeš prvo osloviti žene, a ako si žena, muškarce. Zato, Jadranka Kosor će u Saboru početi s "Poštovani zastupnici i cijenjene zastupnice...", dok će netko muški napraviti obrnuto.

Ali ovo totalno nije pravilo koje se može primjenjivati na ovo, pa ne znam.

BTW, mislim da je totalno svejedno jesu li dame ili gospođe, dame i gospodo je već uvriježen izraz, pa se zbog toga češće čuje.

I zadnje, mislim da je izvor bonton. Ako ga nema, primjenjuje se običajno pravilo. Ali običaji su najčešće vrlo nepouzdani.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.05.2006. 20:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Međutim, mislim da ćeš imati i puno više muke s bontonom nego što sam mislila da ima: naime, sad već postoje seminari (u zg, ne kod nas) poslovnog bontona i odijevanja, što znači da nije toliko lako, uvriježeno i shvatljivo.

BTW, zanemari jedan od mojih prijedloga, osobu smiješ osloviti imenom samo ako ti ona to izričito predloži.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.05.2006. 2:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hvala.
Namjerno sam ostavio ovo pitanje, znajući da će se još neka otvoriti. Glupo je pored toliko izvora informacija danas ispasti glup ili neobrazovan. Smile

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Allende
Offline
Avatar

Ukupno postova: 536
Lokacija: London
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.05.2006. 3:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

8 je napisao/la: ›
roca je napisao/la: ›
u jednoj zdravoj radnoj klimi sasvim je normalno


A što ako se ne radi o "radnoj klimi", nego komuniciraš s nepoznatima, s ljudima koje prvi put čuješ i tako?
Očito nisam dobro objasnio u gornjem postu. Zanima me pravilo po kojem se mogu ravnati.
Je li to neki bonton, običajno pravo?
@danica - gospodična je regionalizam koji svoj postanak ne duguje gospođici, a rabi se u istom značenju.
Iako mi još uvijek nije jasno kojem.

Recimo, kad u Saboru govori netko, je li prirodnije početi s "Dame i gospodo" ili "Gopođe i gospodo"?

I što znači jedno, odnosno drugo?


Alana je u pravu, postoje pravila i zovu se Bonton....ovo za Sabor...kada se obraćaš grupi ljudi, znači nikom osobno, uvijek ide "Dame i gospodo", kad se obraćaš nekome pojedinačno, onda "gospođo (gospođice)". U slučaju da ne znaš je li dama udata ili ne, obraćaš joj se sa "gospodjo", dokle god ona ne kaže (odobri) da joj se obratiš sa "gospođice". Također, damama i starijim muškarcima se govori "Vi" dokle god oni ne dozvole da se prijeđe na "ti" ili vec.....pri upoznavanju, stariji muškarac prvi pruža ruku mlađem....također pri upoznavanju, ako si u ženskom društvu, uvijek svojoj pratilji prvo predstavljaš onu drugu stranu, nikako obratno...

Moguće je da griješim (Danice, potpuno se slažem s tobom da je odurno), ali mislim da je naslov "gospodična" izvorno korišćen u izdrkanim puritanskim krugovima kao nešto pogrdno, kao, nije vise klinka, znači mogla bi razmišljati o udaji, a ipak nije udata, znači glumi ribu i potencijalna je razvratnica...

_________________
Najljepse su price na jastuku ispricane i za kafanskim stolom zaboravljene
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 31.05.2006. 7:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Allende je napisao/la: ›
[Moguće je da griješim (Danice, potpuno se slažem s tobom da je odurno), ali mislim da je naslov "gospodična" izvorno korišćen u izdrkanim puritanskim krugovima kao nešto pogrdno, kao, nije vise klinka, znači mogla bi razmišljati o udaji, a ipak nije udata, znači glumi ribu i potencijalna je razvratnica...


ne griješiš, u našem malom gradu ga vole koristiti oni koji oponašaju purgerski izgovor pa misle da su face.
kad mi koza na šalteru u banci kaže "izvolite, gospodična", pravim se da ne čujem.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 31.05.2006. 9:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...razlika između gospođice i gospođe nema veze toliko s godinama, nego bračnim statusom, po meni...gospođica je neudana, gospođa je udana...a što se pravila bontona tiče, mislim da treba ocijeniti kome se možeš obratiti ovako ili onako..u formalnoj komunikaciji obično se obraćam s gospođo, pogotovo telefonom ili dopisima recimo...ili ako je moguće izbjegavam bilo koju verziju i tražim osobu punim imenom i prezimom...dok u neformalnoj komunikaciji, kao što rekoh koristim ono što ocijenim...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.05.2006. 9:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mene odavno oslovljavaju "gazda", nema veze s bontonom ali godi mom egu...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.05.2006. 13:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
ili ako je moguće izbjegavam bilo koju verziju i tražim osobu punim imenom i prezimom...


Recimo da si dobio zadatak službeno nazvati rektoricu Sveučilišta:

"Do'ar dan! Jel' tu Gordana Kralik?"
Ne bi išlo.

ovisno o ustroju društva, čovjek je uvijek imao funkciju koja se očitovala titolom i bla je odraz prava i obveza koji iz njegovog statusa proizlaze u tom vremenu.

Od kumeka i kmetova, careva, kotarskih pristava, preko dama i gospode, drugova i drugarica - nekakvo pravilo se uvijek podrazumijevalo.

Ovo je samo vrh ledenog brijega, tih različith oblika ima još milijardu. Od sudstva do diplomacije.

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: