Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Svi bankovni računi građana idu u javni registar

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.05.2006. 9:11 
Naslov:  Svi bankovni računi građana idu u javni registar
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Misljenja o ovom prijedlogu Vlade?!

Udar na privatnost? Zastita vjerovnika? Borba protiv prezaduzivanja?!

Naime, zaista postoje ljudi koji uopce ne razmisljaju o kreditu kao o obvezi, vec iskljucivo kao o mogucnosti da na brzinu dignu odredjenu kolicinu novca, to sto prije potrose, i onda jednim kreditom krpaju drugi, pretacu iz supljeg u prazno. Svoje vrijeme i trud trose u razmisljanje i realizaciju kredita, ali ni trenutka ne pomisljaju o tome kako, koliko i pod kojim uvjetima ce posudjeni novac vracati.

Cini mi se da je kod nekih to uzelo toliko maha da se moze govoriti o ovisnosti o potrosnji - konzumerizam kao dijagnoza.

http://www.vecernji-list.hr/newsroom/economics/552921/index.do

Citat: › Svi bankovni računi građana idu u javni registar
Autor Ljubica Gatarić


Predsjednik Vlade Ivo Sanader potkraj mjeseca pustit će u javnu uporabu upisnik (registar) založnih prava na pokretnoj imovini, dionicama i udjelima poduzeća, a priprema se i registar za građane, fizičke osobe – kazao je Boris Koketi, pomoćnik ministrice pravosuđa, na konferenciji TEB-a posvećenoj hrvatskom financijskom sustavu i njegovoj usklađenosti s EU.

Dok će se u registru založnih prava poduzeća upisivati podaci o opterećenjima na imovini, registar fizičkih osoba sadržavat će podatke o svim žiro i tekućim računima građana te njihovim štednim ulozima.

Bez iznosa ušteđevine
– U njemu će biti svi građani sa svim svojim računima i imenom banke kod koje imaju deponirana sredstva – kazao je Koketi te dodao da je Ministarstvo pravosuđa svjesno da je riječ o osjetljivu pitanju, ali očekuje potporu Ministarstva financija.

– U registru neće biti podaci o visini ušteđevine i iznosima na računima u bankama, nego samo broj računa – objasnio je Koketi. Slično kao i registar založnih prava poduzeća, trebao bi poslužiti jačanju financijske discipline i zaštiti interesa vjerovnika.

– Kad netko prestane plaćati svoje obveze, tada njegova imovina više nije njegovo privatno pravo – rekao je Koketi te dodao da se pojedinosti vezane uz registar građana još razrađuju.
Nije rekao koliko će biti javan ni tko će ga voditi. Mogla bi to biti Fina, u čijim će se poslovnicama od 30. svibnja uz HITRO.HR urede nalaziti i novi šalter s uslugom upisa založnog prava na imovinu poduzeća.

Upis neće biti obvezan, ali Koketi dodaje da će vjerovnici, prije svega banke, biti zainteresirani da se njihovo pravo javno evidentira.

Protivno zakonu
Bankari su se u kuloarima pohvalno izjasnili o registru računa građana jer bi im to – uz skoro pokretanje HROK-a – olakšalo poslovanje, no upućeni tvrde da je takav registar u suprotnosti sa Zakonom o bankama jer je postojanje računa bankarska tajna.


Zadnja promjena: Leteci mungos; 19.05.2006. 9:22; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.05.2006. 9:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...kad netko prestane plaćati svoje obveze, tada njegova imovina više nije njegovo privatno pravo...malo prerigorozno, a što je s jamcima???...znači, ja sam jamac, netko me zaroka, dug se skida s moje plaće, ja plaće nemam, znači ne mogu platiti obvezu i moja kuća više nije moja????...sramotno...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.05.2006. 14:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jamci će odahnuti, bar za ubuduće.
banke odobravaju kredite i dopuštaju korisnicima kredita da otplaćuju sami kredit pri čemu poslodavac uopće ne zna da je kredit realiziran. onda fino, budući mu isplatna lista izgleda super, digne još koji kredit.
na kraju plaćaju jamci.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Allende
Offline
Avatar

Ukupno postova: 536
Lokacija: London
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.05.2006. 14:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Narod se generalno prelako zaduzuje, pa onda bude belaja kad se to ne moze vratiti, tako da vrlo pozdravljam ideju kreditne kontrole, to je sasvim okay, mada mi dvije stvari nisu jasne:
a) koja je svrha izlistavanja racuna, bez iznosa? Komu ili cemu ta informacija moze koristiti?
b) uskladjivanje sa EU normama? Get the fuck outta here....iako je kreditna kontrola vrlo prisutna svuda i jako lijepo sljaka, volio bih vidjeti zemlju EU u kojoj su svi racuni gradjana izlistani u nekom javnom registru....nesto meni tu smrdi....

_________________
Najljepse su price na jastuku ispricane i za kafanskim stolom zaboravljene
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.05.2006. 14:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

naravno da smrdi.
hrpa informacija + ljudski faktor = zloupotreba
no, to je rizik koji u određenim slučajevima ne možeš izbjeći.

mene tip što naplaćuje smeće nije našao 2 mjeseca u stanu i onda su mi napisali nešto kao opomenu pred tužbu!?! - kad mi je to došao uručiti, slučajno me našao i ispričao kako je njegova šefovica provjeravala da li ja uopće postojim na toj adresi i to - pazi sad - muž joj radi u MUP-u pa ga je nazvala i tražili su me na toj adresi.
svatko tko ima ikakav pristup podacima (a poznavajući naše ljude...), može biti malo preznatiželjan, neovisno o normama, zakonima......

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.05.2006. 17:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

BEZ IZNOSA, to je ono što meni upada u oči: netko može imati jedan kredit od milijun milijuna ne kuna nego eura, a netko može imati 6 kredita od po 1000 kuna, i onda je on u nepovoljnijem položaju nego onaj s jednim kreditom.

Iskreno? Ja sam za to. Informacija da imam kredit meni nije nikakva tajna informacija i blabla, za nju u najmanju ruku zna banka koja je s tobom ugovor o kreditu potpisala, i u svako vrijeme bankovna službenica na šalteru može istračati kolegici da ja imam kredit kod njih i evo ti curenja informacije (dakle, i da nema registra - to nije tajna informacija!), a i ne vidim kako bi mi takvo curenje moglo naškoditi.

Ajde sad i mišljenje mojih roditelja o dizanju kredita, s kojim se u dobroj mjeri i slažem: dići kredit (osobito na velke pare) ima smisla samo ako se koristi za investiranje u nešto što će kasnije donijeti pare i samo sebe isplatiti, a ne ako se koristi na potrošnju: jednom kad je ono kupljeno potrošeno - di si, tu si. I s kreditom i kamatom koju treba vratiti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Allende
Offline
Avatar

Ukupno postova: 536
Lokacija: London
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.05.2006. 17:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jedno je registar kredita, a drugo registar privatnih racuna gradjana. Slazem se da registar kredita mora postojati i da je to javna informacija, ali registar privatnih racuna???....Onda ce se kasnije cuditi i kukati kad oni koji imaju lovu budu istu drzali po bijelom svijetu umjesto u hrvatskoj.....

_________________
Najljepse su price na jastuku ispricane i za kafanskim stolom zaboravljene
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.05.2006. 22:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

onog dana kad moje račune budu objavili počet ću trljati ruke i računati koliko će mi to novca donijeti kad ih tužim za objavu...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.05.2006. 9:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

OK, slažem se s Allendeom, privatne račune gdje se nalazi nikog ne zanima i ne može apsolutno ništa s tom informacijom, pogotovo ako nema naznačenog iznosa na računima. Zašto bi mene interesiralo da mi prvi komšija ima račun u Privrednoj banci, recimo, a drugi komšija u Zagrebačkoj? Ili ne znam... Meni taj registar NIJE jasan.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.05.2006. 10:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma nikome nije, al se bar dobro zajebavaju:)

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.05.2006. 14:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Allende je napisao/la (Pogledaj post): › b) uskladjivanje sa EU normama? Get the fuck outta here....iako je kreditna kontrola vrlo prisutna svuda i jako lijepo sljaka, volio bih vidjeti zemlju EU u kojoj su svi racuni gradjana izlistani u nekom javnom registru....nesto meni tu smrdi....


Hoće li Austrija zadovoljiti?
Nije javni registar na webu, ali pokaži pravni interes, i agencija ti lijepo kaže ima li taj netko ili nema.
To služi bankama, služi privatnim osobama, štiti budale da ne naprave sranje i drugima i sebi...
A ako zajebu u procjeni, naprave ti svojevrsno reprogramiranje, postoji institucija privatnog bankrota.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.05.2006. 23:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

točno osmica, samo sam uvjerenja kako će ova naša varijanta biti devijacija na tu temu...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Allende
Offline
Avatar

Ukupno postova: 536
Lokacija: London
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.05.2006. 13:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

8 je napisao/la: ›
Allende je napisao/la (Pogledaj post): › b) uskladjivanje sa EU normama? Get the fuck outta here....iako je kreditna kontrola vrlo prisutna svuda i jako lijepo sljaka, volio bih vidjeti zemlju EU u kojoj su svi racuni gradjana izlistani u nekom javnom registru....nesto meni tu smrdi....


Hoće li Austrija zadovoljiti?
Nije javni registar na webu, ali pokaži pravni interes, i agencija ti lijepo kaže ima li taj netko ili nema.
To služi bankama, služi privatnim osobama, štiti budale da ne naprave sranje i drugima i sebi...
A ako zajebu u procjeni, naprave ti svojevrsno reprogramiranje, postoji institucija privatnog bankrota.


ne pricamo o istim stvarima, pravni interes i javni registar nisu jedno te isto...Pravni interes mora biti podrzan dokumentacijom i mora se dokazati, a javna informacija znaci da svatko moze znati gdje ja imam racun, a to u Austriji ipak nije dostupno.

_________________
Najljepse su price na jastuku ispricane i za kafanskim stolom zaboravljene
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.05.2006. 23:55 
Naslov:  Re: Svi bankovni računi građana idu u javni registar
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mislim da je najbolje rješenje potrošiti sve što imamo, uključujući i dozvoljene i nedozvoljene limite, pa neka gledaju crne rupe na svim računima osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: