Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Karcinom dojke

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
fairy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1955
Lokacija: Ššššššume
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.07.2008. 13:06 
Naslov:  Karcinom dojke
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dragi moji želja mi je upoznati Vas s mojom majkom. Naizgled sasvim obična gospođa iz susjedstva sa svojih 61 godinu po imenu Ljubica. Molim Vas pročitajte „našu priču“.

Kako to obično biva, živjele smo sasvim mirno, gotovo neprimjetno u našoj kući, okružene s puno zelenila i cvijeća o kojem se rado brinemo. Velike smo ljubiteljice prirode i brinemo se o istoj. Tijekom godina nestale su naše sitničave prepirke i vremenom se naš odnos produbljivao. Jednoga dana, prije 4 godine, oko Božića, moja majka je uzela moju ruku i stavila na svoju dojku. Nakon nekoliko dana mojoj majci je dijagnosticiran rak dojke. Žena koja je kao vino, godinama sve ljepša i ljepša, zdrava, svjesna svoje mudrosti i znanja, ponosna na svoju djecu, svoje odluke u životu. Ipak, život ju nije mazio, naučila je mnoštvo lekcija i eto nakon gotovo 6 desetljeća zdravlja, dogodilo se ono za što svi mislimo da se događa drugima. Prošle smo 6 kemoterapija, zatim je izvršen operativni zahvat kojim je odstranjena cijela desna dojka zajedno s limfnim čvorovima. Nakon operacije prošle smo još 6 kemoterapija i dva mjeseca zračenja. Vjerovale smo kako će sve biti u redu i kako će biti izliječena. Čovjek jednostavno mora vjerovati, ipak je to zadnje što nam ostane, ali kada netko prođe kemoterapije i preživi ih, čini mi se da podsvjesno vjeruje da mu „nebo“ to duguje nakon sve te agonije. Kada se priča o raku i kemoterapijama, obično se prvo pomisli na otpalu kosu, perike, marame, blijedu put i podočnjake….ali šuti se o onome što drugi ljudi ne vide i ne znaju jer se osobno nisu susreli s karcinomom. Moja majka je po prirodi kolerik, vrlo mirna i staložena osoba i vrlo poslušna, tako da smo sve prošle bez veće muke. Slijedećih godina slijedile su redovite kontrole svaka tri mjeseca, te hormonska terapija koju je uzimala svakodnevno.

U veljači liječnica je dijagnosticirala karcinom i na drugoj dojci. Mislile smo kako će biti uklonjena samo kvržica, međutim uklonili su joj i drugu dojku. Znam da vam se ova priča ne razlikuje od ostalih koje ste čuli ili vidjeli na tv, ali molim vas, ako vam itko želi ispričati ili požaliti, saslušajte ga od početka do kraja, toliko možete učiniti. Mama i ja živimo same, tako da je veliki dio svega toga pao na mene. Osobno me je iznenadila reakcija kirurga koji ju je operirao, nakon operacije mi je rekao kako je običaj ili rutina odrezati čitavu dojku ako se radi o drugoj bolesnoj dojci i kako je karcinom bio ogroman. Mene je povrijedilo to što nam to nitko nije rekao,,,pripremila bih se na to…ne bih doživjela šok u bolnici,,,i još me zanimalo kako je karcinom mogao biti ogroman kada je išla redovito na kontrole, mamografe i kod onkologa? Kada pacijentici odrežu cijelu dojku u bolnici je zadrže svega pet dana i puste kući,,,ne zato što rana super brzo zaraste, nego zato što nemaju mjesta po odjelima. Nakon operacije naravno slijedi kemoterapija. Ovaj put dobile smo ih 8, navodno 4 jedne i 4 druge vrste. Par dana nakon operacije mora se otići na kontrolu kod onkologa. Hodnici su prepuni, tko nije vidio, ne bi vjerovao. Događa se da pacijenti koji su kao moja majka svježe operirani čekaju po nekoliko sati u čekaonici da bi došli na red kod onkologa kojeg imaju svega 3 u bolnici. Pacijenti se ne naručuju, nemaju nikakav red u ambulantama. Upoznala sam ženu koja dolazi iz Vukovara taxi službom na kontrole, plaća istom da ju čeka dok ne završi, a živi od mirovine. Pacijenti svježe operirani, iscrpljeni satima sjede na stolicama, ako imaju sreće da dođu dovoljno rano i dobiju ju….na pitanje moje majke: kako se to može dogoditi da dođem prije 7 ujutro u bolnicu, a da kod Vas uđem u pola 12?, onkolog odgovara: pa ne mogu ući svi od jednom….ovo može jaaako zaboljeti, žao mi je što nisam ušla s njom. Ali sve to jadni ljudi izdrže, nemaju druge i onda dođe ta prokleta kemoterapija…jeste li znali da je to bojni otrov? Jeste li znali da liječnici sami priznaju kako balansiraju između života i smrti jer ubijaju i zdrave stanice? Jeste li znali da se na njih troše milijuni, a da još uvijek nemaju dokaze o učinkovitosti? Jeste li znali da se u proučavanje metastaza troši samo 1% novca predviđenih za istraživanje, a da zbog njih umire preko 90% pacijenata? Jeste li znali da višesatno povraćanje uzrokovano kemoterapijom može dovesti do oštećenja dišnih putova, čak lomova jednjaka ili ždrijela? Znate li da pacijentima unište krv pa im onda daju tuđu krv da bi opet mogli primiti terapiju (gdje je tu logika?) pa da onda unište i tu krv…znate li da prilikom primanja terapije, ako dođe do oštećenja vene pacijent može izgubiti ruku? Ljudi moji, oni još uvijek ne znaju od kud dolazi, zašto se javlja, zašto stanice postaju abnormalne…liječnik koji je javno izjavio da je rat protiv raka izgubljen zbog krive strategije je izgubio posao…kada se nađete u ovim vodama, intelektualac ste i počnete čitati, razmišljati, onda ubrzo shvatite da u nas imate jednu Internet stranicu na kojoj su u natuknicama navedeni učinci raka i kako pobijediti mučninu i možete poslati mail s upitom….ne želim reći koja je to stranica, ali svi ste čuli za nju…ja sam se nasmijala,,,mučno,,,,o čemu vi ljudi pričate' o čemu vi pišete? Pa oni klinca pojma nemaju,,,manje od 10% je utjecaj genetike prema novim statistikama, a što je s ostalih 90%. Prije mjesec dana sam poslala mail s upitom za lijekove koji se daju pacijentima protiv povraćanja, nitko mi nikada nije odgovorio. Znate li kako je slušati nekoga kako povraća cijeli dan i noć? To napinjanje….znate, kemoterapija ima nekakav specifičan smrad, čini mi se da unutra stavljaju nekakve mirise da prikriju stvarni smrad bojnog otrova…onda se taj smrad uvuče u posteljinu, zidove,,,,,zadnji put mama je povraćala čitavu noć i slijedeći dan ( da naglasim, ona čak ima i sreće jer to zna trajati znatno dulje). Sutradan sam sve lijepo oprala i prozračila, međutim i nakon par dana kada bih ušla u kuću osjetila bih taj smrad, pomislila sam kako mi se zavukao u nosnice, međutim shvatila sam da izlazi iz wc školjke gdje bacam ono što ispovraća. Danima se osjetilo dragi moji. Stvar je u tome da postoje tablete koje sprječavaju mučninu i povraćanje, ali znate naši pacijenti nemaju pravo na to preko zdravstvenog, dobiju jednu tableticu i kada ona prestane djelovati,,,ah ,,tko im kriv,,, voljela bih da pacijente ostave na odjelu idućih 24 sata pa da vide kako izgleda to sve skupa… Ah da postoji nekakav lijek kojeg može primiti samo ambulantno kod odabranog liječnika što znači da u trenutku njezine agonije, aj bih ju trebala odnijeti u auto i odvesti kod doktora,,,,kako? Tako da eto, toliko smo jadna država i toliko se ne brine o kvaliteti života tih pacijenata da nemamo za tablete da se tim ljudima olakša muka.
Ne znam koliko naša država izdvaja za istraživanja u medicini, ali mogu vam reći da sam se svega nagledala i naslušala, svašta sam pročitala i sve se vrti oko prokletog novca. Farmaceutske industrije gledaju svoju korist, država svoju korist, liječnici svoju. Novac se troši za krive stvari. Liječe se simptomi, a ne uzročnici. Što vrijedi jednom čovjeku što je preživio, ako zna da se ništa ne poduzima da njegovo dijete ne oboli. Razgovara sam s bezbroj pacijenata u čekaonicama, ma nema veze pušenje, ne pušenje, genetika, debeo ili mršav, svakakvih ih ima dragi moji. Otvorila sam se da bih vama podigla svijest o ovom problemu i kako bih vas zamolila da se sjetite tih ljudi u svojim molitvama i razmišljanjima, zapalite im svijeću ili ako ih vidite na ulici pošaljite im svoju pozitivnu energiju i molitvu, možda toplu riječ jer to je jedino što ih može spasiti i olakšati im, jer ti ljudi znaju da kada doživite tako nešto, jedino je zaista ljubav smisao života i ta mala topla riječ i pogled koji uputimo jedni drugima… Lako ćete ih prepoznati…hvala vam ako ste pročitali do kraja…

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
darkmark
Offline
Avatar

Ukupno postova: 489
Lokacija: os
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.07.2008. 13:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sto rec i sto napisat?Mislim da covijek nije svijestan koliko je sretan dok mu se zivot nepromjeni ovako kao sto je to slucaj u tvom fairy.Iskreno evo pokusavam vec 10 minuta nesto pametno napisat al bas i nejde.Jer mogu samo zamislit bol i patnje koje prozivljavas zajedno sa svojom majkom.Jedino sto joj preostaje je borba.To je valjda sve ono dobro u nama koje nas tjera da pokazemo drugima kako nismo bez razloga to sto jesmo i kako nas nista nemoze slomit.Iskreno joj zelim brz oporavak, a tebi svu snagu ovog svijeta da uspijes to prebrodit i izgurat na naj bolji moguci nacin.Sto se tice slucaja sa medicinskog stajalista nemogu previse pametovat jer nisam strucanjak, ali stekao sam dojam da je rak koji se pojavio na drugoj dojci uznapredovao jako brzo i da zbog toga mozda i nije otkriven odmah kad i rak na prvoj dojci( jer mozda nije ni postojao).Moja strina je takodjer oboljela od raka dojke i isto su je slali na kempoterapije ali koliko znam mislim da je ona uspijela zajedno sa tim terapijama pobjedit tu bolest ili ju barem svest na minimum.
Kemoterapije su pakao ,ali ako pomognu tvojoj mami da se izljeci onda morate izdrzat.Znam da ima hrpu negativnih ucinaka i td. ali mislim da se i u drugim zemljama koristi.Jer postoje ocito faze i tipovi raka koji moraju na kempoterapiju a koji ne.I koliko znam nakon terapije se forsira nekakav tretman ljekovima i td.E sad kempoterapija bi trebala razbit osnovu karcinoma tj uništit ga što više a poslje bi ljekovi samo to trebali "ispolirat".Nadam se samo da ce tvoja mama izdrzat sve to i da cu ju ta zlokobna bolest napustit.Iskreno se nadam da su i ljecnici u pravu, premda je nas sustav vrlo mutna vodica koju nemoze ni Sveti Petar isprat, Ljekovi se ili nemogu nabavit ili su jednostvano toliko skupi da je to za prosjecnog covijeka jednostavno nedostižno.Drzi se fairy, bit ce sve ok.Bog je taj koji ce pomoc kad je najteze ,samo vjeruj u bolje. Wink

_________________
Bravo Admin mi je obrisao potpis Bravo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.07.2008. 14:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vrlo je tužna situacija u kojoj si se našla, znam samohranu majku koja je dobila otkaz nakon što se vratila iz bolnice jer "tko joj je kriv što je dobila rak"

wtf wtf wtf


sve bi bilo mnogo kuuul, da prije nekih 3-5 godina tim zagrebačkih liječnika nije osmislio lijek protiv 92 i nešto % bolesti...

sjećam se te vijesti na dnevniku hrt-a

ljudi moji bila sam presretna
ali presretna

naravno vijest je odmah ušutkana, a patent za lijek je kupila, ne znam koja tvrtka koja proizvodi lijekove......
uglavnom ti liječnici se sad sude s njima jer žele komercijalizirati lijek

naravno, zaključak je ovaj da bi mnoge tvrtke banktoriale, jer navijše se lijekova pije protiv bolova, reume, pa razno razni rakovi i aids...

a što se naviješ pije???? protiv bolova koji su uzrokovani drugim boelstima.....

još nešto što me više brine... jeste možda primjetili koliko ljudi danas ima reumu ilitiga reumatski artritis....

ti ljudi kad ih vidite po gradu hodaju sasvim ok, ali to su vam muke pri svakom koraku.... čak se može na osnovu ove bolesti dobiti benificirani radni staž.... nije ništa drukčija slika na reumatologiji...

prije su se reume povezivale sa starcima i banjanam... ali dragi moji vi bi ste se iznenadili koliko djece od 12 pa do 25 godina ima reumu... da namjerno sam napisala da su ljudi sa 25 godina djeca.....

navodno postoji neki novio biološki lijek od koga bolest prođe, ali dođe 5000 eura.... naravno da jebeno zdravstvo neće plaćati... sad je na novom ministru da on možda odobri, ali kakva smo mi država čisto sumnjam da ćemo iamti i za vodu nagodinu

pa ako imate nekog tko sa 20-ak godina dobije reumu tj. reumatski artritis živjet će barem 40godina... koliko se potroši na tablete protiv bolova i za usporavanje napredovanja bolesti.... a to se dobije bespla preko zdravstva

zašto sam ovo napisala... zato što reuma nije genetski nasljedna, zato što od reume može svatko oboliti ima čak i djece od 6 godina, zato što je jako bolna i ZATO ŠTO PO NEKIM ISTRAŽIVANJA NUSPOJAVA CJEPIVA PROTIV RUBEOLE --je nastanak reumatskog artritisa......

a ako se sagledaju generacije koje su primale cjepivo i postotak oboljelih???


kao i za rak... nikto ne kaže da ih nije prije bilo, ali ovaj novi način prehrane, da ti mlijeko traje 10 dana(umirala sam kad sam vidjela reklamu-mislim dukat),,,, kad je normalnije kupiti čokoladu nego napraviti kolače

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.07.2008. 14:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

inače što se tiče karcinoma ova dizajenrica popvić je imala na maternici i uspijela se izvući, uglanvom mjesec dana je pila sam limunadu i maslinovo ulje

logika kao neka ne dati karcinomu hranu

i povukao se

e sad ona uvijek pomaže sa savjetima
i trebala bi ju kontaktirati

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MacaPapucharica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3162
Lokacija: tu.
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.07.2008. 17:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Draga @fairy!
Mislila sam ti odgovoriti na PM, ali, budući da si se ti otvorila svima, napravit ću isto...
Moja mama (kojoj je također sada 61godina) je imala rak dojke prije 12 godina i proživjela je/ smo otprilike isto što i vas dvije sada proživljavate...
Kažem "otprilike", jer je moja mama imala sreću pa joj se rak (do sada) nije vratio.Prije nekoliko godina ležala je na plućnom pod sumnjom da se rak razvio na njima, no bila je lažna uzbuna.Inače, sve ostalo isto - zračenja, kemoterapije, mučnine, povraćanja, slabost, nemoć i sve ostale stvari koje ti prolaze kroz glavu kada znaš da ti život visi o koncu, a želiš li živjeti ili umrijeti ovisi o tome koliko si se loše osjećao taj dan.Nikada neću zaboraviti slike koje sam vidjela kad sam je posjećivala na onkologiji, sva ona umorna, iscrpljena lica, "iscrtana" tijela, nemoć...
Mislim da je sada situacija još gora i učestalost raka veća (ili ga se samo više otkriva?) i ono stanje prenapučenosti koje opisuješ i iz kojeg izlazi nemogućnost adekvatne brige me užasava...
Znam da ti nitko od nas svojim riječima, kao i činjenica da niste same ne može pomoći.
Što se tiče mučnine, moja mama je pila dramine, one tablete što se piju protiv bolesti putovanja, ponešto su joj pomogle, no ipak ne dovoljno.Namjerno nije htjela plaćati one skupe lijekove od kojih joj ne bi bilo puno bolje.Međutim, nešto što joj je pomoglo kako bi mogla i dalje primati nesretnu kemoterapiju - svježi kravlji sir i crveni luk pomiješano - nakon što je to svakodnevno jela mogla ju je primati jer joj je razina (zaboravila sam kojih) krvnih zrnaca od toga značajno narasla.I svježi sok od cikle, mrkve, jabuke i limuna koji je pila svaki dan godinama kasnije, ali za to ne može točno reći koliko joj je pomogao u podizanju imuniteta.

Pitaš kako je moguće da se rak pojavio u tolikoj mjeri, a da to nije ranije otkriveno unatoč redovnim kontrolama? Ne znam. Mojoj mami se dogodilo to da je bila na mamografiji nekih mjesec dana prije operacije i sve je bilo ok.Kad je napipala kvržicu, biopsija - i sve ok.Međutim, ona je imala nekakav osjećaj, otišla kod privatnika pa ponovo u bolnicu - ispalo je da je položaj raka bio takav da oni biopsijom nisu uspjeli doći do njega, a za onu prvu mamografiju sumnja da su njezini nalazi zamijenjeni, ali ne može dokazati.
I da, nije to genetski, iako su joj i mama i tata imali rak (ali u poodmakloj dobi), nego jebeni stres - bolesno dijete, borbe kroz život, rat, muž koji ju je ostavio, još više, način na koji je to napravio i njezin karakter koji joj nije dopuštao izbacivanje frustracija, nego je sve gutala i gutala i gutala - učinili su svoje.Možeš si zamisliti ovo - moja mama izlazi iz bolnice sa operacije raka dojke, na 1.april??? i odlazi ravno na rastavu braka!!!Život je ponekad zaista okrutan!
Nekakav smisao je kasnije pronašla u mnogim aktivnostima kojima se nikada ranije nije bavila - počela je slikati, plivati, ići s planinarima, ma svašta nešta...i mogu ti reći da joj je pomoglo...
Sve ono što je rečeno o farmaceutskoj industriji, mislim da stoji.I da treba pokušati sve, mislim da treba.No, po mom mišljenju, najvažniji je pozitivan stav i želja za životom.No, u toj situaciji, ne znam koliko je moguće. Nadam se da će ih tvoja mama uspjeti pronaći, kao i snagu za borbu.I ne samo ona, nego i ti skupa s njom.Isto tako sam bila sama s mojom mamom kao i ti sa svojom i rauzmijem kako se ti osjećaš.Držite se obje, ne znam što drugo vam reći.

_________________
naivna k'o francuska sobarica
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Marisol
Offline
Avatar

Ukupno postova: 70
Lokacija: fatamorgana
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.07.2008. 18:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Draga Fairy,

strašno je to što morate proživljavati..nadam se samo da ćeš u postovima ljudi koji su imali slična iskustva naći neku utjehu i snagu da i dalje mami pomažeš. Jedna je majka...pogotovo dobra majka...

Znam o čemu pričaš kad govoriš o prenapučenosti bolnica, o totalnoj apatiji i nestručnosti doktora- kao da si došao sa upalom grla ili temperaturom, dobiješ "ma nije to ništa" reakciju , kao da se ne radi o nečem smrtonosnom i teškom. Kod nas je bigotizam temelj društva i teško (nemoguće) je takve doktore maknuti s njihovih pozicija. I kao što kažeš, Koje doktore??!kad ih ima samo 3 na takvom jednom odjelu.

Ne znam što bih ti još rekla, osim da ću se stvarno molit jako za tvoju mamu. Reći ću i prijateljima..vjerujem da kad čovjek ne sluša, Bog bar sluša. Znam da je svakom čovjeku najteža njegova bol i da nema utjehe u goremu pa ti neću nabrajati "gore" slučajeve. Dva grozna ne tvore jedno dobro...

Žao mi je što tvoja mama toliko trpi. Mislim da najviše trpe dobre osobe jer su jedino one u stanju pokazati svijetu da je moguće patiti, a i dalje biti radostan, zaljubljen u život, zahvalan , odgojiti dobru djecu, nasmijati se i nasmijati druge unatoč patnji i boli, ne biti egocentričan i ne zahtijevati, ne biti namrgođen i bijesan na cijeli svijet (premda se ima razloga...)..

Eto, ti si meni dala savjet u vezi učenja...i sad kad čitam tvoju priču samo pomišljam..kako je žalosno kukati nad nestvarnim i nebitnim stvarima..i kako svi mi možemo učiti od hrabrih ljudi kao što je tvoja majka...

Hvala ti što si napisala što si napisala. Eto, voljela bih da nekad napišeš kako je tvoja mama sada i tako...

God bless.

_________________
" Punctuality is the virtue of the bored." Zvižd Motor
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fairy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1955
Lokacija: Ššššššume
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.07.2008. 18:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Želim samo svima zahvaltiti koji su pročitali i podijelili s ostalima svoja iskustva.
...nekako osjećam da treba o tome razgovarati što više, važno je da ljudi znaju...
...voljela bih da mogu učiniti puno više...

...kako kažu svako zlo za neko dobro, sve ovo što prolazimo me naučilo skromnosti i strpljivosti i svakako sam stavila na cijenu prijateljstvo, ljubav i naravno zdravlje,,,,

...a ono osobno, vjerujte mi...nisam ni znala s kim živim,,,,nisam znala da je tako snažna i hrabra,,,,

_________________
Riding high, when I was king
Played it hard and fast, cause I had everything
Walked away, won me then
But easy come and easy go
And it would end
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.07.2008. 22:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@marisol@doživjela sam da sam imala upalu grla, nisam došla u smjenu moje doktorice, a bila mi je i temperatura skočila. sestra od druge doktorice mi je rekla neka idem kuću piti čaj i neka dođem sutra.... temp. je bila blizu 39...

ah, kako sam ju lijepo počastila Smile i anravno primila me druga doktorica

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: