Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Posao u Colombu

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.05.2006. 11:29 
Naslov:  Posao u Colombu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vijesti u 9h s Internet radija Osijek kazu da je doma 9 stupnjeva Celzijusa. Ovdje je 3.5 sata i 19 stupnjeva vise. Danas je nesto oblacnije pa se moze normalno funkcionirati. Stize doba monsuna.

Za sat vremena trebam biti u zgradi World Trade Centra u svom posjetu mom guru, konzultantu za ljudske potencijale koja me vodi kroz moje pocetnicke poslovne izazove. Na slici mozete vidjeti zgradu WTC-a i nebodere cetvrti Fort. Poslovno lice Colomba. Tako drugacije od ostalih dijelova grada, dva odvojena svijeta.

Prosli put sam najavila da cu pisati o poslu i sudbini koja me je snasla prvi tjedan kako sam dosla u Colombo. Krenut cu od pocetka, dok sam jos bila u Hrvatskoj i trazila praksu: Opis radnog mjesta mi je bio jedan od kljucnih faktora pri izboru prakse. Ni zemlja mi nije bila toliko vazna koliko prilika da radim nesto sto ce me doista zanimati i kasnije biti korisno u karijeri. Nakon nekoliko tjedana i preko nekoliko poslanih mailova i CV-eva, ukazala se naizgled savrsena prilika za rad u tvrtki koja se bavi management treninzima. Web stranica, opis odgovornosti, ljudi, godina dana, iskustva praktikanti koji su bili prije tamo – sve je izgledalo odlicno. Prodano! Pocela sam sa svim pripremama za odlazak dok zadnji tjedan prije nego cu napustiti Osijek dobih obavijest na mail da ce moja praksa ipak trajati 4 mjeseca. Nije mi to bas bilo po volji, obzirom da kratke prakse daju naslutiti vrlo aljkave odgovornosti (po logici da se nitko ne zeli uzivljavati u nekog praktikanta koji taman kad krene shvacati stvari ode kuci). Al ajd sad, sto je, tu je.

Dan prije odlaska za Zagreb, i 3 dana prije leta stize opet zloguki mail s pitanjem mozemo li sve otkazati obzirom da firma trenutno ne moze primiti jos jednog praktikanta. Otkazati? Naravno da ne mozemo! Taman na pragu ostvarenja svojih najludjih snova i sad bi oni otkazali. Kako da ne. Ja stizem pa makar ne radila nista. Kartu imam, posao sam otkazala, iz stana se iselila, torba je spakirana, i vec smo odradili sve oprostajke. Koji mi je drugi izbor? Da podvijem rep, vratim se kuci roditeljima i padnem u depresiju? Srecom, stigao je sljedeci mail da je ipak sve u redu i da me ocekuju, tako da sam koliko-toliko spokojna krenula na put.

Nakon gluvog vikenda aklimatizacije u Colombu, prvi radni ponedjeljak je poceo voznjom tuktukom(vidi sliku) do ureda. Sef se ukazao oko 10h, objasnio mi da je firma u kojoj radim njegova osobna strast, da sam trenutno ja jedini zaposlenik I da, obzirom da on radi sastrane na jos 100 mjesta morat cu se potruditi za njegovu paznju. Ma sve ok, dok se radi o treninzima, velim ja. Dao mi je neku knjigu, da ju prodjem i vidim kako ju mozemo iskoristiti u trening programima. Unatoc svim mojim optimistickim pogledima i samozavaravanjima, stvari nisu slutile na dobro. Sljedeca dva dana sam promulila sama u uredu obzirom da je sef bio izvan ureda na programu. Treci dan se pojavio s pricom da su stvari takve i takve, da postoje neki ulagaci kojima ne odgovara imati praktikanta samo na 4 mjeseca i da nazalost moramo raskinuti ugovor.

Jako dobro. Sva sreca da sam imala odredjenog staza u dogovaranju praksi za studente pa vrlo brzo dodjoh do zakljucka da sam valjda dovoljno sposobna da i sebi nadjem praksu. Uz pomoc dotadasnjeg sefa, dogovoren je intervju za posao za to popodne u hotelu Hilton. Jedino sto sam znala je da tvrtka trazi osobu za ljudske potencijale. I tako se ja uputih u Hilton, opet tuktukom (koji me je ostavio na totalno pogresnoj strani grada, ali i to sam kasnije naucila da prihvatim kao normalno) u svom najgorem mogucem "idem-na-plazu" izdanju (kako se dugacije oblaciti za firmu koja se bavi outdoor treninzima nego casual, k tomu da su sam do tad vec uspjela uprljati sve svoje dnevne kombinacije). Po putu sam se jos uspjela udariti izlazeci iz tuktuka tako da je desno stopalo lijepo pocelo krvariti. Da ne spominjem koja je vrucina bila vani i da su se svi tragovi jutarnje sminke davno isprali s lica.

I super, takva sam se uspjela dosepsat pred Hilton. Bas najbolja za ostavljanje prvih dojmova na potencijalne poslodavce. Jedina sreca da sam bijela, a bijelcima se tolerira puno toga vise nego domacima, tako da nitko nije postavljao nikakva pitanja i usla sam normalno u hotel.

Intervju je bio s direktorom i predsjednikom firme u kojem su mi objasnili da traze osobu koja bi pokrenula odjel ljudskih potencijala ali isto tako i vodila racuna o nekim poslovnima vezanima uz njihove funkcije. Podsjetimo se samo da sam ja netom diplomirala i da imam tek nesto iskustva i da je dolazak na praksu bio upravo zato da skupim dragocjeno iskustvo. Potom se razgovor nastavio o tome sto firma u buducnosti planira napraviti i gdje stici. Ja sam im jasno objasnila svoje misli i ambicije, s kojim sam ciljevima dosla i koja znanja imam. Bez obzira na to ponuda je bila na stolu, a termin za odgovor sutradan.

I tako sam postala Human Resources Executive u firmi koja se bavi luksuznim nakitom, odgovorna za 22 zaposlenika i implementaciju politike upravljanja ljudskim resursima. Firma je nova i ovaj tjedan imamo otvorenje. U mjesec dana naucila sam kako se uvodi sustav postavljanja ciljeva i nagradjivanja, kako se izradjuju profili buducih zaposlenika i kako se pisu oznake na etiketama za nakit (ok, ovo bas i nije HR posao, ali kad je frka, onda cijeli tim mora povuci). Ono sto je zanimljivije su stvari koje se odigravaju ispod povrsine, nacin kako se ljudi ponasaju na poslu i kako se zadaci obavljaju.

Imam samo za reci to da evo sjedim i pisem kolumnu, obzirom da od mog plana za danas da radimo intervjue sa zaposlenicima nema nista jer nit je sef tu, nit su zaposlenici slobodni, nit su individualni ciljevi postavljeni (iako smo svi rekli da cemo to napraviti jos prije 5 dana) pa i tako nemamo o cemu pricat. Kazu da postoje razlike u poimanju vremena u Europi i Sri Lanci. Pa se i ja trudim to prihvatiti kao dio kulturalnih izazova i ne sekirati.


Katarina Karalić je diplomirani psiholog sa Sveučilišta u Zagrebu. U studentskim danima proputovala je veći dio Europe kroz AIESEC radionice i treninge. Nakon diplome, godinu i pol dana radila je u Colombu, Šri Lanka, u firmi dizajnerskog nakita kao osoba odgovorna za ljudske resurse. Zadnje tri godine živi sa suprugom Abhishekom u Mumbaiju i radi kao trening menadžer za Procter&Gamble India. Katarinine kolumne o Šri Lanci s portala Osijek031.com su objavljene u izdanju šrilankanskog konzulata u Zagrebu, 2009.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Allende
Offline
Avatar

Ukupno postova: 536
Lokacija: London
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.05.2006. 20:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Moram ti reci da me jako zabavlja ova tvoja kolumna i pokusavam si docarati kako plivas kroz zivot, odnosno u dobroj mjeri i prisjetiti se kako je to meni izgledalo prije 15.-tak godina. Hmmm...tesko ali fenomenalno i nezaboravno, zar ne?

Razlicit pojam vremena je vrlo interesantna stvar i potpuno te razumijem...malo sjevernije od tebe, prije par godina, dodjoh na zeljeznicku stanicu u New Delhi, kad ono, kazu mi da vlak za Vishakhapatnam kasni 4 dana, znaci skoro na vrijeme...Pisi nam jos...

_________________
Najljepse su price na jastuku ispricane i za kafanskim stolom zaboravljene
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
senka
Offline
Ukupno postova: 7
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.05.2006. 11:37 
Naslov:  Re: Posao u Colombu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

uzivaj u razlicitostima i nastavi s detaljnim izvjestajima Smile
inace, kakav je drustveni zivot?? Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
andolina
Offline
Ukupno postova: 6
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.05.2006. 14:20 
Naslov:  Re: Posao u Colombu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ah Katty.. Nedostajes.. Pokusavam te zamisliti u svim tim situacijama i toj stranoj zemlji. Za ne povjerovati.
Dobro ti stoji onaj sari. Ima li ih u crnoj boji Smile
Nego, mislis li dolaziti ikako u RH, na nekakav odmor ili slično. Imas li godisnji?
Daj nam nade!!! Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
matejko
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.05.2006. 21:44 
Naslov:  Re: Posao u Colombu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Katty je napisao/la (Pogledaj post): › Da ne spominjem koja je vrucina bila vani i da su se svi tragovi jutarnje sminke davno isprali s lica.


Kao,sminka ti je potrebna?Smile


Katty je napisao/la (Pogledaj post): ›
Kazu da postoje razlike u poimanju vremena u Europi i Sri Lanci. Pa se i ja trudim to prihvatiti kao dio kulturalnih izazova i ne sekirati.


Imam filing da sam rodjeni Sri-Lancanin..


Nego drago mi je cuti da uzivas, pomalo ti zavidim.
Imas jedan suncan pozdrav iz Rijeke

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.05.2006. 23:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zanimljiva kolumna.
nadam se da ću ja u Kini ipak proći nešto bolje...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: