Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Počela kampanja protiv nuklearke u Hrvatskoj

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Da li ste za gradnju nuklearne elektrane?

Jesam
72%
 72%  [ 27 ]
Nikako
18%
 18%  [ 7 ]
Samo ako ne postoji alternativa
8%
 8%  [ 3 ]
Ukupno glasova : 37


Autor Poruka
Callistemon
Offline
Ukupno postova: 572
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.06.2008. 15:29 
Naslov:  Re: Počela kampanja protiv nuklearke u Hrvatskoj
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sto se nuklearki tiče - definitivno nismo dovoljno informirani!!! Ali ne brinite, taman i da se odlucimo (mada je drivo shvatio, čini se) teško da bismo skoro došli na red kod dobavljača opreme za nuklearku. Ostali svijet je glup, pa se eto nešto gradi tih nuklearki po svijetu!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.06.2008. 17:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iako znam da svi ovi jako zabrinuti ljudi koji pokreću kretenske kampanje protiv energije iz nuklearki nikada ne čitaju knjige koje govore o nuklearnoj energiji, već rađe one koje panično govore protiv, ja ću ipak spomenuti jednu odličnu i, obzirom na temu, kratku i jasnu knjigu. Dostupnu on-line, naravno...

http://www.phyast.pitt.edu/~blc/book/index.html

CV autora i još zanimljivih radova možete vidjeti ovdje: http://www.phyast.pitt.edu/~blc/

Indžoj!

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 24.06.2008. 17:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: ›
Iako znam da svi ovi jako zabrinuti ljudi koji pokreću kretenske kampanje protiv energije iz nuklearki nikada ne čitaju knjige koje govore o nuklearnoj energiji, već rađe one koje panično govore protiv, ja ću ipak spomenuti jednu odličnu i, obzirom na temu, kratku i jasnu knjigu. Dostupnu on-line, naravno...

http://www.phyast.pitt.edu/~blc/book/index.html

CV autora i još zanimljivih radova možete vidjeti ovdje: http://www.phyast.pitt.edu/~blc/

Indžoj!

Džabe ti trud...
Graktanje zelenih uvijek je važnije od razuma, a i zeleni, kada dođu kući, upale TV i komp koji idu na struju, a ne na prdeže, sunce i dobrotu...

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Callistemon
Offline
Ukupno postova: 572
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.06.2008. 13:34 
Naslov:  Re: Počela kampanja protiv nuklearke u Hrvatskoj
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

za sve koji zele procitati malo vise ZA i PROTIV preporucam http://pollitika.com/stop-nuklearnim-elektranama-u-hrvatskoj

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.06.2008. 14:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Callistemon je napisao/la: ›
http://pollitika.com/stop-nuklearnim-elektranama-u-hrvatskoj


Ovaj članak smatram jednako vrijednim kao i forumske baljezgarije be_strong_be_wrong ekipe koja ne zna naslovkati jednu jednostavnu riječ (piše se 'politika') pri registraciji domene.
Vrlo ozbiljan i argumentiran članak, da... Very Happy

Posebno ovaj dio:
Citat: ›
Citat: ›
Hrvatska šesta u Europi po broju umrlih od raka
Od ukupno tridesetak promatranih zemalja u Eurostatovu ljetopisu Hrvatska se našla na šestom mjestu po broju umrlih od karcinoma, s 213 slučajeva na sto tisuća stanovnika, a stopa smrtnosti od srčanih oboljenja triput je veća nego u Španjolskoj i Francuskoj.
Izvor na blogu LQ

Možete li, gospodo HEP-ovci dokazati da ovo nije posljedica Černobila, ili Krškog? Želite li svojoj djeci ostaviti u nasljeđe borbu sa smještajem tisućama godina nerazgradivog nuklearnog otpada? Možete li biti toliko uvjereni da ste imuni od onog od čega hrvatski narod šaptom umire po bolnicma širom Hrvatske. Trebate li na svojoj koži osjetiti što znači umirati od raka?!


Na stranu to što je kao izvor 'informacija' poslužio nekakav blog (u hrvatskom ta riječ služi kao onomatopeja upadanju govneta u djevičanski neuprljanu vodu wc školjke), nego se autor bloga valjda ne sjeća razine 'zaštite' i 'edukacije' pučanstva koju je pružila vlada tadašnje tzv. SFRJ tog svibnja 1986.. Ista se svodila na to da su ljude preko radija za 1. maj pozvali da se sklone od kiše (pogodite koliko ih se zapravo sklonilo), koja bi možda mogla sadržavati elemente radioaktivnih čestica prašine. Seljacima je bilo rečeno da svoje blago drže u štalama idućih par dana, ali ne i to da ne treba stoku hraniti svježe pokošenom travom ili djetelinom.
Uspoređivati to sa Francuskom ili Njemačkom u kojoj su tjedan dana bile zatvorene škole, a dječja igrališta pusta, gdje su djeca smjela izaći tek nakon što je civilna zaštita u suradnji sa ABKO jedinicama Bundeswehra zaključila da je opasnost prošla (vrijeme poluraspada visokoradioaktivnih tvari je vrlo kratko) u najmanju je ruku - glupo.
No, autor se sigurno vrlo rado prisjeća prekrasnih proleterskih dana jugoslavije koja se raspala prije datuma njegova rođenja. Eh, kako je prije bilo lijepo...

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
faktor-x
Offline
Ukupno postova: 447
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.06.2008. 14:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ljilja je napisao/la (Pogledaj post): › ma koji će mi klinac nuklearka, bilo kakva TE-TO ili HE? one se ne gradi da bi bilo dovoljno struje, nego da se jos više troši,

onda ti lijepo ugasi svoje računalo i nabavi se jednu zbrajalicu na kuglice i udri brigu na veselje!
najlakše je biti protiv nečega bez da si se raspitao što to nosi. nuklearke imaju uvjerljivo najžešće propise o sigurnosti i zaposlenika i okoliša. ništa ne može "curiti" i nje a da se to ne primjeti u roku odmah. jezgra je posebno izolirana,...
uostalom bojite se nuklearke kojabi vjerovatno bila tehnološko savršenstvo, a 150 kn od nas je paks koji je vjerovatno najlošija nuklearka u europii gle čuda nije joj se još ništa desilo

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.06.2008. 14:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Callistemon je napisao/la: › za sve koji zele procitati malo vise ZA i PROTIV preporucam http://pollitika.com/stop-nuklearnim-elektranama-u-hrvatskoj


Nazalost, tekst je pisala osoba koja je kao argumente PROTIV iznijela tvrdnje koje itko racionalan tesko moze prihvatiti.

Argument 1 (koji iznosi autor): Hrvatska je 6. u Europi po broju umrlih od karcinoma i za to je kriv Cernobil, Krsko.

Volio bih cuti objasnjenje te osobe kako to da se upravo u Hrvatskoj koncentrira(la) sva radijacija, buduci da Francuska ima preko 50 nuklearki, Njemacka 19, a nuklearke imaju i ostale drzave koje su daleko ispod sestog mjesta. "Argument" koji se ovdje pokusalo progurati nam govori da ne postoji korelacija izmedju nuklearki i smrtnosti od karcinoma, naprotiv - ako bi i postojala govorila bi upravo suprotno - da smrtnost od karcinoma nije povezana s brojem nuklearki na odredjenom podrucju.

Boja smrti od karcinoma na odredjenom zemljopisnom podrucju (Hrvatska i Francuska)

Hrvatska (13000 na 4.5 milijuna stanovnika => ucestalost od 0.0028)
http://www.who.int/infobase/report.aspx?rid=119&iso=HRV&generateReport=Generate+Report

Francuska (148000 na 64 milijuna stanovnika => ucestalost od 0.00231)
http://www.who.int/infobase/report.aspx?rid=119&iso=FRA&generateReport=Generate+Report

Dakle, Francuska, pored svih svojih nuklearki ima nizu ucestalost smrtnosti od karcinoma medju populacijom.

Cak i Japan, sa 331 000 smrti od karcinoma na 127 milijuna ljudima ima nizu ucestalost nego Hrvatska. Podsjetimo - Japan ima 55 nuklearnih reaktora.

Nuclear power by country

To je ujedno i jedini argument, odnosno pokusaj argumenta PROTIV koji je ta osoba napisala. Sramotno je da upravo zeleni trabunjaju protiv nuklearne energije, ali to je valjda posljedica obrazovnog miljea iz kojeg se vrbuju.

Preporucam citanje:
Key World Energy Statistics 2007

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 26.06.2008. 14:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ako će se ta nuklearka izgraditi po najmodernijim specifikacijama sa svim novim sigurnosnim sustavima, te se, kako je rečeno, otpad bude zbrinjavao po propisima - apsolutno, zašto ne?

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 26.06.2008. 15:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Frost je napisao/la: ›
ako će se ta nuklearka izgraditi po najmodernijim specifikacijama sa svim novim sigurnosnim sustavima, te se, kako je rečeno, otpad bude zbrinjavao po propisima - apsolutno, zašto ne?

Vidim da si i ti jedan od onih koji su zatrovani pricama o nuklearnom otpadu. Kao, ako ga se ne zavari u 10 buradi razlicite velicine (manje bure u vece, kao babuske) sve ce se ribe pretvorit u lignje, a ljudima narast ruka na ledjima...
Ne, to nije tocno i ne morate se bojat, to se nece dogodit.
Uvijek me fasciniralo koliko ljudi ravnodusno gledaju na dimnjak neke termo-elektrane iz cijeg dimnjaka suklja otrovan dim, a brine nas nuklearni otpoad...
Opet, trebalo bi se pozabaviti literaturom i znanstvenim cinjenicama, naspurot graktanjima zelenih.
Naime, nuklearni otpad ne moze izaci iz kruga elektrane prije nego je njegovo zracenje svedeno na apsolutno bezopasan nivo. Ali, upravo zbog graktanja zelenih i onih koji kurca ne znaju, vec vole slusati svoj glas, otpad se mora zbrinjavati po ne znam kojim kriterijima i sa zastitnim mjerama koje su suvisne i samo dodatno poskupljuju kWh energije...
Da skratim, kada bi pojeo tabletu urana, koja je kao otpad izasla iz elektrane, i israo ju, jedini problem bi ti bili bolovi u guzici...

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 26.06.2008. 19:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zašto ti misliš da ja nisam upoznat s načinom proizvodnje električne energije putem nuklearnih elektrana?

Svoj sam post namjerno zakarikirao na taj način da bi se skeptici malo zapitali kako nuklearna elektrana uopće funkcionira. Mogu reći da sam prilično dobro upoznat s principima rada nuklearnih elektrana, tako da mi ne trebaju dodatne lekcije (ali svejedno, hvala Wink )

Evo, pošto si ti jedan od najvećih zagovaratelja električne energije iz nuklearnih elektrana na ovom forumu (što je iznimno pohvalno jer malo tko je svjestan da je nuklearna energija vrlo učinkovit i vrlo čist način dobivanja električne energije), dajem na izglasavanje prijedlog da se ista izgradi pod tvojim prozorom, kako bi dokazali nedokaznom narodu da je to 100% sigurno. Može l' tako? osijek031.com smile

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 26.06.2008. 21:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Frost je napisao/la: ›
dajem na izglasavanje prijedlog da se ista izgradi pod tvojim prozorom, kako bi dokazali nedokaznom narodu da je to 100% sigurno. Može l' tako? osijek031.com smile

Cuj, pod mojim prozorom ili pod necijim prozorom 20 kilometara od mog, ako dodje do sranja potpuno je svejedno...

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ljilja
Offline
Ukupno postova: 165
Lokacija: tu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.06.2008. 21:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

upravo je jedan od uglednih DOMAĆIH ulagača, (vinarija Kutjevo) prekinuo ugovor sa vinarijom Erdut sa obrazloženjem da mu je prerizično ulagati u komšiluk od buduće nuklearke. eto finog primjera sebičnim egoističnim i nerazumnim nuklearnim lobistima.valjda ste sad zadovoljni

_________________
najnasilniji element društva je neznanje Tup, tup
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 26.06.2008. 22:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Circa je napisao/la: ›
Cuj, pod mojim prozorom ili pod necijim prozorom 20 kilometara od mog, ako dodje do sranja potpuno je svejedno...

e pa upravo to Smile samo što ljudi nikako da shvate da to stvarno mora bit neko monumentalno veliko sranje da bi itko stradao od toga.

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Kugla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 467
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.06.2008. 22:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ljilja je napisao/la (Pogledaj post): › upravo je jedan od uglednih DOMAĆIH ulagača, (vinarija Kutjevo) prekinuo ugovor sa vinarijom Erdut sa obrazloženjem da mu je prerizično ulagati u komšiluk od buduće nuklearke. eto finog primjera sebičnim egoističnim i nerazumnim nuklearnim lobistima.valjda ste sad zadovoljni


Meni je Iuris ionako bolji... Rolling Eyes
A ovo o čemu ti pričaš se inače zove kapitalizam.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Isis
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1211
Lokacija: In Fiction
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.06.2008. 23:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Izgradnjom hidro elektrani bi samo došlo do erozije tla, sjebanog vodostaja, zagađenja vode i slično.
Jedna nuklearka bi pokrivala 30% potrebne električne energije, pa čak i više. Opet, šta bi nam smetalo kada bi imali nuklearku na našem teritoriju? Ionako je Krško svega 50-ak km od granice, tako se možemo i protiv toga buniti. I for the record, nuklearne elektrane su ekološki najisplativije ma kolko god to ne logično zvučalo.

I ovako uvozimo električnu enegriju, u dugovima smo i zato struja raste 27%.
Ovako bi mogli prodavati električnu energiju.

Opet, Černobil je ošo u kurac jer su namjerno testirali dokle može i bum. Čisto sumnjam da će itko to ponavljati. A radijacija ne može curiti jer je reaktor obložen metrima olova i betona. Ne može curit ni da ga jebeš.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: