Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Sri Lanka - Zemlja Kao Nijedna Druga

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.05.2006. 7:27 
Naslov:  Sri Lanka - Zemlja Kao Nijedna Druga
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Land like no other" - fraza koju ovdasnja turisticka zajednica koristi za promociju svakako vise nego pristaje ovoj zemlji.

Prije nego se prebacim na osobne dogodovstine, malo da vam kazem o samoj zemlji.

Sri Lanka, "biser Indijskog oceana" ili "suza Indije" kako ju zovu, smjestena je taman nesto iznad ekvatora. Povrsinom je nesto veca od Hrvatske (66 kv.km), no populacijom nas svakako visestruko tuce (19 mil). Otprilike si mozete predociti koja to gustoca naseljenosti. Osobito ujutro kad sav narod koji zivi oko glavnog grada Colomba (pored 2 mil koji zive u njemu) krene na posao (nekad mi se cini da svi idu upravo mojim busom).

Sluzbeni jezici Sri Lanke su engleski, sinhala i tamilski. Nerijetko su i natpisi trojezicni. Medjutim, jezik businessa je engleski, kao jezik koji pokazuje obrazovanje i polozaj u drustvu.

Vecina ljudi su budisti, potom muslimani te krscani.

Klima je nesto na sto mi je trebalo dosta dugo da se naviknem. U prosjeku je nekih 30tak stupnjeva, uz mozda neke male razlike nocne temperature, uz vrlo visoku vlaznost u zraku. Slicno kao kod nas na moru kad krenete usred 8.mj na plazu u neko gluho popodne. E tako, pa jos gore - to bi otprilike docaralo vremenske prilike u Colombu. Znoj, vrucina, uzareni asfalt. Medjutim, nakon nekog vremena covjek sve prihvati i prestane se sekirati.

Slijede neke moje crtice kako bih vam docarala atmosferu zemlje u kojoj se nalazim:

Budini kipovi po svuda, nekad imaju i kisobran, kao protiv sunca (ovdje ljudi nose kisobran za sunce isto), ai ispred imaju posudicu sa cvijecem i mirsnim stapicima, posveceno Budi za dorucak...

Nekidan iz busa sam ugledala usred prometne ulice guzvu ljudi sa strane i nose lijes - pogreb.. svi obuceni u bijelo i idu na groblje... a okolo auti, prometni kaos...

Ljudi ovdje obicno jedu prstima desne ruke, i rijetko tko se sluzi priborom za jelo. Moji pokusaji jedenja prstima su medjutim, obicno zavrsavali rasipanom rizom posvuda okolo. Lijeva ruka sluzi drugim radnjama na toaletu. WC papir je rijetkost, osim u fancy hotelima i trgovackim centrima. Svaki WC ima mali tus sastrane i za mene je jos uvijek misterija sto zapravo rade s njim (prvih nekoliko dana sam mislila da sluzi da se pusti voda, pa sam tusirala skoljku i nikako mi nije jasno zasto nece...)

Ljudi se pozdravljaju sa sklopljenim rukama, kao kad se mi molimo, malko nagnute glave... kad se rukuju, rukuju se jako labavog stiska, sto znate kako mi ne volimo....

Tople vode nema u vecini stanova, al nije ni da ti treba, jedino malo kad se tusiras, radje bi da je topla, al u zadnje vrijeme smo sretni da uopce ima vode na tusu obzirom da je pritisak zna biti problem, osobito u jutarnjim satima.

Zohari su puno veci nego nasi.

Paradajz, lubenice i banane su upola manje. Krastavac je bijel. Jaja su snjezno bijela. Paprika je rijetko vidjena. Ostalo voce i povrce ne znam desifrirati.

U autobusu se niko ne sverca. Imaju osobu koji skuplja pare od putnika, a na stanicama izadje van iz busa i onda vice na koju stanicu ide i zove ljude da udju. Buka je nesto normalno ovdje na ulicama.

Ak si bijel i hodas ulicom u centru u prosjeku svakih 100 m ce ti stati barem jedan tuktuk (ovdasnje trokolice) pitajuci trebas li prijevoz. Isto tako ce te na ulici zaustaviti i postavljati pitanja "Where are you going? Which country? Are you married?". Vjerujte, nakon nekog vremena prestaje biti simpaticno i zabavno.

Na ulici djeca igraju kriket.

Kava nije toliko uobicajena koliko caj s mlijekom, a birtija u smislu kafica bas i nema.

Tipican obrok je riza i curry. Za dorucak, rucak i veceru. Sto je previse, previse je. Smile

Ljudi toliko tu ne izlaze, osobito zene, koje su po padanju mraka, dakle oko pol 20h, u kuci.

Kokos se koristi za sve - od kuhanja do mijesanja s alkoholom. Mislim da nam je cak madrac kreveta ispunjen onim vlaknima kokosa.

Predvecer i ujutro se cuje molitva iz hramova u obliku prekrasne pjesme.

Alkohol se ne prodaje u trgovinama, samo u posebnim prodavaonicama do 21h navecer. U vecini restorana isto ne sluze alkohol.


Toliko za sada, sljedeci put se javljam s pricom kako sam uspjela promijeniti posao u prvih tjedan dana.


Katarina Karalić je diplomirani psiholog sa Sveučilišta u Zagrebu. U studentskim danima proputovala je veći dio Europe kroz AIESEC radionice i treninge. Nakon diplome, godinu i pol dana radila je u Colombu, Šri Lanka, u firmi dizajnerskog nakita kao osoba odgovorna za ljudske resurse. Zadnje tri godine živi sa suprugom Abhishekom u Mumbaiju i radi kao trening menadžer za Procter&Gamble India. Katarinine kolumne o Šri Lanci s portala Osijek031.com su objavljene u izdanju šrilankanskog konzulata u Zagrebu, 2009.


Zadnja promjena: Katty; 05.05.2006. 16:29; ukupno mijenjano 3 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bilke
Offline
Avatar

Ukupno postova: 634
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.05.2006. 7:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

De ti nama reci kako se ti zabavljaš... Jel uspiješ uopće naći neku zanimaciju? Ima li cuganja?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.05.2006. 7:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Obzirom da zivim sa jos 11 praktikanata mahom iz istocne Europe zabavljanje uopce nije problem Smile

Vikendima obicno putujemo, rijetko ostajemo u Colombu i to je uvijek prica za sebe...

Unatoc tome da izlazenje u klubove u ovoj kulturi nije nesto sto domaci pronalaze zabavnim, ima nekoliko dobrih mjesta za izlazak.
Alkoholna pica su poprilicno skupa vani, tako da se ovdje obicno ne pije u nasim proporcijama.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ilija
Offline
Avatar

Ukupno postova: 389
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.05.2006. 9:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Katty je napisao/la: ›
Lijeva ruka sluzi drugim radnjama na toaletu. WC papir je rijetkost, osim u fancy hotelima i trgovackim centrima. Svaki WC ima mali tus sastrane i za mene je jos uvijek misterija sto zapravo rade s njim (prvih nekoliko dana sam mislila da sluzi da se pusti voda, pa sam tusirala skoljku i nikako mi nije jasno zasto nece...)


Bas sam se dobro nasmijao Smile
Ako ti je jos uvijek misterija, evo mali hint: povezi ove tvoje quotane recenice pa ce ti biti jasnije Smile
Sta nisi nikad u bosni poslije cevapa primjetila malu pipu *s lijeve strane* skoljke?

_________________
“as you get older, you lose interest in sex, your children want nothing to do with you and your friends drift away. There are other advantages, but these are the main ones.”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.05.2006. 9:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ok, jasno mi je CEMU sluzi (u svoju obranu imam za rec da vecina vodokotlica zbog pritiska ne funkcionira kako treba pa tako covjek posegne za tusem sastrane), ali mi nije jasno kako to sve skupa nije previse mokro i ne bi li sve bilo jednostavnije s WC papirom?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.05.2006. 11:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Cool! Smile
Samo preporucujem Leonu da stavi na pocetak svakog tvog posta link na tvoj prethodni clanak i na kraj svakog tvog clanka link na sljedeci (ovo tek kad se sljedeci napise). Da se to lakse poveze u cjelinu. Ma mozes ti to i sama napraviti. Smile

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ilija
Offline
Avatar

Ukupno postova: 389
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.05.2006. 8:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Katty je napisao/la: ›
ok, jasno mi je CEMU sluzi (u svoju obranu imam za rec da vecina vodokotlica zbog pritiska ne funkcionira kako treba pa tako covjek posegne za tusem sastrane), ali mi nije jasno kako to sve skupa nije previse mokro i ne bi li sve bilo jednostavnije s WC papirom?


Heh Smile To je jedno od striktnijih pravila koje je im je postavljeno u Kuranu, kao i pranje prije molitve ili nakon
diranja tijela pokojnika.. Cistoca im je bitan dio vjere,
kako je Muhammed naveo cistoca je pola vjere, tako nekako otprilike. Gledajuci to s druge strane, posto su temperature tako visoke u krajevima gdje je islam dominantna vjera zamisli koji bi se smrad sirio da ne paze na cistocu. Negdje sam citao da je i zbog toga zabranjeno jesti svinjsko meso jer kod uzgoja istih u takvim klimatskim uvjetima dolazi do uzasnog smrada, necistoca i bolesti ... A mozes to gledati i ovako - tamo gdje je nastao islam i nije bilo bas puno drveca pa tako ni papira na bacanje Smile

_________________
“as you get older, you lose interest in sex, your children want nothing to do with you and your friends drift away. There are other advantages, but these are the main ones.”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.05.2006. 9:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vecina ljudi ovdje su budisti, tako da ne bih rekla da je to povezano sa islamom (muslimana je ovdje tek oko 7%), kontam da je to jednostavno tako u ovom dijelu svijeta.

Ovo o svinjama sam i ja cula, da se smatra prljavom zivotinjom, s time da su budisti jos ekstremniji i oni koji drze do vjere ne jedu nikakvo meso jer smatraju da nije u redu ubiti bice zbog hrane.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.05.2006. 9:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Odlična kolumna, Katty, lijepo je čuti da netko proživljava egzotična iskustva na drugom kraju svijeta... puno pozdrava.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: