Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



za sto kikirikija!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.04.2006. 12:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ozana je napisao/la: ›
Najviše mi idu na klinac oni koji su rođeni BILO GDJE DRUGDJE, žive ovdje, a govore onim nekim svojim dalmatinskim, hercegovačkim ili inim dijelektom. Da ne govorim o onima koji su rođeni u Osijeku, a pričaju kao da su u pol Ljubuškog ili Splita

postoji razlika između nametanja i prihvaćanja...petu godinu sam na privremenom radu u metropolii ni zašto na ovom svijetu ne pada mi na pamet zakajkati...ali svoju slavonsku tradiciju i esekerstvo neću nametati nikome jer ovo nije moj kraj i ja sam ovdje dođoš...što nije slučaj kod mnogih novopridošlih tzv. osječana...kad dođem u osijek, imam osjećaj da su svi Esekeri nestali...ne radi se samo o nekim novim klincima, već o onim malo većim tzv. bracikama koji čini mi se ostalima ne daju disati...a onu tradiciju Osijeka koja se ne može opisati riječima je progutao neki mrak...da, znam vremena se mijenjaju, ali radi se o duhu jednog grada...nekad smo imali svašta za ponuditi, samo gosti su drugačije shvatili gostoprimstvo, mislim da je to bila šema ponuđenog malog prsta, no oni koji su htjeli cijelu ruku očito su uspjeli...eto, možda glupo zvuči, ipak ja nisam više u svom gradu, prodala sam osijek za mjesečnu plaću od par tisuća kuna...što ne znači da je u meni nestao miris močvare od prekoputa Grada, korzo, donjika, zvono, valoš, ljudi...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Vilenjak
Offline
Ukupno postova: 442
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 26.04.2006. 13:34 
Naslov:  Re: za sto kikirikija!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

8 je napisao/la: › Odlično napisano... ali Hercegovci Srbi i Hercegovci Hrvati se u pravilu ne diraju. Povijest to ne pamti.

Mislim, iz iskustva znam da će ti Hercegovac (svejedno koji) reći da su mu mrske poturice, a ovih manje mrskih se samo drži po strani.
Pa ne znam bas... ispade da je HercegBosna onda -> multietnicka? Znas i sam da to nije tako.

Mozda bi bolje (jasnije) bilo da sam rekao kako se hrvatski i srpski nacionalizam u (naravno, nekih, ne svih) Hercegovaca lahko razvija do -> ekstremizma (najzesce ustase & najzesci cetnici), a sa druge strane, da je suditi po prezimenima, jeziku ili pak mentalitetu, a ne po vjeroispovijesti -> ja ih prepoznao, tj. razaznao ne bih. Kad velim nacionalizam, mislim prvenstveno na ideologiju, jer upravo su ti pasivni krajevi "dusu dali" za "vjerovanja" u neku kolektivisticku mantru. Tako imamo i najveci broj spanjolskih boraca (spanjolski gradjanski rat) ili pak najtvrdje komuniste (npr. Stipe Suvara) upravo iz tih dinarskih krajeva (Imotska krajina). Sto se "poturica" pak tice, oni su u Endehaziji slovili za "cvijece hrvatskog naroda" (handzar divizija, npr.), kao sto i sam vjerojatno znas; dakle, bili su jos kako prihvatljivi (sama spika je krenila jos od Starcevica, koji je, ne podnoseci Bec i Austriju, hvalio tursku vlast, nalazeci "najcisce hrvatstvo" upravo medju muslimanima Bosne). U toj "bosanskoj" prici meni je najzanimljivije (ref. povjesnicar Ivo Banac) da je raja Bosne i Hercegovine sve do druge polovine 19. stoljeca, dakle, ne tako davno, bila upravo to -> raja. I nista vise. Od vjekovnih & samosvjesnih Hrvata i Srba, tada, ni traga. Krleza veli -> nasijenci. I jos nesto o "poturicama", kad ih vec spominjes... Ugledni franjevci (poput fra Grge Martica i fra Jukica) izjasnjavali su se -> Bosnjacima. Sasvim logicno, ako znamo da se upravo zahvaljujuci njima (franjevcima) kroz (dugo) razdoblje (anacionalnog) Otomanskog carstva uspjela sacuvati svijest o srednjovjekovnom bosanskom kraljevstvu. Nju pak u 19. stoljecu, u razdoblju nacionalnih formiranja, preuzima muslimanska, tj., bosnjacka inteligencija potpomognuta politikom austrougarskog namjesnika BiH -> Benjamina Kallaya.

No, istina je, pravo velis; u hrvatsko-srpskim ljubavnim odnosima, u pravilu (na terenu) najvise nahebu -> Bosnjaci.

Eto, odrzah ja tebi predavanje iz povijesti, a nista me pitao nisi -> sorry ako sam te udavio. Da se vratim na temu; obicno nas kod drugih najvise smeta & zivcira ono sto prepoznajemo u nama -> samima. Tako i ta prica o primitivizmu Hercegovaca u Osijeku (Hrvatskoj)... misssim, dojadilo vise. Malogradjanstina na kvadrat. Mijenjao bih foliranta Kramarica i ustavotvorca Sexa (oridjidji Esekere) za jednog dotepenca Bandica -> sam tako. Naravno, ovog ustaskog magistra Djapica zbog kojeg su i Izraelci culi za nas mali Grad na Dravi, ne bih dao nikom -> fakat takvo zlo nitko (osim nas) zasluzio nije.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: