Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Jezične dvojbe

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
gavran
Offline
Avatar

Ukupno postova: 30
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.05.2008. 23:13 
Naslov:  Jezične dvojbe
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bentena je napisao/la: › ...PODATCIMA?
Nije da želim prozivati autora teksta,niti sadržaj,nego učestalo nailazim na sitna pravopisna odstupnja na raznim mjestima,dakako,ne samo ovdje...pa sam se uhvatla kako svako to odstupanje primjećujem kao stanje "prstom u oko"... a kako sam danas izgleda rapoložena za reagiranje ,ne mogu odoljeti...Smile

Ovdje se radi o gubljenju suglasnika D i T ispred C,Č,Ć kada se nađu u teško izgovorljivim suglasničkim skupovima.
Dakle: zadatak - zadaTCi - zadaCi, podatak - podaTCi - podaCi , otac - oTCa - oCa - oTČe - oČe , srce - srDCA - srCa. ...

Ne želim podcijeniti nikoga i ničije znanje, ali moram reagirati na raspravu u jednoj prethodnoj temi koja se odnosila na pravopis.
Nandino je napisao/la: › dao sam si truda pa sam proučio od kada datira posljednji pravopis i koje izmjene donosi u odnosu na vrijeme prije njega. Uglavnom, u pravu si, od izlaska najnovijeg pravopisa 2007. godine (autori: Lada Badurina, Ivan Marković i Krešimir Mićanović) više se ne tolerira uporaba dvostrukih oblika (zadaci-zadatci), nego se bilježe samo glasovi koji se izgovaraju...

Svaka čast, ali proučio si i istražio krivi Pravopis.... Da bi neki pravopis bio u uporabi, mora dobiti dopuštenje Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Jedini Pravopis, koji je dobio to dopuštenje, je Pravopis skupine autora Babić-Ham-Moguš. Prema tom pravopisu, do ispadanja ili gubljenja suglasnika d i t ispred c, č ne dolazi u oblicima imenica s nepostojanim a, u završetku –dac, -dak, -tac, tak, - tka, ako je taj završetak ispred samoglasnika
Npr.
Mladac>-mladca,mladci
Letak>letci
Pripovijetka>pripovijetci
Zadatak>zadatci

Dakle, DC i TC bilježimo u riječima na samoglasnik + –dac, -dak, -tac, tak, - tka osim u otac, sudac, svetac .

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: