Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Godišnji odmori u vašim firmama

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.04.2008. 10:17 
Naslov:  Godišnji odmori u vašim firmama
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo, pozivam na diskusiju, bas me zanimaju iskustva ljudi iz razlicitih firmi - kako stojite sa godisnjim, a osobito pitanjem neiskoristenih godisnjih kod vas na poslu?

Konkretno me muci pitanje neiskoristenih godisnjih - prema hrvatskom zakonu o radu, smijes ga prebaciti na sljedecu godinu i iskoristiti do kraja 30. lipnja iduce godine. a sto ako ne iskoristis? ne smiju ti ga obrisat. a bome ni isplatiti.

ili ajmo dalje, recimo to ti se akumulira. i ti odes kod drugog poslodavca s primjerice 30 dana godisnjeg i on ti opravdano i zdrave pameti ne prizna tih 30 dana.

ok, moze ti prethodni poslodavac zakljuciti ugovor s datumom racunajuci taj akumulirani godisnji pa ti na taj nacin to isplati, al bome onda nema da potpises novi ugovor kod drugog poslodavca prije tog datuma.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
saba
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1320
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.04.2008. 10:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

e sad ja nemam pojma kak stvari stoje sa zakonom o godišnjima i te stvari al ja nemam pojma i nevjerujem baš da ću viditi godišnjega ove godine jer je u firmi tiranija što se tiće tih slobodnih dana.... ajd iznenadio sam se kad je rekao da spaja ovaj prvi maj sa vikendom... al sad neznam hoće li on to računati pod godišnji ili ne...

_________________
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.04.2008. 10:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prema hrvatskom zakonu o radu imas pravo na najmanje 18 dana godisnjeg tijekom kalendarske godine, osim ako ti je prvi posao pa dobijas proporcionalno dana ovisno u kojem si mjesecu dosao u firmu.

Ako si tek poceo raditi poslodavac te ima pravo ne pustiti na godisnji tijekom prvih 6 mjeseci.

Bottom line - imas pravo, smijes i moras iskoristiti godisnji. inace tvoj poslodavac moze bit u problemima kad mu dodje revizija ili bilo koji drugi organ vise sile.

Takodjer te ne smije isplatiti ili s tobom potpisati bilo kakvu izjavu u kojoj se ti odrices tog godisnjeg (to je po defaultu pravno ništavno).

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.04.2008. 10:43 
Naslov:  Re: Godišnji odmori u vašim firmama
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nažalost, istekao mi je ugovor sredinom prošlog mjeseca nakon godinu i pol provedeno kod poslodavca pa trenutno tražim posao.
No, situacija sa godišnjim je bila blago rečeno grozna.
Znam da prvih 6 mjeseci nemam pravo na godišnji ili slobodan dan (također godišnji), ali firma nije puštala svoje ljude na godišnji jer ih nije imao tko zamijeniti.
Ja sam imala sreće jer sam borila kao lavica.
Sa stručnom spremom, radnim iskustvom i koeficijentom uspjela sam skupiti 23 dana.
Više nego ljudi koji rade desetak godina.
No, u osmom mjesecu sam uspjela izdrančiti 4 dana godišnjeg za odlazak na more oko Velike Gospe i to je bio USPJEH.
Inače, preko ljeta je nemoguće u mojoj bivšoj firmi dobiti godišnji. A ni ovako nije lako.
Sljedećih deset dana sam iskoristila u jedanaestom mjesecu, i zadnjih 13 kad mi je istekao ugovor pa su mi to stavili u radni staž.
Moji kolege imaju još neiskorištenu 2006. g., i sad im je rečeno da mogu zaboraviti 2006 i 2007 g. pogotovo jer su firmu kupili novi vlasnici i opet je raspašoj.
A riješili su se samo mladih obrazovanih ljudi koji su radili na ugovor.
Eto, ti pravde.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.04.2008. 10:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa nema veze ako su se vlasnici promijenili, zaposlenicima ostaju prava iz prethodnih godina. Negdje sam nasla podatak da ti akumulirani dani zastarijevaju tek nakon 5 godina.

Kvaka je u tome sto zakon kaze da se prebaceni dani iz prethodne godine moraju iskoristiti do 30. lipnja tekuce godine, ali ne kaze sto bude ako se ne iskoriste. Ako ce poslodavac ponistiti te preostale dane opet krsi zakon.

1step, zaracunali su ti u staz tih 13 dana od protekle godine, zar ne? sad kod sljedeceg poslodavca imas pravo opet na najmanje 18 dana, ako nisi nista koristila godisnjeg od ove godine. Uz to da moras imat potvrdu da nisi dirala ovu godinu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.04.2008. 11:05 
Naslov:  Re: Godišnji odmori u vašim firmama
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja onda moram šutjeti i biti prezadovoljan jer imam oko mjesec i pol kolektivnog godišnjeg odmora... Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
saba
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1320
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.04.2008. 11:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

baš to što si rekao!

_________________
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mikro
Offline
Avatar

Ukupno postova: 500
Lokacija: Osijek VBK
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.04.2008. 16:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo da i ja nešto velim!Dok sam radio u jednoj Osječkoj firmi kao stalni radnik nikad mi nisu propali nikakvi godišnji odmori,a znao sam imat i po 30 - 40 dana godišnjeg sa odrađenim danima koje sam stekao radeć nedjeljama bilo je i tog da smo prebacivali sve to iz godine u godinu i nikom ništa kad si mogao dobit godišnji dobio si ga a kad nisi onda šuti i radi.Sad radim kao sezonac i imam ga i dosta. Zato budite sretni dok radite sve je to stvar poslodavca puno oni tog nama muljaju.I dobro je ako imaš kolektivni godišnji pa da je plaćen!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Lugar
Offline
Avatar

Ukupno postova: 607
Lokacija: Hladovina
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 22.04.2008. 22:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eto da se priključim raspravi. Godišnji odmor je bogom dan.
Ja dobivam nekih 19 dana godišnje, a trenutno mi je ostalo 4 dana starog i to baš idem iskoristiti slijedeći tjedan. Donedavno sam godišnji koristio stereotipno: 2 tjedna na ljeto i tjedan zimi, al ove godine sam promjenio mišljenje. Od sada ću godišnji koristiti kada dođe do određenog zasićenja na poslu, što znaći 2 dana pred vikend i spajanje blagdana. Možda eventualno 1 tjedan na ljeto zbog ljetovanja...

_________________
Kevin Costner nije nista posebno!
80% novca sam potrošio na žene i piće, ostalo sam spisko!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anastazija
Offline
Ukupno postova: 689
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.04.2008. 23:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Katty je napisao/la: ›
Pa nema veze ako su se vlasnici promijenili, zaposlenicima ostaju prava iz prethodnih godina.

E očito ima veze jer je moj tata nakon više od 25 godina staža koji je odradio skoro sve u toj firmi do prije 3 godine imao samo 18 dana godišnjeg. Iz tog razloga ili sličnog. Nema veze to što ima pravo na puni godišnji od 30 dana ili koliko već.

_________________
Anastazija
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mikro
Offline
Avatar

Ukupno postova: 500
Lokacija: Osijek VBK
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.04.2008. 0:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U nekim firmama ima još kolektivni ugovor u kojem je dogovoreno o godišnjem,ali to je stari sistem i polako se gubi pred novim poslodavcima.Sada su to nove šeme da to više nitko nezna.Nekad si nakon 6 mjesci rada dobio 18 radnih dana godišnjeg pa koji dan na sveukupni radni staž,pa na kvalifikaciju,pa na uvjete rada tako da se to skupilo oko 30-tak dana.Onda iskoristiš par dana godišnjeg i onda ga možeš prenjet u drugu godinu itd.itd.itd.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: