Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Očišćeni zamazani velikani

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Roko
Offline
Avatar

Ukupno postova: 260
Lokacija: O31
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.05.2005. 23:14 
Naslov:  Očišćeni zamazani velikani
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Danas su očišćeni spomenici u Osijeku, a radi se zapravo o interventnom čišćenju bista i sfingi na Preradovićevu šetalištu, Picassa, Krežme, Šetača i još mnogih drugih koji su od posljednjega čišćenja, neposredno prije proslave Dana grada (2. prosinca), dobili koju boju više. Borba s vandalima, koji uništavaju ne samo spomenike kulture nego općenito svu našu zajedničku gradsku imovinu, nikako ne prestaje. Upravo stoga je Miro Benaković, konzervator Muzeja Slavonije, ponovno uzeo sredstva za skidanje boja i ostalih nečistoća s kamena i bronce te prionuo poslu.

Odražavanje spomenika financira se iz gradskoga proračuna svotom od 30.000 kuna. To su skromna sredstva, neformalno smo doznali, i nisu dovoljna za gotovo svakodnevnu borbu s vandalizmom.

Stoga, i portal 031 apelira na svijest onih koji namjerno ostavljaju svoje potpise na spomenicima, ali i ostaloj našoj zajedničkoj imovini, da to ne čine. To jednostavno nije odlika urbanih, kulturno osvještenih građana, nije ni frajerski, a i previše nas košta.

Novac koji se potroši na čišćenje spomenika, popravljanje klupa, koševa za smeće, zamjenu elemenata na dječjim igralištima,...., mogao bi biti uložen u nešto drugo, svima nama korisno.

Ana Kiefer
photo: rocco31

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.05.2005. 0:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zna li tko zasto mi u Osijeku imamo spomenik Picassu?! ;-) Ja ne znam, ali bih zelio provjerenu informaciju, a ne urbane legende... Smile

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.05.2005. 12:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

doznah da je picasso djelo ivana sabolića i da je izrađen 1964.godine, a uskoro poslije toga i postavljen u osijeku. kaže mi frend koji je u umjetničkim vodama da je to bio čisti hir komunističkog režima (očito jedan od boljih hirova) sa spikom zašto osijek ne bi imao spomenik picassu...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
c-192
Offline
Avatar

Ukupno postova: 268
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.05.2005. 12:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mene zanima da li se dogodilo da je netko od onih koji na taj način uništava spomenike (ali i fasade) uhvaćen odnosno procesuiran?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.05.2005. 12:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gaap je napisao/la (Pogledaj post): ›
doznah da je picasso djelo ivana sabolića i da je izrađen 1964.godine, a uskoro poslije toga i postavljen u osijeku. kaže mi frend koji je u umjetničkim vodama da je to bio čisti hir komunističkog režima (očito jedan od boljih hirova) sa spikom zašto osijek ne bi imao spomenik picassu...


To je dokaz da je stari rezim imao puno vise duha od ovog danasnjeg. Danas dizu spomenike Tudjmaninu, puskama, topovima, tenkovima.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bilke
Offline
Avatar

Ukupno postova: 634
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.05.2005. 12:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Problem je što su to ionako djeca ispod-18. Uhvaćenih je sigurno bilo, ali je li bilo i kazni, to je već druga priča....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: