Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Slavonci najtolerantniji prema bivšim «bratskim» narodima

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Lorelai
Offline
Ukupno postova: 166
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.03.2006. 13:13 
Naslov:  Slavonci najtolerantniji prema bivšim «bratskim» narodima
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prema rezultatima istraživanja međunarodnog instituta «Gfk» na temu socijalne bliskosti građana RH prema narodima s područja bivše Jugoslavije, Slavonija se pokazala najtolerantnijom hrvatskom regijom. I to prema svim narodim koje je istraživanje obuhvatilo odnosno prema Slovencima, Srbima, Crnogorcima te Muslimanima-bošnjacima. Podatci na kojima se istraživanje temelji dobiveni su na temelju po kućanstvima provedenih osobnih anketa, na uzorku od tisuću ispitanika i to u dva vala, u rujnu 2002. i lipnju 2005. godine.

- Rezultati istraživanja provedenog za prošlu godinu u potpunosti su iznenadili. Obzirom da je prema onima, dobivenim 2002. godine Slavonija imala zabilježenu daleko veću socijalnu distancu prema narodima iz bivše Jugoslavije činjenica da se tri godine kasnije pokazala puno tolerantnijom od ostalih regija je za nas bilo neočekivano. Posebno zato što je riječ o regiji koja je najviše pretrpjela za vrijeme domovinskog rata – prokomentirala nam je objavljene podatke voditeljica istraživanja Gordana Vujević-Hećimović.

Iznenađujućim se pokazalo kako je Slavonija ujedno i jedina regija u kojoj tolerancija raste a socijalna distanca opada. Naime, u odnosu na prvi val istraživanja proveden 2002. godine u Istri je kao i u Primorju te Gorskom Kotaru zabilježen porast antagonizma prema bivšim «bratskim» narodima, a najveća je socijalna distanca zabilježena kod ispitanika u manjim mjestima, gradovima za više od sto tisuća stanovnika te kod muškaraca i niže obrazovanih osoba. U «Gfk» institutu ove rezultate tumače kao izuzetno pozitivan pomak za koji, budući da dublja istraživanja dobivenih rezultata nisu rađena, ne mogu definirati faktore koji su pak na njega utjecali. No, pretpostavlja se kako je najveći utjecaj na porast tolerancije među Slavoncima imala činjenica da boravak više naroda u jednoj zajednici pogoduje smanjenju socijalne distance što je direktni rezultat svakodnevne interakcije.

Lorelai031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.03.2006. 22:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mene nisu anketirali...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.03.2006. 15:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gazda777 je napisao/la: ›
mene nisu anketirali...


Bit će još anketa.

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.03.2006. 22:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

željan sam ih koliko i jehovinih svjedoka...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2006. 19:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To je normalno, svi mi imamo određene potrebe.
Ljudi smo.

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: