Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Prekid ugovora o radu

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
fairy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1955
Lokacija: Ššššššume
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.12.2007. 9:09 
Naslov:  Prekid ugovora o radu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Shocked Jučer sam doživjela jednu prilično neočekivanu i neugodnu situaciju koju želim podjeliti s vama, a i zanimaju me naravno vaša mišljenja i što bi vi učinili. Daklen, radim tj. radila sam u firmi kao tehnolog. Jedan vikend se pokazala potreba da radim subotom, odnosno morala sam obići teren subotom. To znači, kada idem na teren da ću otići od kuće ujutro u 7, a vratiti se navečer u 9 jer sam obavljala teren za čitavu kontinetalnu Hrvatsku iako sam primljena kao tehnolog za naše područje. Problem je u tome da se ta potreba počela ukazivati svako malo i došlo je do toga da sam cijeli prošli mjesec radila svaku subotu. Jučer mi je upravitelj došao sa zadatkom kako bi trebala ići na teren u subotu i nedjelju. Zamolila sam ga za razgovor i objasnila da mi je rad vikendima neprihvatljiv i da ne mogu udovoljiti tim zahtjevima. Rekao je da odlučim ili, ili,,,,,ja sam odlučila i dobila otkaz......što bi vi na mom mjestu? DA li biste pristali na rad subotom i nedjeljom od ujutor do navečer i neplaćene prekovremene preko tjedna? Shocked šokirana sam....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pumpkin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 978
Lokacija: od ćoška na pol puta
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.12.2007. 9:15 
Naslov:  Re: Prekid ugovora o radu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nedavno sam i napisala nešto na tu temu, i ja bih postupila kao i ti. Traži dalje negdje posao, i ne daj se zaj..., ako si to dozvoliš u startu, bit će toga sve više i više, bezobzirnosti poslodavaca i šefića kojekakvih nemaju granica. Svaka čast na hrabrosti, a njemu nek mama radi besplatno vikendima, od jutra do sutra.
I postoje naravno, neke zakonske mogućnosti, treba se informirati i vidjeti koliko to uopće vrijedi, jer znam neke koji su vraćeni na radno mjesto nakon što je sud to odredio, pa bože sačuvaj od šikaniranja i sl. Ne znam, meni osobno je od svega toga već muka.


Zadnja promjena: pumpkin; 14.12.2007. 19:13; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fairy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1955
Lokacija: Ššššššume
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.12.2007. 10:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma joooj,,,previše toga je bilo,,,nije ništa ispoštovao iz dogovora,,,,,ma nema šanse da radim vikendima, umorna sam ko pas, ni plaćen vikend mi ništa ne znači kad nemam vremena ni odmorit se, a ne nešto drugo,,,nedaj bože imat vremena za sebe.....pa ja ne znam što je tim ljuidma u glavi? Još će početi ljudima određivati kada će jesti i spavati.....uh,,,,danas sam ljuta,,,,

_________________
Riding high, when I was king
Played it hard and fast, cause I had everything
Walked away, won me then
But easy come and easy go
And it would end
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ixia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 333
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.12.2007. 11:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ako ne postuje ugovor mogla si se obratiti inspekciji rada, a ne dati otkaz... trebala si se malo raspitati prije takve odluke.
ne kazem da si trebala ostati raditi pod takvim uvjetima ali postoje odredeni zakoni koje poslodavac mora postivati a to je recimo max broj radnih sati tjedno koji iznosi 40 sati (zakon o radu, clanak 38, stavak 1.)
a sto se tice ne placenih prekovremenih - u ugovoru koji si potpisala MORA pisati koliko ti poslodavac placa prekovremena. u slucaju nepostivanja bilo koje stavke ugovora ti moras pismeno obavjestiti poslodavca. nakon tog on mora rjesiti problem. ukoliko ne rjesi problem u odredenom roku (mislim da je 15 dana, pogledaj zakon o radu) zoves inspekciju.
e sad, kontam si da ce biti 15 odgovora "tek bi onda dobila otkaz". ak i dobijes otkaz ides na sud, drzava ti placa odvjetnika jer si nezaposlena a sam slucaj je kristalno jasan i nema bojazni da ga neces dobiti...

u svakom slucaju, po mom misljenju a i po zakonu, si napravila najgoru mogucu soluciju za sebe koju rade vecina ljudi jer se ne znaju raspitati koja su njihova prava... i najgori poslodavci pri spominjaju inspekcije postanu ok jer ovako znaju koliko mogu "musti" svoje zaposlenike...

sve gore sto sam napisala je iz prve ruke...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 14.12.2007. 12:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kao prvo napravila si grešku što se uopće nisi raspitala koja su tvoja prava i obveze iz ugovora.to si potvrdila samim upisom na forumu,da znaš što i kako ne bi nas pitala za mišljenje.
sad ti zapravo ne ostaje nikakvih opcija po mom mišljenju...
inače,grešku največu si napravila što si uopće nešto rekla šefu, koliko god glupo zvučalo.
ili si se trebala obratiti institucijama za zaštiti prava radnika ili si trebala šutiti.na našem tržištu rada postoji veća ponuda od potražnje stopga je svaki radnik lako zamjenjiv i podložen brzom otkazu.ja bi na tvom mjestu fino odrađivao te vikende a sa strane tražio bolji posao,čim bi se ukazala prilika,fino bi mahnio poslodavcu i adio.
jer,ipak je bolje raditi i vikende koji su ti još i plačeni nego sjediti doma bez posla.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.12.2007. 12:33 
Naslov:  Re: Prekid ugovora o radu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Razumijem te u potpunosti. Meni je ugovor istekao prije mjesec i pol, radim bez plaće 4 mjeseca, a sad su me kao unaprijedili u voditelja prodaje i rintam po cijele dane za plaću koju sam primala kao administrator marketinga. Danas sam bila na rubu toga da dam otkaz jer stvarno nije dobro kad te posao natjera u plač. Nikad nisam radila to što sada radim i nitko mi nije ništa pokazao a moram biti najbolja. Veliki se pritisak vrši, i također čekam kad će mi reći: mala, ili ćeš raditi duple smjene (bez plaće i ugovora) ili ćeš dobiti otkaz. Ne dam se zajebavati, i mogla sam se izboriti za sebe na starom radnom mjestu, ali kako mi je ovo sve novo, ne stignem ni disati.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.12.2007. 13:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne kužim kako možete ostat na radnom mjestu nakon prve neisplaćene plaće?
nema plaće - nema rada!pa nitko od nas nije volonter Crvenog križa da bi pomagao "uboge" poslodavce koji ljudima štopaju plaće,ne bi li uhvatili malo kamata na novcima koji leže na računu.
treba takve ljude javno obznaniti pa kad dođu na loš glas malo će razmislit tko će im htjet radit uz takvu reputaciju.

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.12.2007. 15:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

i ja sam u sličnoj situaciji
hm
ne mogu ti odgovoriti, to ti ovisi o situaciji, tj. npr. ako si samohrana majka itd ono pristat ćeš ans ve samo da zadržiš posao...

a opet ako imaš iza sebe nekoga tko će te potpomagati naravno da ćeš dati otkaz...

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Areca d.o.o.
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.12.2007. 15:46 
Naslov:  Re: Prekid ugovora o radu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pošto u tekstu nije navedeno za predpostaviti je da si dobila izvanredan otkaz ugovora o radu.
Izvanredni otkaz reguliran je člankom 114. Zakona o radu u kojem se ugovor o radu može izvanredno otkazati, tj. bez otkaznog roka, ako zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih strana, nastavak radnog odnosa nije moguć. Dakle, Zakon ne daje nikakve konkretnije odredbe koje su osobito teške povrede ili druge okolnosti. Prema tome u svakom konkretnom slučaju, u slučaju sudskoga spora, sud slobodno procjenjuje da li ono što se u otkazu navodi kao razlog predstavlja 'osobitu tešku povredu, ili neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih strana, nastavak radnog odnosa nije moguć.' Sud pri tome procjenjuje sve okolnosti slučaja.
Imaš pravo otkaz sudski osporavati, s tim da je na sudu da procjeni opravdanost otkaza.
Žo mi je, ali nisu mi poznati svi ostali detalji da bih Vam možda mogo pomoći savijetom.
Pozdrav.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sexyback
Offline
Ukupno postova: 475
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.12.2007. 22:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Molim te , skeniraj nam Prekid ugovora, ili Odluku (ovisno što si dobila).Naravno, zasjeni svoje podatke,i podatke firme.

Hvala unaprijed

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fairy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1955
Lokacija: Ššššššume
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.12.2007. 17:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

u jebote , al ste me izbombardirali članicma, pravima i td.....ajd pokušat ću odgovriti svima u jednom postu....otkaz nisam ja dala nego mi je jasno dano na znanje ili ću raditi 7 dana u tjednu ili neću uopće,,,,ugovor o radu mi traje do 31.12...kako sam osoba koja stvari rješava direktno, a ne iza leđa obratila sam se nadređenom i ne smatram to greškom. naravno da sam računala i na neproduženje ugovora što bi mi dalo 2 tjedna vremena da tražim novi posao do isteka ugovora, no međutim upravitelj je tražio raskid ugovora u kojem ja dajem objašnjenje,,,,trenutno me vode kao da sam na godišnjem odomoru za kojeg sam ispunila zakonske uvjete....godišnji je do 31.12...ne vjerujem da ovjde ima ikakve zakonske osnove za tužbu....a što se tiče satnice, ispunjavala sam ju u radnom tjednu od ponedjeljka do petka....a s tim da i preko tjedna često se po potrebi ostajalo prekovremeno....ne vidim čemu inspekcije rada s kojekakvim pravima

_________________
Riding high, when I was king
Played it hard and fast, cause I had everything
Walked away, won me then
But easy come and easy go
And it would end
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fairy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1955
Lokacija: Ššššššume
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.12.2007. 17:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ali jedno sam odlučila...idući puta kada se budem javljala na neki natječaj otići ću na zavod za zapošljavanje i provjeriti kakva je to firma, da li raspisuje natječaje svako malo i traže nove djelatnike jer tu definitivno nešto ne štima...nadam se da imam to pravo...

_________________
Riding high, when I was king
Played it hard and fast, cause I had everything
Walked away, won me then
But easy come and easy go
And it would end
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PICK-UP
Offline
Ukupno postova: 10
Lokacija: Našice
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.12.2007. 20:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

E sad kad ste svi upučeni u radno pravo molio bi Vas da meni pomognete sa savjetom. Radim u poduzeču 2god. kao vozač dostavljač. Zadnjih 2mj nisam htio potpisivat putni radni list za teretno vozilo jer nije tehnički ispravno. Svojim bi potpisom tvrdio da je vozilo 100% ispravno i sam snosio daljnje posljedice. Dobio sam nekoliko opomena i to je to. Neki dan me zaustavila policija i skinuli mi tablice s vozila. Ja sam sad na godišnjem a poslije najvjerojatnije otkaz. Šta je meni činit i kome se obratit za pomoč. Unaprijed HVALA

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.12.2007. 23:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@PICK-UP...ako si vec radio u takvoj firmi gdje moraš voziti neispravno vozilo.....pitanje je uopce da li si imao i ugovor o radu gdje je pisalo da radiš na tom radnom mijestu....odnosno da li si i bio prijavljen kao vozac....ili su te možda vodili pod skladištara.....Cool
...znaci vec tu imaš elemente za eventualnu tužbu....
..nadlje...to što nisi potpisivao radne naloge...to je samo plus za tebe...jer se pokazalo da to vozilo stvarno nije tehnicki ispravno pa ti je zbog toga policija i skinula tablice....pa iz tog razloga ti nitko ne može prigovoriti...ili dati otkaz....
...ako je poslodavac ipak odlucio dati ti otkaz....on ce to svakako i uciniti...no pri tom mora i reći iz kojeg razloga ti daje....pa ako navede nešto s cim se ti ne slažeš....onda možeš podici tužbu protiv njega....
...no i sam znaš što to onda znaci....morat ceš se suditi...i povlaciti po sudovima...Cool
....uglavnom pricekaj da vidiš što ce biti....

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
koyaanisqatsi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.11.2009. 20:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Areca d.o.o. je napisao/la: ›
Pošto u tekstu nije navedeno za predpostaviti je da si dobila izvanredan otkaz ugovora o radu.


Za pretpostaviti je da joj je ponuđen sporazumni, jer je osobito teška povreda rada regulirana, kako propisima, tako i sudskom praksom, koja sama po sebi nema težinu propisa, ali se može koristiti kao bitna činjenica koja utječe na izgled i sadržaj same presude.

Odbijanje rada nedjeljom nije teška povreda rada. A i tom slučaju, poslodavac je dužan pismeno upozoriti radnika.

Nisam sudac, ali s obzirom da rad nedjeljom nije ugovoren - taj poslodavac nema nikakve šanse u ovom sporu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: