Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osvetoljubivost

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.12.2007. 13:58 
Naslov:  Osvetoljubivost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bio je neki topic tipa kako se osvetiti bivšoj prijateljici... ili tako nešto, pa su neki predlagali - što u šali, što ozbiljno, a neki savjetovali da osveta nema smisla. Bila bi to Pirova pobjeda, blago rečeno.
Često ljudi, kad se naljute na nekoga, planu i viču da će nekome učiniti ovo ili ono, a opet ne bude ništa. S druge strane, malo-malo pa nas crna kronika spusti na zemlju i uvidimo da ne ostane uvijek sve na riječima.

Citat: › Miriam Berger je govorila o osvetoljubivosti pojedinaca i grupa, nastavljajući na ulogu žrtve koju je iznio Berman. Smatra da se osvetoljubivi osjećaji, iako su zapravo vrlo obični u spektru uobičajenih osjećaja koje imamo, uglavnom smatraju primitivnim i neciviliziranim. Osvetoljubivost je nisko rangirana na ljestvici naših mogućih odgovora na razne situacije. Berger želi pokazati da su osvetoljubivi osjećaji odgovori koji se žele prikazati nevažnima, koje se želi zanemariti pa i svjesno previdjeti. Ako uvreda nikad nije bila na pravi način pokazana i osvijetljena, ocrnjivanje osobe koja nas je povrijedila postaje unutarnje uvjerenje da netko tko podnosi takvu uvredu nije važan i može lako biti gurnut u stranu. Takva percepcija i osjećaji mogu uzrokovati nepodnošljivu emocionalnu bol koja zahtjeva osvetu. (Dakle, nećeš ti mene toliko podcjenjivati koliko se ja tebi mogu za to osvetiti.) To se često vidi u partnerskim i bračnim odnosima. Tako je majka često žrtva agresivnog muža - jer se tako sama vidi pa djecu okreće protiv oca i onda nakon nekoliko desetljeća takva života misli da je uspostavila svoj račun. To je položaj žrtve koji determinira položaj agresora u situacijama u kojima razgovor nije moguć, u kojima se ne uvažavaju tuđi osjećaji, kad ih se ne vrednuje kao vlastite i kad slijedi svjesna ili nesvjesna osveta takve žrtve. Njih su pune radne sredine i u njima osvete pljušte stalno. Nema načina razgovarati jer će razgovor biti shvaćen kao protuudar i podmukla zamka…

Tako shvaćene osvetoljubive želje mogu se vidjeti i kao potraga za ponovnim uspostavljanjem nade za nekom pravdom i dostojanstvom. Osoba u fantaziji može - ako je duboko uvrijeđena, a nema načina da o uvredi razgovara i da se uvreda iznese i podjeli s drugima pa vidi što s tim napraviti - ponovno kroz fantaziju uspostaviti osjećaj pravde i nadati se da će ona jednom doći. Na taj način očekuje uspostavu dostojanstva uvrijeđene, odgurnute osobe.
http://www.zarez.hr/111/temabroja5.htm



Mislite da ste osvetoljubiva osoba?
Je li osvetoljubivost primitivan ili normalan osjećaj?
Razmišljala sam o osvetoljubivosti vs praštanju, ali time bi se otvorila mnogo šira tema - praštanje. Opet, negdje između osvete i praštanja, postoji i neko stanje kada osobu prekrižite. Nema potrebe za osvetom, čista indiferentnost.

Ima hrpa poslovica, izreka na temu, ali evo jedna latinska:
"Osveta je uvijek uživanje sitne i slabe duše."

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
heart3
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2381
Lokacija: to se i ja pitam...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.12.2007. 14:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nisam osvetoljubiva i ne razumijem one koji jesu... Sad
DanicaV je napisao/la: ›
"Osveta je uvijek uživanje sitne i slabe duše."


Potpuno se lažem. Smile

_________________
...Da te bar mogu probuditi
Kavu ti skuhati
U krevet donijeti
Pa te poljubiti
Al' toga nema i ne postoji...

http://www.last.fm/user/enyojthesilence
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.12.2007. 14:35 
Naslov:  Re: Osvetoljubivost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ima hrpa poslovica, izreka na temu, ali evo jedna latinska:
"Osveta je uvijek uživanje sitne i slabe duše."


...kad bi se svaki put samo prešlo prrko necega kao da se nije dogodilo....i da ne postoji osvete....onda bi bilo puno gore stanje u svijetu nego što je sad....isto kao što kaže ona poslovica...pametniji poupšta....što zanci..da svaki put popustiš....svijetom bi vladale budale....Cool

...iako rijec osveta ima samo jedno znacenje.....osveta od osvete se jako razlikuje....jer nije isto nekome uzvaratiti sa nekom malom osvetom...tek toliko da napraviš sebi neko zadovoljsvo....ili kad se ideš nekome osvetiti u stanju zamracenog uma...pa napraviš 100 puta više zla...nego što je ta osoba tebi ucinila.....Cool

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.12.2007. 14:45 
Naslov:  Re: Osvetoljubivost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tamna strana je napisao/la (Pogledaj post): › ...jer nije isto nekome uzvaratiti sa nekom malom osvetom...


Misliš na neku sitnu pakost, neslanu šalu ili baš osvetu?
Mene to podsjeća kad se djeca posvađaju, pa cinkaju nešto što su obećala tajiti. Wink

(mi to interno zovemo "tetka Polly" po malom cinkarošu iz Toma Soyera Smile )

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.12.2007. 14:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
negdje između osvete i praštanja, postoji i neko stanje kada osobu prekrižite. Nema potrebe za osvetom, čista indiferentnost.

evo ovakva sam ja! Smile osobu jednostavno ''prekrižim sa svog popisa''.. ! iskreno, ne znam da li mi je ikada palo i na pamet uopće ići se nekome osvećivati.. smatram se ''iznad toga'' !

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.12.2007. 15:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Danice...da mislim na malu pakost, podlost, zvrcku...ili što vec....no i to proizlazi iz neke osvete......Cool

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jazz
Offline
Avatar

Ukupno postova: 81
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.12.2007. 15:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mene su trenirali po onoj "Osveta je moja - govori Gospodin - i ja ću je vratiti", tako da osvetoljubivost nije moj "cup of tea". Mogu razumjeti onaj dio o vraćanju, makar djelića, izgubljenog dostojanstva ili uspostavi prividne ravnoteže u odnosu, jedino što emocionalno lijene osobe poput mene takve stvari iscrpljuju. Osim toga, sve što je prividno istodobno je i kratkog vijeka, pa se opet vraćamo na početne pozicije, tj. opet smo jednako, ako ne i gore, povrijeđeni. Mislim da vlastitu povredu (pri tom mislim na emocionalne povrede) treba sanirati i liječiti suočavanjem s "povrediteljem" tj. otvorenom komunikacijom.
U situacijama kada jedno te ista osoba počini tri prekršaja u pravcu moje osobe posežem za provjerenom metodom delete-iranja iste, tj. indiferentnosti. Traži nešto mentalnog treninga, ali povoljno djeluje na mentalno zdravlje.

_________________
Što te ne ubije - ubije te u pojam
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Skakavac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 206
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 03.12.2007. 16:15 
Naslov:  Re: Osvetoljubivost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

uf kad sam bijesna potajno kujem evil skeem planove u glavi koji izbljede kroz par sekundi...nikad se nisam osvetila nikome i to mi se ne cini toliko primitivnim koliko djetinjastim...ako se osvetis padas na najnizi moguci nivo,a previse se volim da bi si to dopustila

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nake_rado
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5684
Lokacija: mala soba 3 sa 3
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 03.12.2007. 16:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nisam osoba koja ce se zbog svake sitnice naljutit htjet vratim 100 puta gorim...
Znam se nekad osvetit ali to nije nista lose...
Slazem se s ovim svim sto je rekao @Tamna Strana...

_________________
dr. offtopic

be strong be happy and don't let anyone to make you angry
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
aethur
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2861
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.12.2007. 16:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja se nikome ne osvećujem. Svi su dobri prema meni.

_________________
Can't stand me now...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pumpkin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 978
Lokacija: od ćoška na pol puta
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.12.2007. 17:54 
Naslov:  Re: Osvetoljubivost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[quote="DanicaV";

"Osveta je uvijek uživanje sitne i slabe duše."[/quote]

Slažem se. Ne znam koga to može usrećiti, ili donijeti bilo što dobro. Meni bi morao netko stvarno učiniti neko veliko zlo da se zamaram time kako ću mu to vratiti. Mislim da ipak sve dođe na svoje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
_Jimmy_
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1375
Lokacija: Legagrad
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 03.12.2007. 18:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja se ne slažem .... ja govorim sebi istinu Very Happy

_________________
Lock 'n' Load Baby Cool
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Elena_Os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1795
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.12.2007. 22:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

insomnia je napisao/la (Pogledaj post): ›
DanicaV je napisao/la: ›
negdje između osvete i praštanja, postoji i neko stanje kada osobu prekrižite. Nema potrebe za osvetom, čista indiferentnost.

evo ovakva sam ja! Smile osobu jednostavno ''prekrižim sa svog popisa''.. ! iskreno, ne znam da li mi je ikada palo i na pamet uopće ići se nekome osvećivati.. smatram se ''iznad toga'' !


upravo to..prekrižim...istina da mi dugo treba da se ta granica pređe..ali kad se pređe..gotovo je..ne obraćaj mi se, a ja te neću ni pogledati...
do sada su 2 osobe na takvom "popisu"..i nisu obje istog spola Wink

_________________
Carpe diem! Idea Embarassed Embarassed
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sheila
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1036
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.12.2007. 22:46 
Naslov:  Re: Osvetoljubivost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sve se vraća sve se plaća...ne nužno trenutno,no kroz život se sve vrati (mislim barem) i dobro i loše,no često ne primjećujemo takve sitnice. Ponekad se teško suzdržati od osvete i razmišljati ovako....al trudim se...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
OligofreniDikobrazoid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2339
Lokacija: Šikara uz Dravu
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.12.2007. 23:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja nisam uopće osvetoljubiv..... Ko mene kamenom ja njega Fićekom Laughing

_________________

Tis' mi mjesec, tis' mi zvijezda, dobra ti je mliječna žlijezda...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: