Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



HR u NATO

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Jeste li za ulazak RH u NATO

Da
57%
 57%  [ 11 ]
Ne
36%
 36%  [ 7 ]
Nemam misljenje/ne zanima me
5%
 5%  [ 1 ]
Ukupno glasova : 19


Autor Poruka
Pikanto
Offline
Avatar

Ukupno postova: 11
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.11.2007. 23:03 
Naslov:  HR u NATO
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zanima me Vaš stav o tome kako vidite Hrvatsku u NATO savezu. Da li mislite da je to dobro ili mislite da nije. Ukoliko je bio takav topic ispričavam se jer sam ovdje novi.
Odmah bih rekao što ja o tome mislim ali ne znam jel takav običaj. Molim sugestije forumaša i molim da mi se ntko javi da li moj komentar odmah ili kasnije. Vidio sam da se svakako postupa ali ne bi htio utjecati na mišljenja.
Ćao društvo i pozdrav od novice na Osijek031.

P.S. Eh, da molim pomoć oko toga kako se postavlja anketa. Ako netko zna neka odmah stavi pitanje HR u NATO da ili ne molim vas.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 14.11.2007. 8:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Apsolutno protiv, zašto bismo se uvlačili u nečije prljave poslove zapada i istoka.
Budimo neutralni kao Švicarska.

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jazz
Offline
Avatar

Ukupno postova: 81
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.11.2007. 10:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Malo je za reći da sam apsolutno protiv! Toliko me ljuti bahati stav naše još uvijek aktualne Vlade oko (ne)raspisivanja referenduma da pomno pratim predizborna trkeljanja na temu NATO-a samo da znam za koge nikako neću glasati. Uf! Argumenti koje su Sanader, Rončević i društvo plasirali proteklih dvije godine o razlozima ulaska u NATO meni ne znače ništa. Ne mislim da se naoružavanjem i ulaskom u vojni savez šalje poruka ostatku svijeta kako smo mi jedan miroljubiv narod. Također ne mislim da priča o samostalnom odlučivanju svake države članice unutar NATO-a pije vode. Jedna slatka mala državica Hrvatska će reći odlučno NE ratobornom SAD-u kada ju ovi pozuovu u odbranu svekolikih tekovina američke kulture na području Irana ili, štajaznam, Azerbajdžana, a sve pod geslom BORBA PROTIV TERORIZMA. Ulazak u NATO savez jest po meni odricanje dijela suvereniteta ma što god rekli Sanader i društvo jer ulaskom u NATO ( a i prije toga, kao što smo mogli vidjeti proteklih mjeseci), mi dajemo pravo kojekakvim vojničinama da se igraju ranih sletova po našoj obali, brdima i dolinama, bez ikakve kontrole čime se to oni igraju i koliko je to štetno za sve nas koji tu pokušavamo živjeti. O temi novca bolje da ne počinjem, jer to zadovoljstvo će nas sve koštati puste stotine milijuna kuna za kojima vapije i zdravstvo i školstvo i socijala.
Od svega mi najviše ide na jetra što niti jednom nisam čula suvisao komentar o demokratskim mehanizmima kontrole unutar samog NATO saveza. Tko ili što jamči da se NATO društvance neće pomamiti za tuđim teritorijem i resursima pa nas sve skupa ufurati u III svjetski jer se, eto, netko nije dobro naspavao pa se probudio jedno jutro malo ratoboran i željan igrica sa živim ljudima.
Austrija je neutralna zemlja kojoj je taj status potvrdio UN, kao i Švicarska. Amerikanci već dvije godine jaše po Austrijancima da promijene Ustavnu odredbu o neutralnosti jer im žele prodavati oružje, žele koristiti vojne poligone i žele osigurati svekoliku podršku za svoje buduće planove unutar NATO-a. Bljuje mi se!
Pardonček zbog dužine teksta, ali stvarno me ubola tema!

_________________
Što te ne ubije - ubije te u pojam
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.11.2007. 13:08 
Naslov:  Re: HR u NATO
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kad izvažem većinu "za" i "protiv" koji se mogu sjetiti... Glasala bih "DA".

HV će se ulaskom u NATO konačno modernizirati i prestati biti ekonomski trabant našeg društva. Svjesna sam toga da Hrvatska ne može ponuditi tehnologiju i pare pa ćemo nuditi topovsko meso. Ipak, profesionalni vojnik zanimanje je kao i svako drugo. Mislim da smo prošli vremena masnovne militarizacije društva te da će oni koji odu ratovati negdje za nešto morati sami na to pristati.

Smatram da se mi ne možemo stavljati u isti rang sa zemljama koje su u bilo kojem pogledu dovoljno jake da mogu ostati neutralne. Mi to nismo i to je činjenica.

U pogledu sigurnosti bi ulazak u NATO mogao biti dvosjekli mač, ako uzmemo u obzir terorizam kojemu do sada nismo bili izloženi. Opet, s druge strane, misli li itko zbilja da je Hrvatska dovoljno jaka da se sama bori u bilo kojem ratu?

Da me se ne shvati krivo, voljela bih i ja vjerovat kako ratova neće biti, kako će se naš mir koji traje desetljeće i pol održati... ali, nažalost, ne živimo u bajci.

Budemo li se, kao nacija, nastavili bahatiti ne vjerujem da će nam u budućnosti biti dobro.

Je li Hrvatska dovoljno bogata i razvijena da bi razvijala vlastitu obranu? Jesmo li dovoljno jaki da idemo sami protiv svih?

Protivimo se ulasku u EU, protivimo se ulasku u NATO... mislim da nam to u budućnosti može donijeti više zla nego dobra. Opet, to je samo moje mišljenje, a ja sam politički, gospodarski i ekonomski tek "polupismena".

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 14.11.2007. 13:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jedino ako smislimo nešto jače od termonuklearke, onda ćemo biti glavne face!
Do tada, uloga papučara se nastavlja!!!

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.11.2007. 13:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Protiv. Već sam pisala da sam protiv na sličnim topicima, pa se ne bih ponavljala.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.11.2007. 22:05 
Naslov:  Re: HR u NATO
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.11.2007. 0:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wendy je napisao/la: ›
HV će se ulaskom u NATO konačno modernizirati i prestati biti ekonomski trabant našeg društva.


Ne kužim? Misliš da će, ulaskom Hrvatske u NATO HV početi plaćati - NATO? Plaćat će ju i dalje porezni obveznici, samo će izdvajanja države morati biti veća. Što je ionako već odavno trebalo biti učinjeno.

wendy je napisao/la: ›
Svjesna sam toga da Hrvatska ne može ponuditi tehnologiju i pare pa ćemo nuditi topovsko meso. Ipak, profesionalni vojnik zanimanje je kao i svako drugo. Mislim da smo prošli vremena masnovne militarizacije društva te da će oni koji odu ratovati negdje za nešto morati sami na to pristati.


Hrvatska Vojska može još uvijek ponuditi know-how, i to radi već čitavo desetljeće. Uspješno. Kažem 'još uvijek', jer se MORH iz nekog opskurnog razloga želi silom riješiti 'samoukog' časničkog kadra iz razdoblja rata. Umjesto edukacije - prisilno umirovljavanje. HV se treba zasnivati na obrambenim načelima, a ti ljudi mogu imati veliku savjetodavnu ulogu sa svojim iskustvima iz prve ruke.
Misliš da fićfirići od savjetnika sa West Point-a znaju bolje? Vjerojatno neke stvari da - prodati oružje američkih kompanija.

wendy je napisao/la: ›
Smatram da se mi ne možemo stavljati u isti rang sa zemljama koje su u bilo kojem pogledu dovoljno jake da mogu ostati neutralne. Mi to nismo i to je činjenica.


Generaliziraš. Postoji puno neutralnih država u svijetu koje skoro pa i nemaju vojsku. Mi odmah vadimo adut - Švicarsku...

wendy je napisao/la: ›
U pogledu sigurnosti bi ulazak u NATO mogao biti dvosjekli mač, ako uzmemo u obzir terorizam kojemu do sada nismo bili izloženi. Opet, s druge strane, misli li itko zbilja da je Hrvatska dovoljno jaka da se sama bori u bilo kojem ratu?
Da me se ne shvati krivo, voljela bih i ja vjerovat kako ratova neće biti, kako će se naš mir koji traje desetljeće i pol održati... ali, nažalost, ne živimo u bajci.


Imaš ovdje malu kontradikciju - bojiš se ulaska Hrvatske u rat i sukobe, ali si za ulazak u savez koji vodi rat. Protiv terorizma, doduše - ali ja taj 'war on terror' zovem drugom riječi za ozbiljno rezanje ljudskih prava i sloboda.

wendy je napisao/la: ›
Je li Hrvatska dovoljno bogata i razvijena da bi razvijala vlastitu obranu? Jesmo li dovoljno jaki da idemo sami protiv svih?


Ne tvrdim da se treba ići načelom 'sami protiv svih', niti bi to načelo uopće prošlo. Da raščistimo jedno - protiv zajedničkih vježbi, edukacije, razmjene iskustava sa državama-članicama NATO saveza nemam apsolutno ništa. Isto tako nemam ništa protiv sudjelovanja pripadnika HV-a u mirovnim i humanitarnim operacijama. Svijet je jedan i mi smo na njemu. No, mišljenja sam kako ćemo više izgubiti nego dobiti ulaskom u NATO savez. Poznata je činjenica da industrijski lobiji država članica rade 'hand-in-hand' sa dužnosnicima na 'guranju' upravo njihovih oružanih sustava.
Kako reče netko u onom prvom topicu o NATO-u - nisu ludi ti britanci i ameri što nam to sve prodaju, imaju oni iskustva. E, pa dame i gospodo, imaju ga i Hrvati i Rusi i Ukrajinci i oni u Singapuru i oni u Japanu.
To što američko/britansko/njemačko oružje izgleda kao u SF filmovima i što su tako cool obučeni ne znači da to zbilja uvijek i pouzdano radi. Ja sam najviše za ideju o kombiniranju oružanih sustava istoka i zapada. Nije više nekakav bauk baviti Mig-29 od rusa sa full zapadnjačkom avionikom i radarom kompaktibilnom sa, say GEC-Marconi ili Ericsson sustavima u bojnim i (nadam se) budućim brodovima obalne straže. Ne treba nam puno, samo dobra organizacija. Eto, skoro će i VHS, jurišna puška razvijena od strane karlovačkog HS Produkta (poznati po HS2000 samokresu) koja čak izgleda cool. Meni i ljepša od G36 recimo, al' o ukusima...

Slika hrabre i lijepe pripadnice HV sa VHS-om u rukama... Ahhh, romantike... Smile



Još PR fotki:
http://img111.imageshack.us/my.php?image=42446img080612253lobs1.jpg
http://img524.imageshack.us/my.php?image=42452img0807122142losz3.jpg
http://img405.imageshack.us/my.php?image=42457img0808122245lotf4.jpg

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.11.2007. 7:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Oružje ne volim vidjeti ni na slici. U kombinaciji s nožekarom, to neki moderni bajunet. Strava.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.11.2007. 9:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hrvatska ulaskom u NATO može cijelom svijetu prodati iskustvo u deminiranju. Može to i bez NATO ali tada mora marketnig, standarde i nastup na potencijalnom tržištu platiti sama.
Osobno sam stava da ni puška ni NATO ni EU nisu sami po sebi dobri li loši. Ljudi su ti koji su dobri ili loši. Poznajući naše ljude, zabranio bih ulazak Hrvatske u NATO dok postotak fakultetski obrazovanih ne bude iznad 30%. Tada referendum.

_________________
Što sam to uočio?

1. Na vlasti je opet HDZ
2. Na portalu se vrti OSTV
3. Sve je poskupilo ali nitko iz vlasti to ne priznaje
4. Zemlja je okrugla, al' na svakom ćošku neka glupost
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 15.11.2007. 9:33 
Naslov:  Re: HR u NATO
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kad smo se dotaknuli nekih slika kakvi trebaju biti SOLĐERS, evo i moj prijedlog!


Zadnja promjena: davorccc; 15.11.2007. 9:50; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.11.2007. 9:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): › Ne kužim? Misliš da će, ulaskom Hrvatske u NATO HV početi plaćati - NATO? Plaćat će ju i dalje porezni obveznici, samo će izdvajanja države morati biti veća. Što je ionako već odavno trebalo biti učinjeno.


Koliko sam ja shvatila, izdvajat će se 12 milijuna dolara godišnje iz državnog proračuna za članstvo u NATO-u. Od toga će oko 4 milijuna ići na doprinose koji idu u zajedničke fondove NATO-a, a ostalih 8 na hrvatske vojnike i domaće predstavnike NATO-a. Nesumnjivo je da ćemo morati izdvojiti još novaca i radit će se o milijardama kuna... ali moje je mišljenje da bi nam razvijanje individualne obrane odnijelo i milijarde dolara.

bazooka_joe je napisao/la: ›
Hrvatska Vojska može još uvijek ponuditi know-how, i to radi već čitavo desetljeće. Uspješno. Kažem 'još uvijek', jer se MORH iz nekog opskurnog razloga želi silom riješiti 'samoukog' časničkog kadra iz razdoblja rata. Umjesto edukacije - prisilno umirovljavanje. HV se treba zasnivati na obrambenim načelima, a ti ljudi mogu imati veliku savjetodavnu ulogu sa svojim iskustvima iz prve ruke.
Misliš da fićfirići od savjetnika sa West Point-a znaju bolje? Vjerojatno neke stvari da - prodati oružje američkih kompanija.



Tu se slažemo... Ali nekako mi se ne čini da će njihovo "know-how" netko slušati ili uvažiti. Nisam to navela kao pozitivnu stranu (dakle, da ćemo ponuditi njima samo topovsko meso) nego kao prihvatljivu činjenicu, s obzirom da profesionalni vojnici zanimanje biraju sami.

bazooka_joe je napisao/la: ›
Generaliziraš. Postoji puno neutralnih država u svijetu koje skoro pa i nemaju vojsku. Mi odmah vadimo adut - Švicarsku...


Svima bi bilo bolje kad nitko ne bi imao vojsku.. Ali nije tako. Za mene je vojska najveća sramota civilizacije. Ali, svijetu se treba prilagoditi. Ne budemo li plaćali svoju vojsku, tuđu ćemo. U ovom slučaju će biti i jedno i drugo, ali ako je vjerovati proračunima MORH-a, plaćat ćemo manje, a dobiti više. Uostalom, težimo ka nekim europskim standardima... pa ne možemo se onda uspoređivati s, ne znam, Kostarikom. Uostalom, naš menatlitet je neusporediv s njihovim.

bazooka_joe je napisao/la: ›
Imaš ovdje malu kontradikciju - bojiš se ulaska Hrvatske u rat i sukobe, ali si za ulazak u savez koji vodi rat. Protiv terorizma, doduše - ali ja taj 'war on terror' zovem drugom riječi za ozbiljno rezanje ljudskih prava i sloboda.


O ovome bi se dalo raspravljat, a sad za to nemam vremena. Činjenica je da se rat protiv terorizma danas vodi u gotovo cijelom svijetu. Baš kao što je terorizam ugrozio gotovo cijeli svijet.

bazooka_joe je napisao/la: ›
Ja sam najviše za ideju o kombiniranju oružanih sustava istoka i zapada.


U ostatku tvog posta se manje-više slažemo. Osim ovdje. Iskreno, mene je strah same ideje o "oružanim sustavima istoka". Možda je to povezano s određenim knjigama koje sam čitala, možda i s odrastanjem na američkim filmovima.. ali mi je i to draže od odrastanja na našoj selektivno pisanoj i uljepšanoj povijesti.

Ne znam, rekla sam da nisam kompetentna "stručno" raspravljati o ovoj temi jer ne znam dovoljno i ne smatram da sam u pravu pod svaku cijenu.. ali moje je mišljenje da trebamo ući u NATO.

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.11.2007. 9:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mvarga je napisao/la (Pogledaj post): › Osobno sam stava da ni puška ni NATO ni EU nisu sami po sebi dobri li loši. Ljudi su ti koji su dobri ili loši. Poznajući naše ljude, zabranio bih ulazak Hrvatske u NATO dok postotak fakultetski obrazovanih ne bude iznad 30%. Tada referendum.


Nismo baš blizu tog postotka, a refendum svakako.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 15.11.2007. 9:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da kreteni na fakultetima ne zajebavaju, bilo bi i više od 30 % fak. obr. ljudi. A referendum svakako ide.

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jazz
Offline
Avatar

Ukupno postova: 81
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.11.2007. 10:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

davorccc je napisao/la: ›
ljudi. A referendum svakako ide.

U ovom trenutku, prema izjavama čelnika pojedinih političkih stranaka i izbornim programima, referendum bi zasigurno raspisali SDP i koalicija HSS-HSLS. HSP je nedavno promijenio ploču na tu temu pa bi i oni, možda, bili za raspisivanje referenduma. HSS-HSLS su se svojedobno uzjogunili u Saboru na tu temu, ali oni nemaju realne šanse na izborima kao ni HSP. HDZ je protiv jer smatraju kako nema zakonske osnove i obveze za tim. Also, lako je moguće da uđemo u NATO bez referenduma. Ili možda griješim... Nadam se.

_________________
Što te ne ubije - ubije te u pojam
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: