Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



ćiriličari ne bi dvojezično...

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Slažete li se s ovakvim postupanjem uprave manastira?

Da
7%
 7%  [ 1 ]
Ne
71%
 71%  [ 10 ]
Svejedno
21%
 21%  [ 3 ]
Ukupno glasova : 14


Autor Poruka
blozancic
Offline
Ukupno postova: 19
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.11.2007. 19:23 
Naslov: Snif ! ćiriličari ne bi dvojezično...
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ćirilični natpis ispred izvora "Vodica" - Manastirska Kapelica Uspenia Presvete Bogorodice u Daljskoj planini


Između Aljmaša i Erduta u Daljskoj planini, u jednom od velikih "Surduka" smjestio se pravoslavni manastir "Vodica" i Manastirska kapelica "Uspenia presvete Bogorodice" .

O ljepotama i vremenima zidanja nije sada za pisati ali na žalost imamo o čemu drugomu!

U okružju manastira nalazi se konak – "čardak" podignut iznad ozidane česme u kojoj izvire vrhunska izvorska voda. Ta "vodica" je drugo ime za ovaj manastirski kompleks, a u narodu je prošireno vjerovanje da liječi bolesti očiju, živčanog i probavnog sustava. Manastir i njegov okoliš vjerski je i kulturno-povijesni spomenik, te se nalazi pod zaštitom naše države.

Sporan je natpis pisan "arhaičnom" ćirilicom, a bez latiničnog prijevoda, koji se nalazi iznad vanjskog dijela izvora, a na javnom mjestu uz cestu, dakle vidljiv svim prolaznicima i korisnicima izvora kojih je poprilično! I to svih vjera, boja i uzrasta.

Natpis ukazuje na činjenicu da vodu ne bi trebalo uzimati sa tog mjesta dok se ne uvjerimo da u "čardaku" nema nikoga. (jer netko u čardaku fizički može i mokriti u vodu!)

Sve OK? ..Eee pa nije!

Postavljam pitanja:

Koliko naših sugrađana ili djece!!? može ovo pročitati?

Da li je ovaj ( provokativni) natpis u skladu sa zakonima RH?

Da li je natpis postavljen kao mjerilo našeg strpljenja ili se čeka neka gruba reakcija nas planinara, vikendaša ili ne daj bože kakvog PTSP-ovca

Koliko je ovaj natpis dobronamjeran?


Molimo Vas uključite se u ovaj problem

Uz tekst prilažem fotografije dijela manastira s izvorom i tzv "čardakom"

Natpis:


Izvor za javnost:


Mjesto pravog izvora (unutar čardaka):


Što Vi mislite o ovome?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Uma
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4727
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 12.11.2007. 19:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovo je prestrašno!! ja jednostavno nemam rijeci! kakva čirilica??! šta je ovo???

_________________
Moj grade pored Drave...... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.11.2007. 19:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

....što bi rekao naš covjek iz naroda......gospon predsjenik mesic....neka se time bave institucije.....jer postoje istitucije koje su zadužene za rješavanje ovakvih i drugih problma......a uostalom....za to te istitucije i dobivaju novce......Cool

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.11.2007. 19:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa ok ako je na ćirilici, ali svakako bi trebao biti i natpis na latinici, kao i u drugim slučajevima gdje je nekoliko manjina u jednom mjestu.. recimo, Daruvar, gdje je jako puno pripadnika češke manjine, natpis nekog sela u okolici je na češkom, ali je ispod i natpis na hrv. tak da.. po meni ovo nije ok..

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Allende
Offline
Avatar

Ukupno postova: 536
Lokacija: London
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.11.2007. 19:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

insomnia je napisao/la: ›
pa ok ako je na ćirilici, ali svakako bi trebao biti i natpis na latinici, kao i u drugim slučajevima gdje je nekoliko manjina u jednom mjestu.. recimo, Daruvar, gdje je jako puno pripadnika češke manjine, natpis nekog sela u okolici je na češkom, ali je ispod i natpis na hrv. tak da.. po meni ovo nije ok..


Tako je. Bilo bi okay da postoji istovjetan natpis na latinici, ovako je prvo nezakonito, a onda idiotski, provokativno i kako god hocete.

_________________
Najljepse su price na jastuku ispricane i za kafanskim stolom zaboravljene
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mladen.jr
Offline
Avatar

Ukupno postova: 332
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.11.2007. 21:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što je, ne zna se strano pismo?
hehe...ma ok, trebalo bi biti i na latinici zbog turista ponajprije.

_________________
osijek031.com smile Mislim, dakle jesam! osijek031.com smile
osijek031.com smile "Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mladen.jr
Offline
Avatar

Ukupno postova: 332
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.11.2007. 21:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Allende je napisao/la: ›
Tako je. Bilo bi okay da postoji istovjetan natpis na latinici, ovako je prvo nezakonito, a onda idiotski, provokativno i kako god hocete.

Ne bih baš izletao s izjavama da je nezakonito, idiotski je zbog turista, a provokativno...pa meni su provokativni i plakati HDZ-a, puni izmišljotina i laži, a i nekih drugih stranaka...

_________________
osijek031.com smile Mislim, dakle jesam! osijek031.com smile
osijek031.com smile "Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
OligofreniDikobrazoid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2339
Lokacija: Šikara uz Dravu
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.11.2007. 0:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mladen.jr je napisao/la: ›
Allende je napisao/la: ›
Tako je. Bilo bi okay da postoji istovjetan natpis na latinici, ovako je prvo nezakonito, a onda idiotski, provokativno i kako god hocete.

Ne bih baš izletao s izjavama da je nezakonito, idiotski je zbog turista, a provokativno...pa meni su provokativni i plakati HDZ-a, puni izmišljotina i laži, a i nekih drugih stranaka...
Ej Mladenko, pusti sada politiku i predizborne fore, to nema veze s ovime..... Ako žive u Republici Hrvatskoj i ako je određeni jezik službeni, i ako po Vukovaru i neznamtijagdjesvene moramo gledati nazive ulica na latinici i ćirilici..... Onda nek i proklete prote izvole natpis stvaiti tako da svatko može pročitati. Ovako je jedini zaključak da su provokatori, pošto se ipak nalaze u Dalj planini (koja je još uvijek na Hrvatskom teritoriju, koliko god oni sanjali o krajini), a ne negdje u šumadiji ili sličnoj susjednoj pripizdini.....

_________________

Tis' mi mjesec, tis' mi zvijezda, dobra ti je mliječna žlijezda...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jeff Murdock
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1502
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.11.2007. 1:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da, politika nema ništa s time.
Nezakonito je. U RH je službeni jezik Hrvatski, a pismo latinica. U općinama i gradovima gdje većinsko stanovništvo čine nacionalne manjine (općina Erdut je jedna od njih) dopuštena je DVOJEZIČNOST. Dakle nikako samo ćirilica. Koja mi ne smeta dok god nije provokacija.

_________________
Zbirka poezije: Na rubu ljubavi
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mladen.jr
Offline
Avatar

Ukupno postova: 332
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.11.2007. 8:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hm, ali to je privatno vlasništvo?

_________________
osijek031.com smile Mislim, dakle jesam! osijek031.com smile
osijek031.com smile "Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
OligofreniDikobrazoid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2339
Lokacija: Šikara uz Dravu
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.11.2007. 8:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mladen.jr je napisao/la: ›
Hm, ali to je privatno vlasništvo?
Kakve to ima veze ako je taj izvor otvoren za javnu uporabu?!?!?! To kao da ja imam izvor pred kućom i na, štatijaznam kineskom jeziku i pismu postavim znak: Pišam u ovu vodu, a susjed u njoj sapire gljivice između nožnih prstiju. Pij ako ti se ne gadi... Mislim, ono, ne?! Laughing

_________________

Tis' mi mjesec, tis' mi zvijezda, dobra ti je mliječna žlijezda...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
blozancic
Offline
Ukupno postova: 19
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.11.2007. 11:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

OligofreniDikobrazoid je napisao/la: ›
mladen.jr je napisao/la: ›
Hm, ali to je privatno vlasništvo?
Kakve to ima veze ako je taj izvor otvoren za javnu uporabu?!?!?! To kao da ja imam izvor pred kućom i na, štatijaznam kineskom jeziku i pismu postavim znak: Pišam u ovu vodu, a susjed u njoj sapire gljivice između nožnih prstiju. Pij ako ti se ne gadi... Mislim, ono, ne?! Laughing
mladen.jr je napisao/la: ›
Hm, ali to je privatno vlasništvo?

IZVORI SU JAVNO DOBRO, PORED SAMOG NATPISA PROLAZI CESTA, PRILAZNICA MNOGIM VIKENDICAMA ITD
NATPISI UPOZORENJA (A I OVO JEST UPRAVO TO) TREBALI BI BITI RAZUMLJIVI ŠIROJ ZAJEDNICI..
POZDRAV BRATE I ...IDI NAPIJ SE VODE, ZAISTA JE DOBRA

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
betty
Offline
Ukupno postova: 838
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.11.2007. 12:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

srbi eto sta reci ...das im mali prst oni bi cijelu ruku. mozda po nekom erdutskom sporazumu ili tako necemu ( nisam sigurna) imaju pravo na dvojezicne natpise,e sad neka im netko objasni pojam dvojezicnosti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.11.2007. 13:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Postoji Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina (NN 155/02) kojim se nacionalnim manjinama jamči sloboda izražavanja svojim jezikom, pismom... a u svrhu, kako čl. 8 kaže:

Citat: › Odredbe ovoga Ustavnog zakona i odredbe posebnih zakona kojima se uređuju prava i slobode pripadnika nacionalnih manjina moraju se tumačiti i primjenjivati sa svrhom poštivanja pripadnika nacionalnih manjina i hrvatskog naroda, razvijanja razumijevanja, solidarnosti, snošljivosti i dijaloga među njima.


Znači, trebalo bi biti na oba pisma.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
blozancic
Offline
Ukupno postova: 19
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.11.2007. 14:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la (Pogledaj post): › Postoji Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina (NN 155/02) kojim se nacionalnim manjinama jamči sloboda izražavanja svojim jezikom, pismom... a u svrhu, kako čl. 8 kaže:

Citat: › Odredbe ovoga Ustavnog zakona i odredbe posebnih zakona kojima se uređuju prava i slobode pripadnika nacionalnih manjina moraju se tumačiti i primjenjivati sa svrhom poštivanja pripadnika nacionalnih manjina i hrvatskog naroda, razvijanja razumijevanja, solidarnosti, snošljivosti i dijaloga među njima.


Znači, trebalo bi biti na oba pisma.


Danice hvala ti puuno, to sam tražio da bih mogao razgovarati s NJIMA kad odem tamo...
Bog

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: