Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Asertivnost vs agresivnost

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Mislim da sam:

Asertivna osoba
62%
 62%  [ 10 ]
Neasertivna
31%
 31%  [ 5 ]
Agresivna osoba
6%
 6%  [ 1 ]
Ukupno glasova : 16


Autor Poruka
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.11.2007. 10:14 
Naslov: Question Asertivnost vs agresivnost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zašto topic?
Zato što se u raspravama zna osjetiti izvjesna doza agesivnosti u tonu i izričaju, odnosno nedostatak tolerancije. U principu, o agresivnosti možete naći radove koji se tiču djece, adolescenata, a zapravo je agresivnost i agresivan način ponašanja nešto što ne mora imati veze s godinama, jedino se različito ispoljava.

Što je asertivnost?

Citat: › Asertivnost označava zastupanje i ostvarivanje vlastitih potreba i interesa na neagresivan način i ne na uštrb drugih osoba. Ovako opisana asertivnost izražava se u različitim situacijama kao što je traženje vlastitih prava, interesa i želja, odbijanje neopravdanih zahtjeva, suprotstavljanje nepravdi i to bez osjećaja straha ili krivnje. Asertivnost je, dakle, jedan koristan oblik ponašanja i osjećanja – asertivna osoba traži i dobija što želi, a da pri tome ne šteti osobama oko sebe. Za razliku od njih, neasertivne osobe, nejasne u izricanju što žele, teško ili nikako ne odbijaju tuđe zahtjeve koji im nisu po volji, smatraju svoje mišljenje manje važnim od tuđeg, sramežljive su, osjećaju se frustrirano, depresivno, niskog su samopoštovanja, te reagiraju povlačenjem, neodlučnošću, odustajanjem.


Zanimljivost:

Citat: › Pa se tako asertivna žena puno češće karakterizira kao agresivna, hladna, nepristupačna i tvrdoglava osoba, dok se asertivan muškarac opisuje kao inteligentan, snalažljiv, samosvjestan, onaj koji zna što hoće i sl.



Razlika između agresivnosti i asertivnosti:


Citat: › Agresivna osoba, za razliku od asertivne osobe, stavlja pred sebe obavezu da pod svaku cijenu mora dobiti ono što želi, da zna stvari bolje od drugih, da je vrijednija i pametnija od drugih. Asertivna osoba smatra da svatko ima pravo na svoje mišljenje, da je neslaganje normalna pojava, ali se stajališta mogu obrazložiti, da svoje ciljeve može ostvariti ako bude fleksibilnija. Asertivna osoba ne shvaća stvari osobno, za razliku od agresivne osobe koja je sumnjičava i emocionalno se više uključuje jer smatra da je ono što se događa usmjereno baš na nju. Ako ne uspije u onome što je željela, asertivna se osoba osjeća razočarano, tužno, nezadovoljno, a agresivna osoba se osjeća ljutito, neprijateljski i okrivljuje druge. Agresivna osoba ponaša se osvetoljubivo, nije sklona kompromisima, viče, prijeti, skona je manipulacijama, a asertivna osoba stavlja pred sebe ostvarive ciljeve, sklonija je kompromisima, otvorenim izražavanjima stavova i potreba.



Asertivnost se uči! Od najranije dobi. Postoje i treninzi (danas za sve postoje treninzi, osobito kad je riječ o poslovnom pregovanju).

Citat: › U Americi se trening asertivnosti u početku najviše koristio za etničke manjine, pa zatim su ga koristile žene da se izbore za svoja prava i na poslu i u kući. Nakon toga njegovu važnost shvaćaju velike tvrtke i koriste ga da bi poboljšali radnu okolinu, a s time i uspješnost radnika, a konačno ga se najviše troši za smanjenje stresa.


O asertivnostii, iako kao termin baš nije raširen, ima dosta literature.

Članak - za one koji imaju vremena sve pročitati

Poučna prezentacija

U anketi ocijenite sebe, kakvima se smatrate?

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.11.2007. 10:47 
Naslov:  Re: Asertivnost vs agresivnost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ova prezentacija je napravljena na mojem bivsem zavrsenom faksu pa bih dodala nesto na tu temu. Dok sam bila mladja sam uglavnom sutila iako mi nije bilo pravo. Onda mi se dogodilo jedno veliko razocaranje koje me je toliko ojacalo i puno sam se promijenila.
Znam se izboriti za svoje stavove. Uspjela sam izazvati i najgore profesore koji bas maltretiraju studente da me saslusaju i da ih obrnem na nasu (i moju) stranu. Radila sam sezonski na moru i stalno su zakidali za zdravstveno osiguranje drugih, umanjivali radne sate i mnogo sitnih nepravdi vise manje. Dok su drugi sutili ja sam djelovala. Svi su dobili sve tocno jer sam sjedila sa direktorom hotela dok se sve nije uskladilo. Danas na radnom mjestu vidim ponizne ljude koji se boje traziti nesto od nadredjenih a rade vrijedno vec godinama. Ja se ne bojim reci sto mi nije pravo, ali samo onda kada sam u pravu. Ja radim tek godinu dana pa sam dobila godisnji kad sam htjela i kad mi je odgovaralo, a ostali se svi boje reci sefu da im je odmor i vise nego potreban. Mozda me zato i vise cijene bas ti sefovi, jer nitko ne treba pickice koje samo potvrdno klimaju glavom. Nisam agresivna ako nesto nije po mojem i mnogo toga ni ne kazem, pogotovo kad se radi o konobarima. I sama sam radila kao konobar u lokalu gdje je konstantno bila guzva, a ja jedna u smjeni. Trebalo je rezati i kolace, praviti kupove, zapamtiti 18 vrsta sladoleda, oprati sudje, kuhati kavu i bla bla bla...
Nisam sve stigla jer nisam mogla sama, a kakvi ljudi mogu biti gadovi osjetila sam upravo tada.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.11.2007. 10:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Postoje različite vrste šefova, neki baš vole ponizne... hoću reći one koji im vire iz dupeta.
U principu osoba osjeti može li te tlačiti, a onda reakcija može biti da te uvažava ili šikanira na razno-razne načine.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.11.2007. 12:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja sam neasertivna Sad...evo liječim se polako na forumima..
Inače jako poučno ...

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ruana
Offline
Ukupno postova: 1374
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 07.11.2007. 14:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

to sam imala iz komunikacijskih vjestina, hehe

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.11.2007. 14:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da, sada su predmeti, seminari poput prezentacijskih i komunikacijskih vještina jako popularni.

Poslije ti bude smiješno otiići na prezentaciju nekog proizvoda jer točno vidiš kako je sve naučeno, kada ispričati vic, kako držati ruke...... rijetko tko doda malo osobnosti (kreativnosti).

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.11.2007. 23:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zanimljiva tema, @Danice! da, osjeti se na forumu dosta te agresivnosti, hm..
..pa.. za sebe bih rekla da sam dosta asertivna, apsolutno ne trpim i ne mogu prešutiti nepravdu.. o zatucanosti da i ne govorim.. uf ma ne mogu ja prešutiti nešto s čim se ne slažem.. agresivna nisam uopće, dapače, poprilični sam pacifist.. najveći mi je gušt ubiti osobu riječima u pojam Very Happy
.. a i ovo za šefove je istina.. ja imam jednu kolegicu koja radi sa mnom. Pedagog ju konstantno tlači i maltretira.. tipa-zašto nisi ovo, zašto nisi ono, kak se to oblačiš itd itd.. meni nikad riječi nije rekao! A u isto smo vrijeme došle raditi, tj. obje smo ''nove''..dolazila sam svakako obučena (drastičnije od nje-i to baš namjerno, da vidim koliko daleko mogu ići), stalno mu kasnim s tim nastavnim planovima i glupostima, ma katastrofa sam.. a on prema meni čist ok.. jest, zakačih se s njim jednom prilikom, i otad me se, kaže, boji Very Happy a ona, sirota, trpi i šuti..

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.11.2007. 2:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

insomnia je napisao/la: › ... ja imam jednu kolegicu koja radi sa mnom. Pedagog ju konstantno tlači i maltretira.. tipa-zašto nisi ovo, zašto nisi ono, kak se to oblačiš itd itd.. meni nikad riječi nije rekao!
Mozda se kolegici moze pomoci a ti si izgubljeni slucaj, sudeci po carapama... Wink

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 08.11.2007. 8:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fatcat je napisao/la: ›
insomnia je napisao/la: › ... ja imam jednu kolegicu koja radi sa mnom. Pedagog ju konstantno tlači i maltretira.. tipa-zašto nisi ovo, zašto nisi ono, kak se to oblačiš itd itd.. meni nikad riječi nije rekao!
Mozda se kolegici moze pomoci a ti si izgubljeni slucaj, sudeci po carapama... Wink

osijek031.com smile osijek031.com smile

osijek031.com smile

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.11.2007. 9:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

često pomislim kako sam školski primjer agresivnosti, prgavosti i tvrdoglavosti, ali ovo mi nekako daje nadu: Very Happy
DanicaV je napisao/la: ›
Citat: › Pa se tako asertivna žena puno češće karakterizira kao agresivna, hladna, nepristupačna i tvrdoglava osoba, dok se asertivan muškarac opisuje kao inteligentan, snalažljiv, samosvjestan, onaj koji zna što hoće i sl.


i, da, mislim da u cijeloj priči postoje još 2 važne podgrupacije. to što su neki na forumu agresivni i jako bitni najčešće ne mora uopće značiti da su takvi i u real life. naprotiv, može baš značiti da ovdje liječe svoj osjećaj inferiornosti iz stvarnog života..
tako da, ukoliko se netko nije u stanju uživo suprotstaviti nekome svojim mišljenjem na način na koji to čini na forumu (a mislim kako ih je i više nego puno)... čime ga to čini.. lažnim agresivcem? Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 08.11.2007. 19:32 
Naslov:  Re: Asertivnost vs agresivnost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nista sladje nego imati dobre argumente, cvrst stav i pogled Nicka Cavea. I na necije divljanje i sizofrenicne ispade ostati hladan kao led. To tek ubija...

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 08.11.2007. 19:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

1step2far je napisao/la: ›
Nista sladje nego imati dobre argumente, cvrst stav i pogled Nicka Cavea. I na necije divljanje i sizofrenicne ispade ostati hladan kao led. To tek ubija...

jel to ti tako izgledaš? Wink

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Isis
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1211
Lokacija: In Fiction
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.11.2007. 22:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uvijek se pokušavam izboriti za svoja prava, ali nisam agresivac po prirodi i to mogu potvrditi oni koji me znaju.
Uvijek pokušavam doći do rješenja kroz razgovor jer mislim da je agresivnost kratkotrajno rješenje ili uopće nije rješenje.
Možda mi se tu i tamo zaleti agresivnost ako stvarno izgubim živce što je vrlo teško kod mene, ali mislim da sam više asertivan nego agresivan.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 08.11.2007. 22:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CatCloe je napisao/la (Pogledaj post): ›
i, da, mislim da u cijeloj priči postoje još 2 važne podgrupacije. to što su neki na forumu agresivni i jako bitni najčešće ne mora uopće značiti da su takvi i u real life. naprotiv, može baš značiti da ovdje liječe svoj osjećaj inferiornosti iz stvarnog života..
tako da, ukoliko se netko nije u stanju uživo suprotstaviti nekome svojim mišljenjem na način na koji to čini na forumu (a mislim kako ih je i više nego puno)... čime ga to čini.. lažnim agresivcem? Very Happy


Nekada mi se osobe koje su na forumu agresivne a u životu, hm, inferiorne, čine kao tempirane bombe.
Na portalu, ovom ili nekom drugom, jednostavno je izmisliti nick i praviti se faca, biti agresivan, prost, vrijeđati... Ne znam jesu li to lažni agresivci, naprosto frustrirane osobe koje se traže. I poneki izgubljeni slučaj.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.11.2007. 9:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Isis je napisao/la: ›
Uvijek se pokušavam izboriti za svoja prava, ali nisam agresivac po prirodi i to mogu potvrditi oni koji me znaju.
pa kad si ti legolas! Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: