Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ovisnost o kavi

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.11.2007. 14:08 
Naslov: Beark ! Ovisnost o kavi
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Danas sam raspoložena za ovisnosti. Da sam ovisnik o kavi, prilično mi je jasno. Najbolje mi je kad netko kaže da ne može zaspati ako popije kavu Rolling Eyes .

Što kažu istraživanja?
Citat: ›
I samo jedna šalica kave dnevno može od vas učiniti ovisnika o kofeinu – pokazalo je najnovije istraživanje koje proveli znanstvenici američkog Sveučilišta Johns Hopkins u Baltimoreu. Tako su potvrdili ono što mnogi već znaju iz vlastitog iskustva - da se ponekad nije lako "pokrenuti" ujutro bez prve šalice kave.

"Kofein je najrašireniji stimulans na svijetu. Jeftin je i ljudi mogu lako zadovoljiti svoje potrebe za uobičajenim količinama kofeina," kaže Roland Griffiths, profesor psihijatrije i neurologije koji je predvodio istraživanje, koje je obuhvatilo postojeće studije o uživanju kave sastavljene u proteklih 170 godina. Prema riječima profesora Griffithsa, najnovija istraživanja pokazuju da ljudi lišeni uobičajene doze kofeina, pate od cijelog niza simptoma vezanih uz nedostatak kofeina u organizmu, od glavobolje i umora do pomanjkanja koncentracije.

Griffiths i njegove kolege zalažu se da se ovisnost o kofeinu uključi u službeni američki popis mentalnih oboljenja i poremećaja. Eksperimenti su pokazali da 50 posto kavopija razvija glavobolju kada im se uskrati kava, a 13 posto ih se uopće ne osjeća dovoljno dobro da bi otišlo na posao. Profesor Griffiths vjeruje, međutim, da je moguće prekinuti ovisnost o kofeinu, polaganim smanjivanjem dnevne doze kave. Rezultati istraživanja objavljeni su u najnovijem izdanju časopisa "Psychopharmacology".


http://www.voanews.com/croatian/archive/2004-10/a-2004-10-01-3-1.cfm

Isti izvor navodi da Starbucks većom količinom kofeina (56% više nego drugi slični lanci) stvara ovisnost upravo o svojim proizvodima.

Ima ljudi koji kupuju kavu bez kofeina, ali to ne znači da se ne može razviti ovisnost jer kofeina ima ali manje, pa ako se nalijevate takvom kavom..... isti učinak.
(prosječna količina kofeina u običnoj kavi je 188 mg po šalici, a "beskofeinska" kava 8,6 do 15,8 mg)
http://www.plivazdravlje.hr/?section=arhiva&acat=w&cat=w&id=14682&show=1

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.11.2007. 14:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja sam ovisan o kavi. Priznajem. I psihički i fizički sam ovisan. Ako ne popijem bar jednu šalicu, oko 1400 obavezno slijeduje glavobolja.
No ovu ovisnost ne doživljavam kao opasnu niti se zabrinjavam njome. Kava mi više dođe kao ugodna navika, pošto uvijek imam priliku ju upražnjavati. Nije da pretjerujem u količini, i podosta pijem 'instant' kava tako da vjerujem da mi zdravlje nije u opasnosti.
Kolkogod da ju pijem, znam točno do kada ju smijem piti. Ako gucnem kave iza pola pet, onda znam da neću zaspati prije 2 u noći. Zašto je tako, valjda na moj organizam ipak utječe tako da ga drži budnim. Pa se ti smij; al ja volim spavati već oko pola noći.

_________________
The voices are back. Excellent.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.11.2007. 14:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

allein je napisao/la (Pogledaj post): › Pa se ti smij; al ja volim spavati već oko pola noći.


A što mogu kad na mene ne djeluje tako. Baš me fino opusti i mogu spavati nakon kave.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Metalucifer
Offline
Avatar

Ukupno postova: 599
Lokacija: NYC
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.11.2007. 15:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Obožavam kavu i to tursku.Ona instant sranja pijem ako baš nisam u mogućnosti popiti pravu.Mogu satrati lonac kave i nakon toga zaspati kao mrtvac.

_________________
"...sve čopore i sva jata,sve od blata sve od zlata...progutat će danas ista vatra..."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.11.2007. 18:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa neznam jesam ovisnik al pijem ju svaki dan jerbo mi je fina, nekad prođe i tjedan dana da ju nepijem a mislim da bi ladno mogo i bez nje Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.11.2007. 18:22 
Naslov:  Re: Ovisnost o kavi
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mrzim tursku kavu - kratko i jasno. O kavi nisam ovisna, volim je pijuckati i filozofirati uz nju. Inace, odlicno kuham tursku kavu jos od osme godine. Majka je nikotinsko-kofeinski ovisnik pa sam naucila. Nista od nje nisam naslijedila, niti pusim niti cejfim uz tursku...

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.11.2007. 18:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam, jasno i glasno, apsolutni OVISNIK o kavi! ne mogu zamisliti dan bez kave, nesretna sam kad ju ne popijem! kad se probudim, prvo stavim kuhati kavu, a tek onda ostalo. i to samo tursku!!! mmmmmmm.... obožavam njen miris, okus, gorku, slatku, crnu, s mlijekom.. nedavno sam kupila šalicu od 0,33 da ne moram malo malo dolijevati Wink

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
aggy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 315
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.11.2007. 18:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja bez kave mogu danima. turska kava me ubije. jucer sam popila salicu i nisam spavala do 4. mene satru i dvije salice caja ... a tek espresso... pa to letim okolo

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
OligofreniDikobrazoid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2339
Lokacija: Šikara uz Dravu
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.11.2007. 19:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hehehe. Danica nam uvijek zna nabaciti zanimljive dnevne temice..... Bravo, bravo.... Iako, malo se sad osjećam kao na onim grupnim terapijama za ovisnike.....Al dobro, kad je tako:
Ja sam OligofreniDikobrazoid i OVISAN sam o kavi. Pijem hektolitre na dan i kontam da mi neki organi to zamjeraju, ali ne mogu si pomoći. Bez kofeina ne funkcioniram. Ni ujutro, a bormeč niti navečer. Upravo sam na poslu, a do ponoći ću sigurno tu popiti bar još 4-5 kava.... I nije mi ćao, kad je ovisnost, nek je ovisnost Laughing

_________________

Tis' mi mjesec, tis' mi zvijezda, dobra ti je mliječna žlijezda...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ruana
Offline
Ukupno postova: 1374
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 05.11.2007. 20:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

1step2far je napisao/la: ›
Mrzim tursku kavu - kratko i jasno. O kavi nisam ovisna, volim je pijuckati i filozofirati uz nju. Inace, odlicno kuham tursku kavu jos od osme godine. Majka je nikotinsko-kofeinski ovisnik pa sam naucila. Nista od nje nisam naslijedila, niti pusim niti cejfim uz tursku...


totalno se slazem s ovim, ja se za sve ove godine od kad pijem kavu nisam navukla, hihi. tj ja nemam nikakvu ovisnost

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.11.2007. 20:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...nije da moram popiti kavu....al ima dana kad bi dao litru krvi....za šalicu kave....Cool
...od kave jedino pijem u kucnoj radinosti...nesicu....a vani standardno ekspreso kavu....iako vec imam određene kafice gdje sam se uvjerio da je dobra kava....sve ostalo je nula bodova....Cool

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.11.2007. 21:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dakle, dragi naš OligofreniDikobrazoidu, ja sam DanicaV, užasno sam znatiželjna, obožavam postavljati pitanja i ovisnica sam o kavi od 2.godine života. I nije mi narastao rep. Obožavam jesti i kavu u zrnu.
Ako odbijem kavu, znači da sam ozbiljno bolesna.
Ne podnosim ništa instant.
Mora biti soca, što više, jer znači da je kava jaka. Jedino u vračke ne vjerujem.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.11.2007. 8:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kavu ne volim, ali kapučina obožavam

inače pijem taj napitak samo kad učim, takod a mi se ne spava

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ela
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2074
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.11.2007. 8:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovisnik o kavi ,totalni,pijem one ogromne šalice nessice,tursku pijem kad je se stvarno zaželim..
prva stvar nakon buđenja i doručka mi je kava ,mogu je piti u razno-razna vremena,patim od nesanice ali to nikako nije povezano s kavom,tako da je mogu piti i prije spavanja i onda otići u krevet,ali vjerujem da nekome smeta
bar onak tri te velike šalice dnevno popijem skontah polako da počinjem vući tu šalicu za sobom što ne valja pa sam trenutno na odvikavanju bar tog dijela ispijanja kave...

_________________
ne čini ono što želiš da ti čine,ukusi su različiti
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Poppy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2988
Lokacija: u snovima
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.11.2007. 8:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nikad ne pijem kavu

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: