Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



RECENZIJA: PipsChips&Videoclips - Pjesme za gladijatore

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
slevak
Offline
Avatar

Ukupno postova: 89
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.10.2007. 22:59 
Naslov:  RECENZIJA: PipsChips&Videoclips - Pjesme za gladijatore
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


PIPSCHIPS&VIDEOCLIPS - Pjesme za gladijatore
(Menart / Dan Mrak, 2007.)


Prvo, nitko nije mogao ne primijetiti kako su se PIPSI, zajedno sa Gibonnijem i Ninom priključili velikoj T-obitelji. Iako sam i sam na prvu loptu pomislio kako su se svjetski prodali, nakon slušanja CD-a promijenio sam mišljenje. Zašto? Pa ako je PIPSIMA trebala ta lova kako bi album smiksali u Americi, onda se "prodavanje" isplatilo.

Album je posvećen astronautima i astronautski se motivi provlače kroz doslovno svaku pjesmu, no naravno u 90% slučajeva u pozndatom Daddyjevom prenesenom značenju.

Gledajući njegov nedavni intervju u nekoj emisiji, zaključio sam kako je cijela astronautska spika u tome da PIPSI-ASTRONAUTI dolaze sa planete Zemlja i slijeću u mitsku zemlju Fafenštajn (Hrvatsku). No dobro.

Moram priznati da je CD na prvo slušanje dobio od mene katastrofalnu ocijenu. Uopće mi nije bilo jasno što ovaj CD predstavlja nakon sjajnog izdanja "Drveće i rijeke". Naravno, nakon što sam mu dao drugu šansu, odmah je zasjeo na prvo mjesto domaćih izdanja. Kako? Idemo redom.



Pipsi album otvaraju cikrusko-dječijom pjesmom "Dolazak astronauta", koja se svojim odmicanjem pretvara u post-apokaliptičnu skladbu, ponajviše zbog korištenja teme iz "Carmine burane" pojačanu snažnim distorzijama i mješovitim zborom (u kojem je pripomogla i Yaya). Tako ispočetka veseli pjesmuljak postaje pravi intro u nastavak albuma.
--Astronauti su glavo luda negdje u blizini, čuješ im glas--

"Gravitacija" je lagana balada protkana klavijaturama i gudačim instrumentima, te tadođer popraćena zborskim pjevanjem. Odikuje ju zarazan refren i ugođaj melankolije. Dušu dalo za kišne dane.
--I eto, dok lebdim iza nje, gravitacija me drži, i mogao sam odletjet bilo gdje, ali gravitacija me lijepi--

"Teroristi plaču" i "Zdenka i vanzemaljci" predstavljaju prave pop-pjesme, a govore o galaksijama i divovskim kompjuterima i svemirskim brodovima. Idealne su za predstavnike albuma za koje bi se mogli snimiti spotovi koji bi zasigirno povećali prodaju albuma. Naravno, kada bi se ti spotovi imali gdje vrtjeti. Jedno je siguro, nakon prvog slušanja albuma, refren iz "Zdenke" svakako će vam ostati u uhu i pjevušit ćete ga barem tri dana.
--O bejbi bejbi čemu plač, ja svud te nosim u mislima, i neznam u čemu je frka sad kad znaš da moram astronautima--
--Hrvatice iz zadnjeg sela, što si tako nevesela, dolazim već 15 puta, spičkao sam sve na butan--


Nakon pop-a, ponovno na red dolazi balada "Sin" koja je jedan od razloga zašto se ovaj album naziva sljedbenikom albuma "Drveće i rijeke". Svatko tko je čuo i zavolio "Mrgud, gorostas i tat", ova će mu pjesma zasigurno biti favorit.
--Koltom mašeš kao da je prut, udahni zrak i oprošten ti je dug, ništa ne mijenjaj, nije prvi put--

Prva polovica albuma završava trilogijom koja se sastoji od pjesama "U zvijezdama", "Domaći rok" i "Električne gitare pobijeđuju". Trilogija objašnjava kako je domaći rock užasan, ali kako ga svi slušaju unatoč toj činjenici. Zadnja pjesma završava konstatacijom da električne gitare uvijek pobijeđuju, a ukupna poruka bi trebala biti kako nema smisla slušati glazbu koja nema smisla i koja je monotona. Trilogija je specifična i po gostovanju Daddyijeve i Yayine kćerke Lucije, a u glazbenom smislu predstavlja odličan skup kompozicija.
--Jednog dana mi odlučili smo svi da ne slušamo ništa osim domaći rok--
--Slušam samo domaći rok--
--Svaku neman, pošast, avet, nevolju, električne gitare pobijeđuju--


Nastavak je albuma u ritmu swinga iz pjesme "Idealna pop pjesma za astronaute" sa snažnom brass sekcijom i zborom u kojem se nalazi i Ante Perković. Zarazni refren prevaladava uvodne stihove u kojima Daddy objašnjava kako se sve zna i sve snima, a skladba završava stihom: "Astronaut je volio sise, u bestežinskom stanju vise, savršeno".

Predzadnja pjesma "Foxtrot", laganim ritmom privodi album kraju stihovima: "Nemamo vremena, bezglabo jure sekunde", dok posljednja skladba "Slan" nije mogla biti bolje odabrana za zadnju stvar na albumu jer vas natjera da CD provrtite još jednom, pa još jednom. Ona također još jedanput dokazuje zašto je ovaj album slijedbenik "Drveća", a može se reći ja joj je pjesma "2x2" sa prošlog albuma najsličnija po ugođaju.
--Pokaži prste suncu, nemamo vremena, bezglavo jure sekunde, ne ljuti se na mene--
--Zarobljen iznutra, ti zaboravio si sve, tek sjene preko puta, sjetile su te--


Grafičko oblikovanje omota upotpunili su Tomislav Turković i Yaya.


Zaključak? Novi album Pipsa neće zasjesti na vrhove top ljestvica, no pojedine pjesme "Teroristi" i "Zdenka" zasigurno hoće, a to im je ustvari i svrha. Povukao bih tu paralelu sa Svadbasima i pjesmom "Treblebass" koja je u potpunoj suprotnosti sa ostatkom albuma. Dakle, ako su vam te pjesme odlične, ne kupujte CD jer ostatak nije takav. Ako vam se svidio prošli album, onda svakako kupite i ovaj jer mu je sljedbenik i u smislu glazbe i u smislu kvalitete. Tko je pomislio da će se Pipsi vratiti na stvaranje pjesama koje su objavljene na albumima "Fred Astaire" i "Bog", tada se prevario, ali i unatoč toj činjenici Pipsi su još jednom donjeli osvježenje na scenu i pokazali što za njih znači domaći rock. Ako su moderne rock bendove kod nas do sada predstavljali "Ramirez" i "Vatra", savjetujem im da počnu kreirati glazbu u ovom smjeru jer ćemo tada moći reći da imamo pravu modernu rock scenu. Namjerno ovdje ne spominjem "Let3", "Majke" i "Hladno pivo" jer oni ipak stvaraju glazbu za šire mase. Na kraju, nadam se da će lova od "T-Reklama" potrajati do idućeg izdanja, no do njega možemo sigurno očekivati podužu pauzu.


Zadnja promjena: slevak; 22.10.2007. 23:12; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tonya
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2171
Lokacija: Nedođija
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.10.2007. 23:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pff... Moje je mišljenje da Pipse nakon albuma Fred Astaire ne treba ni slušati...

_________________
Space: The final frontier
These are the voyages of the Starship, Enterprise
Its 5 year mission
To explore strange new worlds
To seek out new life and new civilizations
To boldly go where no man has gone before
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
TEDDYPICKERR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 71
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.10.2007. 10:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a jel se pipsi gdje mogu skinuti. ??? ne mogu ih naći.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Evil Poodingh
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2517
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.10.2007. 10:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

potpisujem Tonyno mišljenje. Vec na Bogu je ripper previse poceo isfuravati neke indie spike, dok su Drvece i Rijeke meni osobno ocajan album. Ovo tesko da mislim i poslusati, kada cak i kod nas ima dosta boljih bendova...

_________________
https://www.facebook.com/GO.Osijek
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
TEDDYPICKERR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 71
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.10.2007. 11:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evil Poodingh je napisao/la: ›
potpisujem Tonyno mišljenje. Vec na Bogu je ripper previse poceo isfuravati neke indie spike, dok su Drvece i Rijeke meni osobno ocajan album. Ovo tesko da mislim i poslusati, kada cak i kod nas ima dosta boljih bendova...

nema.Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jeff Murdock
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1502
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.10.2007. 11:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tonya je napisao/la (Pogledaj post): › Pff... Moje je mišljenje da Pipse nakon albuma Fred Astaire ne treba ni slušati...

Apsolutno se slažem!

_________________
Zbirka poezije: Na rubu ljubavi
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
TEDDYPICKERR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 71
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.11.2007. 9:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jel znate koliko je karta za koncert u slaviji, u petak? i gdje se može kupiti?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: