Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Admin, poduzmi nesto

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 06.10.2007. 12:29 
Naslov:  Admin, poduzmi nesto
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Primjetio sam jedan problem koji vec duze tako stoji i poprilicno je iritantan...

Naime radi se o thumbu fotke za objektiv031 na naslovnici koji nema dobro predvidjeno mjesto. Uvijek odreze komad fotke, a kod portretne fotografije problem postaje zaista izrazen je nerijetko fali i pola fotografije.

Ne pisem to sada samo zato sto je moja fotka trenutno objavljena, vec zato sto zbilja izgleda smijesno, a na sajtu cesto ima jako dobrih fotografija koje zasluzuju bolji tretman...

Hvala!

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2007. 13:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hm.

To je jedna od stvari za koju se moze reci da je feature, ali i da je bug, ovisno s koje strane gledas.

Naime, "odsjecanje" fotki na predefiniranu velicinu u boxovima Objektiv031 i Propustili ste - pogledajte nije slucajno i nije rezultat greske/bug-a.

Prije donosenja zakljucaka, treba uzeti u obzir da bi prikaz cijelog thumba u odredjenim situacijama znacio i znacajni utjecaj na prikaz boxova na naslovnici.

Buduci da se za Objektiv031 prikazuje trenutno aktivna fotka, a za PropustiliSte random fotka iz zadnjeg albuma, sve super funkcionira ako su obje fotke landscape, ili obje portrait, ali to cesto nije slucaj.

Problem "razvlacenja" je jos izrazeniji u slucaju kada je u Objektivu "kolaz" fotografija, buduci da su one najcesce sastavljene na nacin da je visina fotografije daleko veca u odnosu na sirinu, usporedjujuci sa standardnim portait dimenzijama. U takvim situacijama naslovnica zna izgleda poprilicno nakaradno (Objektiv031 box je visok, a Propustili ste je velikim dijelom "shupalj") + pomicanje svih slijednih boxova (znacajno) prema dolje.

U slucaju panorame problem je suprotnog predznaka - thumb u Objektiv031 boxu bude poprilicno "tanan".

Dakle, problem nije trivijalan i o njemu se dosta razmisljalo. Zakljuceno je da je iz zobg usabilitya bolje imati odredjene standarde za prikaz fotki u boxovima, buduci da thumbsi imaju ulogu mamilice.

Postoji i psiholoski moment (da, ovo je i mene zacudilo, ali statistike ukazuju na takvu pojavu), koji ukazuje na to da ljudi cesce klikni na thumb u kojem nije prikazana cijela fotka, vec samo dio koji vabi na akciju klikanja.

Dakle, zbog usabilitya vrlo vjerojatno nece biti mijenjane dimenzije prikazivanja thumba. Ono o cemu bi se moglo razmisliti i vidjeti koliko bi utjecalo na ucitavanje stranice, je prikaz thumba kroz flash, gdje bi se thumb (ukoliko je portrait ili kolaz) sam scrollao gore-dolje.

Sorry sto si mozda dobio dojam da fotografije nemaju tretman koji zasluzuju, ali ovo je situacija u kojoj se stvari trebaju gledati s vise strana, jer je to jedini nacin da se donese rjesenje koje je najbolje za najveci broj situacija.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 06.10.2007. 13:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la: ›
Postoji i psiholoski moment (da, ovo je i mene zacudilo, ali statistike ukazuju na takvu pojavu), koji ukazuje na to da ljudi cesce klikni na thumb u kojem nije prikazana cijela fotka, vec samo dio koji vabi na akciju klikanja.


U ovome i je dio problema i nisam to primjetio samo na 031. Naime, slicna je situacija i na nekim drugim stranicama koje posjecujem, a problem je u tome sto ja ne mogu odluciti koji dio ce se vidjeti, a koji ce bit odrezan. Tako mi se jednom prilikom pejsaz na thumbnailu prikazivao kao tek plavi gradient i naravno je da ljudi bas i nisu poludili od klikanja...

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2007. 13:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislim da bi najbolje rjsenje bilo da uploader moze proizvoljno cropati thumb, loji ce onda kao takav thumb biti prikazan i u Galeriji, i na naslovnici.

Ok, ovaj issue je taken into account, tako da ce se kod nove verzije Galerije obratiti paznja na taj problem.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2007. 14:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Malo offtopic, ali jel se meni to samo čini ili je Galerija malo presložena? Čini mi se da je Objektiv reversan, a i slike s partya u Westu su malo randomizirane više...I could be wrong, nisam dalje gledao.

_________________
The voices are back. Excellent.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2007. 16:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da, preslozena, a i preslozena je... ovisno o naglasku... ;-)

Sto se tice slozenosti (kompleksnosti) i usability-a, tu mislimo neke stvari promijeniti, kako bi korisnicima olaksali navigaciju i pronalazak trazenih informacija.

Sto se tice slaganja fotki u albumima, sada se po defaultu prvo prikazuju zadnje dodane fotke (bilo je vise glasova koji su govorili da je to logicnije nego dosadasnje sortiranje).

Naravno, svaki korisnik si moze prilagoditi postavke i slaganje (sortiranje) fotki u albumima (uzlazno i silazno po datumu, ili po nazivu) postaviti proizvoljno..

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: