Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Gost priče::Sve i svašta » Što voze osječki svećenici?

#1:  Što voze osječki svećenici? Autor: Circa Post Postano: 23.05.2006. 11:00

Velečasni Adam Bernatović iz Župe svetih Petra i Pavla vozi Audi A3. "Automobil sam kupio sam, župa nema novca za takve izdatke. Prije toga vozio sam šest godina starog Golfa dvicu i zamijenio ga uz nadoplatu po načelu "staro za novo". Imam 54 godine i to mi je uz privatnu zbirku knjiga jedina imovina. Moram stići na vrijeme na pogrebe i ostale obveze koje me svakodnevno čekaju i treba mi dobar i pouzdan automobil. U današnjoj situaciji A3 si ne mogu priuštiti svi, ali ja se ne ženiram što ga imam", rekao nam je Bernatović.

U Župnom uredu svetog Luke u Josipovcu na pitanje o voznom parku velečani Ivica Jurić odgovorio je protupitanjem i konstatacijom: "A što vi vozite? Koliko godina imate? Eto, ni ja u tim godinama nisam imao automobil! Umjesto da pišete što popovi i svećenici voze, pišite više o zlu droge u gradu. Iako mislim da to nije za novine, nemam što skrivati, vozim osam godina starog malog Volkswagenovog Pola".

Niti fratar Zvonimir Lutrović iz Župe Svete Obitelji na Jugu 2 nije bio oduševljen pitanjem. "Ne može se to preko telefona, dođite na pola sata do mene i sve ću vam objasniti", no, nakon ponovljenog upita fratar odgovora "imam osobni automobil, ništa posebno, vozim Golfa četvorku. Ali kod nas franjevaca sve je to zajedničko. I šta ćete sad s tim? Nemojte nešto krivo napisati, znam ja... sad ćete vi nešto krivo napisati..." sumnjičav je bio fra Lutrović.

No, ima i skromnijih slučajeva u Biskupiji đakovačkoj i srijemskoj ili je točnije reći - ekstrema. Velečasni Stjepan Krekman i ekonom Biskupije Stjepan Karalić voze Audije, vlč. Andrija Vrbanić svakodnevno sjeda za upravljač Mercedesa vrijednog 46 tisuća eura, a vlč. Tomo Vlaović vozi BMW peticu.

No, odakle pojedinim svećenicima koji su na nedjeljnim bogoslužjima puni suosjećanja s neimaštinom i pozivaju na pomoć onima koji nemaju ni za tramvajsku kartu novac za skupe automobile? Osnovica svećeničke plaće iznosi oko četiri tisuće kuna, na to se pridodaje i svećenički staž te pedeset kuna po služenoj misi. Znači da se neke prosječne plaće svećenika kreću od šest do osam tisuća kuna. Ne treba zaboraviti da je taj iznos zapravo njihov džeparac, jer, osim iznosa od oko tisuću kuna koji izdvajaju za dio hrane, sve režije u župi plaća Biskupija.

U gotovo svim zapadnim zemljama s pretežitim katoličkim stanovništvom postoji nepisani zakon (ovo se može protumačiti i kao osobni moral svećenika) da kler vozi automobile, ali u pravilu srednje, takozvane Golf klase, čije se cijene kreću od 15.000 do 20.000 tisuća eura upravo da ne bi upadali u oči vjernicima, kao srebrne ili crne metalik limuzine pojedinih svećenika u Hrvatskoj.



Pravi uzor i svećenicima, ali i vjernicima jest i godinu dana star svijetloplavi Peugeot 607 kojim se koristi kardinal Josip Bozanić, a od prosječno više srednje automobilske klase koju voze hrvatski svećenici odudara i biskup gospićko-senjski msgr. Mile Begović koji se kroz lički snijeg probija moćnim terencem - Hondom CRV.

Milodari vjernika na svetim misama, između ostalog, najsigurniji su izvor novca za financiranje Crkve, svatko izdvaja onoliko koliko misli da može, neki i više od toga jer, za crkvu se mora naći koja kuna, sramota je spustiti pogled i prekrižiti ruke kada tijekom mise po crkvi krene košarica.

(tekst je pisan prije godinu dana stoga se ispričavam ukoliko je neki od svećenika svoj vozni park obnovio novim modelom automobila)

Gaap031

#2:   Autor: Circa Post Postano: 23.05.2006. 11:07

Gorivo je sve skuplje, milodari sve tanji, među svećenicima je panika. Krajnje je vrijeme za oderat baku Janju do gole kože, tako da od svoje mirovine ne može platiti struju. Kog briga ako se naša Janja kupa u hladnoj vodi, bitno je da svećenik ima za auto kakav prosječan Hrvat i Katolik može samo sanjati......

#3:   Autor: anakonda Post Postano: 23.05.2006. 11:17

...naš župnik (u predgrađu metropole, doduše) kupio je početkom ove godine novog bemveja...ne bi se ja tolko ljutila, da nije stvar u slijedećem: u vrijeme blagoslova kuća oko Nove godine, tražio je preko župnog lista da ljudi svećenicima koji dođu blagosloviti kuću, moraju dati ni manje ni više nego 200 kuna...toliko je on naime ocijenio da je realno koliko obitelj može dati milodara za crkvu...za crkvu???...nakon možda dvadesetak dana, već se vozao u blještavo srebrnom novom autu...pa, eto ti pravde...

#4:   Autor: Circa Post Postano: 23.05.2006. 11:26

Ajmo ekipa, neka svatko napiše što njegov svećenik vozi.

#5:   Autor: gaap Post Postano: 23.05.2006. 11:29

ja nemam "svog" svećenika!

#6:   Autor: Circa Post Postano: 23.05.2006. 11:34

A onaj s kojim si se ljubio neki dan? Šta, on je iz druge Župe?

#7:   Autor: domagoj Post Postano: 23.05.2006. 12:13

Pa dobro, kako vam nije neugodno objavljivati GODINU dana star članak, i još ne dati si truda i vidjeti je li se što promijenilo, nego se ispričavati "ukoliko je neki od svećenika svoj vozni park obnovio novim modelom automobila"?! Lijenčine!

Ma, nije ni čudno... Što očekivati od Gaapa, nego tvrdolinijsko i tendenciozno piskaranje pod naslovom "Stilske vježbe - mrzim crkvu na tisuću načina"...

#8:   Autor: roca Post Postano: 23.05.2006. 12:40

ne gledam šta voze svećenici, više me zanima šta voze npr...bankari Smile

#9:   Autor: gaap Post Postano: 23.05.2006. 12:44

domagoj je napisao/la: ›
Pa dobro, kako vam nije neugodno objavljivati GODINU dana star članak, i još ne dati si truda i vidjeti je li se što promijenilo, nego se ispričavati "ukoliko je neki od svećenika svoj vozni park obnovio novim modelom automobila"?! Lijenčine!

Ma, nije ni čudno... Što očekivati od Gaapa, nego tvrdolinijsko i tendenciozno piskaranje pod naslovom "Stilske vježbe - mrzim crkvu na tisuću načina"...


NE MRZIM CRKVU NEGO LICEMJERJE

#10:   Autor: gaap Post Postano: 23.05.2006. 12:45

roca je napisao/la: ›
ne gledam šta voze svećenici, više me zanima šta voze npr...bankari Smile


bankari ne propovijedaju skromnost, skrušenost i dijeljenje s onima koji nemaju!

#11:   Autor: roca Post Postano: 23.05.2006. 12:55

mislim...muka mi je od institucije zvane crkva i svećenika i od religija općenito. Postoji nešto što se zove savjest (i svi je imamo, bez iznimke) i svako točno zna je li učinio nešto dobro ili zlo i nije potreban ni svećenik ni rabin ni šta ja znam šta sve ima koji će mi reći da je nešto ispravno ili ne. A jesam se sad zapetljala.... skoro sam i temu mašila u afektu Smile) Uglavnom, htjela sam reći da treba biti svoj i imati svoju osobnu religiju. Možda bi onda svećenici vozili npr. golf jedinicu

#12:   Autor: gaap Post Postano: 23.05.2006. 12:59

čini mi se da su svećenici religiju privatizirali, modelirali prema sebi i svojim ovozemaljskim užicima... Ali svi vi koji kraj punog stola, uz sliku Isusa blagujete mirne savjesti u ovakvome svijetu, kojeg su ustrojili vaši dušebrižnici, niste vrijedni osude, Ionako vas vaši svećenici nazivaju stadom...

#13:   Autor: Circa Post Postano: 23.05.2006. 13:02

roca je napisao/la (Pogledaj post): › mislim...muka mi je od institucije zvane crkva i svećenika i od religija općenito. Postoji nešto što se zove savjest (i svi je imamo, bez iznimke) i svako točno zna je li učinio nešto dobro ili zlo i nije potreban ni svećenik ni rabin ni šta ja znam šta sve ima koji će mi reći da je nešto ispravno ili ne. A jesam se sad zapetljala.... skoro sam i temu mašila u afektu Smile) Uglavnom, htjela sam reći da treba biti svoj i imati svoju osobnu religiju. Možda bi onda svećenici vozili npr. golf jedinicu

Odlično, kao da sam ja napisao! Smile

#14:   Autor: roca Post Postano: 23.05.2006. 13:05

gaap je napisao/la: ›
čini mi se da su svećenici religiju privatizirali, modelirali prema sebi i svojim ovozemaljskim užicima... Ali svi vi koji kraj punog stola, uz sliku Isusa blagujete mirne savjesti u ovakvome svijetu, kojeg su ustrojili vaši dušebrižnici, niste vrijedni osude, Ionako vas vaši svećenici nazivaju stadom...

evo kikiriki

#15:   Autor: Circa Post Postano: 23.05.2006. 13:22

Možda su Mercedesi pokloni pokajnika koji na taj način pokušavaju kupiti oprost... Ionako sve na ovom Svijetu ima cijenu pa tako i usluge Božjih ljudi.
Ponavljam, oni koji su cijelog života marljivo uplaćivali za "zvonik" i dolazili na misu te pomoagali svojoj Župi na sprovodu neće imati svećenika ako to netko od obitelji dodatno ne plati. Zašto? Zato što u međuvremenu, na nekom drugom groblju ima sprovod za koji će se platiti da dođe svećenik. Živjela Crkva, Sveta Katolička....

#16:   Autor: Alana Bates Post Postano: 23.05.2006. 14:24

Evo, naš svećenik vozi, ako se ne varam, stari Fiat Uno. Došao je u našu župu prije oko 2 god, a prije njega je došao trač da je strašno pedantan i da je posljednju župu u kojoj je bio ostavio u suficitu od oko 200 000 kn. Tako da mu osobno nemam što zamjeriti. I crkva je u obnovi, što stari svećenik nije uspio za 15-ak god koliko je ovdje (a on je vozio za ono vrijeme vrlo vrijednu Mazdu 323)...

Međutim, ni sama ne sumnjam da mnogi svećenici voze automobil iznad hrvatskih mogućnosti. To je činjenica, i radi se o licemjerju, dakako...

#17:   Autor: slevak Post Postano: 23.05.2006. 16:27

dojma sam da je ustvari svima vama jako bitno kakav auto tko vozi. ako kažete da prosječan svećenik ima paru od 6 do 8 iljada mjesečno, posve je logično da će čovjek s tom lovom nešto i kupiti. i ova enigma da svećenici voze najbolja kola je čista glupost. to je jedino što široke mase mogu primijetiti. štajaznam, možda ćikuriku imaju super kompove, maxadsl spike, mobitele po 5-6 iljada kuna ili nove vešmašine i mikrovalne. hespo madrace i lacoste majice. ionako ih pola iz teksta fura neki prosječni autić. jebiga, ja da živim u celibatu i da mi je sav posao dnevno održat tri mise i tu i tamo koju ispovjed, vjerojatno ni sam ne bi znao što raditi s tom silnom lovom. i onda, ak mi je svejedno oću vozit polovnjaka za 10 iljada eura ili novi terenac za 30 normalno da bi izabrao novi. recimo da mi na mjesečnu ratu ode četvrtina plaće, ostane mi taman da kupim i neki kabriolet za ić svetit kuće. uglavnom, ostavite te popove na miru - ne sviđaju se ni meni pa ih zato ni ne gledam. oni ionako u zadnje vrijeme propovijedaju samo klincima, bakicama i onima koji voze slične aute kao i oni. ostali su ionako ogorčeni i svojim plaćama a bogami i autima. živili!

#18:   Autor: paperje Post Postano: 23.05.2006. 16:36

ako me moja moć zamjećivanja u ovim poznim godinama još uvijek dobro služi, uočila sam da se na ovom portalu često govori o tomu kako bi svetu majku crkvu trebalo osuvremeniti, al neš ti jače suvremenosti od one na portalu na kojemu se objavljuju članci sa svega sitnih godinu dana zakašnjenja... stoga momci, (oder djevojke, ne znam!)-pri tomu mislim na circu i gaapa-uložite koju minuticu svoga dragocjenoga vremena pa osvježite ovaj (najblaže rečeno) stari članak. već se patina pohvatala na njemu... eto stvarno ne bih htjela biti brezobrezna, samo dobronamjerna sugestijica...
P.S. baš se veselim SVJEŽIM i sočnim informacijama o limenim ljubimcima naših dušebrižnika....

#19:   Autor: domagoj Post Postano: 23.05.2006. 17:01

Nešto vas gadno muči kad iz dana u dana nalazite motiv za mržnju spram crkve i njenih sljedbenika. Da, mržnju, jer to što se vi tobož igrate novinara (kad već niste za novinare završili škole) nije kritika nego ocrnjivanje ocrnjivanja radi.
Trebalo bi vas poučiti onoj pripovjetci koja završava sa "Tko je bez grijeha neka prvi baci kamen"...

paperje je napisao/la: ›
...uočila sam da se na ovom portalu često govori o tomu kako bi svetu majku crkvu trebalo osuvremeniti, al neš ti jače suvremenosti od one na portalu na kojemu se objavljuju članci sa svega sitnih godinu dana zakašnjenja...

Eto vam u glavu!

#20:   Autor: fatcat Post Postano: 23.05.2006. 17:30

domagoj je napisao/la: ›
Nešto vas gadno muči kad iz dana u dana nalazite motiv za mržnju spram crkve i njenih sljedbenika. Da, mržnju, jer to što se vi tobož igrate novinara (kad već niste za novinare završili škole) nije kritika nego ocrnjivanje ocrnjivanja radi.
Trebalo bi vas poučiti onoj pripovjetci koja završava sa "Tko je bez grijeha neka prvi baci kamen"...

Eto vam u glavu!

Crkva je sposobna sebe ocrniti i bez nase pomoci. "Tko tebe kamenom, ti njega kruhom (ali onim tvrdim od prekjucer)"

#21:   Autor: Leon Post Postano: 23.05.2006. 17:54

domagoj je napisao/la: › Nešto vas gadno muči kad iz dana u dana nalazite motiv za mržnju spram crkve i njenih sljedbenika.

Mislim da bi jedan globalni reality check bio dobar. Ljude treba shvacati kao jedinke, stoga bi bilo pozeljno smanjiti upotrebu "mi", "vi", "oni" samo na slucajeve gdje je to zaista nuzno. Ukoliko nisi govorio u mnozini, nego si persirao Gaapu, ispricavam se. ;-)

domagoj je napisao/la: › Trebalo bi vas poučiti onoj pripovjetci koja završava sa "Tko je bez grijeha neka prvi baci kamen"...


Mislim da u Bibliji ima podosta poucnih tekstova. Patche, to je knjiga sacinjena od mnogih prica tog doba koje velicaju ljudsku dobrotu i potice na razmisljanje o sustavu vrijednosti. Doduse, ima odredjenih nepodudarnosti, ali dobro. Za to postoje strucniji ljudi, oni koji detaljnije analiziraju i to im je jedini posao. ;-)

Sto se tice zastarjelosti clanka - radi se clanku pisanom u formi kolumne, stoga je razumljivo da se napisano tumaci kao misljenje autora - bilo ono temeljeno i na starijim informacijama (sto je posebno naznaceno).

Dijelim misljenje da bi ova kolumna bila uvjerljivija da su podaci svjeziji. ;-)

#22:   Autor: --- Post Postano: 23.05.2006. 20:08

ako neće nitko drugi, ja sam voljan bacati kamenje...samo mi imenujte mete i platite kavu po glavi...

#23:   Autor: anakonda Post Postano: 24.05.2006. 9:21

domagoj je napisao/la: › Nešto vas gadno muči kad iz dana u dana nalazite motiv za mržnju spram crkve i njenih sljedbenika.

[
...mislim da se ovdje ne radi o mržnji spram crkve i njezinih sljedbenika, već se radi o nepodnošenju institucije crkve, bar što se mene tiče...vjera je vrlo osobna stvar i u nju neću dirati...ali volim se usprotiviti svemu što je nepravedno, pa tako i svecenicima u skupim autima...naravno, nisu svi takvi i svaka čast onima koji zaista se trude učiniti svoju župu što pristupačnijom župljanima u svim pogledima...ali takvih je sve manje...

#24:   Autor: roca Post Postano: 24.05.2006. 9:55

[quote="domagoj";p="18506"]Nešto vas gadno muči kad iz dana u dana nalazite motiv za mržnju spram crkve i njenih sljedbenika. Da, mržnju, jer to što se vi tobož igrate novinara (kad već niste za novinare završili škole) nije kritika nego ocrnjivanje ocrnjivanja radi.
Trebalo bi vas poučiti onoj pripovjetci koja završava sa "Tko je bez grijeha neka prvi baci kamen"...

nije u pitanju mržnja; (financijska i politička) institucija zvana crkva me živcira zbog licemjerja; kad bi započela s primjerima samo iz mojeg osobnog iskustva trebalo bi mi pola dana. A da ne kažem da me svakodnevno kod Supera zaustavi bar pet "nasmijanih" mladića ili djevojaka propovjedajući vjeru bilo koje vrste. Čemu to maltretiranje građana?
Što se tiče sljedbenika crkve (koje crkva naziva stadom, kao što je netko već komentirao), stvarno ih ne mrzim jer je, kao što sam rekla, vejra osobna stvar pojedinca, ali me stvarno živcira kad me zaustavljaju kojekakvi "vjesnici vjere", i kad ih ne želim slušati ponekad i dobace nešto ne baš ugodno.

#25:   Autor: domagoj Post Postano: 24.05.2006. 10:16

Global reality - check in:
U svijetu ("global") u stvarnim novinama ("reality") i njihovim internet izdanjima postoji nešto što se zove uređivačka politika. Tako se lijepo zna kakva je uređivačka politika i kakvi su stavovi uredništva u Frankfurter Allgemeine Zeitungu, a kakvi u Wall Street Journalu (ili ako ćeš bliže - u Hrvatskom slovu i u Večernjaku) - jesu li liberalno ili konzervativno orijentirani, itd.

E sad, ti Leone bi kao "site admin" trebao biti onaj koje određuje uređivačku politiku, koji provjerava tekstove ("check") i kaže ovo ide, ovo ne ide.
Site je čoporativni posao, a ako ti dižeš rampu na svaku žvrljotinu - to je tvoj problem. U nedostatku sadržaja tebi je sve dobro. Stoga ja ne izdvajam Gaapa kao poznatog i priznatog glede vjere ozlojeđenog čovjeka. On jest potpisan kao autor, ali ti si to dopustio objaviti.

Global reality - check out.

#26:   Autor: gaap Post Postano: 24.05.2006. 10:28

domagoj je napisao/la: ›
Global reality - check in:
U svijetu ("global") u stvarnim novinama ("reality") i njihovim internet izdanjima postoji nešto što se zove uređivačka politika. Tako se lijepo zna kakva je uređivačka politika i kakvi su stavovi uredništva u Frankfurter Allgemeine Zeitungu, a kakvi u Wall Street Journalu (ili ako ćeš bliže - u Hrvatskom slovu i u Večernjaku) - jesu li liberalno ili konzervativno orijentirani, itd.

E sad, ti Leone bi kao "site admin" trebao biti onaj koje određuje uređivačku politiku, koji provjerava tekstove ("check") i kaže ovo ide, ovo ne ide.
Site je čoporativni posao, a ako ti dižeš rampu na svaku žvrljotinu - to je tvoj problem. U nedostatku sadržaja tebi je sve dobro. Stoga ja ne izdvajam Gaapa kao poznatog i priznatog glede vjere ozlojeđenog čovjeka. On jest potpisan kao autor, ali ti si to dopustio objaviti.

Global reality - check out.


dakle, predlažeš li cenzuru ili autocenzuru?

#27:   Autor: domagoj Post Postano: 24.05.2006. 10:31

Očigledno nikad nisi radio kao novinar, čim misliš da je svaka intervencija od strane urednika u tvoj rad cenzura.

#28:   Autor: anakonda Post Postano: 24.05.2006. 10:34

...sori na upadu sa strane, znači li to da svi koji smo na forumu moramo biti novinari pa znati nešto o cenzuri i autocenzuri...?...

#29:   Autor: gaap Post Postano: 24.05.2006. 10:38

domagoj je napisao/la: ›
Očigledno nikad nisi radio kao novinar, čim misliš da je svaka intervencija od strane urednika u tvoj rad cenzura.


a ti si novinar? mislim da o zanatu ipak znam više od tebe!

#30:   Autor: roca Post Postano: 24.05.2006. 10:52

vaše je prepucavanje još jedan dokaz kud sve crkva i popovi vode. čini mi se da se domagoj kao fura na ponovljeni tekst a u stvari ga smeta tema.

#31:   Autor: Leon Post Postano: 24.05.2006. 11:04

domagoj je napisao/la: › Tako se lijepo zna kakva je uređivačka politika i kakvi su stavovi uredništva u Frankfurter Allgemeine Zeitungu, a kakvi u Wall Street Journalu (ili ako ćeš bliže - u Hrvatskom slovu i u Večernjaku) - jesu li liberalno ili konzervativno orijentirani, itd. E sad, ti Leone bi kao "site admin" trebao biti onaj koje određuje uređivačku politiku, koji provjerava tekstove ("check") i kaže ovo ide, ovo ne ide.


Prvom i zadnjom recenicom si dao odgovor na svoj komentar. Naime, cim neki medij ima ovu ili onu orijentaciju, onda je jasno da tamo postoji dirigirana uredjivacka politika, politika rukovodjena necijim interesima - najcesce interesima financijera. Takva "uredjivacka politika" je protivna interesima javnosti, slobodnog informiranja i kritike drustva.

Portal Osijek031 nije financiran niti od koje politicke struje ili trzisne interesne sfere. Portal se financira iskljucivo reklamama, a sve reklame su i naznacene kao takve.

Slijedom toga, moze se zakljuciti da "uredjivacka politika" nije ta koja ce govoriti kakav sadrzaj, u odnosu na necije interese, se smije ili ne smije objaviti, vec samo koliko je taj sadrzaj kvalitetan/bitan u tom trenutku.

Citat: › On jest potpisan kao autor, ali ti si to dopustio objaviti.


Svoju zamjerku na clanak sam vec iznio (i javno). Sto se tice same teme clanka ili mrznje o kojoj govoris - hm, govora mrznje zaista nema, a koliko je tema "vruca" najbolje govore komentari.

Nadam se da shvacas da mi je potpuno neprihvatljiva teza "tako se lijepo zna kakva je uređivačka politika...", jer takav odnos prema pisanju ne smatram novinarstvom, vec placenim lobbyranjem i zloupotrebom medijskih moci. I ne, ne trebas dobiti Pulitzera da bi bi znao razluciti dobro od loseg uredjivanja.

Moje misljenje o temi (koje imam, ali ga treba gledati kao izdvojenu cjelinu u odnosu na ono sto nazivas "uredjivackom politikom") je moje misljenje o toj temi i potpuno je nebitno za ovo o cemu nas dvojica pricamo. ;-)

#32:   Autor: Circa Post Postano: 24.05.2006. 11:11

Pa poznato je da se svecenika ne smije spomenuti u negativnom prizvuku........ Njemu je ionako Bog dao auto, a o Bozjim cudima smiju govoriti samo popovi, dakle o tome kakve aute, laptope, kucna kina i kozne garniture imaju nemamo pravo pricati....

#33:   Autor: domagoj Post Postano: 24.05.2006. 11:11

Uređivačka politika je sasvim legitiman proces, a svijet nažalost funkcionira na principu interesa. To ne znači da ti, Leone, možeš oprati ruke od tekstova koji se na osijek031 objavljuju, jer si i ti osim autora za njih odgovoran. Misliš da nisi? Kad bi Gaap pozvao na nasilje, i kad bi se nasilje dogodilo, i ti bi završio u ćuzi. To nema nikakve veze s Crkvom.

Meni je žao što nitko od silnih komentatora (Circa, roca, Gaap, itd.) nije u stanju vidjeti pozitivne strane vjere, nego govorom mržnje izražavaju svoju nemoć.
Konstruktivna kritika je dobronamjerna, ovo što Gaap injemu slični rade je, ponavljam, govor mržnje. To nije objektivno novinarstvo, nego tendenciozno pisanje s namjerom, a namjera je samo oblatiti. Inače bi barem pokušao čuti suprotnu stranu i njihove argumente, a ne automatski uzeti ih na nož.


Zadnja promjena: domagoj; 24.05.2006. 11:29; ukupno mijenjano 4 put/a.

#34:   Autor: Circa Post Postano: 24.05.2006. 11:27

Domagoj, malo ideš predaleko! Od čega ovdje treba oprati ruke? Da se ima od čega prati ruke gospoda svecenici, koji su u tekstu spomenuti imenom i prezimenom bi sigurno vec reagirali... Kakva "ćuza", šta drobiš?

#35:   Autor: domagoj Post Postano: 24.05.2006. 11:30

Kamenje se drobi.
Pokušaj ostati na visini diskursa.

#36:   Autor: Circa Post Postano: 24.05.2006. 11:33

Govor mržnje je ako se javno napiše koji svećenik vozi koji automobil???
Mućni malo glavom! Ovdje se govori o licemjerju pojedinih svecenika koji na misu dolaze u BMW-ovima i Mercedesima, a propagiraju skromnost i pomaganje siromasnima. Cast onima koji nisu takvi, ali one koji jesu treba javno spomenuti, a to ti je ono sto narod voli procitati....
Pozitivne strane vjere su vrlo individualne i trebale bi takvima i ostati, ne moras ici na misu da bi vjerovao i ne moras slusati popa da bi pomagao siromasnima i bio uzoran gradjanin....

#37:   Autor: Leon Post Postano: 24.05.2006. 11:36

domagoj je napisao/la: › Uređivačka politika je sasvim legitiman proces, a svijet nažalost funkcionira na principu interesa. To ne znači da ti, Leone, možeš oprati ruke od tekstova koji se na osijek031 objavljuju, jer si i ti osim autora za njih odgovoran. Misliš da nisi? Kad bi Gaap pozvao na nasilje, i kad bi se nasilje dogodilo, i ti bi završio u ćuzi.


Mislim da sam u gornjem tekstu objasnio sto smatram "uredjivackom politikom".

Slazem se da svaka "uredjivacka politika" jest "legitiman proces" (sto god u ovom kontekstu znacila ta, tako cesto upotrebljavana, divna floskuletina). Doduse, postoje i mediji kod kojih pojam "legitimnosti" ne ukljucuje dirigirano uredjivanje i biranje sadrzaja (Osijek031 je jedan primjer ;-)), stoga ne prihvacam takvu tezu kao valjanu.

I portal Osijek031 funkcionira na principu interesa. Interes portala Osijek031 su slobodno informiranje, poticanje na promisljanje i izravni financijski interesi.

Ne mislim da bi ti interesi trebali kreirati ono sto ti smatras "uredjivackom politikom", odnosno priklanjanje medija i iskoristavanje njegovih moci za neke druge (tudje) interese.

Kao sto rekoh, u Gaapovom tekstu nije bilo mrznje o kojoj govoris. Inace, pojam "konstruktivne kritike" je jako nedorecen i dozivljava se subjektivno. Ono sto jedna osoba vidi kao "konstruktivnu kritiku", druga ne mora.

Btw. Spominjes "cuzu". Hm, smatras da bi novinare ili osobe koji javno iznose svoje misljenje, trebalo trpati u "cuzu"?

Btw2. kao sto vidis, ja govorim o principima, ne zalazim konkretno u temu svecenickih automobila, sto ne znaci da nemam sto reci na nju. ;-) Ako cemo pricati o toj temi - pricat cemo o toj temi. Ako cemo pricati o principima - pricat cemo o principima.

#38:   Autor: gaap Post Postano: 24.05.2006. 11:40

domagoj je napisao/la: ›
Meni je žao što nitko od silnih komentatora (Circa, roca, Gaap, itd.) nije u stanju vidjeti pozitivne strane vjere, nego govorom mržnje izražavaju svoju nemoć.
Konstruktivna kritika je dobronamjerna, ovo što Gaap injemu slični rade je, ponavljam, govor mržnje. To nije objektivno novinarstvo, nego tendenciozno pisanje s namjerom, a namjera je samo oblatiti. Inače bi barem pokušao čuti suprotnu stranu i njihove argumente, a ne automatski uzeti ih na nož.


kao prvo svaki je od svećenika upitan za izjavu, njihov je problem što dočekuju takve upite puni žuči (kako i priliči "božjem čovjeku")
kao drugo, ponavljam, mrzim samo licemjerje!
kao treće, nemam razloga za tendenciozno pisanje
kao četvrto u tekstu su samo činjenice koje su iznjeli sami svećenici
kao peto, svećenici svojim postupcima i ponašanjem blate sami sebe, nema potrebe da ja to činim
kao šesto, što znači "čuti suprotnu stranu"? zar sam trebao nakon što sam napisao tekst poslati ga prvo njima da kažu jel to valja i jesu li zadovoljni njime i dal se to smije objaviti negdje!?
kao sedmo, zašto vi slijepci toliko branite svećenike koji očito zbog svoga ponašanja sami daju povod za tekstove slične ovome...

#39:   Autor: anakonda Post Postano: 24.05.2006. 11:53

...sori, domagoj, ako ćemo ostati na "visini diskursa", onda nemoj ni ti spominjati "ćuzu", a komentirati "drobljenje kamenja"...i opet ponavljam, ne smatram da ovdje govorimo o vjeri, vjerujem da "svi ti silni komentatori" kako ti to lijepo veliš, uviđaju razliku između vjere i onoga o čemu se govori ovdje, a to su svećenici, skupi automobili i sve što ide uz to...čini mi se da si jedini koji ne vidi tu razliku, već sve to stavljaš u isti koš...

#40:   Autor: domagoj Post Postano: 24.05.2006. 11:55

Ćuza je jedna divna riječ, izvučena iz konteksta nema smisla.

Meni je drago kad mogu zakuhati raspravu, jer onda na vidjelo izađe mnoštvo lijepih i manje lijepih mišljenja, ljudi se razotkriju, pokažu se kakvima zaista jesu, i sve bude puno jasnije. Proučite što znači "majeutika" (keyword: Aristotel).


Zadnja promjena: domagoj; 24.05.2006. 12:02; ukupno mijenjano 2 put/a.

#41:   Autor: fatcat Post Postano: 24.05.2006. 11:58

domagoj je napisao/la: ›
Global reality - check in:
U svijetu ("global") u stvarnim novinama ("reality") i njihovim internet izdanjima postoji nešto što se zove uređivačka politika. Tako se lijepo zna kakva je uređivačka politika i kakvi su stavovi uredništva u Frankfurter Allgemeine Zeitungu, a kakvi u Wall Street Journalu (ili ako ćeš bliže - u Hrvatskom slovu i u Večernjaku) - jesu li liberalno ili konzervativno orijentirani, itd.

E sad, ti Leone bi kao "site admin" trebao biti onaj koje određuje uređivačku politiku, koji provjerava tekstove ("check") i kaže ovo ide, ovo ne ide.
Site je čoporativni posao, a ako ti dižeš rampu na svaku žvrljotinu - to je tvoj problem. U nedostatku sadržaja tebi je sve dobro. Stoga ja ne izdvajam Gaapa kao poznatog i priznatog glede vjere ozlojeđenog čovjeka. On jest potpisan kao autor, ali ti si to dopustio objaviti.

Global reality - check out.


Any form of "REALITY" - Unfortunately not present (at least not in this post).

Izgleda kao cenzura i smrdi kao cenzura...

#42:   Autor: Alana Bates Post Postano: 24.05.2006. 15:55

Vrlo mi je zanimljivo kad se ljudi koji u životu nisu napisali novinarski tekst nađu pozvani govoriti o "uređivačkoj politici" i "novinarskoj etici".
U ovom kontekstu, ako bismo govorili o drugoj strani koju treba pozvati, to bi mogao biti svećenik koji vozi skromniji automobil.
Jasno, ne dvojim ni da se gaap odlučio pisati o ovoj temi zbog osobnog interesa i negativnog stava prema svećenicima, no trebalo bi pomno proučiti ima li u tekstu aluzija na autorovo osobno mišljenje o tome. A ako nema, ovo je sasvim korektan novinarski tekst.

Međutim, radi se i o Internetu kao mediju ovdje. Ovaj tekst ne bi mogao ići u dnevne novine. Internetu je puno toga više dopušteno (pogledajmo samo blogove, koji mogu promovirati čak i neonacističke stavove i govor mržnje u tom smislu, što je po meni još gore i još alarmantnije!)

#43:   Autor: domagoj Post Postano: 24.05.2006. 16:03

Netko tko se niti ne potpisuje svojim vlastitim imenom (a misli da je ozbiljan novinar) uvjeren je da zna moj životopis i što sam u životu radio, a što nisam.

Kakva hajka! Baš sam ponosan na sebe!

#44:   Autor: Alana Bates Post Postano: 24.05.2006. 16:07

Smile Mogu se potpisati imenom i prezimenom, ako se na mene odnosilo. Ionako će mi ime biti u jednoj od idućih Gost-priča. Puno pozdrava.

#45:   Autor: puki Post Postano: 24.05.2006. 17:28

domagoj je napisao/la: ›
Netko tko se niti ne potpisuje svojim vlastitim imenom (a misli da je ozbiljan novinar) uvjeren je da zna moj životopis i što sam u životu radio, a što nisam.

Kakva hajka! Baš sam ponosan na sebe!


ma ajde! blago tebi.
andrej pufler, a ti si?

#46:   Autor: paperje Post Postano: 24.05.2006. 19:20

pravim imenom ili svojevrsnim pseudonimom, sasvim mi je svejedno! naravno, sve dok me dotična osoba opskrbljuje istinitim i objektivnim činjenicama u dnevnim novinama koje kupujem, u časopisu kojega ponekad prelistam, na TV emisiji koju gledam ili na web portalu kojega posjećujem, a podatci u gaapovom tekstu potpuno su točni!

sljedeće, mediji su danas (bez pretjerivanja) sveprisutni u našim životima. brojne TV kuće, besplatne dnevne novine ili novine koje plaćamo, internet, radio... danas je u medijima zaposleno više ljudi no što je to ikada ranije bio slučaj. sto ljudi, sto ćudi... i novinari su ljudi (vjerovali vi to meni ili ne) pa ih vode različiti interesi kojima je manje ili više prožet njihov profesionalni rad. sad, iz te silno velike količine informacija, kojom nas svakoga dana okružuju mediji, svatko od nas odabire ono što želi gledati, slušati ili čitati. naprimjer, osobno nikad neću čitati sportsku rubriku u dnevnom tisku (osim ukoliko se radi o janici ili baliću), ali ću zato rado proučiti tekstove koji se tiču obrazovanja, zdravstva ili brige o životinjama. tako i svatko drugi neprestano odabire ponešto za sebe. iako mi rad u medijima niti izdaleka nije blizak, jasno mi je da konkurencija pred njih stavlja težak zadatak. naime, potrebno je pridobiti masu da kupuje baš te novine, gleda baš tu TV emisiju ili sluša baš tu radio postaju. svaki novinar zna da će to postići isključivo ukoliko kao plod ruku njegovih nastane nešto što je većini informativno. vijesti poput "baka danica danas prala veš pa ga okačila na štrik ili sedmogodišnja valentina jutros nahranila svoga žutoga mačka" nisu ljudima informativne, one ne prodaju novine!

i na kraju, nije mi jasno zašto je domagoj toliko uvjeren da se u prethodnom članku radi o govoru mržnje prema Crkvi i svemu što je vezano uz nju. autor je sam jasno rekao da MRZI LICEMJERJE, a priznajmo si, njime je protkano cjelokupno društvo. mišljenja sam da je gaap svojim člankom samo htio skrenuti našu pažnju (naravno, ukoliko to i sami želimo) na količinu licemjerja koje nam svakodnevno kesi svoje zube kroz skupe automobile kojima upravljaju oni koji izvikuju: "Blago skromnima, oni će baštiniti zemlju! "

#47:   Autor: super_leptir Post Postano: 25.05.2006. 1:05

na sta ste vi spali???
pisete kao prvo neistine (jer vlc. Juric nije u Zupi svetog Luke u Josipovcu), a kao druge teme koje se vas ne ticu aposlutno. sto vas briga na sto svecenici (ili bilo tko drugi) trose svoj privatni novac... sto se to vas tice???
a kao drugo u Osijeku se odrzava SPEKTAKULARAN festival krscnaske glazbe i to na takvom nivou da nam Zagreb i ostali veci gradovi mogu pozavidjeti! ali na naslovnici nisam vidio niti jedan clanak o tome. a glavno da pisete sto svecenici voze... sramite se! i vi se zovete novinari... niste vi novinari... mozda neki izrod alinovinari sigurno ne!
dobro vas je vlc. Juric i pitao, a sto vi vozite!

#48:   Autor: super_leptir Post Postano: 25.05.2006. 1:22

a gaap-a mi je jadnog zao, jer je skolski primjer gusenja savijesti, gdje njegova savijest vice, a on ju pokusava umiriti time sto napada u ovom slucaju Crkvu. nije to slucajno Crkva. jer zna on svijesno ili podsvijesno da radi zlo, no nacin na koji bira da se obrani je po principu: napad je najjaca obrana. a Crkva kao moralni autoritet mu tu smeta i podjseca ga na savijest koju sam ubija. i onda ono sto mali ljudi ne mogu napraviti je reci: oprostite mi, zao mi je, pogrijesio sam; nego se mali ljudi prave veliki i kao pametni i pokusavaju svoje postupke opravdati i sebi i drugim ljudima, a savjest se neda ubiti. jel tako?
mozemo mi zatvoriti usi na njen glas, ali ona je jos uvijek tu... i ostat ce! Smile

#49:   Autor: paperje Post Postano: 25.05.2006. 1:29

amen

#50:   Autor: Alana Bates Post Postano: 25.05.2006. 6:40

super_leptir je napisao/la: ›
na sta ste vi spali???
pisete kao prvo neistine (jer vlc. Juric nije u Zupi svetog Luke u Josipovcu), a kao druge teme koje se vas ne ticu aposlutno. sto vas briga na sto svecenici (ili bilo tko drugi) trose svoj privatni novac... sto se to vas tice???
a kao drugo u Osijeku se odrzava SPEKTAKULARAN festival krscnaske glazbe i to na takvom nivou da nam Zagreb i ostali veci gradovi mogu pozavidjeti! ali na naslovnici nisam vidio niti jedan clanak o tome. a glavno da pisete sto svecenici voze... sramite se! i vi se zovete novinari... niste vi novinari... mozda neki izrod alinovinari sigurno ne!
dobro vas je vlc. Juric i pitao, a sto vi vozite!


Htjela bih samo... o Kristfestu je na ovoj stranici (i na naslovnici također!) pisano, čak u dva navrata, jer je portal podijelio i nekoliko besplatnih karata, a na forumu se održavala i rasprava o Kristfestu koju je pokrenulo njeno vodstvo.

Također, piše se i o našim političarima kad nabave nove službene automobile koji su neprimjereni našem standardu, o Željku Kerumu kad nabavi svoj novi privatni automobil koji je neprimjeren našem standardu, ili se piše i o tome što voze naše zvijezde, tako da razumijem i želju novinara da piše i o tome što svećenici voze.
Ali mislim da iz ove obrane Crkve ide više govora mržnje i nerazumijevanja nego što bismo mogli postići tolerancije i međusobnog uvažavanja, pa se i ja slažem da stavimo amen na ovu temu.

#51:   Autor: gaap Post Postano: 25.05.2006. 8:48

Alana Bates je napisao/la: ›
Međutim, radi se i o Internetu kao mediju ovdje. Ovaj tekst ne bi mogao ići u dnevne novine. Internetu je puno toga više dopušteno (pogledajmo samo blogove, koji mogu promovirati čak i neonacističke stavove i govor mržnje u tom smislu, što je po meni još gore i još alarmantnije!)


nije istina! vrlo sličan tekst bio je u dvoje dnevnih novina!

#52:   Autor: gaap Post Postano: 25.05.2006. 8:52

super_leptir je napisao/la: ›
a gaap-a mi je jadnog zao, jer je skolski primjer gusenja savijesti, gdje njegova savijest vice, a on ju pokusava umiriti time sto napada u ovom slucaju Crkvu. nije to slucajno Crkva. jer zna on svijesno ili podsvijesno da radi zlo, no nacin na koji bira da se obrani je po principu: napad je najjaca obrana. a Crkva kao moralni autoritet mu tu smeta i podjseca ga na savijest koju sam ubija. i onda ono sto mali ljudi ne mogu napraviti je reci: oprostite mi, zao mi je, pogrijesio sam; nego se mali ljudi prave veliki i kao pametni i pokusavaju svoje postupke opravdati i sebi i drugim ljudima, a savjest se neda ubiti. jel tako?
mozemo mi zatvoriti usi na njen glas, ali ona je jos uvijek tu... i ostat ce! Smile


oprosti pogriješio sam i pročitao tvoj nevjerojatan post!

#53:   Autor: Alana Bates Post Postano: 25.05.2006. 16:06

gaap je napisao/la: ›
Alana Bates je napisao/la: ›
Međutim, radi se i o Internetu kao mediju ovdje. Ovaj tekst ne bi mogao ići u dnevne novine. Internetu je puno toga više dopušteno (pogledajmo samo blogove, koji mogu promovirati čak i neonacističke stavove i govor mržnje u tom smislu, što je po meni još gore i još alarmantnije!)


Eto, još smo liberalniji nego što sam mislila. Dakle, tematika je legitimna, i nije napad na društvenu klasu (kastu, da ne kažem!)

nije istina! vrlo sličan tekst bio je u dvoje dnevnih novina!

#54:   Autor: Alana Bates Post Postano: 25.05.2006. 16:07

Ja ne znam kako sam ja uspjela ubacit svoj odgovor u kvout! Nekad se sama sebi začudim, svojoj genijalnosti, pače.

#55:   Autor: paperje Post Postano: 25.05.2006. 17:07

ne mogu reći da su silne godine i iskustvo iza mene, ali nešto mi je ipak do sada postalo kristalno jasno. to je opasnost koju predstavljaju oni koji jesu dogmatični. ni u kom pogledu slijepo slijeđenje dogme nikada nije dovela do nečega poželjnoga. društvo se mijenja i razvija, Crkva je dio društva pa bi bilo sasvim zgodno kad bi i ona slijedila tu promjenu. mislim da je velika pogrješka beskompromisno vjerovati nekomu ili nečemu. čovjek je jedino biće na Zemlji kojemu je podarena inteligencija, taj savršeni sustav sposobnosti koji omogućuje napredak. slijepo vjerovanje u dogme znači funkcioniranje na nekim nižim razinama od onih koje su prvenstveno čovjeku svojstvene.

#56:   Autor: --- Post Postano: 25.05.2006. 17:32

ja sam nekad davno (pro) vozao jednu redovnicu, kladim se da to nije zabilježeno u statistikama...

#57:  Re: Što voze osječki svećenici? Autor: Ketty Post Postano: 25.05.2006. 21:34

Ja mislim da u zadnje vrijeme imamo sve manje kvalitetnih svećenika.
Postali su suprotnost onoga što nagovještavaju.Čini mi se da je mnogo njih u toj službi zbog krivih razloga i uopće ih nije sram radi toga.Naravno ima i onih koji svoj posao rade s ljubavlju i koji imaju volje pomoći zajednici.
Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Mislim da nije u redu da voze skupe auto,a nama pripovjedaju o tome kako ima ljudi koji su siromašni i koji nemaju ..... nasprem njih,nemam ni ja.Oni su se zavjetovali na skromnost ali taj im zavjet očito ne smeta u zadnje vrijeme.Daju si za pravo da komentiraju druge ali nedaju drugima pravo da komentiraju njih.Ako netko misli da je u redu što oni voze skupe aute onda nebi trebao osjećati potrebu da ih brani,kad ih nitko ni ne napada.
Confused Confused Confused Confused Confused Confused
I ako igdje možemo iznjeti svoje mišljenje to je onda na internetu ..... makar znamo da će ga netko pročitati,ako ništa!!!!!!!!!

#58:   Autor: Circa Post Postano: 25.05.2006. 21:40

Ketty, za tvoj prvi post evo ti naramak kikiriki-a...

#59:  Re: Što voze osječki svećenici? Autor: Ketty Post Postano: 25.05.2006. 21:52

Hvala hvala ........ Laughing Laughing Very Happy Very Happy

#60:   Autor: EU_Šaban Post Postano: 25.05.2006. 22:12

gaap je napisao/la: ›
nije istina! vrlo sličan tekst bio je u dvoje dnevnih novina!


A ti si kao novinar ovdje? "Dvoje dnevnih novina"...

Piši nam i dalje.

#61:   Autor: EU_Šaban Post Postano: 25.05.2006. 22:18

paperje je napisao/la (Pogledaj post): › pravim imenom ili svojevrsnim pseudonimom, sasvim mi je svejedno! naravno, sve dok me dotična osoba opskrbljuje istinitim i objektivnim činjenicama u dnevnim novinama koje kupujem, u časopisu kojega ponekad prelistam, na TV emisiji koju gledam ili na web portalu kojega posjećujem, a podatci u gaapovom tekstu potpuno su točni!


dobro si rekla, opskrbljuje.
isto tako, postoje novine koje su javnost opskrbljivale informacijama tko je koje vjere, nacionalnosti, tko koliko ima, tko se s kime jebe, ko ima koliko kurac, čija su nečija djeca... jebeš takve činjenice - ništa dobro iz toga.

a neki se nebi složili ni s točnošću tog članka.

usput, vi koji branite ovaki pristup slobodnom nopvinarstvu, kakve aute vi vozite?

#62:   Autor: EU_Šaban Post Postano: 25.05.2006. 22:21

Alana Bates je napisao/la: ›
Također, piše se i o našim političarima kad nabave nove službene automobile koji su neprimjereni našem standardu, o Željku Kerumu kad nabavi svoj novi privatni automobil koji je neprimjeren našem standardu...


i bit će tako dok ljudi ne nauče tko je to u stvari država i ne shvate da ne postoji državna lova, nego je sve to netko njima uzeo.

p.s. gdje trebam ići da mi kažu što jest, a što nije primjereno našem standardu?

#63:   Autor: super_leptir Post Postano: 26.05.2006. 1:07

radi se o tome da je uopce glupo pisati o tome tko sto vozi... to su privatne stvari i sto se to koga ima ticati...
a sto se Crkve tice i njezinog mijenjanja, ne bih se slozio. ono sto je bilo grijeh prije 2000 godina, prije 500 godina isto tako je i danas i Crkva tu treba i dalje ostati snazna jer je izgradjena na stijeni, a ne kao na pijesku da ju svaka manja kisa i vjetar moze srusiti. da ne vjeruje slijepo Isusu ne bi je vise ni bilo. a ja mogu samo zahvaliti svima koji ju (odnosno NAS) napadaju, jer pomazu da se ispuni Isusovo prorocanstvo! prema tome hvala vam, zbog vas smo mi blazenici!

#64:   Autor: gaap Post Postano: 26.05.2006. 9:46

super_leptir je napisao/la: ›
radi se o tome da je uopce glupo pisati o tome tko sto vozi... to su privatne stvari i sto se to koga ima ticati...
a sto se Crkve tice i njezinog mijenjanja, ne bih se slozio. ono sto je bilo grijeh prije 2000 godina, prije 500 godina isto tako je i danas i Crkva tu treba i dalje ostati snazna jer je izgradjena na stijeni, a ne kao na pijesku da ju svaka manja kisa i vjetar moze srusiti. da ne vjeruje slijepo Isusu ne bi je vise ni bilo. a ja mogu samo zahvaliti svima koji ju (odnosno NAS) napadaju, jer pomazu da se ispuni Isusovo prorocanstvo! prema tome hvala vam, zbog vas smo mi blazenici!


nema na čemu, i drugi put!

#65:   Autor: paperje Post Postano: 26.05.2006. 10:14

Zemlja je ravna ploča!

samo naprijed, leptiriću, vjeruj i ne provjeravaj, ne daj Bože posumnjat! jednog ćeš dana vjerojatno imati dijete pa kad u suzama dođe pred tebe jer ga je neki živčani pop ošamrio, ti mu samo kaži da je to od Isusovog čovjeka te da bi najbolje bilo okrenuti i drugi obraz. uopće ne želim ni spominjati neke mnogo odvratnije scenarije koji su se događali i događaju se svakoga dana...

#66:   Autor: gaap Post Postano: 26.05.2006. 10:39

paperje je napisao/la: ›
Zemlja je ravna ploča!

samo naprijed, leptiriću, vjeruj i ne provjeravaj, ne daj Bože posumnjat! jednog ćeš dana vjerojatno imati dijete pa kad u suzama dođe pred tebe jer ga je neki živčani pop ošamrio, ti mu samo kaži da je to od Isusovog čovjeka te da bi najbolje bilo okrenuti i drugi obraz. uopće ne želim ni spominjati neke mnogo odvratnije scenarije koji su se događali i događaju se svakoga dana...


tata, tata velečasni mi je stavio prst u guzu...

#67:   Autor: domagoj Post Postano: 26.05.2006. 10:56

Paperje: "Crkva je dio društva pa bi bilo sasvim zgodno kad bi i ona slijedila tu promjenu. mislim da je velika pogrješka beskompromisno vjerovati nekomu ili nečemu."

Promašila si samu bit vjere. Ako neću beskompromisno vjerovati, onda nisam vjernik. To ne znači da ne smijem kritički preispitivati, ali ako ću raditi kompromise kad god to "društvo" od mene zahtijeva - gdje bih završio? Meni je najbolje kod Crkve upravo to što ona čvrsto stoji pri svojim stavovima, i ne mijenja se kako se mijenja moda, ukusi, i kako god koji vjetrić pirne. No, treba znati kako su svećenici samo ljudi, i da župnik Ivo Ivić vozi sto mercedesa odjednom, to meni ne znači ništa, jer to ne mijenja ono što Crkva jest u svojim temeljima, u svojim načelima. Ivi Ivić je samo čovjek, grešnik, i o takve se najlakše spotaknuti.

Ketty: "...u zadnje vrijeme imamo sve manje kvalitetnih svećenika."

U redu. Očito poznaješ puno svećenika kad si to uspjela primijetiti.

#68:   Autor: --- Post Postano: 26.05.2006. 11:16

ja bih opet provozao onu istu redovnicu...

#69:   Autor: gaap Post Postano: 26.05.2006. 12:09

domagoj je napisao/la: ›
No, treba znati kako su svećenici samo ljudi, i da župnik Ivo Ivić vozi sto mercedesa odjednom, to meni ne znači ništa, jer to ne mijenja ono što Crkva jest u svojim temeljima, u svojim načelima.


ovdje se ne polemizira o crkvi nego o svećenicima (koji su samo ljudi"! Dakle, u čemu je problem domagoj!?

#70:   Autor: domagoj Post Postano: 26.05.2006. 12:22

U tebi, Gaap, u tebi, jer se s tobom ne da diskutirati.

#71:   Autor: Circa Post Postano: 26.05.2006. 12:28

domagoj je napisao/la (Pogledaj post): › U tebi, Gaap, u tebi, jer se s tobom ne da diskutirati.
I kada se dvije strane o necemu ne slazu to je i dalje rasprava... Zasto bi ti morao nekoga uvjeriti da bas ti ispravno kontas cijelu Crkvu, vjeru i svecenike...
Gaap, isto kao i ti, samo brani svoje stavove pa je glupo reci da je problem u njemu, u tebi ili nekom trecem...

#72:   Autor: paperje Post Postano: 26.05.2006. 12:29

kontam da je problem u tomu što većina ne konta razliku između kritike i napada. pa nek vam bude!

#73:   Autor: gaap Post Postano: 26.05.2006. 12:29

raspravljajmo dakle:
- misliš li da svećeniku koji u ime crkve i vjere propovjeda skromnost, suosjećajnost i potrebu da si pomažemo priliči da vozi automobil vrijedan više od 50.000 eura
- misliš li da vjerinici imaju pravo znati odakle svećenicima novac za takve automobile?
- da li bi slika o kleru (a time i crkvi) bila bolja da su malo skromniji?

ja u tvoju vjeru, običaje, navike, fetiše... ne ulazim. Ne zanima me ni crkva i zaista poštujem one koji vjeruju, ali dozvoli da ne mogu šutjeti kada je u pitanju licemjerje.

#74:   Autor: paperje Post Postano: 26.05.2006. 12:40

evo da ne ispadne da je nekoliko nas ovdje grupica koja predstavlja samoga antikrista, ispričat ću i nešt lijepo o svećenicima (točnije jednom od njih). jednom sam se našla u prilici da sam malo pomagala jednom svećeniku prilikom seljenja. svaka čast, sva njegova imovina svodila se na odjeću i knjige. još ću pripomenuti da taj svećenik vozi auto koji nikako cijenom ne upada u oči. nažalost, takvi su sve rjeđi, ali čast pojedincima. ovdje se poušava skrenuti ljudima pozornost na to da su neke vrijednosti malo twisted!!!

#75:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 26.05.2006. 12:44

Khm, sorry sto upadam. Ne bih polemizirao o ovom clanku, ali bih samo zelio reci svoje misljenje o novcanim dotacijama Crkvi.

Naime, svatko ima pravo voziti auto kakav zeli, svatko ima pravo trositi pare kako zeli, svatko ima pravo raditi sa svojim novcem kako zeli i donirati ga kome god zeli.

Ono sto meni bode oci je cinjenica da se svecenicima njhovo mirovinsko i zdravstveno osiguranje financiraju iz proracuna, i to proracuna kojeg placaju SVI porezni obveznici, bez obzira u sto vjerovali.

Crkva cvili kako nema dovoljno novaca i trazi od Drzave da se svecenicima financiraju mirovinsko i zdravstveno iz proracuna, a onda se voze automobili od 50,000E - e, to je gnjusno. To nije samo lose, to je zaista dno moralnog dna.

Btw. to sto svecenici voze aute od 50K EURa (ma da ih i ne voze, da lovu drze na racunima, da kupuju zemlju, nekretnine,...) je zaista dokaz licemjerja ustanove koja drugima propovijeda o tome kako bi oni (drugi) trebali biti skromni i umjereni, a s druge strane se ne libe tutnuti skrabicu ispod nosa za "leba preko pogace"

Btw2. Mozda ce ovo zvucati demagoski - ali nije naodmet usporediti broj novosagradjenih vjerskih objekata i novosagradjenih skola od rata do danas.

#76:   Autor: paperje Post Postano: 26.05.2006. 12:47

blagoslovljen bio, gospon mungos! eto ubo si u bit! bravo

#77:   Autor: Circa Post Postano: 26.05.2006. 12:51

Svi procitajte sto je napisao Leteci!

Sazeo je cijelu raspravu u jedan post...

#78:   Autor: super_leptir Post Postano: 26.05.2006. 12:52

kao prvo Isus i sam kaze da ako mu ne vjerujemo da provjerimo! znaci ni Isus ti ne kaze da ne sumnjas, niti da uzimas sve zdravo za gotovo i zreli vjernik to i cini.
kao drugo sto se tice zemlje i ravne ploce i kao i heliocentricnog sustava... Crkva (kao i sav ondasnji svijet) se tada ravnala po saznanjima koji su im tada ostavili filozofi i znanstvenici onih vremena i vremena prije njih. no dosli su ljudi koji su rekli zemlja nije ravna ili sunce se ne okrece oko sunca. onda je Crkva rekla okay... ako nije tako dokazite da je drukcije. i naravno da nije mijenjala pricu sve dok nije bilo dokazano drucije. hvala Bogu! no kada je postalo ocito da je zemlja okrugla i da se zemlja okrece oko sunca i Crkva je to prihvatila. isto kad i sav ostali svijet. a to sto Crkva ne skace na svaku loptu svakako nije mana, jer bi inace mijenjala svoje misljenje svaki puta kada neki smaoprozvani znastvenici dodju do nekih ideja.
gaap lijepo si rekao da te Crkva ne zanima... a sto se onda brate pjenis?!?! to nije tvoje dvoriste, i nije tvoj problem. budi ti clan Crkve pa da te onda vidim kako je to lako! e jesi frajer! lako je izvana stojat i govoriti ovo ti ne valja ono ti ne valja! lako je biti general poslije bitke!

#79:   Autor: super_leptir Post Postano: 26.05.2006. 12:56

a leteci mozda ne zna koliko ta ista Crkva odvaja sredstava za izgradnji istih, koliko pomaze i onda kada drugi ne pomazu... e sada je jedina rauzlika sto ce to politicar ili poduzetnik napraviti na televizijia Crkva nece!
Isus kaze: Neka ti ne zna lijevica sto radi desnica kada dajes milostinju! Daj u skrovitosti i Otac tvoj koji je u skrovitosti ce ti i vratiti!
To sto oni voze dobre aute neka voze. I to im je obecao Isus, a tko ima problema s time neka se obrati osobno Njemu!

#80:   Autor: gaap Post Postano: 26.05.2006. 12:58

super_leptir je napisao/la: ›
gaap lijepo si rekao da te Crkva ne zanima... a sto se onda brate pjenis?!?! to nije tvoje dvoriste, i nije tvoj problem. budi ti clan Crkve pa da te onda vidim kako je to lako! e jesi frajer! lako je izvana stojat i govoriti ovo ti ne valja ono ti ne valja! lako je biti general poslije bitke!



and the answer is:
gaap je napisao/la: ›
Ne zanima me ni crkva i zaista poštujem one koji vjeruju, ali dozvoli da ne mogu šutjeti kada je u pitanju licemjerje.

#81:   Autor: Circa Post Postano: 26.05.2006. 13:08

Isus je svecenicima obecao dobre aute?! (U prenesenom znacenju bi to bilo neko izobilje)
Huh?!

#82:   Autor: super_leptir Post Postano: 26.05.2006. 13:11

gaap je napisao/la: ›
Ne zanima me ni crkva i zaista poštujem one koji vjeruju, ali dozvoli da ne mogu šutjeti kada je u pitanju licemjerje.


kao sto rekoh lako je biti general poslije bitke!

#83:   Autor: super_leptir Post Postano: 26.05.2006. 13:12

obecao im je 100struko na zemlji svega cega se odreknu u Njegovo ime!

#84:   Autor: Circa Post Postano: 26.05.2006. 13:20

super_leptir je napisao/la: ›
kao sto rekoh lako je biti general poslije bitke!

Koje bitke?

#85:   Autor: super_leptir Post Postano: 26.05.2006. 13:28

u prenesenom znacenju ta znaci da je lako govoriti kako treba i gdje je netko drugi pogrijesio, a sam se nisi okusao u tome.

#86:   Autor: Circa Post Postano: 26.05.2006. 13:40

Nisam se okusao u svecenickom poslu ili kupovini skupih automobila? Na sto mislis, mozda i jedno i drugo?

#87:   Autor: Circa Post Postano: 26.05.2006. 13:42

Pa uostalom i ti to radis, samo sto si ti sebi uzeo za pravo meni soliti pamet, a objesniti mi da ja ne smijem drugima. Jesi to naucio od nekog svecenika?

#88:   Autor: super_leptir Post Postano: 26.05.2006. 13:42

to sam govorio gaapu koji je vrlo lak na okidacu kada treba kritizirati druge kako lose rade svoj posao! a sam niti ne ide u Crkvu.

#89:   Autor: gaap Post Postano: 26.05.2006. 13:46

super_leptir je napisao/la: ›
to sam govorio gaapu koji je vrlo lak na okidacu kada treba kritizirati druge kako lose rade svoj posao! a sam niti ne ide u Crkvu.


ma, daj prestani! zar ja moram ići u crkvu lizati oltar da bih znao šta pop vozi i koliko taj auto košta!? ZADNJI PUT: ne govorim o crkvi i tvojoj vjeri nego o licemjerju!

#90:   Autor: super_leptir Post Postano: 26.05.2006. 13:48

o kakvom licemjerju ti govoris???

#91:   Autor: Circa Post Postano: 26.05.2006. 13:54

super_leptir je napisao/la (Pogledaj post): › o kakvom licemjerju ti govoris???

Tko sam ja, tko su ovi ljudi, o cemu je ova rasprava... osijek031.com smile osijek031.com smile
Gdje je sotona osijek031.com smile

#92:  Re: Što voze osječki svećenici? Autor: vlale Post Postano: 26.05.2006. 14:49

evo me Laughing
samo sam se sakrila u malom autu starom 8 godina da me ne skuže odmah Smile

šala mala (da se netko ne nađe uvrijeđen mojim riječima...)

#93:  Re: Što voze osječki svećenici? Autor: Ketty Post Postano: 26.05.2006. 15:43

Super_leptir je napisao da ono što je bio grijeh prije 2000 godina ili 500 to je i sada.
Mislim da to nije točno.Prije je Crkva naplačivala oprost grijeha,ali to ne radi sada.Makar ne javno!!!
Možda će nakon 200 godina od danas skužiti i da je kršenje zavjeta,pedofilizam,licimjerstvo i svo iskrivljavanje Božijih riječi grijeh.... ali očito im treba "malo" vremena za to.

Domagoj ja znam jako puno svečenika za tvoju informaciju,stoga znam o čemu govorim.Govorim o njihovoj škrtosti,napuhanosti i licimjerstvu.
I pošto ja vjerujem u Isusa, dajem si za pravo da kritiziram one koje rade gluposti u njegovo ime.
Uostalom meni je važno kod koga ću se ispovjediti jer iz njihovih usta izlazi jedno ali rade nešto sasvim drugo .... pa ne znam koliko mi njihovo zauzimanje za mene ide u korist kod Boga.

Netko je napisao da je Bog sam rekao da će ih nagraditi stosruko na zemlji onoga čega se odreknu u njegovo ime.Kao prvo nije na zemlji nego na nebu .... ali očito su i svečenici shvatili to kao i ti ...... pa sami sebe nagradili "na Zemlji"

#94:   Autor: Circa Post Postano: 26.05.2006. 16:03

Ketty je napisao/la: ›
Netko je napisao da je Bog sam rekao da će ih nagraditi stosruko na zemlji onoga čega se odreknu u njegovo ime.Kao prvo nije na zemlji nego na nebu .... ali očito su i svečenici shvatili to kao i ti ...... pa sami sebe nagradili "na Zemlji"

Jaoooo!
Jel treba josh kikiriki-a?
Ajde, ciko da bonu....

#95:  Re: Što voze osječki svećenici? Autor: super_leptir Post Postano: 26.05.2006. 17:29

draga Ketty, kako si se samo razmahala. Stani malo na loptu udahni i razmisli prije nego sto ces reci. Ja sam napisao da je Isus rekao za nagradu i iza toga stojim 100%. Nazalost trenutno nemam uz sebe Sv. Pismo pa ti ne mogu reci tocno gdje se taj citat nalazi, ali kaze da ce onaj tko se odrekne u ime Isusovo jos ovdje na zemlji dobiti stostruko, a nakon smrti zivot vjecni! To ti garantiram... a cim dodjem kuci pogledat cu i napisati ti gdje se taj citat nalazi.

Ketty je napisao/la: › Uostalom meni je važno kod koga ću se ispovjediti jer iz njihovih usta izlazi jedno ali rade nešto sasvim drugo .... pa ne znam koliko mi njihovo zauzimanje za mene ide u korist kod Boga.


Na ovo se mogu samo nasmijati (hahaha), jer to tako plasticno pokazuje koliko poznajes svoju vjeru! Ako je tvoja vjera krscanstvo, odnosno katolicizam!

I isto tako i dalje stojim iza onoga da ono sto je bilo grijeh prije 2000 godina i danas je! Apsolutno! I zato mi je drago da Crkva ne popusta pritiscima ovog liberalnog svijeta u kojem danas zivimo!

#96:   Autor: domagoj Post Postano: 26.05.2006. 19:28

S ovim ću definitivno završiti svoje sudjelovanje u ovoj raspravi:

Naravno da je licemjerno kada svećenik katoličke crkve propovjeda odricanje, a sam se ničega ne odriče.

A znaš što je vrhunsko licemjerje?!
Kad Gaap, koji ne samo da ne vjeruje u katoličku crkvu, nego je svojim prekobrojnim postovima odavna pokazao animozitet spram nje i njenih sljedbenika, te apriori sve u vezi crkve i njenih svećenika uzima na zub;
kad Gaap, poznat kao osoba koja blago rečeno crkvu i vjeru ne podnosi,
kad Gaap, kao takav, folira ulogu novinara i tobož nepristrano i objektivno, hladno racionalno kritizira svećenike u članku starom godinu dana!

Zaista, treba imati obraz kao đon da bi čovjek upirao prstom u tuđe licemjerje, a sebe smatrao osobom dostojnom pisanja kritike nečega u što on sam uopće ne vjeruje!
Iz tuđeg oka vadi iver, u svom ne vidi brvno, a uopće ne vjeruje u drveće!!!

#97:   Autor: puki Post Postano: 26.05.2006. 19:33

domagoj je napisao/la: ›
i tu je on neš seruckao


a ček, svećenici su se izmjenili odreda u prošlih godinu dana i sad žive po pravilima koja propovijedaju?

hm...nekako ti priča ne drži vodu

#98:  Re: Što voze osječki svećenici? Autor: super_leptir Post Postano: 26.05.2006. 23:55

Evo kako sam i obećao: Mk 10,29-30
Reče Isus: "Zaista, kažem vam, nema ga tko ostavi kuću, ili braću, ili sestre, ili majku, ili oca, ili djecu, ili polja poradi mene i poradi evanđelja, a da ne bi sada, u ovom vremenu, s progonstvima primio stostruko kuća, i braće, i sestara, i majki, i djece, i polja - i u budućem vijeku život vječni.

#99:   Autor: Circa Post Postano: 27.05.2006. 9:56

Za početak, ovo se ne odnosi ni na kojeg svećenika ili bilo koga konkretno, samo je primjer...
Ja ne vjerujem u ljubav između pedesetogodišnjaka i klinca od deset godina, ali mislim da sam dostojan pljuvanja po spomenutom, čisto fiktivnom, pedesetogodišnjaku.

#100:   Autor: gaap Post Postano: 29.05.2006. 8:55

domagoj je napisao/la: ›
S ovim ću definitivno završiti svoje sudjelovanje u ovoj raspravi:


HVALA NA PAMETNOJ ODLUCI!

#101:   Autor: super_leptir Post Postano: 29.05.2006. 14:38

domagoj, dobro si ga zamalteriso! nema vise sta za reci! svaka cast!

#102:   Autor: gaap Post Postano: 30.05.2006. 10:17

LICEMJERNO!!! Strah me je samo zbog toga što pedofiliju ne osuđuju ni upola energično kao umjetnu oplodnju ili homoseksualizam: znači li to da im još uvijek nitko nije rekao da je bludničenje s djecom zabranjeno?

#103:   Autor: DanicaV Post Postano: 30.05.2006. 11:33

gaap je napisao/la: ›
LICEMJERNO!!!


blago rečeno.
u našem bajnom društvu, čim spomeneš nešto protiv Crkve, svrstaju te u antiprotivne.
ljudi, Crkva je institucija - kao što ima dobrih i loših liječnika, pravnika i svih drugih zvanja, tako ima i svećenika. svako zvanje ima svoj kodeks kojeg se neki pridržavaju a neki ne.
fakat, katolička crkva malo previše soli pamet ljudima kako treba živjet poput neke "nadinstitucije", a s druge strane (selo moje malo) svatko od nas zna bar jednog svećenika koji se ne pridržava onih 10 zapovjedi.
osim toga, katolička crkva vrlo je praktična. napraviš sranje, ispovijediš se i dalje teraš po svome.

#104:   Autor: toni Post Postano: 30.05.2006. 11:43

Hellou !? Bog ne postoji. :PLjudi su to izmislili da sebi olaksaju, da kad im je tesko imaju komu plakati, kukati, moliti za bolje sutra. A to sto se grupica na celu svega toga bezobrazno obogatila je tek nus pojava. Ma neka crkve.. neka svima, koji ne mogu sami shvatiti, ili biti odgojeni tako, da ne treba ubit, ukrast itd. propovjeda 10 bozjih zapovjedi i neka ih slijede bez pogovora. I znate sto je najljepse kod toga ? Oni ce to s uzitkom ciniti. Smile Ipak je nasa civilizacija iznikla na temeljima krscanstva.. pa eto, zahvalimo joj na 'civilizaciji'.

Sto je ono tema ? Sto voze svecenici ? Libo me njonjo. Di bi stigo kad bi me to morilo... Smile

btw, ovo je dosta staro 'istrazivanje' ... smatram da pod hitnio treba obaviti naknadnu provjeru datih podataka te redovito (npr. svakih 6mj,godina) provjeravati dusebriznicki vozni park, te nakon 10tak godina objaviti opsezne rezultate kroz jednu ovakovu dinamicku analiziu.

cak bi bilo dobro da se neki mladju clanovi foruma ukljuce u ovo, jerbo bi ovo bio odlican materijal ze jednu doktorsku disertaciju na vise drustvenih fakulteta.

mislim da vec ima na efosu kolegij "marketing i propagandna crkve"

Wink

#105:   Autor: DanicaV Post Postano: 30.05.2006. 11:53

toni je napisao/la: ›
Hellou !? Bog ne postoji. :PLjudi su to izmislili da sebi olaksaju, da kad im je tesko imaju komu plakati, kukati, moliti za bolje sutra.


Bravo! Volim to od drugih čuti da ne ispadnem antikrist. Okruženje nije pretjerano tolerantno.
Nekome pomaže yoga, nekome prekomjerna žderačina, nekoma dobra knjiga........svejedno. O bogaćenju i ratovanju u ime prave vjere bolje ne započinjati osijek031.com smile

Osim toga, valjda je poznato svima da riječ "PROPAGANDA" upravo dolazi iz katoličke crkve.

#106:   Autor: super_leptir Post Postano: 30.05.2006. 13:26

kao prvo... nema uopce rasprave postoji li Bog! Jer zaista pšostoji! A oni koji tvrde da ne postoji ustvari samo ne zele pogledati u sebe malo dublje! A to je sve sto moras napraviti da bi Ga nasao!
kao drugo... to sto vi govorite kako Crkva moralizira ljudima samo govori kako niste dugo (ili uopce) bili u crkvi!
a kao trece... ova demokracija kojom se svi busaju u prsa takodjer je izasla iz Katolicke Crkve! A nitko nema ni pojma! Jel tako???
ajdete djecice idite se igrati u svoje dvoriste, a te "pametne" izjave dijelite onima koji to mogu progutati! Smile pozdrav!

#107:   Autor: DanicaV Post Postano: 30.05.2006. 13:37

super_leptir je napisao/la: ›
nema uopce rasprave


kaže naš Demokrat osijek031.com smile

p.s.
povijest mi je bio omiljeni predmet, ali crkva i demokracija se nikada nisu spominjali u istom kontekstu

#108:   Autor: super_leptir Post Postano: 30.05.2006. 13:41

a ja onda ne znam sta da ti kazem... kako su ti onda isli predmeti koje nisi voljela!?!

#109:   Autor: gaap Post Postano: 30.05.2006. 13:42

super_leptir je napisao/la: › ova demokracija kojom se svi busaju u prsa takodjer je izasla iz Katolicke Crkve! A nitko nema ni pojma! Jel tako???


tako je, crkva je odraz demokratičnosti i lučonoša moderne demokracije! valjda su zato žene demonizirane i diskriminirane u povijesti crkve

#110:   Autor: DanicaV Post Postano: 30.05.2006. 13:43

išlo mi je sve osim tjelesnog

#111:   Autor: DanicaV Post Postano: 30.05.2006. 13:46

gaap je napisao/la: ›
[tako je, crkva je odraz demokratičnosti i lučonoša moderne demokracije! valjda su zato žene demonizirane i diskriminirane u povijesti crkve


i spaljivane kao vještice
leptiriću, ako ti se ne da čitati knjige, pogledaj bar neki film. evo, možeš početi s "Kraljicom Margout".

#112:   Autor: Circa Post Postano: 30.05.2006. 13:47

Bravo super_leptir, zaista i zvucis kao svecenik... Dakle, zvucis kao netko tko voli puno pricati, ali tako da nista konkretno ne kaze i onda je jos i ponosan na receno...
Kazes da nije u pitanju da Bog postoji, a ja te pitam sto je s onim koji su neke druge vjere i vjeruju u nekog drugog Boga ili vise njih?
Misterija postojanja Boga je jedna od vecih od pojavljivanja svijesti u ljudi, a konkretni dokazi koji potvrdjuju Njegovo postojanje ipak ne postoje (ili postoje, reci slobodno). Postoji li Djed Mraz, Uskršnji Zeko, Zubić Vila???
Moj osobni stav nije bitan, ja imam neka svoja uvjerenja, svoje ideale i svoje moralno nahođenje koje dijelim s mnogo ljudi, isto kao sto ti ocito imas svoje i ja to ne moram razumjet, ali mogu postovat. Udaljili smo se od same rasprave pa ajd' da se vratimo.
Dakle, jer nije licemjerno da Đapić pokusava smanjiti nezaposlenost u Osijeku angažiranjem firmi iz Zagreba, jel nije licemjerno da pusac govori kako ne valja pusit, jel nije licemjerno imati dvostruke standarde, jel nije licemjerno imati Mercedes kupljen od raznih milodara i pricati o skromnosti, jel nije licemjerno ne pitati stanovnike Mamutice u Zagrebu o gradnji crkve pred njihovim prozorima??????
Razmisli malo probaj biti objektivan, ostavi na stranu svoje osobne stavove...

#113:   Autor: super_leptir Post Postano: 30.05.2006. 13:49

gaap. sto ti znas o povijesti Crkve osim inkvizicije, krizarskih ratova i tzv. pedofilije??

#114:   Autor: Circa Post Postano: 30.05.2006. 13:51

super_leptir je napisao/la: ›
gaap. sto ti znas o povijesti Crkve osim inkvizicije, krizarskih ratova i tzv. pedofilije??

Na skroz cistoj bijeloj kosulji cak i mrlja "mala" poput inkvizicije i krizarskih ratova ce se najbolje vidjeti, sto se cudis????

#115:   Autor: Circa Post Postano: 30.05.2006. 13:54

Jesi ikada procitao u novinama pricu o 2.000 ljudi koji su presli cestu na pjesackom, a da ih nije udario auto?? Sigurno nisi, ali sigurno jesi o samo jednom kojega je udario automobil...

#116:   Autor: DanicaV Post Postano: 30.05.2006. 13:54

@super_leptir,
što ti znaš o sadašnjosti Crkve (ne samo katoličke jer nije jedina)?
npr. o izgradnji onog ružnog betonskog zdanja na Divaltovoj ulici? o šikaniranju djece koja se ne upišu na vjeronauk?
mislim, već kad si obaviješten, prosvijetli nas.
i - pedofilija nije tzv. pedofilija, već stvarno dokazana u velikom broju slučajeva.

#117:   Autor: toni Post Postano: 30.05.2006. 13:55

gaap je napisao/la: ›
super_leptir je napisao/la: › ova demokracija kojom se svi busaju u prsa takodjer je izasla iz Katolicke Crkve! A nitko nema ni pojma! Jel tako???


tako je, crkva je odraz demokratičnosti i lučonoša moderne demokracije! valjda su zato žene demonizirane i diskriminirane u povijesti crkve


A dobro sad... imala je i crkva svojih dobrih poteza Smile))))))

#118:   Autor: super_leptir Post Postano: 30.05.2006. 13:57

a ja tebe pitam sto s njima koji su druge vjere? sto bi bilo s njima? reci ti meni!
ako ti poistovjecujes onoga koji je stvorio tebe i sav svijet oko tebe sa djedom mrazom mogu se samo nasmijati na to! jer zbilja sam sebi radis najbolju reklamu! brao lega!
a sto se tice crkve u travniku ni sam nisam osobno za to. zasto se na tome toliko inzistira ne znam. ali sto se mercedesa tice procitaj si par komentara iznad i biti ce ti sve jasno!

#119:   Autor: super_leptir Post Postano: 30.05.2006. 14:01

ukusi su razliciti i meni se to betonsko zdanje u divaltovoj iskreno svidja!
tako je, na skroz bijeloj kosulji takve mrlje su super vide! to si super rekao! samo... od gledanja u mrlju covjek ne vidi kosulju!
a o kojem ti sokiranju djece govoris?!?! ako netko ne zeli na vjeronauk ne mora! svatko ima pravo izabrati vjeru koja mu pase!


Zadnja promjena: super_leptir; 30.05.2006. 14:05; ukupno mijenjano 1 put.

#120:   Autor: Circa Post Postano: 30.05.2006. 14:01

Opet ono "pricam, a nisam rekao nista"
Ne pokusavam staviti Djeda Mraza u isti kos s Bogom, ali ti sugeriram da o njihovom pravom postojanju postoji isti broj fizickih dokaza......
Ti se samo smjeskaj, to ti jedino ostaje......

#121:   Autor: super_leptir Post Postano: 30.05.2006. 14:04

prijatelju otvori oci i vidjet ces dokaze za postojanje Boga. a jesi li Ga ikada iskreno potrazio da mozes reci da Ga nema? Jesi li Ga trazio?

#122:   Autor: Circa Post Postano: 30.05.2006. 14:10

Shefe, da skratimo pricu, drobis bez argumenata. Kada argumentiras sve sto si do sada rekao ja cu napraviti sve sto mi kazes pa se vidimo na misi...

#123:   Autor: super_leptir Post Postano: 30.05.2006. 14:16

e moj prijatelju... ono sto sam dozivio to ti mogu ispricati, ali bilo bi dzabe! Isus je rekao: ne bacajte biserje pred svinje! (time ne zelim poistovjetiti tebe i tu zivotinju... daleko od toga!)
a o kakvim argumentima govoris valjda ti znas!

P.S. znaci odgovor na moje proslo pitanje je ocit!

#124:   Autor: gaap Post Postano: 30.05.2006. 14:21

super_leptir je napisao/la: ›
gaap. sto ti znas o povijesti Crkve osim inkvizicije, krizarskih ratova i tzv. pedofilije??


a evo i odgovora uz ispriku svima zbog (pre)dugačkog posta.

Papa Urban ll, u strastvenom, propagandističkom govoru pred tisućama prikupljenih vjernika u Clermontu, u Francuskoj, 27.11.1095, poziva sve istinske kršćane da oslobode Svetu Zemlju od Muslimanskih nevjernika, koji su je osvojili stoljećima prije i sada naplaćivali hodočasnicima ulaz. Tisuće naivnih vitezova, kmetova, pa čak i nekoliko kraljeva stavlja na svoje tunike veliki crveni križ i odlazi u 200. godišnji rat za oslobađanje navodnog Isusovog groba. Začinjen prijetnjom pakla i obećanjem nagrade (konkretno Papa je udijelio "izlazak iz čistillišta svim sudionicima direktno u Raj" - poznato?), poziv je naišao na neočekivani odaziv. Oni koji su pročitali o nasilju u Bibliji znaju da i Križarski ratovi i Inkvizicija i progoni Židova i ostalih "pogana" nalaze tamo svoje puno opravdanje.
Prvi Križarski rat je pokrenut 1096-1099 bojnim pokličem "Deus Vult" (Bog to želi), pozivom na uništenje nevjernika u "Svetoj Zemlji". Križari u Njemačkoj prvo su se obračunali s "nevjernicima među nama", Židovima u dolini rijeke Rajne. Tisuće su odvučene iz svojih domova ili mjesta gdje su se skrivali, i sasječeni ili živi spaljeni ("vatra čisti"). Onda su religiozne legije pljačkale i ubijale putem sve do Jeruzalema.
Svećenik Raymond Aguilers je napisao: "U Solomonovom hramu (u Jeruzalemu), gazili smo do koljena u krvi, pa čak i do konjskih uzda, po pravednom i čudesnom Božjem sudu." Oko 40.000 Muslimana, zajedno s Židovima je pobijeno u ta dva dana, i tako je Jeruzalem "očišćen od nevjerničke ruke". Zabilježeno je i da su spalili jednu sinagogu punu Židova. Nakon pokolja svi su se okupili oko navodnog Kristovog groba na misu zahvale. U njihovim rukama je grad ostao oko 100 godina.
Na drugi Križarski rat 1147- 1149 poziva Papa Eugenije III (d.1153); Kako je "Svetac" Bernard, redovnik iz Clairvaux-a izjavio: "Kršćani slave smrt pogana, jer je time Krist sam proslavljen." Završava totalnim porazom njemačko-francuske vojske od Turaka. 1187.
U Trećem Križarskom ratu (inicijator Papa Grgur VIII ), nakon što je Richard Lavljeg Srca osvojio grad Acre u 1191, naređuje da se 3000 zarobljenika -- od kojih su mnogi bili žene i djeca -- izvede iz grada i zakolje. Neki su raskomadani, ne bi li pronašli progutane dragulje. Biskupi su davali blagoslove. "Nevjernički životi nemaju vrijednosti". Kroničar Ambroise, ushićeno piše: "Pobijeni su svi odreda. Neka je za to blagoslovljen Stvoritelj!"
Nakon što se Friedrih Barbarossa utopio prelazeći konjem rijeku, njemački križari se povlače, i gube stečene pozicije. Mudri muslimanski vođa Saladin daje besplatan pristup kršćanskim hodočasnicima.
Papa Aleksandar III posjećuje 1177. godine hrvatski grad Zadar. Trideset i pet godina poslije, Zadar su osvojili, opljačkali i srušili križari 1202. Oštetili su i katedralu Sv. Stošije.
Dječji Križarski rat 1212
" Budući da nas Bog vidi kao griješnike, kakvi jesmo, neće nam pružiti svoju moćnu ruku i pomoći razbiti nevjernike. Zato ćemo u rat poslati nevinu djecu. Dobri Bog, uz Duha Svetoga, milostivog Isusa i njegovu bezgriješnu Majku, te ostale Svece, smilovat će se na tu djecu i, kao u dobra stara Biblijska vremena, napraviti čudo te poraziti mrske bezbožnike. "
Djeca su navodno ukrcana na 7 brodova i poslana u oslobađanje Svete zemlje. Većina ih nije niti došla do tamo, podavili su se, a ostatak je pao u tursko ropstvo.
Četvrti Križarski rat 1201-1204. Pohod na Carigrad. Prvo osvajanje grada koji je bio u kršćanskim rukama (17. 07. 1203.) i pokolj i pljačka njegovih stanovnika - kršćana. Čak su i opatice bile silovane. Na prijestolje Patrijarha, križari ustoličuju prostitutku. Papa Inoćentije III (1160-1216), daleko od toga da bi se zgražao nad zločinima koje su počinili, on se raduje pobjedi nad Istočnom Crkvom koja je do tada odbijala priznati njegovu nadmoć.
Sve je to toliko oslabilo Bizant, da su Turci kasnije lako prodrli u Europu sve do Hrvatske i dalje. .
Serija poraza, do osmog Križarskog rata 1291. kada su kršćani izgubili i Akon, posljednje ostatke križarske države. Epilog bi mogao biti križarski pohod koji je krenuo huškanjem pape Urbana V 1395. Tada je sa Rodosa organiziran pohod na Egipat. Križarski fanatici su zauzeli Aleksandriju. "Pokolj ne samo muslimana, već i krišćana i Židova, bio je po okrutnosti ravan onome u Jeruzalemu 1099. i Carigradu 1204
Pastirski Križarski rat
Iako su Križarski ratovi formalno završili 1291, konačnim gubitkom Svete zemlje, židovi su ponovno podvrgnuti genocidu. Skoro 40.000, mladih "ratnika križa" pljačkalo je ubijalo i spaljivalo na svom putu prema jugu Europe i iskorijenilo oko 150 židovskih zajednica.
"Sveti" kršćanski ratovi
Kada je kršćanska rulja spalila Aleksandrijsku knjižnicu (tada najveću na svijetu) 391.god, šteta po napredak čovječanstva je bila neprocjenjiva. Uz knjižnicu je bilo sveučilište sa tisućama studenata, koji su besplatno mogli učiti i biti podučavani, a za siromašnije se prikupljao novac. Ogromno dvorište je bilo neka vrsta foruma, a po noći je svatko mogao spavati na podu. Moglo se podučavati bilo što. Niti danas nemamo nešto slično.
Građa se sakupljala i prevodila 625 godina, a njeni resursi su bili ogromni (sa tada nezamislivih 750.000 knjiga).
Rulju je nahuškao kršćanski parijarh Teofil. Još gore užasne scene događale su se i 21 godinu kasnije, kada je patrijarh Sveti Ćiril ohrabrio 'Kršćansku' svjetinu da mučki ubije najveću znanstvenicu svih vremena - matematičarku i filozofa - Hipatiju, 412.
Ta inteligentna, rječita i ne manje lijepa predsjednica aleksandrijske škole platonističke filozofije, uhvaćena je na putu na posao, iako je bila svjesna opasnosti, i razjarena rulja ju je odvukla do oltara Teofilove crkve, i tu joj školjkama zderala svu kožu do kostiju. Glavni poticatelj Ćiril je za nagradu i mirnu savjest, proglašen Svecem, a Hipatija, po kršćanskom nauku otišla u pakao.
U 4. stoljeću, car Konstantin, prvi rimski car koji je postao kršćanin, daje ubiti preko 3000 kršćana, jer se njihovo tumačenje Svetog Pisma nije slagalo s njegovim (zamislite nisu se slagali s prevelikim povezivanjem crkve i države). To je mnogo više od par kršćana koji su stradali u svima dobro poznatim "bacanjima kršćana lavovima" u 1. stoljeću. Ostali "progoni" kršćana (Japan, Kina, Sudan itd.) nastali su kao revolt prema pokušajima Crkve da uvodi svoju dogmu na mala vrata pod krinkom "humanitarnog rada" i tako nadvlada domaće religije.
U 777., Karlo Veliki, pobožni branitelj Rimske crkve, nakon poraza Saxonskih pobunjenika, daje im izbor između pokrštavanja i pogubljenja. Kada su odbili krstiti se, dao im je odrubiti glave - 4500 u jednom danu.
-- 1209, Papa Inoćentije III pokrenuo je oružani pohod protiv kršćana Albigenza na jugu Francuske.
u 12 stoljeću počinje diskvalifikacija katara -upravo kada su u Europi počeli nicati heretički pokreti Valdenaza i Albigenaza (odnosno katara), a posebice kad je utjecaj Katara poprimio takve razmjere, da je počeo predstavljati opasnost po samu Crkvu i njezina bogatstva. Ne zato jer su zagovarali asketizam, već odricanje od svećeničke vlasti i vlasti tada totalno degradiranog Pape. Kako bi se Crkva obranila od takvih pokreta, koji su postajali sve raširenijima, ona ih je proglasila heretičkima i odredila smrtnu kaznu i mučenje za osumnjičene za herezu. Posljedica je bio i prvi interni križarski rat protiv Katara (1209-1229) u Južnoj Francuskoj (iako su ovi bili miroljubljivi).
1208.godine papa Inoćent III pozvao je na križarski rat protiv katarskih gnostičkih vjernika, kako su se skupnim imenom nazivali oni koji su prihvaćajući gnosticizam, odnosno izravnu spoznaju Boga, odbacivali posredovnu ulogu pape i svećenstva (a bez te uloge naravno da bi KC izgubila i politički utjecaj...
Katari su, dakle, izazvali bijes time što su odbacivali papinstvo i katoličku crkvu - njihova hereza u svojim dogmatskim postavkama bila je ista kao i ona manihejaca. Bijes Crkve je posebnom snagom buknuo u Beziersu, u kojem su ti papini križari počinili strahovito krvoproliće, za što nam je kao dokaz ostalo i pismo papinog legata Arnolda, monarha iz Citeauxa koji je papi Inoćentu ovako opisao ishod sukoba :
"Mi ne štedimo nijedan stalež, nijedan rod , nikakvu dob, od oštrice je mača palo oko 20 000 ljudi . Nakon pokolja , grad je opustošen i spaljen, te je tako na čudesan način bjesnjela božja osveta."
Tada su doslovce istrebljeni gradovi Perignan, Narbonne, Carcassone, Toulouse. Rat je trajao 4o godina.
Mnogi su prvo oslijepljeni, osakaćeni, vučeni konjima i korišteni kao mete za gađanje. Rat su vodile razne vojske uključujući Vatikansku. Ono što niti tada nisu uspjeli istrijebiti, dovršila je "Sveta" Inkvizicija u sljedeća dva stoljeća. Zatrli su im apsolutno svaki trag, tako da danas nema skoro nikakvog dokumenta o njima.
U 12. i 13. stoljeću rađa se inkvizicija.
Njen začetnik je 1231. Papa Grgur IX.
Inkvizitori imaju neograničeno pravo primjene svakog mogućeg načina nanošenja patnje i užasa lažno optuženim žrtvama. Izmišljeno je preko stotinu sprava za mučenje. Žrtve se mažu lojem i polako žive peku. Peći nacista za ubijanje ljudi, prvo je koristila kršćanska Inkvizicija. Surova mučenja stotina tisuća ne-kršćana prestrašna su za opisivanje. Pogubljuje se stotine tisuća "heretika".
Engleski su katolici pogubljivani pod protestantskim režimima. Američki povjesničar William T. Walsh piše: "U Britaniji, 30.000 odlazi na lomaču zbog vještičarstva; u protestantskoj Njemačkoj, brojka je oko 100.000" (, p. 275).
"Notorno je poznata činjenjica da je vjerovanje u pravednost kažnjavanja heretika bila tako česta kod religijskih reformatora 16. stoljeća kao što su Luther, Zwingli, Calvin i njihovih pristaša, da možemo vidjeti kako je njihova tolerantnost započela s padom njihove političke moći." (C.E., s.v., "Inquisition," 8:35).
Inkvizicija - organizirana za borbu protiv Katara. 1197. Petar II. Aragonski proglasio Katare neprijateljima države i naredio da se spaljuju. Inocent III je ugradio inkvizicijski postupak u crkveno sudbeno pravo. 1208: Papa Inoćencije naređuje križarski pohod protiv francuskih Katara. Preko 100.000 i je ubijeno od Arnaudovih vojnika kod Beziera. 1231. postavljeni papinski inkvizitori. Još 1224. objavljen zakon protiv krivovjeraca u Lombardiji. 1252. Inocent IV. ovlastio inkvizitore da izvlače priznanja mučenjem.
-- Crkva je strogo zabranjivala bilo kakva medicinska istraživanja, seciranje mrtvaca i sl., i poticala neukost i zanemarivanje bilo čega tjelesnog (higijenu, tjelovježbu, poboljšanje svjetovnih uvjeta života, obrazovanje), jer nisu važni, važno je pokajanje grijeha radi vječnog spasenja. Životni vijek je bio 25 - 30 god. Nije čudo da su najveće epidemije tifusa i kuge harale upravo u Mračnom Kršćanskom srednjem vijeku kada je Crkva bila na vrhuncu svoje moći.
Sveti Bernard Clairvaux (1090-1153), najutjecajniji kršćanin svog vremena, izražavao je duboko nepovjerenje u intelekt i ponavljao "da je stjecanje znanja, ako nije u svrhu svete misije, poganski čin i stoga zao."
Za izbijanja kuge 1348-1349, glasine su se širile da židovi truju bunare.
Uslijedili su pokolji ogromnih razmjera. Npr. Flagelanti, ili pokajnici koji su javno bičevali sami sebe za pokoru od grijeha, navalili su na židovsku komunu u Frankfurtu i iskalili svoj bijes na njima.
-- Protestanti Hugenoti su drugačije gledali na kršćanske dogme i osuđivali ponašanje Crkve u to vrijeme. U noći Svetog Bartolomea 1572, započeo je nad njima masakr koji je trajao 6 tjedana i pobijeno je 10.000 Hugenota. Jedna grupa tih "heretika" je pobjegla na Floridu, ali 1565 španjolska brigada otkriva njihovu koloniju i sve ih pobije nakon što su se predali.
Blagoslov Pape Grgura XIII: "Mi se radujemo što ste oslobodili svijet od tih bijednih heretika."
Od 1550-1650-te oko 100.000 "vještica" je spaljeno u Europi kao posljedica kršćanskog fundamentalizma (Vidi u Bibliji: Nedaj vračarici da živi!). Povjesničari procjenjuju da je ukupno bio daleko veći broj žrtava - većinom žena.
Konkvistadori
"Martín Fernández de Enciso, geograf koji se našao među osnivačima kolonije Darien, izlagao je tezu da je teritorij West Indies predan u ruke španjolcima ... " upravo kao što je i teritorij Kane Galilejske predan izraelcima. Španjolci, dakle, naglašavao je, mogu postupati s indijancima na isti način na koji je Jošua postupao sa stanovnicima Jerihona (totalni genocid)," [55]
Pizaro (Francisco Pizarro, 1471-1541.) i njegova braća predvodili su osvajačku vojsku koja je uništila državu Inka i zavladala Peruom, tako što je prodrla iz Paname, 1531. Kad su šsli u Peru, naišli su na rat oko prijestolja, izmedu Atahualpe i njegovog brata Huaskara.
Španjolci su miroljubivo ušli u Kusko 1532. i pozvali Atahualpu u svoj logor, na gozbu u njegovu čast, gdje je on došao s pratnjom od nekoliko tisuća ljudi, ali nenaoružanih. Španjolski misionar u pratnji Kortesa je tražio od Atahualpe da prihvati kršćansku vjeru i da prizna vrhovnu vlast španjolskog kralja, Karla V, što je Atahualpa odbio. Na dati znak, Španjolci su osuli paljbu topovima, zatim jurnuli na Atahualpinu pratnju i pobili one koji su preživjeli topovsku paljbu, a njega zarobili.
Španjolci su za Atahualpu tražili otkup - da im se napuni zlatom i srebrom odaja u kojoj je bio zarobljen. Inkama je trebalo nekoliko mjeseci da skupe otkupninu u zlatu i srebru. Pretapajući kipove i nakit u zlatne i srebrne poluge, skupili su oko 24 tona plemenite kovine - otkupninu koja je vrijedila po procjenama oko 4,6 milijuna dukata. U međuvremenu su se Pizaru pridružile i nove snage pod zapovjednistvom Almagra, koje su tražile udio u pljački. Kad je cijeli otkup skupljen, konkvistadori su naredili da se Atahualpa spali (po nekima to je bilo 1533., a po drugima 1534).
Kad je Atahualpa bio na lomači, jedan misionar mu je ponudio da ga objese, umjesto da ga spale, ako prihvati kršćansku vjeru (to je bio maksimum kršćanskog milosrđa). Atahualpa je prihvatio i tako su ga objesili. Poslije tog i mnogih drugih postupaka nije čudo da su Indiosi došli do zaključka da su kršćani daleko gori ljudi od njih, a njihova religija i Bog zapravo religija zla i Bog zla. )
Jedan od ciničnih detalja ovog viđenja povijesti je da je bjesomučno ubijanje domorodaca ublaženo uredbom koja se zvala "reljuerimiento", a koja je nalagala sljedeće: Prije nego što bi se počelo s nasiljem, Indijancima bi bio pročitan nalog da se pokore osvajaču, jer je Papa Aleksandar VI - Borđija njihovu zemlji poklonio (!?) svjetovnoj vlasti tj. španjolskoj kruni, kojoj oni, stoga, duguju pokornost. Vjerojatno su Indijanci (ukoliko bi im uredba uopće bila prevedena) bili u čudu - kako netko iz daleke zemlje može pokloniti njihovu zemlju nekom drugom (iz isto tako daleke zemlje), čija je produžena ruka s mačem, sad pred njima, spremna da ih ubije na znak neslaganja.) Ali, cinizam povijesti nije bio samo tada i tu na djelu.
Izmedu ostalog, opravdanjima osvajanja dodani su argumenti, koji su trebali indijance prikazati u negativnom svjetlu, kao što su obredi prinošenja ljudskih zrtava njihovim bogovima (koji su, naravno, smatrani demonima). Asteci su u svojim religijskim obredima žrtvovanja ubijali oko stotinak ljudi godišnje. Nakon uspostavljanja konkvistadorske strahovlade to je prestalo, ali je zato sada Kršćanskom Bogu prinošen mnogo veći danak - oko 400 tisuća Indijanaca svake godine, tj. oko 40 milijuna za stotinak godina !!! Cijela jedna civilizacija je iskorijenjena.
-- 1723 biskup Gdanjska, u Poljskoj, zahtijeva da se svi židovi izbace iz grada. Gradsko vijeće je to odbilo, ali biskupov strastveni govor je zapalio masu koja je prodrla u geto i pretukla sve njegove stanovnike na smrt.
"Kada je Napoleon osvojio Španjolsku 1808, Poljski narednik Lemanouski izvještava da su se Dominikanci [zaduženi za poslove Inkvizicije] utvrdili u svom samostanu u Madridu. Kada su Lemanouskijeve trupe na silu ušle unutra, inkvizitori su poricali bilo kakvo postojanje ćelija za torturu.
"Vojnici su pretražili samostan i otkrili ih ispod podova. Ćelije su bile pune zatvorenika, svih golih, mnogi poludjeli. Francuska vojska, navikla na okrutnosti i krv, nije mogla podnijeti to što je vidjela. Ispraznili su sve od ljudi, postavili barut i digli sve u zrak." (De Rosa, op. cit., p. 172).
Vatikan ne može izbjeći svoj dio odgovornosti za nacistički Holokaust, koji je bio dobro poznat Papi Piu XII, ali je njegova licemjerna šutnja bila potpuna tijekom rata, o ovoj najvažnijoj od tema (npr. Guenter Lewy, The Catholic Church and Nazi Germany, McGraw-Hill, 1964, pp. 300-04). Sada je u postupku njegova beatifikacija.
"1936, Biskup Berning od Osnabruch-a je razgovarao s Fuhrerom preko jedan sat, Hitler je uvjerio njegovu Presvijetlost da nema bitnih razlika između nacional-socijalizma i Katoličke Crkve. "Zar nije Crkva," rekao je, "gledala na Židove kao na parazite i zatvarala ih u getoe?"
"Ja samo činim ono," hvalio se, `što je crkva činila tisuću i petsto godina, ali mnogo efikasnije.' Budući da sam Katolik, rekao je biskupu Berningu, "divim im se i želim promovirati Katoličanstvo." (De Rosa, op. cit., p. 5; Lewy, op. cit., p. 111).
Sramotan broj progona i ubojstava od kako je Kršćanstvo prvi put dobilo vlast, jedan je od najgorih u povijesti. Ukupan broj Manihejaca, Arijanaca, Priscilijanaca, Paulicijanaca, Bogumila, Katara, Waldenzijanaca, Albigenza, 'vještica', Lolarda, Husita, Židova i Protestanata pobijenih zbog pobune protiv Rima ili drugih denominacija, prelazi nekoliko milijuna; a osim stvarnih pogubljenja, daleko veći broj je mučenih, zatvorenih i osakaćenih.
Seksualno iskorištavanje koje je počinilo i čini svećenstvo, razotkriva se tek u zadnje vrijeme. S druge pak strane, stoljećima se usađuje u vjernike krivica zbog svih mogućih "grijeha puti" i tako puni svoje ispovjedaonice.
Očito ljudi koji drže religiju za silu dobra gledaju samo na Dr. Jekyll-a, a zanemaruju Mr. Hyda. Ne vide praznovjerno divljaštvo koje prožima ljudsku povijest. Naivni ne vide licemjerje i hipokriziju onih od kojih bi se tome najmanje nadali.

#125:   Autor: Circa Post Postano: 30.05.2006. 14:22

Ma ti samo zamislis nesto i to je odmah ocito...
Ponavljam, drobis na siroko zato sto nemas nista konkretno...

#126:   Autor: super_leptir Post Postano: 30.05.2006. 14:25

hvala gaap, upravo si potvrdio ono sto sam maloprije rekao...
od gledanja u mrlju ne vidite kosulju!
a i da ne zaboravimo, da kada pristrani ljudi pisu povijest svasta se pise!
kada bi recimo tebi dali da napises knjigu o povijesti Crkve vjerujem da bi bila "vrlo autenticna". ili mozda grijesim?

#127:   Autor: gaap Post Postano: 30.05.2006. 14:28

povijest, prijatelju, pišu pobjednici. crkva je bila pobjednik, dakle crkva je pisala svoju povijest!

#128:   Autor: Circa Post Postano: 30.05.2006. 14:29

Aha, zanci povijest nije tocna......
Zasto, zato sto ti neki dijelovi ne odgovaraju???
Bravo, malo si se zapljuvo, ha?

#129:   Autor: super_leptir Post Postano: 30.05.2006. 14:34

ti sada od mene hoces dokaz za postojanje Boga. ja svoj dokaz dobivam redovito! ti svoj potrazi! moj nije isti kao i tvoj!
i vjerojatno ces mi opet reci kako pricam bez argumenata, ali ja nemam namjeru svoju intimu iznositi pred tebe da bi ju ti po njoj gazio!
pitao bih ja tebe, koji je tvoj smisao ovdje na zemlji! ne moras mi ovdje odgovoriti! razmisli malo i odgovori sam sebi!
dragi lega... kada prodje jos malo godina razmisljat ces malo smirenije.

#130:   Autor: super_leptir Post Postano: 30.05.2006. 14:39

ne oprosti... bilo je vremena kada su se u ime Crkve i Boga radile grozne stvari. to se dogodilo i bilo je tako! i zao mi je sto se to sve dogadjalo! to ne sluzi nikome na cast. i od toga nitko od krscana ni katolika ne moze pobjeci, pa isto tako ni muslimani od svojih pogresaka, ni hindusiti ni bilo koji drugi. tu nema govora. i isto tako nitko normalan ti nece reci da to nije bilo ili da mu je drago zbog toga!
Crkva se i sluzbeno ispricala zbog toga! i to ce uvijek biti mrlja na nasoj kosulji kako si i rekao! No sva sreca da postoji Isus koji oprasta i brise sve nase grijehe! i prijatelju moj, to je razlog zbog kojeg se ja smijem i imam pravo na srecu u zivotu!
kada bi svatko od nas morao platiti sam za sve sto je lose ucinio u zivot ne bi mogao! doista ne bi mogao!
povijest pisu pobjednici je izreka. Smile a to tko je i sta pisao o kome da bi znao moras malo dublje uci u problematiku. no to se i ne ocekuje od vas koji niste u Crkvi.

#131:   Autor: toni Post Postano: 30.05.2006. 14:57

super_leptir je napisao/la: ›

kada bi svatko od nas morao platiti sam za sve sto je lose ucinio u zivot ne bi mogao! doista ne bi mogao!


Errr... kako ja vidim svijet... mislim da bi SVATKO i trebo placati za ono sto je ucinio, jer bi ondak malo razmislili prije nego to ucine. Mislim tako i je (bar bi tribalo biti po svjetovnim zakonima)... al libo nas njonjo, kad ce nam sve to lipo oprostit jezuskristus za par zdravih marija !? wtf !?

"..ne bi mogao. doista ne bi mogao! "

koja demagogija Smile))))))))))

#132:   Autor: toni Post Postano: 30.05.2006. 15:01

i btw, sada mogu pljuvat po vama/njima/svima kolko god ocu.. jer, vjerovatno cu negdje u cvetu starosti, pred sam kraj zivota i sam spoznati Boga (s velikim slovom:) i fino se pricestiti/krizmat/ozenit/nastaviniz u roku 5min, dragi Bog ce mi sve oprostit... i eto mene u raju prije tebe prijo Smile

#133:   Autor: super_leptir Post Postano: 30.05.2006. 15:11

e moj prika... ako ri racunas na to, sretno ti bilo! samo znas... u raj i pakao se ne ulazi u trenu smrti, vec jos ovdije na zemlji!
a sto se tice placanja i ja bih najradije da svi drugi plate za sve zlo sto su ucinili meni ili nekom drugom... no onda ima samo jedna kvaka, onda to pravilo moram primjeniti i na sebe... a ni ja sam ne bih mogao platiti niti se iskupiti za svo zlo koje sam drugima ucinio!

#134:   Autor: DanicaV Post Postano: 30.05.2006. 15:11

što se mene tiče, biram pakao osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile

ima li još zainteresiranih?

#135:   Autor: super_leptir Post Postano: 30.05.2006. 15:14

ako to biras onda si vec u njemu! Smile i kako da mi ne dodje zao ljudi koji imaju svu mogucu puninu zivota nadohvat ruke, ali odlucuju se za smrt? zao mi te je danice... zbilja imam sucut za tebe!
a i po pisanju bih rekao da si jos mlada djevojka!

#136:   Autor: toni Post Postano: 30.05.2006. 15:17

super_leptir je napisao/la: ›
e moj prika... ako ri racunas na to, sretno ti bilo! samo znas... u raj i pakao se ne ulazi u trenu smrti, vec jos ovdije na zemlji!
a sto se tice placanja i ja bih najradije da svi drugi plate za sve zlo sto su ucinili meni ili nekom drugom... no onda ima samo jedna kvaka, onda to pravilo moram primjeniti i na sebe... a ni ja sam ne bih mogao platiti niti se iskupiti za svo zlo koje sam drugima ucinio!


Vidis ja ne cinim zlo nikome. Cak se ni ne trudim previse oko toga. To mi je totalno normalno. Ne ciniti zlo. I ne treba mi prota da mi to kaze.

Izgleda da sam ja vec u raju Smile A ako se ispostavi da su tu svi ko ovi leptiri dosadni, odoh ja s danicom Smile))

#137:   Autor: DanicaV Post Postano: 30.05.2006. 15:18

@gaap

oprošteno ti je.
ali, treba odati priznanje leptiriću na upornosti, plus što je prilično osamljen u svom mišljenju na ovom forumu. na ulici bi našao već podršku, ali očito taj dio populacije nije dovoljno informatički pismen.

#138:   Autor: super_leptir Post Postano: 30.05.2006. 15:21

super! Smile ja nemam nista protiv!
i u raju su svi puno zabavniji od mene. na svu srecu! Smile

#139:   Autor: DanicaV Post Postano: 30.05.2006. 15:22

toni je napisao/la: ›
[ odoh ja s danicom Smile))


ajde osijek031.com smile

bit će zanimljivije

#140:   Autor: DanicaV Post Postano: 30.05.2006. 15:23

super_leptir je napisao/la: ›
super! Smile ja nemam nista protiv!
i u raju su svi puno zabavniji od mene. na svu srecu! Smile


bio si pa znaš?

#141:  Re: Što voze osječki svećenici? Autor: super_leptir Post Postano: 30.05.2006. 15:26

Juuupiii

Zadnja promjena: super_leptir; 30.05.2006. 15:29; ukupno mijenjano 1 put.

#142:   Autor: DanicaV Post Postano: 30.05.2006. 15:27

super_leptir je napisao/la: ›
ako to biras onda si vec u njemu! Smile i kako da mi ne dodje zao ljudi koji imaju svu mogucu puninu zivota nadohvat ruke, ali odlucuju se za smrt? zao mi te je danice... zbilja imam sucut za tebe!
a i po pisanju bih rekao da si jos mlada djevojka!


hvala, hvala!
mislim za ono "mlada djevojka" Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
ovo mi je uljepšalo dan.
dođe mi da te zagrlim.

#143:   Autor: super_leptir Post Postano: 30.05.2006. 15:31

Wink

#144:   Autor: Circa Post Postano: 30.05.2006. 15:49

Ajmo s ovim pozitivnim prizvukom zakljuciti ovu temu...

#145:   Autor: Allende Post Postano: 30.05.2006. 15:56

DanicaV je napisao/la: ›
što se mene tiče, biram pakao osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile

ima li još zainteresiranih?


Taj sam, Dano....

#146:   Autor: fatcat Post Postano: 30.05.2006. 16:15

Nisam bas za pakao ali izgleda da ce biti dobro drustvo u njemu. Eto i mene...

#147:   Autor: Circa Post Postano: 30.05.2006. 16:19

U raju je dobro, al' u paklu je ekipa...

#148:   Autor: paperje Post Postano: 30.05.2006. 16:27

meni jednom rekoše da će tamo negdje gore za mene morati oformiti poseban "odjeljak". što god da to značilo...

#149:   Autor: Alana Bates Post Postano: 30.05.2006. 20:32

Ah, mene sad pucaju mushy emotions, ja ne znam kako ste vi od sveopće zakrvljenosti oko toga što svećenici voze formirali takvo krasno "formirajmo se u grupe" okružje.
Ja ću pak živjeti vječno, pa se ne sekiram oko vaših prizemnih, smrtničkih briga.

Wink

#150:   Autor: CatCloe Post Postano: 30.05.2006. 20:45

super_leptir je napisao/la: ›
e moj prika... ako ri racunas na to, sretno ti bilo! samo znas... u raj i pakao se ne ulazi u trenu smrti, vec jos ovdije na zemlji!
a sto se tice placanja i ja bih najradije da svi drugi plate za sve zlo sto su ucinili meni ili nekom drugom... no onda ima samo jedna kvaka, onda to pravilo moram primjeniti i na sebe... a ni ja sam ne bih mogao platiti niti se iskupiti za svo zlo koje sam drugima ucinio!

a šta si ti, faking jehovin svjedok?! prodaješ kulu stražara? daj reci da nas sve zajebavaš, molim te! Very Happy Very Happy Very Happy

#151:   Autor: --- Post Postano: 31.05.2006. 0:11

DanicaV je napisao/la (Pogledaj post): › što se mene tiče, biram pakao osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile

ima li još zainteresiranih?


ako kartaš belu i kuhaš kavu, eto meeeeeee.... Very Happy Razz

#152:   Autor: Lugar Post Postano: 31.05.2006. 0:22

Pa nemojte bezveze blatiti nas crkveni vrh, pa njima trebaju dobri automobili, sve ostalo kako bi mogli u doci u bilo koju zapizdinu u nasoj, kakvoj - takvoj, drzavi, da bi ispovjedili babu Zoricu jer je jako sagrijesili. Naime baba je slucajno poslala svog jedinog i najboljeg prijatelja, dvorisnog pijetla, u odredjeno mjesto, odnosno u lonac.
Nego sto hocu reci, oni vjerojatno imaju razlog zasto voze takve aute.
Jedan od razloga je sto imaju para k'o blata.

Nije problem sto oni voze to sto voze, nego problem je u tome sto "seru" cijelom pucanstvu kako treba skromno zivjeti i da nije sve u novcima, i da treba pomagati svom bliznjem. To kao da hoce reci: "Hajde vi budaletine, sto dolazite meni u crkvu, dajte pare. Na taj nacin ce te skromno zivjeti, a i pomoci mozete meni u kupnji novog BMW-a!"

Situacija je takva da ne mozes ni umrijeti bez para, jer te pop nece sahraniti ako mu se ne plati, a da ne govorim o ostalim uslugama crkve (koje i nisu usluge) za koje takodjer treba para, kao sto su npr. posveta kuce.

Pa sta to znaci, ako nemas para, jebi ga, ne mozes biti vjernik.

#153:   Autor: DanicaV Post Postano: 31.05.2006. 7:47

gazda777 je napisao/la: ›
[ako kartaš belu i kuhaš kavu, eto meeeeeee.... Very Happy Razz


kavu kuham, a što se tiče kartanja nemam pojma.
kažu da brzo učim. Rolling Eyes

#154:   Autor: toni Post Postano: 31.05.2006. 8:36

Ja da sam svecenik vozio bi cuveni ferarri ! Smile

#155:   Autor: CatCloe Post Postano: 31.05.2006. 9:01

jebeni problem je u tome što svi mi (porezni obveznici) plaćamo njihovo sranje! kakva država.

#156:   Autor: toni Post Postano: 31.05.2006. 9:08

Ckomi. Budi zahvalna sto imamo Rvacku i sto placamo porez nasim dragim politicarima koji to pravedno rasporedjuju svima pa tako i koju mrvicu dobiju i dusebriznici.

zapitaj se 'di ce ti dusha' s ovakim stavovima Smile

ps. ja bi fejajji Smile

#157:   Autor: toni Post Postano: 31.05.2006. 9:13

btw, bas mi fali onaj leptiric... sad kad je sunce izaslo mozda bi mi bolje sjeo ? .))

#158:   Autor: CatCloe Post Postano: 31.05.2006. 9:26

sjeo na šta? Very Happy

#159:   Autor: toni Post Postano: 31.05.2006. 9:28

Prljave misli !? Mmm... I like ! Smile

#160:   Autor: Allende Post Postano: 31.05.2006. 13:53

CatCloe je napisao/la: ›
jebeni problem je u tome što svi mi (porezni obveznici) plaćamo njihovo sranje! kakva država.


Nije. Problem je sto nevjernici poreski obveznici plaćaju jednom, a vjernici poreski obveznici plaćaju dva puta...Prvi "samo" kroz porez, bez obzira da li si vjernik ili ne, a drugi put leptirići šarenići plaćaju kroz donacije, milodare ili kako se već taj reket ne naziva ovih dana....

Tragedija je što to nije slučaj samo kod nas. "The Economist" je nedavno objavio studiju koja kaže da kad bi raznorazne crkve u svijetu (predominantno katolička kao najveća, ali i sve ostale), platile samo porez na imovinu (bez poreza na donacije i aktivu), samo od te love bi se mogao otplatiti kompletan dug zemalja u razvoju.....

#161:   Autor: DanicaV Post Postano: 31.05.2006. 14:10

i uz sve to silno bogatstvo svi smo u poštanske sandučiće dobili uplatnicu da doprinesemo završetku ružnog betonskog zdanja u Divaltovoj ulici, naravno - bez upisanog iznosa.

veliki vjernici su mogli napraviti lokalnu radnu akciju pa srediti prilaz crkvi, a ovako dođu autom u crkvu (čak iz Vatrogasnog naselja i Sjenjaka, ipak je to daleko!) i onda gackaju po blatu i kamenju da bi se pokazali i pomolili.

@Allende, na svoju veliku sreću, zdanje se iz NY ne vidi.

#162:   Autor: Allende Post Postano: 31.05.2006. 14:56

DanicaV je napisao/la: ›
@Allende, na svoju veliku sreću, zdanje se iz NY ne vidi.


Da znaš!

#163:  Re: Što voze osječki svećenici? Autor: Ketty Post Postano: 31.05.2006. 23:41

Kao prvo Gaap .... svaka čast na onom dugačkom tekstu,vidi se da znaš o čemu govoriš.Laughing Laughing Laughing
Leptiriću ja mislim da je ono što je Gaap nabrojao,malo više od mrlje na košulji.

Moram priznati da razumjem ljude koji ne vjeruju u Boga.
Crkva je postala ko neki kult ...... znate ono gdje ljudi rade i daju svoj prihod da se oni na vrhu namire.Ja doista vjerujem u Boga,ali ponekad je to doista nemoguće.Kad čujem da svećenici ne žele svetiti kuće ako im se ne plati.Kad ne priznaju djecu rođenu umjetnom oplodnjom.Smatraju homoseksualnost bolešću.Kad samoubojice šalju u pakao.Ja sam mislila da smo mi svi djeca Božija ali je očito da nismo.

#164:   Autor: Kealan Post Postano: 01.06.2006. 5:57

Ja ću samo ukratko komentirati sve dosada: Dogma je droga, a svi koji je "kupuju" su narkomani. Ergo, svećenici su dileri pa i moraju vozit' skupe automobile...

#165:   Autor: fatcat Post Postano: 01.06.2006. 6:24

Ketty je napisao/la: ›
Moram priznati da razumjem ljude koji ne vjeruju u Boga.
Crkva je postala ko neki kult ...... znate ono gdje ljudi rade i daju svoj prihod da se oni na vrhu namire.Ja doista vjerujem u Boga,ali ponekad je to doista nemoguće.Kad čujem da svećenici ne žele svetiti kuće ako im se ne plati.Kad ne priznaju djecu rođenu umjetnom oplodnjom.Smatraju homoseksualnost bolešću.Kad samoubojice šalju u pakao.Ja sam mislila da smo mi svi djeca Božija ali je očito da nismo.


Mislim da nas vecina vjeruje u nesto, bio to bog, alah ili baba roga. Sto se tice boga, on nije kriv za ponasanje njegovih "predstavnika".

#166:   Autor: DanicaV Post Postano: 01.06.2006. 7:31

Kealan je napisao/la: ›
Ja ću samo ukratko komentirati sve dosada: Dogma je droga, a svi koji je "kupuju" su narkomani. Ergo, svećenici su dileri pa i moraju vozit' skupe automobile...


fakat, činjenica.
još mi samo objasni ono u potpisu gdje se spominjem Wink

#167:   Autor: Kealan Post Postano: 01.06.2006. 13:00

Ne da mi se prevoditi, nije onda fora Wink

#168:   Autor: DanicaV Post Postano: 01.06.2006. 13:04

Kealan je napisao/la: ›
Ne da mi se prevoditi, nije onda fora Wink


irski kao zastava?
ubi me znatiželja osijek031.com smile

#169:   Autor: DanicaV Post Postano: 01.06.2006. 13:18

@Kealan:

pronašla sam frazu i prijevod na engleski.
dođe mi kao savjet. svjesna sam ja toga.
hvala Wink

#170:  Re: Što voze osječki svećenici? Autor: Ketty Post Postano: 01.06.2006. 15:13

I ja sam našla prijevod,sad me silno zanima zašto je Ketty na kraju rečenice????

#171:  Re: Što voze osječki svećenici? Autor: Kealan Post Postano: 02.06.2006. 6:07

Ketty je napisao/la (Pogledaj post): › I ja sam našla prijevod,sad me silno zanima zašto je Ketty na kraju rečenice????


You fora u potpisnom obliku Smile A usput i svojevrsni podsjetnik svim sudionicima foruma da nije svatko kakav se čini na prvi pogled....

A kad smo kod Irskih izrekica, vidim da je i Puki stavio jednu zanimljivu... Very Happy

#172:   Autor: puki Post Postano: 02.06.2006. 18:05

jesam, jesam!!!!Very Happy

a jebiga, istina je:)

#173:   Autor: Alana Bates Post Postano: 03.06.2006. 9:31

pa molim lijepo, nego da je istina Smile Smile Smile

#174:   Autor: DanicaV Post Postano: 03.06.2006. 22:46

@puki
zašto si promijenio sličicu? osijek031.com smile

#175:   Autor: puki Post Postano: 03.06.2006. 23:01

naletio na netu na ovu i bas mi simpa...ev sad cu staviti novu

#176:   Autor: l.l. Post Postano: 22.12.2006. 21:48

ovo je stvarno diskutabilno

sto reci do "onome kome je vise dano, vise ce mu se i suditi"
i tu se ne misli na materijalno

#177:   Autor: Sale car Post Postano: 22.12.2006. 22:39

Kealan je napisao/la: ›
A kad smo kod Irskih izrekica, vidim da je i Puki stavio jednu zanimljivu... Very Happy


Bilo bi lijepo kada bi za nas "smrtnike" preveli to.... sada me prozdire znatizelja...

#178:   Autor: GasssoLina Post Postano: 07.09.2007. 18:38

prijevod te dotične izreke: Beware of the anger of a patient man..iliti : pazi se bijesa bisnog čovjeka..Razz

#179:   Autor: GasssoLina Post Postano: 07.09.2007. 18:40

i da..moj svećenik nema vozačku,pa ne vozi..Very Happy
a bivši je vozio renault megane..ok čovjek..Wink

#180:   Autor: Roby_os Post Postano: 08.09.2007. 15:48

ma sve se vrti oko para.. nema za grijenje crkva ali bitno je da se popovi voze u pilama...

#181:   Autor: mi2 Post Postano: 05.10.2007. 13:32

Milodari vjernika na svetim misama, između ostalog, najsigurniji su izvor novca za financiranje ...... vas svećenika (čast izuzecima)
obezobrazili toliko da više ni nekrijete svoju pohlepnost i bahatost umjesto da služite onako kako ste se zavjetovali
pogledajte samo neke .... živite u zajednici sa ženom i djecom tajno (tvrđavica ) imate vile kupujete zemljišta kao da vam je sponzor bil gates kupate se po bizovcu sa vjernicama (čudo kako nema vjernika)a o autima ne bih jer to je previše jadno i za vas

#182:   Autor: kvakica Post Postano: 05.10.2007. 14:31

mi2 je napisao/la: ›
.... živite u zajednici sa ženom i djecom tajno (tvrđavica ) imate vile kupujete zemljišta kao da vam je sponzor bil gates kupate se po bizovcu sa vjernicama (čudo kako nema vjernika)a o autima ne bih jer to je previše jadno i za vas


joj čula za njega da je kupio ono drvo od 27000 kn i da mu žena u kupaćem trči preko ljeta tvrđavicom i gura kolica.kao čuva liniju.
ono đizs

#183:   Autor: sisibla Post Postano: 06.10.2007. 10:26

isee načudim se ponekad kada vidim kak ljudi neaju svoj privatni socialni život pa moraju kopati po tuđem..
-.-

divno.

#184:   Autor: audiworld Post Postano: 21.06.2011. 16:22

ahaha. aj da uskrsnemo temu.. jel vozi tko šta novo?

#185:   Autor: castanea sativa Post Postano: 21.06.2011. 22:11

A može i foto dokaz?
Osijek031.com » Gost priče::Sve i svašta » Što voze osječki svećenici?


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::