Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Osijek031.com - Ankete i komentari » Doniranje organa bližnjih
Poll :: Biste li pristali na doniranje organa vaših najbližih?

Da
74%
 74%  [ 77 ]
Ne
14%
 14%  [ 15 ]
Ne znam
11%
 11%  [ 12 ]
Ukupno glasova : 104



#1:  Doniranje organa bližnjih Autor: Leon Post Postano: 27.10.2008. 11:29

Biste li pristali na doniranje organa vaših najbližih?

S djelujte u raspravi na ovu temu -> Doniranje organa


Zadnja promjena: Leon; 09.11.2008. 15:16; ukupno mijenjano 1 put.

#2:   Autor: mia Post Postano: 27.10.2008. 20:57

gledam to iskljucivo s humane strane i da, pristala bih definitivno!

#3:   Autor: Andrea Zuckerman Post Postano: 27.10.2008. 21:27

ja sad ne znam ko je tu lud. kao svi bi definitvno dali, zgražaju se nad onima koji ne bi ili nisu sigurni da bi, a od organa ni traga ni glasa!

#4:   Autor: DonQuijote Post Postano: 27.10.2008. 21:49

Andrea Zuckerman je napisao/la: ›
ja sad ne znam ko je tu lud. kao svi bi definitvno dali, zgražaju se nad onima koji ne bi ili nisu sigurni da bi, a od organa ni traga ni glasa!

možda je problem što smo još živi...

#5:   Autor: lavic Post Postano: 02.11.2008. 23:23

Da 84%


very intrsting ogroman postotak, a donatorsku knjizicu nema ni 1% a da nekazem da jos manji dio je u stvarnom zivotu spreman uciniti to


Glaso sam za ne, neznam nemogu zamisliti u tom teskom trenutku da dozvolim da netko sjecka mog najmilijeg bez obzira sto je on mrtav.... i mozete me zbog toga osuditi... bar se nepretvaram kao ovih 83%

#6:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 03.11.2008. 9:41

lavic je napisao/la: › Glaso sam za ne, neznam nemogu zamisliti u tom teskom trenutku da dozvolim da netko sjecka mog najmilijeg bez obzira sto je on mrtav.... i mozete me zbog toga osuditi... bar se nepretvaram kao ovih 83%
Tvoje pravo i tvoje misljenje.

Neki ljudi koji izgube bliznju osobu u tom trenutku, osim tuge, imaju i osjecaj bespomocnosti i svojevrsne nepravde ("zasto bas on/ona?"). Vjerujem da se u tom kolopletu osjecaja javlja suosjecanje prema tudjim bliznjima i zelja za ispravljanjem univerzumske nepravde. Ako se vise nista ne moze ucini za svog bliznjega, onda neka se ucini za tudjeg.

Btw. u Hrvatskoj vise ne treba donorska kartica. Svi su potencijalni donori. Vjerujem da je to vec 10 puta receno u ovoj raspravi, ali cini se da ponavljanja nikad dosta.

#7:   Autor: anakonda Post Postano: 03.11.2008. 10:48

Andrea Zuckerman je napisao/la (Pogledaj post): › ja sad ne znam ko je tu lud. kao svi bi definitvno dali, zgražaju se nad onima koji ne bi ili nisu sigurni da bi, a od organa ni traga ni glasa!


...o čemu ti????....da doniramo organe dok smo živi???????????....wtf...

#8:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 03.11.2008. 10:56

@ DonQ, anakonda, cemu histeriziranje?!?

Procitajte jos jednom naslov teme i tekst anketnog pitanja.

#9:   Autor: anakonda Post Postano: 03.11.2008. 11:06

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › @ DonQ, anakonda, cemu histeriziranje?!?

Procitajte jos jednom naslov teme i tekst anketnog pitanja.


...OK, my bad....možda zato što su moji najbliži još živi?

#10:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 03.11.2008. 11:12

anakonda je napisao/la: › ...OK, my bad....možda zato što su moji najbliži još živi?
Mozda zato sto u tom slucaju nitko ne bi tebe pitao za njihovo doniranje. Jednako tako, prije histeriziranja ne bi bilo zgorega popratiti i linkove i detaljno prouciti kompletan tijek rasprave. Nerazumijevanje je cesto posljedica povrsnosti.

#11:   Autor: legica_os Post Postano: 03.11.2008. 11:58

Kada bi znala da će moj neki organ pomoći nekoj siromašnoj bolesnoj djevojčici/dječaku koji nemaju novaca za operacije u inozemstvu darovala bih....Ali znam da će moj organ dobiti za neku sitnu paru sin/kćerka nekog hrvatskog političara čiji organ krepava od droge/alkohola/cigareta osijek031.com smile Stoga,NE DAM !

#12:   Autor: padobranac Post Postano: 03.11.2008. 12:37

to nekako nije fer..
dakle poslije smrti drzava je vlasnik tvog tijela?
a zasto onda sam odlucujes kako ces i gdje biti sahranjen? i snosis troskove toga? to po meni nije humano, jer ti mozes imati neko uvjerenje, religijsko ili ne, koje se tome protivi, a na uvjerenje imas pravo ukoliko se ono ne kosi sa zakonima..imas pravo se i zalediti ako hoces..i sto onda?
dakle tko je vlasnik tijela poslije smrti?

Leteci mungos je napisao/la: ›
lavic je napisao/la: › Glaso sam za ne, neznam nemogu zamisliti u tom teskom trenutku da dozvolim da netko sjecka mog najmilijeg bez obzira sto je on mrtav.... i mozete me zbog toga osuditi... bar se nepretvaram kao ovih 83%
Tvoje pravo i tvoje misljenje.

Neki ljudi koji izgube bliznju osobu u tom trenutku, osim tuge, imaju i osjecaj bespomocnosti i svojevrsne nepravde ("zasto bas on/ona?"). Vjerujem da se u tom kolopletu osjecaja javlja suosjecanje prema tudjim bliznjima i zelja za ispravljanjem univerzumske nepravde. Ako se vise nista ne moze ucini za svog bliznjega, onda neka se ucini za tudjeg.

Btw. u Hrvatskoj vise ne treba donorska kartica. Svi su potencijalni donori. Vjerujem da je to vec 10 puta receno u ovoj raspravi, ali cini se da ponavljanja nikad dosta.

#13:   Autor: kudjaokomtiskokom Post Postano: 03.11.2008. 12:41

legica_os je napisao/la: ›
Kada bi znala da će moj neki organ pomoći nekoj siromašnoj bolesnoj djevojčici/dječaku koji nemaju novaca za operacije u inozemstvu darovala bih....Ali znam da će moj organ dobiti za neku sitnu paru sin/kćerka nekog hrvatskog političara čiji organ krepava od droge/alkohola/cigareta osijek031.com smile Stoga,NE DAM !


samo sam cekala kada ce poceti ovakve teorije zavjere... Very Happy

#14:   Autor: kopile Post Postano: 03.11.2008. 12:49

kudjaokomtiskokom je napisao/la: ›

samo sam cekala kada ce poceti ovakve teorije zavjere... Very Happy
Nažalost to i nije tako nevjerojatan scenarij ako se uzme u obzir koliko je korupcija u zdravstvu uzela maha,nevidim zašto bi taj dio zdravstva bio izuzet od korupcije.

#15:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 03.11.2008. 12:56

padobranac je napisao/la: ›
to nekako nije fer..
dakle poslije smrti drzava je vlasnik tvog tijela?
Ne.

Citat: › a zasto onda sam odlucujes kako ces i gdje biti sahranjen? i snosis troskove toga?
Da?! Znas za slucaj da je pokojnik nakon smrti sam sebe sahranio?!

Ne bih rekao da je bilo takvih slucajeva.

Citat: › to po meni nije humano, jer ti mozes imati neko uvjerenje, religijsko ili ne, koje se tome protivi, a na uvjerenje imas pravo ukoliko se ono ne kosi sa zakonima..imas pravo se i zalediti ako hoces..i sto onda?
Onda se informiras i saznas da mozes sprijeciti da se tvoji organi doniraju. Mislio sam da je ljudima koji iznose svoje misljenje na ovu temu jednostavije procitati Zakon, nego neargumentirano raspravljati, ali oicto sam se prevario.

Evo ti tocno clanci koji reguliraju ono sto si pitao:
Skriveno: 
III. UZIMANJE DIJELA TIJELA S UMRLE OSOBE

Članak 21.

Dijelovi tijela s umrle osobe mogu se uzimati radi presa­đivanja drugoj osobi nakon što je sa sigurnošću, prema medicinskim kriterijima i na propisan način utvrđena smrt.

Smatrat će se da je nastupila smrt osobe od koje se uzimaju dijelovi tijela radi presađivanja ako je, prema medicinskim kriterijima i na propisan način utvrđen prestanak rada mozga.

Način, postupak i medicinske kriterije za utvrđivanje smrti osobe čiji se dijelovi tijela mogu uzimati radi presađivanja pravil­nikom propisuje ministar.

Smrt osobe čiji se dijelovi tijela mogu uzimati radi presa­đivanja utvrđuje povjerenstvo zdravstvene ustanove sastavljeno od najmanje tri liječnika.

Liječnik koji sudjeluje u uzimanju ili presađivanju dijela tijela s umrle osobe ili je odgovoran za brigu o mogućim primateljima dijela tijela ne smije sudjelovati u radu povjerenstva iz stavka 4. ovoga članka.

Članak 22.

Dijelovi tijela s umrle osobe smiju se uzeti radi presađivanja samo ako se darivatelj za života nije tome u pisanom obliku protivio.

Pisanu izjavu o nedarivanju iz stavka 1. ovoga članka punoljetna osoba sposobna za rasuđivanje daje izabranom doktoru medicine primarne zdravstvene zaštite.

Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, za punoljetne osobe koje nisu sposobne za rasuđivanje pisanu izjavu o nedarivanju iz stavka 1. ovoga članka, solemniziranu od strane javnog bilježnika, daje zakonski zastupnik, odnosno skrbnik.

Slijepa osoba, gluha osoba koja ne zna čitati, nijema osoba koja ne zna pisati i gluhoslijepa osoba daje izjavu o nedarivanju iz stavka 1. ovoga članka u obliku javnobilježničkog akta ili pred dva svjedoka iskazanom izjavom o imenovanju poslovno sposobne osobe koja će u njeno ime dati izjavu o nedarivanju.

Članak 23.

Pisanu izjavu o nedarivanju iz članka 22. stavka 1. ovoga Zakona izabrani doktor medicine primarne zdravstvene zaštite dostavlja ministarstvu nadležnom za zdravstvo (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).

Sadržaj obrasca, način i postupak dostavljanja, način vođenja evidencije te postupak opoziva izjave o nedarivanju iz članka 22. stavka 1. ovoga Zakona pravilnikom propisuje ministar.

Osoba može u svakom trenutku opozvati svoju izjavu o nedarivanju.

Pisana izjava o nedarivanju iz članka 22. stavka 1. ovoga Zakona pohranjuje se pri Ministarstvu, a podaci iz izjave unose se u listu nedarivatelja. Podaci o nedarivateljima su profesionalna tajna.

Članak 24.

Dijelovi tijela umrle osobe, koja nije državljanin Republike Hrvatske, odnosno nema u Republici Hrvatskoj stalni boravak, mogu se uzeti radi presađivanja kada na to u pisanom obliku pristane bračni ili izvanbračni drug, punoljetno dijete, roditelj, punoljetni brat ili sestra umrle osobe.

Članak 25.

Dijelovi tijela umrle maloljetne osobe te umrle punoljetne osobe koja nije imala sposobnost rasuđivanja, mogu se uzeti zbog presađivanja samo ako na to u pisanom obliku pristanu oba roditelja, ako su živi ili njegov zakonski zastupnik, odnosno skrbnik.


Evo sto o tome kaze i Ministarstvo MZSS: Translantacijski program

IMHO, stvar je odlicno rijesena. Nazalost, Osijek je na dnu ljestvice po efikasnosti i to je ono sto bi nas trebalo zabrinuti. Ne vjerujem da se u godinu dana u Osijeku nije moglo naci vise od 6 potencijalnih donora.

Citat: › dakle tko je vlasnik tijela poslije smrti?
Kao i za zivota - nitko, odnosno osoba sama.

IMHO, vjerujem da je zakonski regulirano obavezno pokapanje/zbrinjavanje trupla mrtvaca.

#16:   Autor: padobranac Post Postano: 03.11.2008. 13:41

zanimljivije od teorije zavjere je pitanje sto posljie toga, dakle kad budu svi mogli lijeciti sve..odes na redoviti godisnji remont organa..

mislim ,sad se zezam, ja u biti pozdravaljam taj zakon, samo sm htjela da malo diskutiramo oko buducnosti spomocu genetickog inzenjeringa i usavrsene medicine..
kudjaokomtiskokom je napisao/la: ›
legica_os je napisao/la: ›
Kada bi znala da će moj neki organ pomoći nekoj siromašnoj bolesnoj djevojčici/dječaku koji nemaju novaca za operacije u inozemstvu darovala bih....Ali znam da će moj organ dobiti za neku sitnu paru sin/kćerka nekog hrvatskog političara čiji organ krepava od droge/alkohola/cigareta osijek031.com smile Stoga,NE DAM !


samo sam cekala kada ce poceti ovakve teorije zavjere... Very Happy

#17:   Autor: padobranac Post Postano: 03.11.2008. 13:47

u biti, kd se sve te tehnike presadjivanja usavrse i kad svi budu donori, smrt kao kategorija ce nestati..

radi se o tome da je sad by default - drzava vlasnik tvog tijela, i ti si by default izgubio svoje pravo na uvjerenje o zagrobnom zivotu..osim ako ne podesis parametre drugacije..tj ne odes se upisati na listu nedarivatelja..
o tome pricam..

#18:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 03.11.2008. 13:58

padobranac je napisao/la: › u biti, kd se sve te tehnike presadjivanja usavrse i kad svi budu donori, smrt kao kategorija ce nestati..
Ista stvar se dogadja i kad se razmozavas. Dio tebe, odnosno tvojih gena i tvojih svojstava se prenosi na potomke. Nije li to divno? Kao sto se mozes odreci mogucnosti razmozavanja, tako i pismeno mozes podnijeti zahtjev za nedoniranje organa.


Citat: › radi se o tome da je sad by default - drzava vlasnik tvog tijela, i ti si by default izgubio svoje pravo na uvjerenje o zagrobnom zivotu.
IMHO, by default bi u tom slucaju trbao biti upoznat s odricanjem mogucnost za doniranjem organa. Drzava ce postovati tvoju odluku o nedoniranju.

#19:   Autor: padobranac Post Postano: 03.11.2008. 14:04

mogla sam umrijeti a da ne saznam za taj zakon..i sto onda..ne bih se stigla na vrijeme upisati na listu..
da li drzava o ovome obavjestava na kucnu adresu?
sto se tice razmnozavanja, tu i dalje neko umire, a ovdje dolazimo do toga da cemo svi biti zdravi..samo pokusavam zamislit koja ce to rezija biti..i hoce li postojati neka starosna granica preko koje se ljudima ne darivaju organi..
Leteci mungos je napisao/la: ›
padobranac je napisao/la: › u biti, kd se sve te tehnike presadjivanja usavrse i kad svi budu donori, smrt kao kategorija ce nestati..
Ista stvar se dogadja i kad se razmozavas. Dio tebe, odnosno tvojih gena i tvojih svojstava se prenosi na potomke. Nije li to divno? Kao sto se mozes odreci mogucnosti razmozavanja, tako i pismeno mozes podnijeti zahtjev za nedoniranje organa.


Citat: › radi se o tome da je sad by default - drzava vlasnik tvog tijela, i ti si by default izgubio svoje pravo na uvjerenje o zagrobnom zivotu.
IMHO, by default bi u tom slucaju trbao biti upoznat s odricanjem mogucnost za doniranjem organa. Drzava ce postovati tvoju odluku o nedoniranju.

#20:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 03.11.2008. 14:17

padobranac je napisao/la: › mogla sam umrijeti a da ne saznam za taj zakon..i sto onda..ne bih se stigla na vrijeme upisati na listu..
Neznanje nije opravdanje. Jednako tako mozes platiti porez na npr. prvu nekretninu, a da ne znas da si zapravo oslobodjena. Tvoj propust.

Btw. umrijet ces, a da neces spoznati jos mnogo toga. Isto ce se dogoditi i meni. Jebiga, volio bih da nije tako... bar u mom slucaju...

Uostalom, da si pripadnica religije ili nekog vjerskog udruzenja koji propovijeda uvjerenja po kojima se organi ne bi smjeli/trebali darovati, siguran sam da bi te oni upoznali i upozorili na popunjavanje ne-donorske kartice. Ukoliko to ne naprave - propust je s njihoe i tvoje strane, a ne strane drzave.

Citat: › da li drzava o ovome obavjestava na kucnu adresu?
Obavijestavaju li raznorazne religije o njihovim obavezama? Kako znas kad trebas ici na misu? Ako si pripadnih vjerskog udruzenja koje npr. izbjegava doniranje krvi, siguran sam da su te oni vec upoznali s tom krajnje neljudskom gestom.

Citat: › sto se tice razmnozavanja, tu i dalje neko umire, a ovdje dolazimo do toga da cemo svi biti zdravi..
Organi se ne mogu presadjivati u nedogled. Dijeljenje stanica je konacno. Procitati: telomere - stanicni sat + Telomeres + Hayflick limit

Skriveno: 
.

Skraćivanje telomera stanični je sat koji određuje koliko puta će se neka stanica moći podijeliti. Kod većine normalnih stanica (A) telomere se skraćuju svakom diobom, a kada se skrate do neke duljine, stanični mehanizmi to prepoznaju i onemoguće ulazak stanice u novu diobu. Takve stanice imaju promijenjena biokemijska svojstva i predstavljaju stare tanice, kakve su učestalije u starim organizmima. Ako je telomeraza aktivna u stanici (osijek031.com smile, onda ona neprestano obnavlja sekvence DNA na krajevima kromosoma što omogućuje neograničen broj dioba, svojstven besmrtnim staničnim linijama. U posebnom okviru
navedeni su tipovi stanica u kojima se telomere stalno produljuju.

#21:   Autor: padobranac Post Postano: 03.11.2008. 14:40

ma nisam nikakav vjernik, i zezam se sa tobom..
ali ti ocito ne kapiras..

ali svaka cast na zalaganju..
vidim da si vrlo angaziran na prosvjetljivanju ljudi i to je za svaku pohvalu..

Leteci mungos je napisao/la: › ...

#22:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 03.11.2008. 14:47

padobranac je napisao/la: ›
ma nisam nikakav vjernik, i zezam se sa tobom..
ali ti ocito ne kapiras..
Shvatio sam, ali to ionako nisam pisao za tebe, nego za ljude koje bi eventualno moglo zanimati. Ali ne brini, i tvoj zivot ima smisla... hvala ti na poticaju... Btw. nemoj quotati cijeli tekst kad odgovaras.

#23:   Autor: *CURKA* Post Postano: 04.11.2008. 18:35

iz jednog jedinog razloga ne bih dala organ jer naše zdravstvo i doktori,kakvi i jesu -pohlepni, ne vjerujem da bih izvadili organ koji im treba,nego sve bi počupali van,i ostane ti prazan leš za pokopati...
....hvala Bogu nismo blizu Italije, jer tamo je još gore!!!

#24:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 04.11.2008. 19:25

*CURKA* je napisao/la: ›
iz jednog jedinog razloga ne bih dala organ jer naše zdravstvo i doktori,kakvi i jesu -pohlepni, ne vjerujem da bih izvadili organ koji im treba,nego sve bi počupali van,i ostane ti prazan leš za pokopati...
....hvala Bogu nismo blizu Italije, jer tamo je još gore!!!

Mislis da je humanije i korisnije pokopati les sa svim/vecinom organa, ili je humanije i korisnije nekome omoguciti kvalitetniji ili cak spasiti zivot?

Si ikad pomislila kako bi bilo da cijeli zivot moras na dijalize? Znas kako to izgleda? Neka te roditelji jednom odvedu na odjel u KBO...

Evo kako toizgleda...



...a evo ti omentar jednog dvadesetsestgodisnjaka... tvoj vrsnjak, mozda?

Skriveno: 
Hi all. I live in Denmark. im 26. And i am in dialysis 3 times a week. Monday, Wednesday,and friday. usually im "in the machine" 3,5 hours, but sometimes ive got so much fluid in my body that i have to do 4 hours, and sometimes more...

I HATE THIS. THIS IS HELL ON EARTH. Seriously, if i go to hell when i die, it would be more like a holyday for me. (Ohh dont mind me, im just soo sad.)Hi all. I live in Denmark. im 26. And i am in dialysis 3 times a week. Monday, Wednesday,and friday. usually im "in the machine" 3,5 hours, but sometimes ive got so much fluid in my body that i have to do 4 hours, and sometimes more...

I HATE THIS. THIS IS HELL ON EARTH. Seriously, if i go to hell when i die, it would be more like a holyday for me. (Ohh dont mind me, im just soo sad.)

C9H13NO3Adrenaline (1 month ago) Show Hide
0 Poor comment Good comment
Marked as spam
Reply | Spam
ive been in dialysis before, when i was about 7 years old. then i got a transplant, and i lived a ALLMOST normal life in 20 years.(exept for all the medicine) then for about a year ago, my doctor told me that i had to go to dialysis again. And when he told me this, I cryed inside. it was like a death sentence for me.

I had thought, and im still thinking alot about life and death, and there doesnt goes a day bye, without im thinking about taking my own life.


Sad zazmiri. Mrak, crno?! Probaj sada tako zivjeti samo sat vemena. Nije bas neka fora, zar ne?! E, vidis, tako "vide" ljudi koji nisu docekali svoju roznicu za presadjivanje.

Jos uvijek mislis da je korisnije da se les zakopa i da roznice, bubrezi, srce, pluca, jetra i sl. istrunu u zemlji?

Ao tako i dalje mislis, onda zasluzujes da se jednog dana tvoje ime nadje na listi onih koji cekaju.

#25:   Autor: Loona Post Postano: 08.11.2008. 23:10

Ja bih dala, ali ne mogu.. jebi ga.. Ali razumijem i one koji žele i one koji ne žele donirati organe.. Svatko je "svoga tela gospodar".. Wink

#26:   Autor: Elena_Os Post Postano: 09.11.2008. 0:08

Malo sam rovarila po netu da vidim kakvi su religijski aspekti doniranja organa...(na stranici ima još zanimljivih podataka)
HRVATSKA DONORSKA MREŽA

#27:   Autor: duje Post Postano: 09.11.2008. 12:48

da vas ne citiram redom a mogu reci da ste napisali svakojakih gluposti - cast iznimkama - reci cu da je proces darivanja organa bliznjih realno humana gesta jer mozemo pomoci vecem broju ljudi nakon jednog izgubljenog zivota.
a kako to funkcionira: nakon sto se osoba proglasi mrtvom ostaje na aparatima (slucaj kod smrti izazvane mozdanim udarom - ako ima organa za transplataciju) dok se obitelj ne ocituje zeli li ili ne donirati organe. u slucaju da zeli lijecnici kontaktiraju transplatacijsku listu i obavijeste novog primatelja o operaciji - sve do tada se ne vade organi. i da, ono sto mnogi ne znaju ne mozete reci ja bih samo da mu izvadite ovo a ne i ono. i druga stvar je da u slucaju smrti pokojnik mora umrijeti u bolnici u "kontroliranim uvjetima" da bi se organi mogli koristiti (ovako sam cuo prilikom razgovora s lijecnicima no nisam najsigurniji)

#28:   Autor: ela Post Postano: 29.11.2008. 21:53

Glasovala da,naravno to sve stoji ako je neko od mojih bližnjih želio biti donor organa nakon smrti,naravno da smo pričali o tome, o pitanjima tipa Dali će neki zločesti doktor prodati te organe?..svakom na dušu što u životu čini...s druge strane gledano kada je bilo naznake da će meni bliska osoba trebati organ počeli smo kontati kako skupiti novce...tim činom ja nebih bila ništa bolja od tog doktora ..nemali broj puta sam čula kad sam postala darovatelj krvi da se ta krv prodaje bla..bla..bla opet svakom na dušu što radi ,ja sam učinila ono s ljudske strane..

#29:  Re: Doniranje organa bližnjih Autor: 1step2far Post Postano: 23.12.2008. 11:42

Ja imam donorsku karticu, pa ako me smrt pokosi neka uzmu sve što valja! Moj tata je umro čekajući na bubreg nakon tri godine dijalize. Baš zato sam odlučila biti donor ako to bude bilo potrebito. I naravno, za svoje dijete, ne daj Bože, ću dati sve što bude trebalo.

#30:  Re: Doniranje organa bližnjih Autor: Stella1989 Post Postano: 10.01.2010. 16:00

Vidim da je tema starija, ali sam ju tek nedavno skontala pa da napišem neka svoja razmišljanja.

U posljednje vrijeme, otkad je umro bratov prijatelj iz razreda, nažalost mlad dečko...jako puno razmišljm o smrti i smislu života i tako, i onda sam malo istraživala po Netu o svemu i svačemu vezano uz to i naišla na svakakve teme i o doniranju organa poslije smrti. Osobno sam za (iako sad ne mogu zamisliti da me jednom netko mrcvari i vadi iz mene organe, ali poslije smrti ionako meni neće biti od koristi, pa bolje da pomognem nekom drugom), i s mamom sam razgovarala o tome i ona je za, da se spasi nečiji život umjesto da dragocjeni organi istrunu u zemlji.

A gledam i s one strane kad nekome umre bližnji pa u svoj toj boli i agoniji, kako onda razmišljaju i dal bi onda isto rekli i sl. Onda je vjerojatno teže jer ste pogođeni tom tragedijom i ne možete razumno odlučivati.

I ono što me iznenadilo je to da smo svi potencijalni donori poslije smrti, a ukoliko netko ne želi biti donor, mora za života izričito naglasiti da NE ŽELI biti donor. Zar ljudi ne bi trebali naglasiti ako ŽELE biti donori? Mislim da 99% ljudi uopće nema pojma o tome.

Znači, kad netko umre, (uz pristanak bližnjih - navodno) liječnici smiju uzeti ono što im treba, tako da praktički mogu raditi što hoće jer ljudi nisu upućeni u tu proceduru. A sad, koliko ima liječnika koji poštuju liječničku etiku, a koliko ne...možete uskoro pročitati...

I tako sam tražeći na jednom forumu pročitala zapanjujuć tekst jedne djevojke kojoj je brat umro i što su učinili s njim. Toliko su to tijelo oskvrnuli da je to odvratno i neoprostivo! Priča je stvarno...ne znam da li tužna ili nevjerojatna...pa sami prosudite...

''Moj brat je umro 1993. u jednoj zagrebačkoj bolnici. Bio je pao i umro je od udarca u glavu, dakle: tijelo mlado, neoštećeno. Održavali su ga nešto malo dana na aparatima, budući da se radilo o smrti mozga jednoga su ga dana, uz pristanak majke i mene, isključili.
Majka i ja smo već tih dana bile odlučile da darujemo njegove organe kome trebaju Budući da nam je prijatelj tada bio na dijalizi i već godinama čekao bubreg, htjele smo darovati bratove bubrege tako da prijatelj bude pomaknut na listi čekanja. Kad smo htjele razgovarat s doktorima, svi su nekako izbjegavali taj razgovor, stekle smo dojam da nikom niš ne treba.
I onda dolazi šok: jedna bratova prijateljica je radila u toj bolnici, i ona je vidjela brata prije ukopa: sve su mu bili izvadili, ljudi moji, baš SVE: nije imao organa, ni jednog jedinog, i oči su mu bili izvadili, ma kažem vam SVE, a nas nisu niti obavijestili o tome, i nisu ni namjeravali, mi smo mislile da ga ukopavamo cijelog, jer rekli su da taj ponuđeni deal s bubrezima neće ići.
Prijateljica se malo raspitivala po bolnici, a imale smo i mi svojih veza: ORGANE NISU DOBILI ONI KOJI BI BILI NAJBOLJI PRIMAOCI, NEGO ONI KOJI SU NUDILI NAJDEBLJU KOVERTU. Saznale smo npr. da je srce trebalo ići mladiću koji je bio jak i zdrav, samo srce mu je bilo bolesno, ali ne; otišlo je skroz bolesnom čovjeku, da mu produži život za kratak rok, jer je taj PLATIO.
I ostali su debelo zaradili na mom bratu, svaki djelić je bio debelo naplaćen. Nije da imam nešto protiv bogatih pacjenata, niti protiv siromašnih doktora, samo to bi trebalo drukčije ići.
Ništa nismo poduzele po tom pitanju. Šta da poduzmemo? Tako je to ovdje, da se ne zanašate; evo ovo bi bilo, meni mučno za pisati, ali pravo istinito SVJEDOČANSTVO o doniranju organa.''

#31:   Autor: PEGY Post Postano: 10.01.2010. 16:41

Ne znam kako da se osiguram da mi moje organe nitko ne dira-NE DAM!!
Da bi organi nekome koristili oni moraju biti živi-ŽIVI-kužite to.Ako su moji organi živi i ja sam živa. Jebeš to što će neki tip tamo u bijeloj kuti reći da mi je mozak mrtav jer tako pokazuju jebeni aparati-za par godina doći će neki novi aparati koji će možda pokazati da mozak ipak nije mrtav.

I još nešto-ne želim tuđi organ,prije ću odabrati smrt.Jer ne bih mogla živjeti s osječajem i mislima da je netko groznu agoniju imao prije nego su mu izvadili organ,a da nije mogao niti trepnuti.

Druga stvar je ako netko moj treba jedan moj bubreg,dio jetre i to što donora ostavlja na životu.


Zadnja promjena: PEGY; 23.01.2013. 9:22; ukupno mijenjano 1 put.

#32:   Autor: sale car Post Postano: 10.01.2010. 17:18

kao prvo, osvrnuo bih se na naslov

iskreno, u anketi sam stavio "ne znam", jer stvarno se sada ne mogu zamislitu tom položaju... jer ovo je pitanje vrlo relativno.. .to je isto kao da pitaš teško nadrogiranog čovjeka nešto i da pitaš normalnog čovjeka istu tu stvar... dobiti ćeš dva različita odgovora.. smrt bližnjeg jako utječe na ljudsku psihu i u tom tenutku je teško razmišljati o puno stvari, a ne još i o darovanju odana... utom trenutku treba biti jak kolik ogod možeš i koliko toliko suvislo razmisliti o idućem potezu... veliki je udarac izgubiti voljenu osobu, kao što sam već naveo, a onda da te još netko pita hoćeš li da ju tamo izmasakriraju ( doduše, malo grubo rečeno, ali od osobe jako malo ostane ako se organi izvade )...

kao drugo... svoje organe bih dao, za bližnejga ne znam, iz razloga koje sam gore naveo...

kao treće, ovaj tekst, koji je stella kopirala, je stvarno nevjerovatan... pa da živimo u toliko prokletoj državi, teško je za povjerovati... stvarno ne znam šta bih napravio kada bi se tako nešto meni dogodilo... al znam da definitivno ne bi ostalo na tome, da nitko ništa ne zna i da se ne čuje za to...

i kao četvrto, da zaključim svoj post, @PEGY, uopće nemaš pravo... da je to tako kako ti kažeš, onda ne bi uopće postojala donacija... organi se vade iz tijela odmah nakon smrti, a ne tjedan danaposlije... naravno da nakon nekog određenog vremena od tih organa nema pomoći, ali ak ose odmah izvade i čuvaju kako spada, onda će ti isti organi od PREMINULE OSOBE pomoći nekome...

#33:   Autor: PEGY Post Postano: 10.01.2010. 20:06

Pikaču ...Pa pročitaj još jedanput moj post, gdje sam ja to rekla da se organi vade tjedan dana nakon smrti?! Sat vremena nakon smrti već je kasno!
ORGANI SE VADE DOK SU ŽIVI-oni tj. organi dok su živi tj prokrvljeni,zato se potencijalni donatori i drže na aparatima, a kad se uzmu organi točno se zna na kojoj temperaturi koji organ koliko može "spavati" da bi bio koristan.

#34:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 10.01.2010. 20:14

Ono sto je objavila Stella je vjerojatno samo jos jedan u nizu laznih i neistinitih lancanih podvala i sranja onih koji se protive doniranju organa. Zapoceti takvu neistinu je zlo, siriti ju dalje je iznimno glupo i neodgovorno.

U tekstu nije navedena niti jedna cinjenica, niti ime bolnice, doktora, sporne osobe. Dakle, klasicne neistine, kao onomad s Kinezima i otimanjem ljudi. Onome tko je takvu laz pokrenuo moze se pozeljeti jedino to da prozivi zivot u nesnosnim bolovima i u patnji koju bi mogla rijesiti donacija organa osobe koja je popaslu ovakvu podvalu i laz. Tada bi tu zlu osobu valjalo pitati sto misli o doniranju organa.

Nazalost, upravo takve podvale i sirenje neosnovanih lazi su uzrok tome da ima ljudi koji se protive doniranju organa, vjerojatno jedinoj stvari po kojoj bi covjecanstvo od njihovog postojanja imalo koristi.

AFAIK, presadjivanje organa nije presadjivanje biljke iz manje u vezu teglicu, vec zahtjeva poprilicnu kolicinu podudarnosti, tehnickih uvjeta i ogromnu kolicinu znanja i spretnosti. Upravo zato zvuci krajnje nevjerojatno da su tom nesretniku u bolnici povadili sve zivo.

Stella, ukljuci mozak prije nego kopiras ovakve budalastine.

#35:  Re: Doniranje organa bližnjih Autor: Stella1989 Post Postano: 10.01.2010. 20:52

Mungose, koliko sam ovdje gluposti u tvom postu pročitala...toliko da ne mogu vjerovati! Kako možeš uopće ići tako što napisati?! Baš ja idem kopirat lažne tekstove o NEdoniranju organa...kako da ne...

A to što ta djevojka nije navela ime svoga pokojnog brata...misliš da ona želi da se njegovo ime povlači po kojekakvim forumima i da ga se diže iz groba samo zato da pojedinci slični tebi ne bi prigovarali i vjerovali onome što se zaista događa?? I ne vidim korist da sad navodi sve moguće podatke osvom pokojnom bratu, bolnici, doktorima i jo nekim xy stvarima. Bitno je ono što se dogodilo, a ne dal je netko naveo privatne podatke kojima nije mjesto na forumu...

Dal bi ti Mungose napisao na nekakvom forumu ime i prezime svoje sestre/brata koju je netko iskasapio? Mislim da ne...

Nekima je previše i ono što im se izdogađalo, a ne da idu još više produbljivati svoju agoniju!

I da se nadovežem na tvoju zadnju rečenicu, moj je mozak uključen, samo ne znam da li je i tvoj...da je, sigurno bi i sam skontao u kakvom to svijetu živimo i da su ovakve stvari zaista moguće i da ljudi ne prezaju ni pred čim za malo šuške! A kontam da je 1993. ovako što bilo i više nego moguće...i ne vjerujem u te neke lliječničke etike, pogotovo što se sve kod doktora može nabaviti ako platiš. Počnimo od bolovanja, lažnih mirovina, a kamo li onda i doniranje organa gdje se može jako dobro zaraditi!

I evo ti link pa malo pročitaj s tog foruma gdje sam i vidjela taj tekst...

http://www.forum.hr/showthread.php?t=299502

#36:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 10.01.2010. 21:22

Tnx na linku... dakle, notorna idiotarija zadojene zle osobe.

Dovoljno je vidjeti na kojim drugim temama je ta osoba sudjelovala, sto pise i covjeku je odmah jasno da je prica o preprodaji i kradji organa izmisljena laz za dojenje naivaca.

Nije morala navesti ime brata, mogla je navesti ime bolnice, bilo cega sto bi se moglo provjeriti. U krajnjem slucaju, mogla je i tuziti bolnicu i sl.

Poanta je u tome da se ovdje radi vjerojatno o izmisljnoj situaciji, ciji je jedini cilj okretanje ljudi protiv doniranja organa. Naime, postoje vjerski fanatici kojima je to cilj i koji se snazno protive doniranju. Postoje naivne osobe koje te price popiju i oni to znaju, zato i izmisljaju te lazi.

http://www.forum.hr/search.php?do=finduser&u=103077

Nakon malo checkiranja sto je jos ta osoba pisala, nakon ovog posta je sve jasno...

http://www.forum.hr/showpost.php?p=13122991&postcount=56

"Meni je duhovnost/Bog toliko na prvom mjestu da sve drugo gledam kroz Boga, a ne uz/mimo njega; uvijek gledam u Boga, i kroz njega vidim i muža, i sina, i poljoprivredu, i susjede, i sebe, i sve, do najmanjeg detalja.
Ali do toga ne dođoh pomoću Štajnera niti ikoje knjige ili ikoga nego mi je bilo s Neba dano, u jednom velikom uvidu, prosvjetljenju, izlječenju, jedne večeri prije 3,5 godine u katoličkoj crkvi. Nakon toga imala sam još nekoliko uvida, ono kad u mene doslovce uđe Sveti Duh i otvori mi "duhovne oči". Iza toga uviek danima studiram Bibliju i druge duhovne tekstove, i u njima prepoznajem znanje koje mi je dano, ulito Odozgo. Tako da u jednu ruku jesam prava kršćanka, dogmatska, "najtvrđe" vjerujem i primjenjujem kršćansku dogmu (i režim na New Age); s druge strane moja vjera zna dosta odudarati od današnje Crkve, i prihvaćam i primjenjujem mnoge stvari koje današnja Crkva baš zabranjuje, jer vidim da su istinite. To što pop viče protiv teozofa i Štajnera mene uopće ne dira, kad vidim da nam je prenio Znanje. Ali mi je npr. jako žao što je New Age mnoge divne ljude zaveo svojim poluistinama i čak lažima, npr. da je dovoljno da si ti dobar i uvijek dobre volje, s nosom u oblacima, a da ne postoje demoni protiv kojih se trebaš i možeš boriti, i s time je onesposobio mnoge potencijalno jake duhovne ratnike.

Današnja Crkva viče kako nesmijemo primati nikakve informacije Odozgo (channeling itsl.), od straha da nam se nebi javljao koji zli duh/demon, jer jako ih je teško raspoznati, to mogu samo oni kojima je dan taj Dar (raspoznavanja duhova), a današnja taktika demona je da se pretvaraju da su anđeli (dok nije prekasno). Ali ja ih se ne bojim, ni demona ni popova.

...i da, istina je da New Age u mnogome obmanjuje, ali onaj dio o poljoprivredi i o zdravlju, liječenju biljem i energijama, to je sve istina (sve: koliko vidim)

...a ti? Koliko ti primjenjuješ vjeru u životu i koju?"


http://www.forum.hr/showpost.php?p=13143024&postcount=59

Skriveno: 
Hehe
još nisam spaljivala kože oderanih miševa, ali jesam najozbiljnije razmišljala o tome, samo mi se gadi a i nisu mi miševi problem
Ali sam zato dugo tražila SVEMIRSKU CIJEV, i pokušavali smo nabavit know-how kak da si ju sami napravimo: ona cijev od više metara koju upikneš u zemlju, i sve šta staviš u kutijicu na njoj se pojačava - staviš te oderane spaljene miševe, ili gnoj, ili repelent, i djeluje ovisno o veličini cijevi, može i na kilometre uokrug. U SAD-u nam se nitko nije javljao na preklanjsku reklamu, a nije ni čudo: kad su biodinamičari radili eksperimente sa tim TUBE-ovima (npr.u pojačalo stavljali insekte-nametnike i mučili ih, recimo sa mirisom koji ne podnose; kroz Cijev se njihov užas prenaša poljima i rastjera dotične nametnike) pojavila im se vojska i Pentagon im je zabranio daljnji rad.
(...da nebi netko neprijateljskog vojnika mučio u toj cijevi, pa da se svi vojnici razbježe na 100km naokolo)

Znate za tu cijev? Ajmo ju složit!


http://www.forum.hr/showpost.php?p=13143103&postcount=60
Skriveno: 
DRAGANE - ako si bio u Teozofskom kampu u Gozd Martuljku, onda se mi poznajemo!!!!
Da ti kažem koja sam ja - ona koja je sa majkom bila u drvenoj kućici u šumici preko potoka, i na kraju nam je pola Teozofskog kampa svakodnevno dolazilo na kavu i cigarete. Mislim da je i crni afganistanski hrt Rojs bio sa nama.
Znaš me, jelda?!

Skriveno: 
DRAGANE, onda se tamo&tada nismo sreli. Onih 2 x 1h kada bi ti se kamp napol ispraznio, to su ovisnici u koloni jedan za drugim išli kroz šumicu i zatim prelazili brvno preko potoka i išli k meni i Staroj na kavu i cigarete.
A ona priroda tamo jest čarobna-očaravajuća, uzdižuća. I onaj kanjon gore, i Rajske livade s kapelicom, i Gornji slap: prosvjetljujuće. Ne mo'š ostat ravnodušan.
Proljeće kasni, tako da ću i ja iz podruma izvadit Rog i miješat ga sa omjesečenom vodom za tjedan-2, vidjet ću, kad vegetacija krene.


Zadnja promjena: Leteci mungos; 10.01.2010. 21:28; ukupno mijenjano 1 put.

#37:   Autor: Stella1989 Post Postano: 10.01.2010. 21:26

@Mungos, i što sad s tim što je ona pisala u što vjeruje? Zar to ima veze s onim ukoliko u joj sve ono učinili s bratom?

#38:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 10.01.2010. 21:30

Stella1989 je napisao/la: › @Mungos, i što sad s tim što je ona pisala u što vjeruje? Zar to ima veze s onim ukoliko u joj sve ono učinili s bratom?
S onom pricom ima veze to sto je vjerski zadojena, jer ju upravo ta vjera navodi na zlo da iznosi notorne neistine kako bi naivcine odgovorila od doniranja organa.

No, ni to nije bitno, koliko je jasno da je ona prica izmisljena, fabricirana po svojoj konstrukciji i detaljima - jednako koliko su fabricirane price o nestanku osoba po kineskim trgovinama. Zlonamjerno i neistinito.

#39:   Autor: Stella1989 Post Postano: 10.01.2010. 21:36

Leteci mungos je napisao/la: ›
No, ni to nije bitno, koliko je jasno da je ona prica izmisljena, fabricirana po svojoj konstrukciji i detaljima - jednako koliko su fabricirane price o nestanku osoba po kineskim trgovinama. Zlonamjerno i neistinito.

Bila ta priča istinita ili ne, 200% sam uvjerena da svakakvih liječnika i ljudi ima koji ne prezaju ni pred čim, a tako ni tim da iz čovjeka povade sve što bi im moglo biti korisno samo da bi popunili svoj džep!

#40:   Autor: Frost Post Postano: 10.01.2010. 22:24

Ako ja riknem, a nešto od mojih organa bude iskoristivo, nek vade sve iz mene i daju drugima.

SVE nek izvade i daju.

Ionako sam krepan, kakve još koristi mogu imat od mene? Osim da pognojim zemlju na groblju Very Happy

ne znam šta petljate religiju u sve ovo... olfo, svetost ljudskog tijela? Brate mili, vadi sve ako moš nekog spasit time...

#41:   Autor: nicoll Post Postano: 10.01.2010. 22:33

Ja samo želim reći da su vam svi moji organi na raspolaganju..ne mislim sad odmah Smile zna se kada..
ionako ih ne mogu ponijeti sa sobom tamo gdje idem...
a tko će ih dobiti? ni o tome ne želim razmišljati, samo se mogu nadati da će biti netko tko je to i zaslužio, a ak i ne bude, a bad...imam karticu i većina mojih prijatelja ju ima
a osim doniranja organa nije loše darivati krv..to je podjednako važno..ja jednom godišnje idem..bar neke koristi od mene Smile

#42:   Autor: sale car Post Postano: 11.01.2010. 5:18

nicoll je napisao/la: ›
Ja samo želim reći da su vam svi moji organi na raspolaganju..


mo ja dobit nešt... ajd pliiiiiiiiiz Very Happy
nicoll je napisao/la: ›
ionako ih ne mogu ponijeti sa sobom tamo gdje idem...


a di ideš... mogu s tobom... Smile

nicoll je napisao/la: › a tko će ih dobiti? ni o tome ne želim razmišljati, samo se mogu nadati da će biti netko tko je to i zaslužio, a ak i ne bude, a bad...


sada malo ozbiljnije... Very Happy

svi se ljudi nadaju koji imaju donorsku kraticu (koja navodno ne vrjedi), da će dobiti pošteni ljudi tvoje organe... al na žalost, sve ostaje na nadanju i nikada nećeš saznati jel ti se želja ispunila... puno je onih s debelim džepovima kojima se ne da čekati da dođu na red...

#43:   Autor: mali stipa Post Postano: 23.01.2010. 21:02

nicoll je napisao/la: ›
a osim doniranja organa nije loše darivati krv..to je podjednako važno..ja jednom godišnje idem..bar neke koristi od mene Smile
pametno.npr.....na operaciji doktor drekne, sestro dvije boce crvenog brzo, a ona kaže , nema,može bijelo....
Osijek031.com » Osijek031.com - Ankete i komentari » Doniranje organa bližnjih


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::