Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Gradske galerije Osijek predstavljaju samostalnu izložbu "Kartonske kutije" autorice Margarete Lekić. Izložba će biti postavljena u Galeriji Waldinger (Fakultetska 7 - Tvrđa), otvorenje izložbe je u petak 5. listopada 2007., a bit će otvorena do 14. listopada 2007.

Otvorenje izložbe je u 20 sati.

Gradske galerije Osijek samostalnom izložbom "Kartonske kutije" Margarete Lekić predstavljaju od 5. do 14. listopada 2007. autoričinu site-specific instalaciju u prostoru Galerije Waldinger. Koristeći približno 3000 kartonskih kutija različitih dimenzija umjetnica preoblikuje prostor galerije, ispunjavajući ga kartonskim kutijama, po podu i uz zidove. Time aktivno involvira gledatelja u interakciju s radom, jer posjetitelj promatrajući rad samim kretanjem u prostoru instalacije transformira njezin oblik i estetiku, pretvarajući segmente goleme kartonske skulpture u 'nelijepe' hrpe kartona. Radeći s konvencijama ponašanja u galerijskom prostoru i s pretpostavljenim očekivanjima recipijenata umjetničkog djela autorica projektira model prostora društvene interakcije, u funkciji pokretača događaja u kojima je zanimaju manifestiranja individualnih odgovora na iskustveno doživljenu situaciju.

Samostalnom izložbom Margarete Lekić Gradske galerije Osijek nastavljaju promovirati rad mladih osječkih autora i najmlađeg naraštaja umjetnika osječke likovne scene, predstavljajući projekte autorica i autora s inovativnim pristupima suvremenoj umjetničkoj praksi, posebice s naglaskom na site-specific projektima,
realiziranim u Galeriji Waldinger. Promoviranje rada nadolazećih umjetnika s osječke likovne scene jedan je od primarnih ciljeva osječkih Gradskih galerija, koje u prvoj godini rada predstavljaju djela dviju umjetnica, Ines Matijević ("Točke", lipanj 2007.) i Margarete Lekić ("Kartonske kutije", listopad 2007.).



"U svojim se radovima bavim pitanjima prostora, kao i konstrukcijom i dekonstrukcijom u skulpturi ili instalaciji - procesima koji se očituju kroz interekciju publike s radom. U nekim radovima, interakcija rezultira dekonstrukcijom ('Kartonske kutije', 'Papirnate kocke'), na način da publika integrirana u instalaciju aktivno sudjeluje te preoblikuje početnu geometrijsku konstrukciju u nered. U drugim radovima ('12x12x12', 'Problem 1, 2, 3', 'Kutije 1, 2, 5') publika sudjeluje u konstrukciji skulpture po prethodno zadanom predlošku, što rezultira neuspjehom. Rad 'Kartonske kutije' instalacija je koja se sastoji od neodređenog broja kartonskih kutija, čiji
broj ovisi o veličini prostora u kojem je rad izveden. Rad je realiziran u dvije faze. U prvoj fazi, fazi građenja, kutije kao jedinice konstrukcije skulpture dinamično su i gusto razmještene po podu i uz zidove, gotovo kao da čine invaziju u prostor, te ga ritmički dinamiziraju i potpuno izmjenjuju njegov izgled. U drugoj fazi dolazi do interakcije s publikom koja pri ulasku u galeriju hodajući deformira instalaciju te tako utječe na oblik skulpture, odnosno izgled prostora." (Margareta Lekić)

"Povezujući prethodna iskustva, u radu s konstruiranjem formi od međusobno identičnih geometrijskih elemenata, zatim promišljanja o kreiranju prostora i istraživanju društvenih situacija, te intenciju aktivnog involviranja gledatelja konfrontiranog s umjetničkim radom, u instalaciji 'Kartonske kutije', u kojoj preoblikuje čitav galerijski prostor, proširuje vlastiti pojam skulpture istražujući dekonstrukciju skulpturne forme, na način da gledatelja integrira u prostor instalacije, stavljajući ga u poziciju participiranja u uništenju skulpture i transformiranju početne geometrijske konstrukcije u nastali nered. (...) Kako nije moguće izbjeći hodanje po dijelovima rada, te je svako kretanje posjetitelja potencijalni preoblikovatelj zatečene strukture, konkretni rezultat rada nije samo
destruirana estetska forma, već i individualno doživljajno iskustvo destrukcije. Iako Margareta Lekić, mlada autorica koja tek stupa na umjetničku scenu, pripada novom naraštaju umjetnika, neopterećenih naslijeđem modernizma i povijesnih avangardi, metode u njezinu radu, prepoznatljive kao reference na koncepte minimalizma, konstruktivizma, zamisli ready madea ili socijalne skulpture, krajnje su neobvezujuće, tretirane kao odsječci vokabulara i strategija artikuliranih u novim uvjetima proizvodnje i potrošnje umjetničkog djela. Brda industrijski proizvedenih kutija od kartona, u funkciji modula privremene prostorne strukture, stoga nisu samo vizualno impresivan, očaravajući prizor prostornog ekološkog redizajna, nego i oblik artikuliranja pitanja o načinima i rezultatima participacije i individualnog pozicioniranja u odnosu na umjetnički rad, ili, kako rad ukazuje svojom simboličkom dimenzijom, u odnosu na postojeći društveni prostor." (Ana-Marija Koljanin, iz
predgovora u katalogu izložbe)



Margareta Lekić rođena je 1982. u Osijeku. Diplomirala je 2007. na Odsjeku kiparstva Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, u klasi Stjepana Gračana. 2004. dobiva Ceepus stipendiju za Summer comic workshop Balaton u Mađarskoj, a 2005. Ceepus stipendiju za semestralni boravak na Indiana University of Pennsylvania u Sjedinjenim Američkim Državama. Od 2004. izlagala je na desetak skupnih i žiriranih izložbi (Essl Art Award, Zagreb, 2005.; Frankfurt Luminale 2006, Mainz, 2006.; 20. slavonski biennale, Osijek, 2006.; 42. zagrebački salon, Zagreb, 2007.), te je izlagala na dvijema samostalnim izložbama. Dobitnica je nekoliko nagrada i priznanja (izvedba
pokala i medalje za Sveučilišnu regatu, Zagreb, 2003.; pobjednica natječaja za dizajn Grand prixa One Take Film Festivala, Zagreb, 2006.; Rektorova nagrada Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, 2007.).

Izložba je otvorena do 14. listopada 2007.

Radno vrijeme Galerije Waldinger:
utorak – nedjelja 17-20 h
ponedjeljkom zatvoreno

Na fotografijama: Margareta Lekić, "Kartonske kutije" 2007., detalji instalacije
Fotografija: Marin Franov


Dodatne obavijesti:
Gradske galerije Osijek
Galerija Waldinger
Fakultetska 7
31000 Osijek
tel: +385(0)31320980/981
fax: +385(0)31320978


 Stranica prilagođena ispisu
10-03-2007 09:33:30 pm :: Marinshe
E sad ako kažem koja glupost ispadam seljober
a da bi pokazala kako sam otvorena, artistična i prosvjetljena trebala bi reci "woooow"!!!! No ovaj prizor se možeš vidjeti u bilo kojem vecem skladištu, posebno za vrijeme inventure!! Stvarno mi ide na živce "umjetnost" koja me podsjeca na pricu "carevo novo ruho", posebno na onaj dio kad maleni povice "car je gol"! Predlažem umjetnici da se umjesto slaganja kutija posveti kiparstvu, a da se galerije otvore svim kreativnim (ne)mladim ljudima bez obzira jesu li umjetnici po struci.
10-03-2007 09:53:20 pm :: ajwar
hm...šta reći...dali ti misliš da su tvoje fotografije bolje od ove ne-umjetnosti Smile ??? nekažem ja da je ovo dobro ili nije, uostalom nisam niti vidio izložbu - još!! neznam zašto bi trebala reći "wow", možda bi trebala otići na izložbu, pogledat pa prosuditi - moje mišljene!!
ili je možda najlakše reći "ovo je sranje!!!"!? Wink
10-03-2007 09:55:33 pm :: bazooka_joe
Mogu čak reći da mi se ideja i sviđa, uvijek sam se 'palio' na kartonske kutije Smile
No, ozbiljno, okej su mi instalacije koje zahtjevaju interakciju.

@Marinshe - čekaj, nije li ovo kiparstvo? Ili po tebi ipak nije? Čuj, uvijek možeš upisati prekvalifikaciju za fotografa... Very Happy
10-03-2007 09:58:42 pm :: ajwar
bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
@Marinshe - čekaj, nije li ovo kiparstvo? Ili po tebi ipak nije? Čuj, uvijek možeš upisati prekvalifikaciju za fotografa... Very Happy

osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
10-03-2007 11:21:08 pm :: Evil Poodingh
ovo me podsjeca na Warholla i pop-art. Warholl je s time uspio zato sto je prvi napravio nesto tako, a svi daljni pokusaji nakon njega su propadali.

Danas u umjetnosti ima puno snobova koji kada se za nesto kaze da je umjetnina odmah razjapjenih cvalja gledaju u to, i nitko ne smije nista reci protiv toga.

Ovo je meni u istom stilu kao ono Sveopce Ruglo od spomenika braniteljima. Zalosno je sto uistinu talentirani ljudi danas ne uspjevaju, nego bolje prolazi nesto ovako.

I da, meni je ovo jedan od najvecih uzasa koji sam vidio.
10-03-2007 11:23:55 pm :: Evil Poodingh
I da, po mome misljenju jedina umjetnost u svemu ovome bilo je skupiti toliko kutija...
10-04-2007 03:48:01 am :: Marinshe
Ja sam svoje rekla i to je moje mišljenje. Moje fotografije ali i fotografije mnogih osječkih autora prije zaslužuju ovakav prostor (koji redotivo ne možemo dobiti) jer po struci nismo umjetnici. Ako malo bolje promotrite što se događa u gradu primjetit ce te da se radovi (neakademskih umjetnika) i fotografije izlažu po kafićima (od Petra Pana do Tvrđe) dok se preseransi poput ovoga odvijaju u galerijama.
10-04-2007 04:16:49 am :: bazooka_joe
@Marinshe - tvoje fotke uvijek mogu pogledati na internetu. Na stranu to što su (pre)male rezolucije, očito iz nekakvih sebičnih pobuda, ali zašto bih ih dolazio gledati u kafić, pa čak i galeriju?

@poodingh - ne trkeljaj ako ne znaš o čemu pričaš, Warhol nije bio *prvi* predstavnik pop-arta, niti je *prvi* napravio nešto slično. Pop-art je postojao prije (od 20-tih, neki će reći), a postoji i danas. Spomenik braniteljima je ružan sa namjerom (i opet sereš jer ne razumiješ ili ne želiš), ali nažalost je krivo pozicioniran...
10-04-2007 06:18:09 am :: diva
bas sam juče htjela otvoriti svoj podrum da lijepo postavim svoj bicikl na mirovanje Međutim shvatim kako imam jedan prekrasan realistican pristup kreativnom neredu koji se pri otvaranju vrata sručio na mene. Jako dobra instalacija na kojoj sam se zadrzala cijelo popodne da je usmjerim u bolje komunikativniji pop art. Otvaranje izlozbe na proljeće.
10-04-2007 06:31:42 am :: Poppy
danas je umjetnost najmanje estetska kategorija, najvažnija je priča koja stoji iza svega.

problem je što smo mi ipak odgajani na 'lijepoj' umjetnosti, pa nam je ove nove trendove malo teže prihvatit... a osim toga... danas, kad se sve ekspresno konzumira, malo tko će si dat vremena i truda proučit koncept, skužit priču...

to je moje laičko, vrlo neupućeno mišljenje... Smile
10-04-2007 07:32:21 am :: diva
Šta likovnjaci bi malo preuzeli posla od književnika? Moramo i njih čitati, ali tako da sebi zabijemo prste u mozak da pročaćkamo koncept njihove ideje. Tako su mi interesantni oni samouvjereni, ozarenog lica, uvjereni kako im je jasna svaka instalacija ovoga tipa. Ma nemam ja nista protiv neka instaliraju sta hoce, ali ne vidim niti jedan razlog zašto bi gaženje po kutijama meni pruzalo neko duhovno zadovoljstvo i dozivljenu katarzicnost njihova likovnog izricaja. Ko hoce neka šeće.
Jedino čije unutrašnje price želim shvatiti, to su moji najbliži-obitelj i prijatelji.
Moguće da ne kužim da je ovo prikaz stvarni trenutni realizam ovoga vremena- no nije mi zamjeriti ja sam samo promatrač bez likovne diplome kojem i ne treba biti jasno, jer u tom smjeru se i ide.
Sta li je bilo ono blato kada smo ga kao klinci lijepo oblikovali s rupom u sredini i fino pljunuli , pa ga pukneš - e da mi je ponovo u dio te umjetnicke priče.
10-04-2007 08:16:06 am :: bazooka_joe
diva je napisao/la: ›
Tako su mi interesantni oni samouvjereni, ozarenog lica, uvjereni kako im je jasna svaka instalacija ovoga tipa. Ma nemam ja nista protiv neka instaliraju sta hoce, ali ne vidim niti jedan razlog zašto bi gaženje po kutijama meni pruzalo neko duhovno zadovoljstvo i dozivljenu katarzicnost njihova likovnog izricaja. Ko hoce neka šeće.


Upravo tako. Tko hoće golicati maštu instalacijom tog tipa neka ju posjeti, tko neće - nek' ostane doma gledati u šarenu kutijicu kao i do sada.
Nije bitno što instalacija predstavlja umjetniku, pravu vrijednost ista dobiva tek interakcijom i interpretacijom publike.
Kakva ste sranja ovdje pisali o kutijama, dođe čovjeku da se zapita što bi ste imali za reći o Picassovoj Guernici, ili, još bolje, Gitaristu; kakvu bi ste glupost tek izvalili na van Gogh-ovo Zvjezdano nebo?
Očito idolatrija Big Brothera uzima intelektualni danak...
10-04-2007 08:24:29 am :: stolefedro
bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
diva je napisao/la: ›
Tako su mi interesantni oni samouvjereni, ozarenog lica, uvjereni kako im je jasna svaka instalacija ovoga tipa. Ma nemam ja nista protiv neka instaliraju sta hoce, ali ne vidim niti jedan razlog zašto bi gaženje po kutijama meni pruzalo neko duhovno zadovoljstvo i dozivljenu katarzicnost njihova likovnog izricaja. Ko hoce neka šeće.


Upravo tako. Tko hoće golicati maštu instalacijom tog tipa neka ju posjeti, tko neće - nek' ostane doma gledati u šarenu kutijicu kao i do sada.
Nije bitno što instalacija predstavlja umjetniku, pravu vrijednost ista dobiva tek interakcijom i interpretacijom publike.
Kakva ste sranja ovdje pisali o kutijama, dođe čovjeku da se zapita što bi ste imali za reći o Picassovoj Guernici, ili, još bolje, Gitaristu; kakvu bi ste glupost tek izvalili na van Gogh-ovo Zvjezdano nebo?
Očito idolatrija Big Brothera uzima intelektualni danak...




Priče za malu djecu! Ovo je gola kita! Takve kmetove treba upoznati sa umjetnošću a2m-a
10-04-2007 08:41:56 am :: ajwar
diva je napisao/la (Pogledaj post): ›
Sta li je bilo ono blato kada smo ga kao klinci lijepo oblikovali s rupom u sredini i fino pljunuli , pa ga pukneš - e da mi je ponovo u dio te umjetnicke priče.

eeee, to je ono najiskrenije i ono čemu umjetnici teže, povratak na ono iskonsko i najiskrenije oblikovanje. samo šteta što sa vremenom "zaboravimo tako oblikovati" pa pokušvamo ponovo, neki sa više uspjeha neki sa manje!!





Štenci rotvajlera vrhu...
Inox ROŠTILJI – bravar...
Pembroke Welsh Corgi š...
Doberman štenad izuzet...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:312

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku