Od 1. travnja plin poskupljuje za 80 posto?
12.01.2022. 10:10

Naime, europske cijene plina već su se utrostručile i prije zime, a u godini dana porasle su 300 posto. Ako je nabavna cijena plina na međunarodnom tržištu tri puta veća nego prije godinu dana, tu razliku u cijeni netko će morati nadoknaditi, a to će biti na uštrb opskrbljivača ili na uštrb državnog proračuna.
Ako se gleda kako je rasla cijena plina na europskom tržištu i da je varirala od 18 eura po megavat satu do čak 160 eura po megavat satu, 80 posto se čini kao vrlo realna opcija, slažu se stručnjaci.
U Hrvatskoj oko 600.000 kućanstava koristi plin. U prosjeku jedno kućanstvo na godinu potroši 3300 kuna, što je oko 275 kn na mjesec. Ako dođe do poskupljenja od 30 posto, mjesečni račun narast će na 357 kuna. Na 412 s poskupljenjem od 50 posto. U slučaju da cijena plina naraste 80 posto, mjesečni račun mogao bi skočiti na 495 kuna, a moglo bi biti i gore.
Iz Vlade poručuju kako će učiniti sve da skok cijena energenata bude što manji, a mnogi se sada pribojavaju da bi se to moglo preliti i na rast cijena hrane. Jer poskupljenje energenata obično znači i lančanu reakciju poskupljenja ostalih proizvoda, pa je sve više onih koji zagovaraju da Vlada smanji PDV na opskrbu plinom na 13 posto, kao što je učinjeno i sa strujom.
Rješenje postoji, kažu sindikalisti. S jedne strane povećanje plaća, a s druge državna intervencija na području cijena energenata mogu dovesti do toga da se građanima koliko-toliko olakša, ali da će to biti ozbiljan udar – sasvim sigurno hoće, smatra Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.
Jedno je sigurno, od prvog travnja čekaju nas veći računi za plin – a za koliko, znat ćemo uskoro.

Tekst: Osijek031.com
Foto: Pixabay.com/Ilustracija
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (0)