Proteklog vikenda održana je zadnja u nizu regata Svjetskog veslačkog kupa. U talijanskoj Sabaudiji nastupile su četiti hrvatske posade; dvojac bez kormilara seniorki (Josipa i Ivana Jurković), dvojac bez kormilara seniora (Valent i Martin Sinković te Patrik i Anton Lončarić) i samac seniora (Damir Martin).

Fenomenalnim odveslanim utrkama sve četiri posade osigurale su nastup u finalnima te su u nedjelju 6. lipnja 2021. godine imali priliku odmjeriti snage s najuspješnijim svjetskim posadama.

Braća Sinković uvjerljivo su briljirali u dvojcu bez kormilara vodeći utrku od prvog do zadnjeg zaveslaja baš kao što su briljirali i Anton i Patrik Lončarić koji su u istoj utrci zauzeli treće mjesto i osvojili broncu. Sestre Jurković u svojoj utrci osvojile su srebro i uzele naslov ukupnih pobjednica Svjetskog kupa, dok je Damir Martin u samcu zauzeo odlično 4. mjesto.

Patrik i Anton Lončarić su nakon četverca bez kormilara u kojem su pokušali ostvariti normu za nastup na Olimpijskim igrama, promijenili disciplinu i sjeli u dvojac bez kormilara. Svoju neupitnu kvalitetu dokazali su osvajanjem bronce u starijoj konkurenciji i na najbolji način najavili svoj nastup na Svjetskom prvenstvu seniora do 23 godine koje će se održati 7.-11. srpnja 2021. godine u češkim Račicama.

Iktusovci na Jarunu osvojili 10 medalja

I dok su braća Lonačarić nastupala na regati Svjetskog kupa, ostatak Iktusovog natjecateljskog pogona nastupio je na tradicionalnoj međunarodnoj JUMBO regati (23. u nizu). Na Jarunu Iktus je nastupao s 36 veslača u 19 disciplina i to u kategorijama kadetas, juniora B, juniora, seniora i veterana. Veslačku ekspediciju Iktusovca u Zagrebu su vodili treneri Krešimir Ižaković i Dominik Matijević.

Prvi dan – 5. lipnja 2021.
David Šain je uvjerljivim nastupom osvojio zlato u samcu seniora, dok Luna Keretić briljirala u samcu juniorki. U kombiniranom četvercu na pariće VK Iktusa i i HVK Baranja Draž u konkurenciji juniorki B (mlađih juniorki) Karla Šibalić, Lana Slunjski, Iva Kardoš, Dora Balić osvojile su srebro. Naši veterani, Mario Staščik i Branimir Pekić okitili su se zlatom u kombiniranom osmercu i kombiniranom četvercu bez kormilara

Drugi dan – 6. lipnja 2021.
Luna Keretić u kombiniranoj posadi dvojca na pariće s Ninom Farac iz splitskog Mornara osvojila je zlato, dok je Karlo Paunović u samcu za mlađe juniore osvojio srebro. U konkurenciji lakih juniorki Iva Kardoš uvjerljivo je pobijedila i osvojila zlato, a Karlo Krstić osvojio je broncu u konkurenciji lakih juniora.

Na kraju dana u četvercu s kormilarom (GIG) kadetkinje i kormilar, Greta Dragišić, Ana Puškadija, Lucija Koloda, Estera Jurić i komilar Luka Došen osvojili su srebro.

Već sljedećeg vikenda, po odluci i pozivu izbornika hrvatske veslačke reprezentacije gosp. Darka Mikšića, očekuje se nastup naših najuspješnijih veslača na međunarodnoj regati na Bledu. Ostatak natjecateljskog pogona nastupit će 13. lipnja 2021. godina na regati u baranjskom Dražu.

Tekst i foto: VK Iktus