Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



7. Performance Art Festival pod nazivom "Inervacije", u koncepciji i izboru Vladimira Stojsavljevića, održava se od 18. do 21. srpnja u Barutani i u Galeriji Waldinger u Osijeku, u organizaciji Gradskih galerija Osijek.

Performance Art Festival održava se od 2001. godine. Izbornik od 2001. do 2005. bio je Ivan Faktor, osnivač i voditelj festivala, a 2006. 6. Performance Art Festival – "Tough", u selekciji Leonide Kovač, bio je prvo međunarodno izdanje festivala.

U koncepciji pod nazivom "INERVACIJE" na 7. Performance Art Festivalu sudjeluju Barbara Matijević i Željka Sančan (k.o. - kombinirane operacije u koprodukciji s Berlin Künstlerprogramm das DAAD i ASSO Theorem), Dario Harjaček (Studio za suvremeni ples Zagreb) te Dragan Živadinov (Ljubljana). Autor kocepcije i izbornik 7. Performance Art Festivala Vladimir Stojsavljević predstavlja vlastiti pristup izvedbenoj umjetnosti u kontekstu vizualnog, kazališnog i plesnog, te pogled na transformacije performativnog iz rakursa povijesti umjetnosti 20. stoljeća, psihoanalitičke teorije i suvremenih teorija izvedbenosti.

7. Performance Art Festival | INERVACIJE | Koncepcija i izbor:

Tijekom cijelog prošlog stoljeća kazalište se oslobađalo zbiljskog svijeta, točnije rečeno oponašanja tog svijeta. Dok su sve ostale umjetnosti početkom prošlog stoljeća revolucionirale svoju izražajnost, poneke do granica razumljivosti, neki pomaci i snatrenja u kazališnoj umjetnosti tek su otvarali stilske formacije i inovacije. U drugoj polovici stoljeća, nakon uspješnog razaranja priče i pomakom koji su ostvarili tvorci drame apsurda (Beckett, Ionesco), u plesu se potiho razvijala pobuna koju će, konačno, moderni balet, potom suvremeni ples, dovesti do individualnih ostvarenja nazvanih performance. Mnogi teoretičari vide performance kao kraj "silaska štafelajne slike u prostor", no to do kraja ne odgovara činjenicama.

Dok su likovnjaci i pregaoci vizualnih medija hrabro preuzimali sva iskustva "jezika ludila" Jamesa Joyca ili iskustvo kompozitora Gustava Mhalera, a po svjetskim se galerijama udomaćile slike Pabla Picassa i objekti Duchampa i sljedbenika, ples je u svojoj pobuni i razaranju forme s kodiranim jezikom bijelog baleta polako otvarao područje novog jezika. Taj novi jezik uvelike se isprepleće s jezikom performera, ali nastao iz drukčijeg iskustva, danas se sve više pokazuje efikasnim. Time je ovogodišnji festival performancea s tri primjera pokušaj dokumentiranja postignutih rezultata, kao i otvaranje novih pitanja.

Saša Božić, Barbara Matijević i Željka Sančanin kreću od "koreografske kvazisvečanosti koja za temu uzima bilo kakav pokret i opresivnu potrebu da se njime realizira bilo kakvo značenje". Dario Harjaček pak dramski konflikt smješta u prazan pejsaž pozornice računajući da će plesači pridonijeti suspensu svojom proizvodnjom konflikta, a ne svojim snalaženjem u konfliktnoj situaciji. Za Harjačeka scenska izvedba nastaje upravo po analogiji Freudova zapisa o tome što je inervacija, samo njegov naputak koji u plesačima pokreće energiju premještanjem u određeni dio tijela nije dijagnoza, nego proces. I na kraju, atraktor Živadinov sa svojim timom stvara rječnik za umjetnike i gledatelje koji žive u svemiru. Gledatelj je u opasnosti, za razliku od negdašnje obrnute pozicije kada je izvođač bio izložen napadu razočaranih gledatelja. On mora uložiti napor da bi doživio, sjećati se da bi shvatio i biti snažno produhovljen kako bi preživio. Ne samo predstave, nego i preseljenje na druga mjesta svakog budućeg života. (Vladimir Stojsavljević)

7. Performance Art Festival | INERVACIJE | Program:

18. srpnja, SRIJEDA
21 sat Barutana | Vladimir Stojsavljević

Tko sve pije espresso u kafiću "Müller"? Kratka povijest suvremenog plesa, tranzicija kazališne umjetnosti, performeri stvarno lete u nebo

predavanje i razgovor uz prikazivanje isječaka iz predstave Café Müller Pine Bausch

19. srpnja, ČETVRTAK
21 sat Galerija Waldinger | k.o. - kombinirane operacije
v e r t i g o / / B L O O M
Koreografija i izvedba: Barbara Matijević i Željka Sančanin

21:30 Razgovor s autorima nakon izvedbe*:
k.o. - kombinirane operacije: Saša Božić (dramaturgija), Barbara Matijević i Željka Sančanin (koreografija i izvedba)


20. srpnja, PETAK
21 sat Barutana | Studio za suvremeni ples Zagreb
Kazalište ljubavi
Autor: Dario Harjaček

22:30 Razgovor s autorima nakon izvedbe*:
Dario Harjaček i ansambl

21. srpnja, SUBOTA
21 sat Barutana | Dragan Živadinov

Postgravitacijski plesni apstrakt
OBRNUTO E :: MT-DZ2
Letristički prototip: Metodij Zlatanov

21:30 Razgovor s autorima nakon izvedbe*:
Dragan Živadinov

* Razgovori se održavaju u Galeriji Waldinger.Moderator svih razgovora je Vladimir Stojsavljević.




7. Performance Art Festival | INERVACIJE | Predavanje, razgovori, izvedbe:

18. 07. 21:00 Barutana | predavanje | Vladimir Stojsavljević

Tko sve pije espresso u kafiću "Müller"?
Kratka povijest suvremenog plesa, tranzicija kazališne umjetnosti, performeri stvarno lete u nebo

predavanje i razgovor uz prikazivanje isječaka iz predstave Café Müller Pine Bausch

Najkontroverznija plesačica/koreografkinja svoga razdoblja bila je Pina Bausch (rođena 1940.). Stvorila je "Theatertanz", pristup plesnom izričaju koji je postao trendom. U svojim je plesnim djelima nadišla tehničke i konceptualne granice. Prodornost je njezine pojave na međunarodnoj plesnoj sceni postala uzorom, nadahnjujući mnoge druge koreografe u Europi. Njezino je najveće postignuće bilo otkrivanje nove, originalne dimenzije plesne umjetnosti, probijajući granice svega što je do tada bilo poznato kao postmoderna, koristeći sva kazališna i dramaturška sredstva u nametanju ideje koja je, zauzvrat, također utjecala na europski teatar, utirući put novoj kvaliteti pokreta na sceni. Café Müller, na glazbu Henryja Purcella, je priča o otuđenju i samoći, iako ne slijedi određenu radnju. Bausch je bila majstor dramatizacije monotonije svakodnevnoga života. Na pozornici ispunjenoj stolcima jedna se žena odijeva i razodijeva bez prestanka; jedan par se neprekidno ljubi i prepire; čovjek ulazi i izlazi, udvarajući se i jednom i drugom spolu; drugi par jedno drugo udara o zid, dok druga figura ostaje potpuno nepomična u pozadini. Ništa se drugo ne događa, no sve nas bolno podsjeća na životnu stvarnost.

19. 07. 20:00 Galerija Waldinger | izvedba | k.o. - kombinirane operacije

v e r t i g o / / B L O O M
Koreografija i izvedba: Barbara Matijević i Željka Sančanin
Dramaturgija: Saša Božić
Scena i svjetlo: k.o. - kombinirane operacije/Saša Božić
Glazba [izbor]: Damir Šimunović
Koprodukcija: k.o. - kombinirane operacije/Tijana Gojić
: Berlin Künstlerprogramm das DAAD
: ASSO Theorem

v e r t i g o | Koreografija i izvedba: Barbara Matijević

vertigo inzistira na naizgled lakom, "pješačkom" pokretu, koji, paradoksalno, zahtijeva drukčiju vrstu napora uloženog u preciznost plesne geste. Tijelo, ponuđeno gledatelju, fluktuira između pojavljivanja i ne-pojavljivanja, te (ne)očitovanja tjelesnog rada. Gledateljev susret s ponuđenim tretira se kroz njegovu želju za značenjskim posjedovanjem cjeline, a koja je stalno suprotstavljena klizanju između pokušaja prepoznavanja i sofisticirano organizirane konfuzije znakova. Izvođačev pogled suprotstavljen je gledateljevom, vadeći ga iz njegove udobne anonimnosti, neprestano podsjećajući da ono što definiramo kao označivo nikad potpuno ne obuhvaća cijelo polje iskustva koje trebamo kako bismo imali stvarni osjećaj kontrole.

B L O O M | Koreografija i izvedba: Željka Sančanin

BLOOM je svojevrsna koreografska kvazisvečanost koja za temu uzima bilo kakav pokret i opresivnu potrebu da se njime realizira bilo kakvo značenje. Neodredivost, potencijalitet i multipersonalnost postaju manira, mogućnosti da se pokretom transformira uvijek već odbjeglo značenje, a izbjegnu ograničavajući uzusi reprezentacije. Koreografski postupak obilježen je istovremenim multipliciranjem i trošenjem geste, što kao rezultat upozorava na besprimjernost same forme koreografije. Izvođač se prepušta elegiji svog poraza, i iz toga nastaje neka nova vrsta pretjerivanja. Glazba svojom objektificiranošću izaziva melankoličan osjećaj olakšanja bez posljedice te naizgled pruža mogućnost pounutrenja.


20. 07. 21:00 Barutana | izvedba | Studio za suvremeni ples, Zagreb

Kazalište ljubavi
Autor projekta: Dario Harjaček
Savjetnica scenskog pokreta: Ana Mrak
Kostimografkinja: Ana Detoni
Oblikovanje svjetla: Aleksandar Čavlek

Izvode: Branko Banković, Dina Ekštajn, Zvonimir Kvesić, Tomas Kutinjač, Ivana Miletić Piškor, Ana Mrak, Ana Vnučec, Bosiljka Vujović Mažuran

Produkcija: Studio za suvremeni ples

Umjetnička voditeljica: Bosiljka Vujović Mažuran

"Radeći na predstavi, postavljali smo sebi pitanje na koji način ovakvo ljudsko tijelo (koje je postalo više simbolično nego stvarno, koje više prenosi poruku negoli je svjesno vlastite tvarnosti) u određenoj socijalnoj situaciji iskazuje erotsku želju, na koji se način izlaže da bi ostvarilo potrebu za interakcijom s drugim živim tijelom te, na kraju, na koji način ta komunikacija određuje biološka svojstva tijela. Dakle, tijelo je u značenju, međutim, to svojstvo – da nešto znači, samo je pokretač jedne iskonske energije. Ono što je bitno jest to da je značenje, ma kakvo ono bilo, dovelo tijelo u stanje promjene. Značenje postaje formom, a forma kretanja postaje onim bitnim svojstvom koje je u žarištu pažnje. Ova se predstava bavi analizom promjene, analizom kretanja, tijelom, tijelom u kojem pulsira život oslobođen svakog značenja." (Dario Harjaček)

Napomena:

Predstava je na nagovor izbornika izmijenjena za Performance Art Festival te usmjerena ka svojim performativnim elementima, a time je zanemarila već postojeće narativno-plesne momente. Važno je znati da je sve ostalo unutar autorovog koncepta i odluke. (V.S.)

20. 07. 21:00 Barutana | izvedba | Dragan Živadinov

Postgravitacijski plesni apstrakt
OBRNUTO E :: MT-DZ2
Letristički prototip: Metodij Zlatanov

Oblikovatelj bestežinskih prostora: Miha Turšič
Vizualizacija: Dunja Zupančič
Atraktor: Dragan Živadinov
Kompozicijski prototip: Boris Balant, Dragan Živadinov
Produkcija: Goran Jovič

Prijevod: Darko Jan Spasov


"Po afektu
uma
+
zauma,
sistematizirat ću mehaniku knjige oca Metodija,
sistematizirat ću njenu strukturu, nepredvidivost, univerzum
+
njen oblik.
Bit ću sistematičan, to je moja obveza prema predgovoru.
Ocu Metodiju sam suprotan kao blizanac.
Njegov oblik sadrži apsolut, moj sadrži ništa.
On je na sebe preuzeo niverzalnu formu – uniformu.
Ja – vakuum,
Umbot,
zaum."

(Dragan Živadinov, "Predgovor" (ulomak), u: "Telelogija [Manifest]", iz: Dunja Zupančič - Dragan Živadinov, "Mehatron Noordung", katalog izložbe, ur. T. Milovac, Muzej suvremene umjetnosti, Zagreb, 2004.)


7. Performance Art Festival | INERVACIJE | Autori:

Vladimir Stojsavljević

Rođen u Bjelovaru l950. Studirao u Zagrebu (FF) i Ljubljani (AGRFTV), te diplomirao na ADU u Zagrebu, na odsjeku režije. Novinarstvom se bavio od l967. (započeo u Omladinskom tjedniku, a prestao raditi kao novinar Nacionala 1997.). Pisao u svim značajnijim tjednicima i dnevnicima (Start, Vjesnik, Večernji list, Studio, Novi list, Polet, Ultra, Globus, Nacional itd.). Filmom se bavio u ranoj mladosti u Kino-klubu Zagreb, a filmovi «Luk, brašno, voda», «Tristan i Izolda» i «Muk ili glas na betonu» dobili su visoka republička priznanja. Također glumio nekoliko epizoda u TV serijama, kao i glavnu ulogu u diplomskom igranom filmu «Svjetski rekord» Snježane Tribuson. Kazališnu karijeru započeo kao studet na Dubrovačkim ljetnim igrama, u predstavi Georgija Para «Eduard Drugi» l971. i otada do danas izrežirao i napisao petanestak vlastitih drama i komedija. Naročite uspješnice bile su «Njegovatelj mašte» s Brankom Cvitković 1983., «Katarina Zrinska» u Tetru ITD 1993. u režiji Violića, te u vlastitoj režiji komedije «O tome se u našoj kući ne govori» (1996.) i «Tango, drugi put» (1999.). Drame «Trač o ljubavi» (1995.) i «Kradljivac knjiga» (1994.) također su dobro primljene i kod gledatelja i kod kritike, a zanimljive su i po tome jer prvi puta tematiziraju homoseksualnost i AIDS, te stvaran životopis (K. Miles) na domaćoj sceni. Uz kontinuirani rad dramskog pisca i redatelja, sudjelovao u raznorodnim kazališnim festivalima (Splitsko ljeto, Dubrovačke ljetne igre, Pulsko ljeto, Čakovečko ljeto itd.) kao producent, voditelj marketinga i slično. U kazališnom poslu najvažnija mu je kontinuirana suradnja s Gledališčem Scipiona Nasice, Kabinetom Noordung i Rdečim Pilotom iz Ljubljane, kazalištarcima koji su nedvojbeno mijenjali formu i sadržaj kazališta u Europskim razmjerima. Posebno je značajna suradnja s Tjednom suvremenog plesa i Eurokazom gdje je godinama obnašao funkcije organizatora i producenta, te radio pionirske poslove PR-a i marketinga.

k.o. - kombinirane operacije | www.kombiniraneoperacije.hr

Osnovan i zamišljen 1999. godine kao kolaboracija artističkog dvojca, Saše Božića i Željke Sančanin, k.o. razvija izvaninstitucionalne modele umjetničkog rada i proizvodnje u suvremenom plesnom i izvedbenom okružju, realizirajući do danas ukupno 10 samostalnih i grupnih plesnih predstava, kroz čiju produkciju surađuje s različitim individualnim umjetnicima te brojnim neovisnim organizacijama s hrvatske i međunarodne umjetničke scene.

Prvi radovi konceptualno su bili temeljeni na konfrontaciji različitih kulturoloških i ideoloških naslijeđa te vezani uz problematiku statusa umjetnika u politički nestabilnom vremenu i prostoru (performansi: 49 godina, Kafka gegen Pound, La Primavera). Druga faza (koreografije: Misterije Orgazma, Mjesta po kojima, /Hard to/Dig It) usmjerava rad grupe prema plesu i intenzivnijem koreografskom istraživanju, a interes za "politička" tijela iz početne faze prebacuje se na istraživanje čiste fizikalnosti i fenomenologije pokreta. U solo koreografiji i videoinstalaciji Private in Vitro grupa radikalizira prethodne koreografske konstante u nove moduse performativnosti, koji ovaj put bivaju usmjereni ka gledatelju te premješteni s polja izvedbe na procese gledanja. U 2004. godini grupa je s tri pozvana izvedbena umjetnika dovršila projekt Roland Barthes: Lover's Discourse. Ova antipredstava služi se odabranim matricama kazališnog i plesnog jezika koristeći tekst francuskog filozofa kao fikcionalnu izliku za vlastitu izvedbu. Projekt iz 2005. godine Solo: Ciklus/1 nastao je na poziv Centra za dramsku umjetnost i u koprodukciji s njim kao dio međunarodnog programa Zagreb – kulturni kapital Europe 3000. Taj je projekt zapravo koreografski esej koji se referira na različite aspekte fenomena umjetničkog rada u mediju plesa i koreografije. U 2006. godini grupa je proizvela predstavu Sramota u režiji Saše Božića, u suradnji s festivalom EUROKAZ i ADU iz Zagreba. Tijekom proljeća 2006. godine u Berliner Künstlerprogramm des DAAD-s, kao artist-in-residence, grupa je započela rad na projektu vertigo/BLOOM i premijerno ga izvela u siječnju 2007. godine u Studentskom centru, Zagreb. Projekt vertigo/BLOOM realiziran je u Zagrebu, Berlinu i Dubrovniku tijekom 2006. Podržali su ga Ured za kulturu Grada Zagreba i Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, a ostvaren je u sklopu radne platforme Eksperimentalne slobodne scene i kulture promjene SC-a.

Dario Harjaček | www.ssp.hr

Dario Harjaček rođen je 1979. godine u Beču. Do 1997. živi u Varaždinu. Završio je studij povijesti umjetnosti i komparativne književnosti, a 2006. diplomirao na odsjeku kazališne režije i radiofonije na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Godine 2004. njegov režijski ispit Adam i Eva prikazan je u sklopu festivala EUROKAZ. Tijekom protekle kazališne sezone ostvario je tri režije: W. Schwab – Uništenje naroda ili moja su jetra besmislena /HNK Varaždin/, N. Mitrović – Ovaj krevet je prekratak /HNK Rijeka/, te A.P.Čehov – Tri sestre /ITD Zagreb/. Kazalište ljubavi, proizvedeno u suradnji sa Studijem za suvremeni ples, prvi mu je profesionalni rad s plesačima. Sretno oženjen. Živi sa suprugom, posinkom, hrčkom i tri zlatne ribice. Vozi auto korejske proizvodnje.

Dragan Živadinov | www.umbot.com | www.noordung.info

Dragan Živadinov rođen je 1960. u Ilirskoj Bistrici, Slovenija. Studirao je kazališnu režiju na AGRFTV u Ljubljani od 1980. do 1984. Jedan je od osnivača glasovitog umjetničkog pokreta NSK (Neue Slowenische Kunst) 1982. godine. Samostalno, istih godina uspostavio je stilsku formaciju "retrogardizem", koja se najbolje izrazila u kazalištu Gledališče Sester Scipiona Nasice, osnovanom 1983. u Ljubljani, a ukinutom na javnoj tiskovnoj konferenciji na BITEF-u u Beogradu 1985. Već 1987. godine osniva kozmokinetičko kazalište Rdeči pilot, koje potom transformira u kozmokinetički kabinet Noordung. Godine 1995. ostvaruje naseljenu skulpturu kao "telekozmizem" u kabinetu Noordung, čime započinje projekt koji će trajati sve do 2045. godine. Osamdesetih je gradio i ostvarivao retrogardističke događaje, devedesetih informance, a početkom ovog stoljeća stvara postgravitacijske kazališne apstrakte. Prvi je umjetnik koji je ostvario plesnu predstavu u bestežinskom stanju (1999.) pod nazivom Biomehanika Noordung.

Od 1983. do 2007. godine s predstavama, projektima i informanceima, Dragan Živadinov doslovce je obišao planet. Izabiremo od najranijih turneja u osamdesetima pa do danas sljedeće događaje: BITEF – Beograd, Fringe Festival – Edinburg, Eurokaz – Zagreb, Wiener Festwochen – Beč, LIFT – London, European Capital of Culture - Glasgow i Amsterdam, Theater der Welt – Essen, Festival Oltre – Milano, Kampnagel – Hamburg, ESA- Bremen, NSK state – Berlin, Art Nouveau – Bologna, Kvadrienale – Prag, V2 – Rotterdam, SAI – San Francisco, Haus der Kulturen de Welt – Berlin, MECAD – Barcelona, OLATS – Pariz, Museum fur Gestaltung – Zurich, Helix – Dablin, Kunsthalle Fridrecianum – Kassel, Zvijezdani grad: prva repriza NOORDUNG-a – Moskva, Entermultimediale – Prag, White box – New York.

Mjesta održavanja festivala:
Barutana, Tvrđavica 192, HR-31000 Osijek
Galerija Waldinger, Fakultetska 7 (Tvrđa), HR-31000 Osijek

Organizacija i produkcija:
Gradske galerije Osijek, Fakultetska 7, HR-31000 Osijek
M-art, Ribarska 1, HR-31000 Osijek

Tanja Grganović
Odnosi s javnošću OLJK-a



 Stranica prilagođena ispisu
07-17-2007 01:02:39 pm :: Leteci mungos
Svaka cast performerima, ali nije to - to bez Antonia Lauera...

;-)




Iznajmljujemo vise kom...
Dostupne bebe toy i mi...
Darko Tomović majstor ...
Iznajmljujemo vise sta...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:420

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku